Najmniejsza wysepka Archipelagu Maltańskiego, którą warto zwiedzić. Z czego słynie wyspa Comino?

Comino to najmniejsza wyspa Archipelagu Maltańskiego położona pomiędzy Maltą i Gozo. Od lat zjeżdżają się na nią entuzjaści nurkowania, doceniający krystalicznie czyste wody Błękitnej Laguny. Co warto zwiedzić podczas wycieczki na Comino?

comino

Czy wiesz, że Comino na stałe zamieszkują jedynie 2 osoby, a powierzchnia wysepki liczy zaledwie 2,8 km²? Co więcej, jeśli na wodach Błękitnej Laguny będzie w sezonie tłoczno, nie musisz odpływać daleko, by cieszyć się równie przyjemnym miejscem do plażowania, nurkowania i snorkelingu? O czym jeszcze warto wiedzieć? Sprawdź i poznaj bliżej trzecią co do wielkości wyspę Archipelagu Maltańskiego!

Blue Lagoon, czyli atrakcja, której nie możesz przegapić!

comino błękitna laguna

Błękitna Laguna to cieśnina znajdująca się pomiędzy wyspami Comino i Cominotto. Na jej wody dostać można się jedynie łodzią – wycieczki organizowane są z portów na Malcie, Gozo i Comino.kup bilety

Pierwotnie, z uwagi na odosobnione położenie, Błękitna Laguna była rzadko odwiedzana przez turystów. Z czasem jednak jej czyste wody, malownicze krajobrazy oraz białe piaski zyskały coraz większą sławę. Dziś niemal każdy odwiedzający Maltę, zapuszcza się również w te rejony. To tutaj nurkując, można podziwiać bogatą podwodną faunę i florę oraz wraki zatopionych statków.

Zobacz też:
Malta – transfer z lotniska może być przygodą!

Kup bilety i poznaj tę widowiskową wysepkę!

 

Czy Błękitna Laguna spodoba się wszystkim turystom?

Jeśli jednak nie zamierzasz pływać czy nurkować, ale wolisz wypożyczyć leżak i odpocząć na plaży, Blue Lagoon na Comino niekoniecznie będzie dla ciebie odpowiednim miejscem. Plaże na tej części wyspy są skaliste, a skrawki piasku skrzętnie zajęte przez leżaki i parasole do wynajęcia. Lepiej więc udaj się do Santa Maria Bay. To zaledwie 15 minut spaceru! W zamian zobaczysz piękną, piaszczystą plażę z białym piaskiem i równie malowniczym widokiem. Wokół ciebie nie będzie jednak tłumów większość turystów tu nie dociera.

Rejs na Comino, zwiedzanie Gozo i plażowanie wyjątkowa wycieczka na wyciągnięcie ręki!

comino rejs

Masz ochotę na całodniową wycieczkę, jakiej nie zapewni ci żadne z biur podróży? W takim razie zdecyduj się na rejs, który rozpocznie się w miejscowości Bugibba na Malcie! Bilety kupić możesz online już teraz! Katamaran zabierze cię w fascynującą podróż wzdłuż maltańskiego wybrzeża. Z pokładu podziwiać będziesz piękne widoki oraz kolejne mijane wysepki. Pierwszy przystanek nastąpi na wodach Crystal Lagoon – miejsca równie wyjątkowego co Blue Lagoon, ale o wiele mniej znanego. Do wody będziesz mógł zjechać po jednej ze znajdujących się na łodzi zjeżdżalni albo zeskoczyć wprost z górnego pokładu! Twoim drugim przystankiem będzie słynna Błękitna Laguna na jej wodach spędzisz całą godzinę.

 

Zobacz też:
Wakacyjna wycieczka do malowniczego miasteczka na Malcie – St. Paul's Bay

Wyspa Gozo

comino widok na gozo

Później przyjdzie czas na zwiedzanie wyspy Gozo. Możesz samodzielnie opracować trasę albo skorzystać z jednej z dwóch przygotowanych (dodatkowo płatnych) wycieczek. Pierwsza przewiduje zwiedzanie Rabatu (czyli stolicy Gozo) z jego imponującą cytadelą. Druga to podróż do południowo-zachodniej części wyspy i rozkoszowanie się krajobrazami małej wioski rybackiej. Jest ona otoczona ogromnymi klifami – możesz stanąć na ich szczycie, a później odpoczywać w jednej z tutejszych restauracji lub kawiarni. Wieczorem przed powrotem do Bugibby czeka cię jeszcze zwiedzanie pirackich jaskiń! Zobaczysz też niezwykłą formację skalną zwaną „głową słonia”.kup bilety

Atrakcje Comino, które warto zobaczyć

comino kąpielisko

Czy bajecznie czyste wody zatoki to jedyna atrakcja wyspy Comino? Oczywiście, że nie! Co jeszcze możesz zobaczyć na Comino? Wśród atrakcji są m.in. pozostałe zatoki takie jak: San Niklaw Bay czy Ghar Ghana.

Na odkrycie czekają też historyczne zabytki:

  • Wieża Świętej Marii, czyli jedna z wież komunikacyjnych pomiędzy Comino i Gozo, które miały służyć jako punkty obserwacyjne i ostrzegawcze przed atakami piratów. Budowla powstała w 1618 roku;
  • Bateria Świętej Marii – fortyfikacja z 8 strzelnicami skierowanymi w stronę morza wybudowana w latach 1715–1716;
  • Kaplica Matki Bożej. Obiekt ten po raz pierwszy znalazł się na mapach już w 1296 roku. Obecnie udostępniony dla odwiedzających wyspę turystów budynek pochodzi jednak z drugiej połowy XVII wieku.

 

Zobacz też:
Valletta – stolica Malty. Jakie zabytki i atrakcje Valletty warto zwiedzać?

Wyspa Comino, choć niewielka, nieodmiennie przyciąga rzesze turystów. I to nie tylko za sprawą lazurowych wód otaczającej ją zatoki. Jeśli więc wybierasz się na Maltę, zarezerwuj sobie chociaż jeden dzień, by bliżej poznać również te okolice.


Zobacz też:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.