Denizli – tureckie miasto kogutów i przemysłu tekstylnego. Poznaj to miejsce w południowo-zachodniej części kraju

Denizli to miasto znajdujące się w południowo-zachodniej części Turcji, niedaleko rzeki Meander. Nazywane jest miastem kogutów. Chcesz wiedzieć, skąd takie miano? Przeczytaj nasz artykuł, by poznać odpowiedź na to i inne pytania!

denizli
Ocena

Denizli słynie z plantacji bawełny oraz rzadko spotykanego gatunku kogutów. Sąsiaduje ze słynnym Pamukkale i antycznym Hierapolis. Ze względu na świetne położenie przyciąga wielu turystów. Co warto tutaj zobaczyć? Jakie elementy są w tym miejscu najbardziej charakterystyczne? Sprawdź to już teraz!

Denizli – historia miasta

To tureckie miasto położone jest w dolinie pośród wysokich gór. Powstało już w starożytności i było zamieszkiwane przez wiele różnych ludów i cywilizacji, m.in. Frygijczyków, Persów, Rzymian i Bizantyjczyków. Dzięki temu, że przez wiele wieków miasto nie angażowało się bezpośrednio w wojny, nie zostało doszczętnie zniszczone. Obecnie Denizli jest nowoczesnym ośrodkiem, pełnym parków krajobrazowych, muzeów etnograficznych i hoteli. Dla większości turystów największą atrakcją są znajdujące się w okolicy gorące źródła i termy.

Denizli – skąd pochodzi nazwa?

Nazwa miasta może zaskakiwać. Mimo że Denizli nie leży na żadnym wybrzeżu, a od morza dzieli je około 150 km, w języku tureckim termin ten oznacza miejscowość leżącą nad morzem lub jeziorem. Historycy uważają, że obecna nazwa może być wynikiem przekształcania przez wieki pisowni. Najprawdopodobniej jest związana z naturalnymi zasobami tego terenu, jakimi są wody podziemne. Inna teoria tłumaczy nazwę lokalizacją miasteczka, ponieważ znajduje się niedaleko zachodniej krainy jezior.

Denizli – miasto kogutów i przemysłu tekstylnego

Symbolem Denizli jest kogut, co od razu rzuca się w oczy, ponieważ jego ogromny pomnik stoi w centrum miasta. Wszystko dlatego, że mieści się tu hodowla kogutów, które charakteryzuje czerwona korona na głowie oraz głośne i długie pianie. W Denizli co roku odbywają się konkursy najdłuższego piania kogutów. Kolejną wizytówką miasta są plantacje bawełny. W okolicach znajduje się sporo fabryk wyrabiających tekstylia. Chcesz przywieźć pamiątkę z tego regionu? Postaw na bawełniane ręczniki lub pościel – dzięki mnogości plantacji i fabryk są tutaj zdecydowanie tańsze niż w innych częściach Turcji.

Denizli – co warto zobaczyć?

Wycieczkę warto zacząć od zwiedzania centrum miasta. Polecamy wybrać się do Muzeum Etnograficznego Atatürka, gdzie można zobaczyć wiele eksponatów etnicznych oraz wystawę ludowej sztuki regionalnej. Warto również wybrać się na zakupy. Nie będzie to trudny cel, gdyż w mieście na każdym kroku znajdziesz sklepy z ubraniami, pościelą czy ręcznikami.

Pamukkale i Hierapolis

To pomniki przyrody, które znalazły się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Pamukkale, znane jako bawełniany zamek, od wielu lat stanowi wizytówkę Turcji. Jest to teren, który słynie z licznych źródeł wody termalnej. Gorąca woda, bogata w wapń i dwutlenek węgla, ochładza się na powierzchni, wytrącając węglan wapnia, który tworzy liczne zacieki. Przez nierówności terenu powstają progi i baseny wody w kształcie elipsy, które razem tworzą piękne wapienne tarasy. Z kolei Hierapolis to antyczne miasto, którego ruiny zachowały się do dziś.

Laodycea

Laodycea to kolejne starożytne miasto w prowincji Denizli. Jest oddalone zaledwie kilkanaście kilometrów od słynnego Hierapolis. Obecnie znajduje się tam stanowisko archeologiczne, otoczone zabytkowymi kolumnami.

Denizli – podsumowanie

Miasteczko z pozoru niewiele różni się od innych tureckich miejscowości. Jednak tym, co je wyróżnia, są pobliskie cuda natury. Wapienne tarasy Pamukkale (zwane bawełnianym zamkiem) wraz z dostępnym dla turystów basenem Kleopatry oraz starożytne miasto Hierapolis bogate w zabytki i pięknie zachowane ruiny przyciągają do Denizli. Będąc w zachodniej części kraju, zdecydowanie warto się tu wybrać!


Zobacz też:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *