Covadonga to rejon w Picos de Europa (Asturii). Tę nazwę nosi wioska, sanktuarium i jezioro. Co to za miejsce?

Północ Półwyspu Iberyjskiego skrywa wiele ciekawych zakątków. Jednym z nich jest Covadonga – miejscowość w Asturii w górach Picos de Europa. Znajduje się tu Sanktuarium Maryjne Covadonga, a także urokliwe jezioro polodowcowe o tej samej nazwie. Czytaj więcej!

Covadonga

Krajobrazy wysokogórskie, dostęp do jezior czy rozległe połacie zieleni – tym najbardziej zachwyca region Parku Narodowego Picos de Europa i Covadonga. Przez niektórych opisywany region uznawany jest za hiszpańską kolebkę chrześcijaństwa. Nie tylko za sprawą kultu Matki Bożej z Covadonga, ale także Oviedo (stolicy Asturii), gdzie znajduje się Święta Komnata, kapliczka utworzona przez Alfonsa II w celu ochrony cennych relikwi, czy Cangas de Onis z mostem, którego historia sięga jeszcze czasów rzymskich. Poznaj wizytówkę historii Hiszpanii!

Sanktuarium w Covadonga – poznaj to miejsce kultu

Jest to punkt, w którym rozpoczęła się rekonkwista pod panowaniem króla don Pelayo. Stanowi on także początek Parku Narodowego Picos de Europa. To bardzo ważne dla mieszkańców Asturii miejsce kultu oraz pielgrzymek. Szczególnie czczona jest tutaj figura Santiny, która znajduje się w sąsiedniej grocie. Jest to postać odziana w bogato wyszywany płaszcz. W 1989 roku w trakcie pielgrzymki do Hiszpanii papież Jan Paweł II dodał do świętej figury złotą różę.

Zobacz też:
El Golfo na wyspie Lanzarote – poznaj to wspaniałe, malownicze miejsce

Budynek bazyliki utrzymany jest w stylu neoromańskim. Znajdują się tutaj dwie wysokie wieże zdobiące główne wejście do świątyni. W środku można podziwiać znakomite dzieła sztuki. Na placu przed bazyliką wznosi się godny podziwu posąg Pelayo, a także grobowiec króla Alfonsa.

Jeziora polodowcowe Ercina i Enol oraz punkty widokowe

Dwa najważniejsze i najpiękniejsze jeziora tej okolic to Enol i Ercina. Znajdują się one na wysokości 1000 m n.p.m. By móc spojrzeć na nie w całości, warto wybrać się na szlak Lagos de Covadonga. To umiarkowanie trudna trasa mierząca 5 km długości. Po drodze leży także kilka punktów informacyjnych, w których dowiesz się więcej o historii. W sąsiedztwie jeziora Ercina wznosi się okazały szczyt Peña Santa de Enol o wysokości 2486 m.

Co jeszcze można tu zobaczyć?

Jeśli szukasz więcej wrażeń, zejdź na chwilę ze szlaku i odwiedź punkt widokowy Entrelagos, skąd roztacza się szeroka perspektywa całej okolicy. Stamtąd równie malowniczą ścieżką dotrzesz do doliny Enol i tamtejszego jeziora. Jest to zbiornik głęboki na 20 metrów. Jego otoczenie stanowi doskonałe miejsce na odpoczynek w wędrówce. Co ciekawe, na dnie jeziora umieszczono replikę Matki Bożek Królowej Asturii, która wynurza się na powierzchnię każdego roku w swoje święto przypadające na 8 września.

Zobacz też:
Ayamonte w Hiszpanii to urocze miasto położone na granicy z Portugalią. Oto nasz poradnik turystyczny

Covadonga – informacje praktyczne na temat pobytu

Jeziora polodowcowe położone są w odległości ok. 90 kilometrów od stoli Asturii, czyli miasta Oviedo. Miejscowością, z której jednak najlepiej dotrzeć w te rejony, jest Cangas de Onís. To zaledwie 25 kilometrów, więc dotrzesz tam w ok. pół godziny. Do jezior możesz dojechać własnym samochodem, ale w sezonie lepiej zdecydować się na specjalną taksówkę albo autobus.

Dostępne trasy turystyczne

Wśród jezior przebiega wspomniana 5-kilometrowa ścieżka. Jest jednak dostępny również krótsza wersja. Taka wycieczka w rejon Covadonga będzie idealna jako wyprawa w towarzystwie dzieci, którą przejść można w ciągu godziny. Dla tych, którzy szukają więcej wrażeń, wytyczono także 15 kilometrowy szlak Ruta de Frassinelli. Co ważne, istnieje także możliwość zarezerwowania wycieczki z przewodnikiem. Można wykupić ją jeszcze przed przyjazdem do Hiszpanii za pośrednictwem Internetu.

Jeziora Covadonga, jak również Sanktuarium Matki Bożej Walecznej, to miejsca warte uwagi, jeśli planujesz wyjazd w północne rejony Hiszpanii. Panują tu bardzo zróżnicowane warunki pogodowe, dlatego zaplanuj wycieczkę z odpowiednim wyprzedzeniem, a gdy zamierzasz spędzić ten czas aktywnie, zabierz ze sobą stosowny ekwipunek.

Zobacz też:
Wybierasz się do Hiszpanii? Odwiedź Aragonię i zajrzyj do Teruel! Sprawdź, co ta miejscowość ma do zaoferowania!

Zobacz też:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.