Gijón – miasto w Hiszpanii o rzymskiej proweniencji. Jakimi atrakcjami przyciąga turystów?

Jeśli szukasz nieco spokojniejszych rejonów słonecznej Hiszpanii, zaplanuj wycieczkę do miasta Gijón. To największa miejscowość w rejonie Asturii, tuż nad Zatoką Biskajską. Znajdziesz tu zarówno atrakcyjne plaże, jak i szereg zabytków architektury.

gijon
Ocena

Gijón można niewątpliwie uznać za wizytówkę swojego regionu. Co ciekawe, miasto zostało założone już w V wieku naszej ery, więc na jego terenie możesz odkryć liczne pozostałości po czasach starożytnych. Dopiero w wieku XVI ówcześni władcy zadecydowali o założeniu tutaj portu, dzięki czemu obecnie miejsce to pełni ważną rolę jako port handlowy i rybacki obsługujący m.in. stolicę Asturii – Oviedo. Gijón to jednak nie tylko tchnienie historii, ale również bogata oferta turystyczna obejmująca liczne atrakcje związane z tutejszą fauną i florą. Co w Gijón warto zwiedzić? Poznaj kulturę tego miejsca!

Gijón – atrakcje z historią w tle

W starej części miasta warte odwiedzenia są wzgórze Santa Catalina i dzielnica rybacka Cimadevilla. To właśnie tam przybyli pierwsi osadnicy Gijón, dzięki którym obszar ten zaczął funkcjonować jako wioska, a następnie miasto. Tutaj podziwiać można pomnik Elogio del Horizonte, dzieło słynnego hiszpańskiego rzeźbiarza Eduardo Chillidy, ale także wspaniałe widoki na Morze Kantabryjskie.

Imponujące zabytki

Jeśli lubisz zabytkową architekturę, z pewnością zainteresuje się XIX-wieczny gmach ratusza przy Plaza Mayor, zaś na Plaza de Jovellanos zwiedzać można Muzeum Gijón, Dom Rodzinny Jovellanos, czyli znanego pisarza i działacza politycznego epoki oświecenia, który tutaj się właśnie urodził. Ten budynek pochodzący z XVI wieku to miejsce, w którym zobaczysz jego prace, a także pamiątki rodzinne.

Na uwagę miłośników historii zasługuje też pałac Valdés z XVI wieku. To dawny budynek fabryki tytoniu produkującej wyśmienite papierosy i cygara. W najstarszej części miasta znajdziesz również pozostałości po miejskich łaźniach (zaprojektowanych na wzór rzymski) oraz ruiny dawnych fortyfikacji. Termas Romanas De Campo Valdés stanowi obecnie muzeum, w którym można sprawdzić, jak dokładnie wyglądał system pomieszczeń łaźni według starożytnej tradycji.

Inne ciekawe zakątki i budowle miasta to m.in.:

 • Iglesia de San Pedro;
 • Palacio de Revillagigedo;
 • Basílica del Sagrado Corazón;
 • Parque Arqueológico-Natural de la Campa Torres.

Miasto tchnące przyrodą. Co warto tu zwiedzić?

Oto kilka miejsc, które warto zobaczyć spośród innych atrakcji.

Acuario de Gijón

Jest to jedna z najlepszych atrakcji tego miejsca. Zainteresowani mogą oglądać tu aż 60 ekosystemów z typową dla nich roślinnością i gatunkami zwierząt. Wycieczkę powinieneś zaplanować na ok. 2 godziny. W tym czasie będziesz miał okazję obejrzeć setki gatunków zarówno kręgowców, jak i bezkręgowców z Oceanu Spokojnego oraz Indyjskiego. Co ciekawe, akwarium zachęca do odwiedzić także najmłodszych turystów. Znajduje się tutaj specjalna strefa, w której dzieci mogą dotknąć wybranych gatunków, np. rozgwiazdy.

Jardín Botánico Atlántico

Warto zarezerwować sobie czas na jedyny w regionie Asturii ogród botaniczny. W tym momencie obszar ten obejmuje 150 000 m² i nieustannie jest powiększany. Prawdopodobnie będzie zajmował drugie tyle miejsca. W ogrodzie umieszczono 30 000 roślin podzielonych z 2000 różnych gatunków. Jest to obiekt bardzo nowoczesny, dzięki czemu rośliny możesz poznawać z audioprzewodnikiem, w formie gier i innych tego rodzaju rozwiązań.

Kultura i sztuka w Gijón. Na co zarezerwować czas?

W Gijón znajduje się kilka obiektów muzealnych wartych odwiedzenia. Jednym z nich jest Museo del Pueblo de Asturias w całości poświęcone regionowi Asturii. Dzięki ekspozycji możesz poznać szczegóły dotyczące tutejszej kultury i historii. Miłośnicy oryginalnych instrumentów powinni zajrzeć także do Museo Internacional de la Gaita, czyli Muzeum Dud. Inne interesujące obiekty tego typu to:

 • Museo del Ferrocarril de Asturias – istniejące od 1998 roku najważniejsze muzeum kolejnictwa w Europie;
 • Museo Evaristo Valle – muzeum poświęcone Evaristo Valle, artyście, który urodził się w Gijón.

Plaża – które miejsca na wybrzeżu są warte uwagi?

Pogoda na północy Hiszpanii bywa bardzo różna. Jeśli jednak klimat akurat dopisuje, warto skorzystać z możliwości wypoczynku na tutejszych plażach. Do wyboru masz zarówno plaże naturalne, jak i stworzone sztucznie przez człowieka, np. Playa de Poniente, która powstała w 1996 roku. Inne znane punkty wypoczynkowe to:

 • Playa de San Lorenzo;
 • Playa de la Ñora;
 • Playa del Arbeyal;
 • Playa de España;
 • Playa de Candás;
 • Playa de Estaño;
 • Playa de la Palmera.

Piles – rzeka w okolicy Gijón

Na jednym z końców plaży San Lorenzo biegnie rzeka Piles. U jej ujścia wybudowano znany hotel Parador de Gijón, który przyciąga wspaniałym otoczeniem natury i przyjemnym klimatem. Słynie również ze znakomitej restauracji, w której możesz zasmakować w lokalnych przysmakach. Po drugiej stronie rzeki mieści się targ, a także kilka ze wspomnianych wyżej obiektów muzealnych.

Co jeszcze warto zwiedzać w Gijón i okolicy?

Miasteczko stanowi doskonały punkt wypadowy dla innych wycieczek w tej części Hiszpanii. Gdy nasycisz się już atrakcjami Gijón, później wybierz się w kierunku Oviedo, największego miasta Asturii. Tam również odkryjesz bogactwo zabytków umieszczonych na światowej liście UNESCO, a także uniwersytet.

Wypoczynek możesz zaplanować także w historycznych miejscowościach, takich jak Ribadesella i Llanes. Tam także rozciągają się malownicze plaże zachęcające do wizyt.

Wzdłuż wybrzeża warto zajrzeć do kilku mniejszych, ale luksusowych kurortów, a także urokliwych wiosek rybackich m.in. Luarcy. Jeśli jesteś zwolennikiem aktywnego spędzania urlopu, wybierz się na jeden z górskich szlaków dostępnych w Parku Narodowym Picos de Europa. Szczyty znajdujące się na jego terenie nie przekraczają wysokości 2000 metrów nad poziomem morza.

Lokalna gastronomia. Z czego słynie Gijón?

W tutejszych restauracjach w menu znajdziesz kilka charakterystycznych dla regionu potraw. Jedną z nich jest tzw. fabada, czyli potrawka na bazie fasoli i wędlin. Posmakuje ci z pewnością gulasz z owoców morza czy potrawka z morszczuka. Jedną z ciekawszych propozycji jest także danie z ziemniaków, pastewnej kapusty, wieprzowiny i fasoli, zwane tutaj pote asturiano.

Gijón to jedna z ciekawszych miejscowości historycznych na północy Hiszpanii, a jednocześnie dogodne miejsce na bazę wycieczkową w inne części regionu Asturii. Nie będą się nudzić zarówno miłośnicy historii i dawnej architektury, jak i ci, którzy wolą obcować z naturą. W sezonie nie brakuje również wydarzeń kulturalnych i artystycznych, prezentujących tutejszą historię i specyfikę. Planujesz wakacje w Hiszpanii i szukasz miejsca oddalonego od zgiełku największych kurortów? Sięgnij po przewodnik i zaplanuj urlop w Asturii!


Zobacz też:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *