Hattusa – starożytne miasto, leżące obecnie w tureckiej Anatolii

hattusa
Ocena

Miasto Hattusa zostało założone przez imperium hetyckie przed 2000 rokiem p.n.e. W latach największej potęgi stanowiło stolicę Hetyków. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, co skrywa antyczna stolica!

Tytułowe miasto obecnie znajduje się w pobliżu miasta Boğazkale, w krainie Anatolia. Od stolicy TurcjiAnkary – dzieli je około 145 km. Liczne pamiątki po poprzednich cywilizacjach zostały odkryte dopiero w XIX wieku n.e. Dzisiaj w historycznej Hattusie znajduje się stanowisko archeologiczne.

Hattusa – historia

W XIX wieku w okolicach miasta Boğazkale archeolodzy odkryli pozostałości po stolicy imperium hetyckiego – Hattusie (zwanej również Hattusas i Hattusza). Okazało się, że miasto istniało od początku XX wieku p.n.e. W tamtym czasie państwo hetyckie obejmowało dużą część terenów obecnej Turcji. Około 1200r. p.n.e. miasto zostało podbite przez inny lud, a Hetyci zostali zmuszeni do opuszczenia go. Od tamtej pory miasto opustoszało, stało się zapomniane i zaczęło popadać w ruinę. Ponownie odkrył je niemiecki archeolog Hugo Winckler wraz z zespołem i dopiero na przełomie XIX i XX wieku zaczęto prowadzić badania.

Hattusa – jak stała się stolicą?

W XVII wieku król Anitta, pochodzący z miasta Kussara, dokonał podboju Hattusy zrównując miasto z ziemią. Zagroził, że ten kto postanowi je odbudować, tego spotka kara boska. Jednak kilkadziesiąt lat później jego następca – król Labarna – przybrał imię Hattusilis I i otoczył zburzone miasto kamiennym murem obronnym. Zaczął wznosić nowe budynki, a Hattusa stała się stolicą państwa hetyckiego. Składała się z dwóch części: wewnętrznej cytadeli ze świątyniami i budynkami administracyjnymi oraz miasta otoczonego murami. Aby wejść do miasta trzeba było przejść przez jedną z trzech potężnych bram.

Hattusa obecnie – co zwiedzać?

Dzięki badaniom archeologicznym udało się ustalić pewne fakty historyczne, takie jak rok powstania czy zburzenia miasta. Dodatkowo podczas badań w Hattusie odnaleziono jedną z najstarszych bibliotek Bliskiego Wschodu. Odnaleziona królewska biblioteka liczy 1300 tabliczek. Ze względu na cenne znaleziska w 1986 roku ruiny antycznego miasta Hattusa wpisano na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Cytadela

Królewska cytadela była siedzibą hetyckich królów. Składała się z mieszkań, dziedzińców, świątyń oraz archiwów. Jest położona w najwyższym punkcie, dzięki czemu można z niej zobaczyć panoramę całego miasta. Obecnie wiele odkryć zostało ukrytych pod ziemią, w obawie przed ich zniszczeniem. Z tego powodu tereny królewskiej cytadeli nie wyglądają już tak imponująco, jak kiedyś. Turyści widzą głównie zabytkowe ruiny i kamienne ścieżki.

Bramy dawnego miasta

Zaczynając wycieczkę, pierwszą bramą, jaką napotkamy jest Brama Lwów. Swoją nazwę zawdzięcza dwóm strzegącym ją lwom. Jeden z nich zachował się do naszych czasów niemalże w całości, drugi został zrekonstruowany. Kolejną ważną pozostałością jest Brama Królewska. Z dokumentów wiadomo, że przy bramie stał posąg przedstawiający bogatą osobę. Choć teraz wiemy, że postać nie przedstawiała króla, a wojownika, nazwa bramy nie została zmieniona. Ostatnią bramą, która przetrwała do dziś jest brama sfinksów. Naukowcy uważają, że to wejście było używane tylko w ważnych okolicznościach.

Górne i dolne miasto

Górne miasto to prawdziwe skupisko świątyń. Do dziś odkryto ich aż 28! Według zapisków, w centralnych punktach stały posągi bóstw, jednak żaden z nich nie przetrwał do dziś. Dolne miasto oferuje pozostałości świątyń i domów mieszkalnych. Można tu znaleźć fragmenty schodów czy ścian, a także dawny zbiornik wodny, strzeżony przez kamiennego lwa.

Muzeum Archeologiczne w Boğazkale

Nie zabraknie też czegoś dla fanów muzealnych wystaw. Muzeum Archeologiczne w Boğazkale jest pełne ciekawych eksponatów i historycznych pamiątek. Mimo tego, że muzealna ekspozycja jest intrygująca i przedstawia, m.in. rzadko spotykane przedmioty użytku codziennego, zwykle nie ma tam tłumów.

Hattusa – podsumowanie

Podróżując po środkowej części Turcji, Hattusa jest miejscem do którego warto się wybrać. Pobliska miejscowość Boğazkale nie należy do wybitnie turystycznych miast. Ma to oczywiście swoje plusy i minusy – nie trzeba obawiać się tłumów turystów, ale też nie oferuje wiele atrakcji, poza zwiedzaniem ruin hetyckiej stolicy. Będąc w okolicach polecamy przyjechać na jednodniową wycieczkę, by pospacerować po antycznych ruinach.


Zobacz też:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *