Zatoka Kotorska popularnie nazywana jest Boką, co nawiązuje do włoskiego słowa bocca oznaczającego usta. Faktycznie, gdy spojrzymy na nią z góry, zobaczymy podobny kształt rozciągający się w łagodnym uśmiechu. Łagodny klimat, świetne warunki do plażowania i kąpieli oraz doskonałe lokalne jedzenie sprawiają, że czarnogórska zatoka jest chętnie wybierana jako miejsce wypoczynku przez turystów z całego świata. Co warto o niej wiedzieć i jakie atrakcje zobaczyć podczas pobytu?
Zatoka Kotorska – perła Czarnogóry
Zatoka Kotorska ma długość około 28 km, a linia brzegowa rozciąga się na aż 107,3 km. Obszar zatoki składa się w rzeczywistości z czterech mniejszych zalewów, poprzetykanych kanałami: Hercegnovskiego, Tiwatskiego, Risańskiego i Kotorskiego. Otaczają ją dwa masy Alp Dynarskich: góra Lovcen na wschodzi i góra Orjen na zachodzie. Specyficzna topografia sprawia, że zatoka Kotorska jest jednym z najwilgotniejszych miejsc w Europie. Taki klimat sprzyja uprawie oliwek, winogron oraz cytrusów. Mieszkańcy przez lata żyli także z rybołówstwa i handlu morskiego. Obecnie Boka Kotorska zarabia głównie na turystyce.
Boka Kotorska – historia
Obszar Boki Kotorskiej zamieszkiwany był już w starożytności. Nadmorskie miasta pozostawały we władaniu Ilirów, sprzeciwiających się ekspansji Imperium Romanum na te tereny. Po zajęciu obszaru zatoki przez Rzymian kotorskie osady zaczęły się szybko rozwijać, stopniowo ulegając hellenizacji. Mieszkańcy cesarstwa upodobali sobie szczególnie okolice dzisiejszego Risan, gdzie budowane były bogate nadmorskie wille. Rzymskie osady zostały jednak wkrótce zniszczone przez barbarzyńców. Przetrwała jedynie kamienna twierdza, która dała początek miastu Kotor.
W wiekach późniejszych słabość Bizancjum wykorzystali Słowianie. Boka została stopniowo skolonizowana przez Chorwatów, a następnie zajęli ją Serbowie, a po nich Bośniacy. Rosnące zagrożenie ze strony Turków spowodowało, że mieszkańcy zwrócili się w do Wenecji, która przejęła kontrolę nad miastem w 1420 roku. Krwawe walki trwały przez wiele lat, ale Imperium Ottomańskie nigdy nie zdołało trwale podbić terenów zatoki. Przez cały czas dochodziło również do spięć między wspieranymi przez Wenecję katolikami i prawosławnymi wspieranymi przez hierarchów Cerkwii Serbskiej.
Po wojnach Napoleońskich Zatoka Kotorska przeszła pod panowanie austriackie, pod którym pozostała aż do roku 1918, kiedy to weszła w skład Państwa Słoweńców, Chorwatów i Serbów. W 1979 zatokę nawiedziło silne trzęsienie ziemi, które spowodowało zawalenie się wielu zabytkowych budynków. Obszarem spornym między Chorwacją i Serbią pozostawał przez długi czas półwysep Prevleka. Ostatecznie w 1992 roku obszar został zdemilitaryzowany i przyznany Chorwatom.
Zatoka Kotorska atrakcje i zwiedzanie
Bliskość morza i strategiczny układ szlaków handlowych od wieków przyciągały na obszar Zatoki Kotorskiej osadników oraz sprawiały, że obszar był orbitą zainteresowania i rywalizacji wielu kultur i narodowości. Ta ciekawa i różnorodna historia ma swoje odbicie w licznych zabytkach, które możemy podziwiać podczas wakacji w Zatoce Kotorskiej.
Risan
Najstarszą osadą w Zatoce Kotorskiej jest zabytkowy Risan. Miejscowość zamieszkiwana jest co najmniej od IV roku p.n.e. Jej pierwszymi mieszkańcami byli Ilirowie. Z tego powodu zwiedzanie Risanu szczególnie polecane jest osobom, które interesują się antykiem. W miejscowości znajdują się także najcenniejsze pozostałości z czasów rzymskich. Jest to m.in. Willa Hypnosa, w której możemy zobaczyć pięć przepięknych mozaik, przedstawiających wizerunek boga snów jako uskrzydlonego młodzieńca.
Perast
Perast uważane jest za najpiękniejsze miasto Zatoki Kotarskiej. Nie duże miasteczko z jedną ulicą przy morzu zostało niemal w całości zbudowane w stylu barokowym. Kamienna, spójna zabudowa i bogato zdobione fasady sprawiają, że całość prezentuje się niezwykle urokliwie. Pierwsza wzmianka na temat miejscowości pochodzi z 1336 roku, a szczyt rozwoju miasta przypada na XVIII wiek, kiedy działały tu cztery stocznie oraz mieściła się jednak z najlepszych szkół żeglugi na świecie.
Minione bogactwo poświadczają imponujące pałace oraz kościoły. Wśród licznych zabytków, warto wspiąć się na wieżę kościoła św. Mikołaja, z której można podziwiać panoramę całego miasta, pasm górskich i okolicznych wysepek. Ciekawostką jest, że na obszarze Zatoki Kotorskiej znajduje się dziewięć wysp, z czego dwie położone są właśnie u wybrzeża Perast. Aby zobaczyć je z bliska oraz zyskać ciekawy widok na panoramę wybrzeża, warto skorzystać z usług taksówki wodnej (koszt około 5 zł).
Verige
Zatoka Kotorska posiada skaliste i postrzępione wybrzeże, które w wielu miejscach obfituje w kręte zatoki i wcinające się w morze półwyspy. Jej najwęższą częścią jest zatoka Veroge o długości 23000 metrów i 340 metrach szerokości w najwęższym miejscu. Zatoka stanowi doskonały punkt widokowy na wybrzeże oraz okoliczne góry. Relaks umilają knajpki ze specjalnościami lokalnej kuchni.
Wyspa Świętego Jerzego (Sveti Đorđe)
Nazwa wyspy pochodzi od znajdującego się na niej klasztoru św. Jerzego. Pierwsza wzmianka na jego temat pochodzi z 11666, ale przypuszcza się, że opactwo istniało tu już w IX wieku. Nieopodal klasztoru znajduje się również cmentarz dla szlachty z pobliskiego Perastu, któremu wyspa częściowo zawdzięcza niezbyt miło brzmiący przydomek „Wyspy Umarłych”. Innym powodem może być podobieństwo do obrazu o tym samym tytule pędzla szwajcarskiego malarza Arnolda Boecklina. Wyspa jest zamknięta dla turystów, co potęguje wrażenie tajemniczości i jest podstawą do tworzenia licznych legend.
Kotor
Kotor to zdecydowanie najliczniej odwiedzane przez turystów miasto w Zatoce Kotorskiej. Miejscowość wraz innymi przylegającymi do niej wsiami i miasteczkami została w 1979 roku wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Historia miasta sięga III wieku p.n.e, kiedy to osiedlili się tu Ilirowie, a swoje porty posiadali także Grecy i Rzymianie. Kotar uznawany jest za jedno z najlepiej zachowanych średniowiecznych miast w Europie południowo-wschodniej. Miejscowość często porównywana jest do Dubrownika.
Najstarszą cześć miasta okalają mury o łącznej długości 4,5 km. Co ciekawe, fortyfikacje budowano w okresie od IX do XVIIII wieku. Warto zanurzyć się w labiryncie południowych uliczek pełnych zabytkowej architektury, małych sklepików i klimatycznych kawiarni. Duże wrażenie robi obecność budynków w stylu romańskim, gotyckim, renesansowym i barokowym tuż obok siebie oraz bliskość kościołów prawosławnych i katolickich.
Panorama Zatoki Kotorskiej
Jeśli macie ochotę zostawić miasto w dole, warto wybrać się na, którąś z otaczających Kotar gór. Ułatwiają to liczne szlaki turystyczne prowadzące na szczyty bądź punkty widokowe. Innym miejscem do zrobienia zdjęcia z panoramą mogą być serpentyny szosy prowadzącej do Cetyni. Droga oferuje piękne widoki na morze, zatokę i jej wyspy. Podobnych wrażeń dostarcza droga nad Risan. Aby się na nią dostać, trzeba najpierw dojechać do miejscowości Morinj, a potem piąć się krętymi zakrętami w górę.
Zatoka Kotorska – informacje praktyczne
Najszybszym sposobem, żeby dostać się do Zatoki Kotorskiej z Polski, jest lot samolotem. Bezpośrednie loty czarterowe do Tivat obsługują m.in. lotniska w Krakowie, Katowicach, Poznaniu i Warszawie. Możemy także zdecydować się na tanie linie lotnicze, których samoloty kursują na lotnisko w Podgoricy. Bilety zaczynają się już od 200 zł. Niektóre połączenia obsługiwane są jednak sezonowo. Pomiędzy miejscowościami kursują liczne autobusy, które umożliwiają łatwy i tani dojazd. Popularne jest także wypożyczenie samochodu lub skutera, które dają możliwość swobodnego przemieszczania się po malowniczych drogach.
Zatoka Kotorska – idealne miejsce na wakacje
Zatoka Kotorska słusznie nazywana jest perłą Czarnogóry. Znajdziemy tu lazurowe i czyste morze, szerokie plaże i malownicze wybrzeże, na którym przycupnęły zabytkowe miejscowości. Największą i najbardziej znaną z nich jest Kotor, od którego zatoka wzięła swoją nazwę. Bogata i skomplikowana historia tego regionu jest widoczna w licznych zabytkach, które reprezentują style architektoniczne z różnych okresów i kręgów kulturowych. Na obszarze zatoki znajduje się 9 wysp, na które dostaniemy się wodną taksówką. Słoneczna pogoda i łagodny klimat sprawiają, że Zatoka Kotarska jest idealnym miejscem na wakacje.
Zaplanuj swoją podróż!
Znajdź nocleg i zarezerwuj pobyt!
W serwisie Booking.com masz do wyboru niezliczone hotele, apartamenty, pensjonaty, hostele i wiele innych obiektów turystycznych. Komfortowe noclegi, atrakcyjne ceny na każdą kieszeń!
Tanie loty – bilety na samolot
Skyscanner to najpopularniejsze wyszukiwarki połączeń lotniczych na świecie. Znajdziesz tu oferty najważniejszych linii i przewoźników. Wybierz terminy, lokalizacje, poszukaj promocji i kup bilet na tani lot samolotem!
Jeżeli nie wiesz jak dostać się z lotniska do centrum miasta skorzystaj z możliwości rezerwacji biletów autobusowych na transfer. Dzięki temu bez problemu dostaniesz się do swojej miejscowości docelowej.
Jeżeli na lotnisko w Polsce dojeżdżasz własnym samochodem, zarezerwuj również online parking przy lotnisku w atrakcyjnej cenie.
Zabezpiecz swoją podróż
Niezależnie od celu podróży, warto wykupić ubezpieczenie, które ochroni Ciebie na wypadek niespodziewanych zdarzeń (np. zdrowotnych, OC czy związanych z kradzieżą bagażu). Skorzystaj z wygodnej porównywarki, ceny zaczynają się już od 2,63 zł dziennie.
Zwiedzanie. Ciekawe miejsca, wejściówki, kupony rabatowe
GetYourGuide to świetny internetowy przewodnik turystyczny. Zamówisz oprowadzanie przez cicerone, zapiszesz na zorganizowaną wycieczkę, kupisz bilety ze zniżkami do zabytków, muzeów, teatrów, galerii sztuki i wielu innych miejsc! Na GoCity.com wykupisz kartę miejską, dzięki której na miejscu zapłacisz mniej za wiele rzeczy!
Zobacz atrakcje i zarezerwuj bilety