Prowincja Jaen – stolica oliwy z oliwek i zabytki miasta Jaén w południowej Hiszpanii

Jaen to jedno z rzadziej odwiedzanych i mniej znanych przez turystów obszarów słonecznej, hiszpańskiej Andaluzji. Jeśli jednak planujesz wycieczkę na południe Hiszpanii, koniecznie zawitaj do Jaén i odkryj jego bogactwo zabytków.

jaen

Początki Jaen związane są z arabskimi karawanami napływającymi do tej części Europy ze Wschodu. Twierdza znajdująca się w mieście odgrywała niegdyś ważną rolę na granicy kastylijsko-muzułmańskiej. Dziś Jaén znane jest głównie z produkcji oliwy z oliwek. Jeśli planujesz w tym roku odwiedzić Andaluzję, koniecznie musisz też zwiedzić prowincję i miasto Jaen.

Andaluzja – prowincja Jaén

Jaen to prowincja licząca sobie około 13,5 tys. km2 położona na południu Hiszpanii, w rejonie Andaluzji. Jej stolicą jest miasto o takiej samej nazwie. W tym obszarze Półwyspu Iberyjskiego panuje przeważnie śródziemnomorski klimat, z podtypami subtropikalnymi, łagodnymi i kontynentalnymi.

Jaén jest największym światowym producentem oliwy z oliwek. Rolnictwo i przemysł związane z uprawą i sprzedażą tego surowca stanowią ogromną część gospodarki tego rejonu. Prawie 80% użytków rolnych prowincji stanowią właśnie gaje oliwne. Tutejsi rolnicy odpowiadają za niemalże połowę krajowej produkcji oliwy z oliwek. Znaczna część ludności prowincji związana jest pośrednio lub bezpośrednio właśnie z tym surowcem. Oliwki mają tu więc nie tylko ogromne znaczenie gospodarcze, ale też środowiskowe, kulturowe i społeczne.

Zobacz też:
Alhambra – Hiszpania arabska. Pałac Nasrydów w Grenadzie i jego skarby

Najciekawsze szlaki

Ukształtowanie terenu Jaén i znajdujące się na nim liczne atrakcje sprawiają, że jest to świetne miejsce do organizowania różnorodnych wycieczek pieszych i samochodowych. Będąc w okolicy, warto skusić się na któryś z licznych szlaków po prowincji:

 • szlak renesansowy – zahacza także o miasta Úbeda i Baeza regionu La Loma;
 • szlak po chronionym krajobrazie Jaen – zobaczysz Cazorla, Segura y las Villas, rzekę Guadalquivir, miasta Hornos de Segura i Segura de la Sierra. To połączenie dzikiej natury oraz bogactwa kultury i zapierającej dech w piersiach architektury;
 • lasy Sierra de Andújar i Sierra Mágina;
 • Despeñaperros – naturalna granica pomiędzy Wspólnotami Autonomicznymi Kastylia-La Mancha i Andaluzja;
 • szlak Kalifatu, na którym zobaczysz zarówno świątynie gotyckie, zamki arabskie, renesansowe pałace, jak i budowle w stylu mudejar, a to wszystko w otoczeniu gór i gajów oliwnych.

Miasto Jaen – jakie zabytki warto zobaczyć?

Centrum miasta jest też jego najstarszą częścią. Na wzgórzu Santa Catalina znajduje się arabska twierdza, którą widać praktycznie z każdego zakątka. Castillo de Santa Catalina to właściwie przebudowany w 1246 roku przez chrześcijan zamek powstały na ruinach arabskiego oryginału. Jego nazwa nawiązuje do gotyckiej kaplicy La capilla de Santa Catalina de Alejandría wybudowanej nieopodal, na początku XIV wieku.

Zobacz też:
Cordoba w Hiszpanii – co warto zobaczyć w zabytkowym mieście? Turystyka i kultura w Kordobie

Ze wzgórza rozpościera się przepiękny widok na całe miasto i dolinę rzeki Gwadalkiwir. Turyści mogą podziwiać jego architekturę oraz znajdującą się we wnętrzu Centrum Interpretacji jego historię. Przez mieszkańców, zamek nazywany jest Alcázar Nuevo. Co ciekawe, możesz w nim bez problemu zarezerwować nocleg.

Na tym jednak nie kończą się zabytki warte odwiedzenia w Jaen. Koniecznie musisz zobaczyć też poniższe budynki i atrakcje:

 • Katedra Catedral de la Asunción – monumentalny budynek renesansowy z barokowymi elementami z XVI wieku, zaprojektowany przez Andrésa de Vandelvira. Znajduje się przy placu Plaza de Santa María. Przyciąga wzrok, kontrastując kolorystycznie z otaczającymi go białymi budowlami starówki. Fasada katedry zdobiona jest rzeźbami przedstawiającymi Ewangelistów, Ojców Kościoła oraz Jaén Ferdynanda III. Warto odwiedzić to miejsce nie tylko ze względu na przepiękną architekturę, lecz także znajdującą się w Capilla Mayor cenną relikwię chrześcijańską – chustę św. Weroniki z odbiciem twarzy Jezusa (Santo Rostro);
 • piękne kościoły Andaluzji – Magdalena, San Ildefonso i gotycki San Juan;
 • Capilla de San Andrés – kaplica wzniesiona w XVI wieku w stylu mudejar, wewnątrz bogato zdobiona złotem;
 • ratusz z XVII wieku;
 • Baños Arabes de Jaén lub Baño del Niño – pozostałości po XI-wiecznych arabskich łaźniach. Znajdują się one w piwnicach Palacio de Villardompardo, budynkiem powstałym w XVI wieku. Wyższe kondygnacje pałacu są również warte zwiedzenia. Znajdują się tam dwa muzea: Museo Internacional de Arte Naïf i Museo de Artes y Costumbres Populares;
 • muzeum regionalne z kamiennymi sarkofagami rzymskimi oraz lokalnymi znaleziskami jednoznacznie wskazującymi na wpływy sztuki starożytnych Greków na obszar iberyjski.
Zobacz też:
Kordoba – meczet, który stał się katedrą. Jak zwiedzać jeden z najważniejszych zabytków w Hiszpanii?

Obszar Jaen i stolica prowincji wręcz pękają w szwach od licznych atrakcji turystycznych, które tylko czekają, aby zostać przez ciebie odkryte. Pomysłów na spędzenie czasu w tym rejonie Andaluzji jest wiele. Koniecznie wyposaż się w przewodnik turystyczny, dzięki któremu nie przeoczysz żadnych ciekawych miejsc podczas swojej wycieczki. Nie zapomnij też zakupić pamiątkowej butelki oliwy z oliwek, która jest prawdziwym skarbem Jaén!


Zobacz też:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.