Miasto Hattusa zostało założone przez imperium hetyckie przed 2000 rokiem p.n.e. W latach największej potęgi stanowiło stolicę Hetyków. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, co skrywa antyczna stolica!
Tytułowe miasto obecnie znajduje się w pobliżu miasta Boğazkale, w krainie Anatolia. Od stolicy Turcji – Ankary – dzieli je około 145 km. Liczne pamiątki po poprzednich cywilizacjach zostały odkryte dopiero w XIX wieku n.e. Dzisiaj w historycznej Hattusie znajduje się stanowisko archeologiczne.
Hattusa – historia
W XIX wieku w okolicach miasta Boğazkale archeolodzy odkryli pozostałości po stolicy imperium hetyckiego – Hattusie (zwanej również Hattusas i Hattusza). Okazało się, że miasto istniało od początku XX wieku p.n.e. W tamtym czasie państwo hetyckie obejmowało dużą część terenów obecnej Turcji. Około 1200r. p.n.e. miasto zostało podbite przez inny lud, a Hetyci zostali zmuszeni do opuszczenia go. Od tamtej pory miasto opustoszało, stało się zapomniane i zaczęło popadać w ruinę. Ponownie odkrył je niemiecki archeolog Hugo Winckler wraz z zespołem i dopiero na przełomie XIX i XX wieku zaczęto prowadzić badania.
Hattusa – jak stała się stolicą?
W XVII wieku król Anitta, pochodzący z miasta Kussara, dokonał podboju Hattusy zrównując miasto z ziemią. Zagroził, że ten kto postanowi je odbudować, tego spotka kara boska. Jednak kilkadziesiąt lat później jego następca – król Labarna – przybrał imię Hattusilis I i otoczył zburzone miasto kamiennym murem obronnym. Zaczął wznosić nowe budynki, a Hattusa stała się stolicą państwa hetyckiego. Składała się z dwóch części: wewnętrznej cytadeli ze świątyniami i budynkami administracyjnymi oraz miasta otoczonego murami. Aby wejść do miasta trzeba było przejść przez jedną z trzech potężnych bram.
Hattusa obecnie – co zwiedzać?
Dzięki badaniom archeologicznym udało się ustalić pewne fakty historyczne, takie jak rok powstania czy zburzenia miasta. Dodatkowo podczas badań w Hattusie odnaleziono jedną z najstarszych bibliotek Bliskiego Wschodu. Odnaleziona królewska biblioteka liczy 1300 tabliczek. Ze względu na cenne znaleziska w 1986 roku ruiny antycznego miasta Hattusa wpisano na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Cytadela
Królewska cytadela była siedzibą hetyckich królów. Składała się z mieszkań, dziedzińców, świątyń oraz archiwów. Jest położona w najwyższym punkcie, dzięki czemu można z niej zobaczyć panoramę całego miasta. Obecnie wiele odkryć zostało ukrytych pod ziemią, w obawie przed ich zniszczeniem. Z tego powodu tereny królewskiej cytadeli nie wyglądają już tak imponująco, jak kiedyś. Turyści widzą głównie zabytkowe ruiny i kamienne ścieżki.
Bramy dawnego miasta
Zaczynając wycieczkę, pierwszą bramą, jaką napotkamy jest Brama Lwów. Swoją nazwę zawdzięcza dwóm strzegącym ją lwom. Jeden z nich zachował się do naszych czasów niemalże w całości, drugi został zrekonstruowany. Kolejną ważną pozostałością jest Brama Królewska. Z dokumentów wiadomo, że przy bramie stał posąg przedstawiający bogatą osobę. Choć teraz wiemy, że postać nie przedstawiała króla, a wojownika, nazwa bramy nie została zmieniona. Ostatnią bramą, która przetrwała do dziś jest brama sfinksów. Naukowcy uważają, że to wejście było używane tylko w ważnych okolicznościach.
Górne i dolne miasto
Górne miasto to prawdziwe skupisko świątyń. Do dziś odkryto ich aż 28! Według zapisków, w centralnych punktach stały posągi bóstw, jednak żaden z nich nie przetrwał do dziś. Dolne miasto oferuje pozostałości świątyń i domów mieszkalnych. Można tu znaleźć fragmenty schodów czy ścian, a także dawny zbiornik wodny, strzeżony przez kamiennego lwa.
Muzeum Archeologiczne w Boğazkale
Nie zabraknie też czegoś dla fanów muzealnych wystaw. Muzeum Archeologiczne w Boğazkale jest pełne ciekawych eksponatów i historycznych pamiątek. Mimo tego, że muzealna ekspozycja jest intrygująca i przedstawia, m.in. rzadko spotykane przedmioty użytku codziennego, zwykle nie ma tam tłumów.
Hattusa – podsumowanie
Podróżując po środkowej części Turcji, Hattusa jest miejscem do którego warto się wybrać. Pobliska miejscowość Boğazkale nie należy do wybitnie turystycznych miast. Ma to oczywiście swoje plusy i minusy – nie trzeba obawiać się tłumów turystów, ale też nie oferuje wiele atrakcji, poza zwiedzaniem ruin hetyckiej stolicy. Będąc w okolicach polecamy przyjechać na jednodniową wycieczkę, by pospacerować po antycznych ruinach.
Zaplanuj swoją podróż!
Znajdź nocleg i zarezerwuj pobyt!
W serwisie Booking.com masz do wyboru niezliczone hotele, apartamenty, pensjonaty, hostele i wiele innych obiektów turystycznych. Komfortowe noclegi, atrakcyjne ceny na każdą kieszeń!
Tanie loty – bilety na samolot
Skyscanner to najpopularniejsze wyszukiwarki połączeń lotniczych na świecie. Znajdziesz tu oferty najważniejszych linii i przewoźników. Wybierz terminy, lokalizacje, poszukaj promocji i kup bilet na tani lot samolotem!
Jeżeli nie wiesz jak dostać się z lotniska do centrum miasta skorzystaj z możliwości rezerwacji biletów autobusowych na transfer. Dzięki temu bez problemu dostaniesz się do swojej miejscowości docelowej.
Jeżeli na lotnisko w Polsce dojeżdżasz własnym samochodem, zarezerwuj również online parking przy lotnisku w atrakcyjnej cenie.
Zabezpiecz swoją podróż
Niezależnie od celu podróży, warto wykupić ubezpieczenie, które ochroni Ciebie na wypadek niespodziewanych zdarzeń (np. zdrowotnych, OC czy związanych z kradzieżą bagażu). Skorzystaj z wygodnej porównywarki, ceny zaczynają się już od 2,63 zł dziennie.
Zwiedzanie. Ciekawe miejsca, wejściówki, kupony rabatowe
GetYourGuide to świetny internetowy przewodnik turystyczny. Zamówisz oprowadzanie przez cicerone, zapiszesz na zorganizowaną wycieczkę, kupisz bilety ze zniżkami do zabytków, muzeów, teatrów, galerii sztuki i wielu innych miejsc! Na GoCity.com wykupisz kartę miejską, dzięki której na miejscu zapłacisz mniej za wiele rzeczy!
Zobacz atrakcje i zarezerwuj bilety