Trudno uwierzyć, że turyści omijają Bydgoszcz. Atrakcje miasta, które jest jedną z dwóch stolic województwa kujawsko-pomorskiego, powinny przyciągać amatorów nietuzinkowych rozrywek! Na zwiedzających czekają oryginalne muzea, wyjątkowa architektura oraz wodne rozrywki nad brzegiem rzeki Brdy, przepływającej przez centrum Bydgoszczy. Pora by jej urok docenili nie tylko mieszkańcy miasta, ale również przyjezdni. Dużym atutem są miejsca przeznaczone na wypoczynek i rekreację, które w innych częściach kraju dawno przejęliby deweloperzy, szukający terenów pod nowe inwestycje. Tutaj jednak łatwo znaleźć zielone miejskie parki oraz urokliwe zakątki.

Bydgoszcz to Wenecja Północy?

W Bydgoszczy panuje wyjątkowy klimat, który przywodzi na myśl miasta takie jak Amsterdam, a nawet Wenecja. Wśród zabudowań wiją się bowiem kanały, a bezpośrednio przy nich wznoszą zabytkowe kamienice. Jednym z najbardziej malowniczych punktów miasta, jest tzw. Wenecja Bydgoska. To ciąg kamienic, które stoją tuż przy brzegu rzeki Młynówki, przywodząc na myśl włoskie miasto. Zabytkowe budynki znajdują się w granicach Starego Miasta, tuż obok Wyspy Młyńskiej – można się na nią dostać, przechodząc przez kamienną kładkę. To bardzo romantyczne miejsce, stanowi wspaniałą scenerię dla spacerowiczów, ale także inspirację dla artystów. W mieście takim jak Bydgoszcz atrakcje, z których mogą korzystać turyści, są o wiele bardziej rozbudowane – wiele nich związanych jest jednak z wodą.

Bydgoszcz, atrakcje turystyczne nad wodą: Kanał Bydgoski, spichrze nad Brdą, barka Lemara

Mieszkańcy Bydgoszczy chętnie spędzają czas nad Brdą, gdzie toczy się życie towarzyskie. Bulwary stanowią miejsce wypoczynku, można usiąść w kawiarni albo restauracji, ale także zapewniają liczne atrakcje przyjezdnym. Trzeba bowiem zdawać sobie sprawę, że miasto jest ogromnym węzłem wodnym, którego poszczególne elementy połączone są systemem śluz i kanałów. Dzięki temu panują tu świetne warunki do uprawiania sportów wodnych – nie każde miasto gwarantuje atrakcje tego typu. Latem można wypłynąć w rejs turystyczną linią tramwaju wodnego, by z poziomu wody zobaczyć najbardziej charakterystyczne bydgoskie zabytki.

Co warto zobaczyć nad Brdą?

Jak zwiedzać Bydgoszcz? Atrakcja warta uwagi to niezwykły zabytek hydrotechniczny, jakim jest Kanał Bydgoski. Swój początek ma w okolicy Starego Miasta i ciągnie się przez około 20 kilometrów. System powstał w XVIII stuleciu i przyczynił się do rozwoju Bydgoszczy jako ośrodka handlowego. Stąd też zabytkowe spichrze nad Brdą, które są pamiątką po czasach bydgoskiej prosperity. W ich sąsiedztwie cumuje zabytkowa barka Lemara. Obecnie zamieniona w muzeum przypomina, jak ta część Bydgoszczy wyglądała kilkadziesiąt lat temu. Po rzece pływało mnóstwo takich jednostek, wiele z nich było domem dla całych rodzin, a zawód szypra przechodził z ojca na syna. Lemarę można zobaczyć w znajdującej się w śródmieściu przystani Bydgoszcz.

Ciekawe miejsca w Bydgoszczy: Wyspa Młyńska, Dzielnica Muzyczna, Bydgoskie Autografy

Co jeszcze warto zobaczyć w takim mieście jak Bydgoszcz? Atrakcje obejmują tutaj całe dzielnice! Na pewno na pierwszy ogień powinna pójść Wyspa Młyńska, która kilkanaście lat temu przeszła rewitalizację. Jest tu sporo atrakcji dla dzieci: plaża, park, plac zabaw, ścieżki rowerowe i piesze. W sąsiedztwie znajduje się bydgoska katedra i Opera Nova, a w budynku jednego ze spichrzów znalazło się miejsce na eksponaty należące do Muzeum im. Leona Wyczółkowskiego. Wyspę Młyńską w pełni oddano mieszkańcom, aby mogli wypoczywać w cichym i przyjaznym miejscu.

Bydgoszcz kocha muzykę?

Jeśli zastanawiasz się, co warto zobaczyć w Bydgoszczy, koniecznie udaj się do słynnej Dzielnicy Muzycznej. To kolejne zielone miejsce, w którym można odpocząć. Znajduje się tu park im. Jana Kochanowskiego. Przy alejkach ustawiono rzeźby znanych kompozytorów, a dla dzieci przygotowano muzyczny plac zabaw, gdzie oprócz huśtawek i zjeżdżalni czekają również instrumenty. W tej części Bydgoszczy położona jest Akademia Muzyczna, Filharmonia Pomorska oraz Teatr Polski. Warto zwrócić uwagę na stojącą przed nim rzeźbę Łuczniczki, która na równi z „Przechodzącym przez rzekę” stanowi symbol miasta.

Zasłużeni dla miasta Bydgoszcz

Podobnie jak wiele innych miast w Polsce również Bydgoszcz stara się uhonorować ludzi, którzy są dla niej szczególnie zasłużeni. Bydgoskie Autografy to tabliczki wmurowane w bruk ulicy Długiej, upamiętniające znane postaci. Swoje autografy złożyli tam między innymi Irena Szewińska, Lech Wałęsa, Irena Santor, Jerzy Hoffman, Zbigniew Boniek oraz Tomasz Gollob. Jeśli wybierasz się do Bydgoszczy na weekend, koniecznie zobacz wszystkie wymienione tam nazwiska!

Bydgoskie muzea: Muzeum Mydła i Historii Brudu, Exploseum, Europejskie Centrum Pieniądza

Wśród największych atrakcji Bydgoszczy należy wymienić muzea! Zdecydowanie warto odwiedzić Muzeum Wodociągów, którego siedziba mieści się w zabytkowej wieży ciśnień. Jednak turystów najbardziej przyciągają oryginalne placówki – zwłaszcza ta przybliżająca historię dbania o higienę osobistą. Warto wybrać się też do Europejskiego Centrum Pieniądza, które mieści się w dawnej mennicy.

Muzeum Mydła i Historii Brudu

Muzeum znajduje się w centrum miasta, więc łatwo tu trafić. Dzięki oryginalnej ekspozycji przyciąga nawet te osoby, które na co dzień raczej stronią od takich atrakcji. Nie bez powodu otwarto je właśnie w Bydgoszczy, miasto już w XVIII wieku słynęło między innymi z produkcji mydeł. Jednak Muzeum Mydła i Historii Brudu nie jest kolejną sztywną instytucją, a miejscem, gdzie wiele się dzieje – można na przykład samodzielnie zrobić pachnące mydełko.

Wybuchowe muzeum to jedna z najlepszych atrakcji Bydgoszczy

Exploseum położone jest na terenie dawnej fabryki Dynamit-Aktien Gesellschaft Fabrik Bromberg. Jest to nowoczesna wystawa – dzięki multimediom można cofnąć się w czasie i zobaczyć, jak działała fabryka dynamitu, a także poznać historię uzbrojenia i materiałów wybuchowych. Nie mogło zabraknąć ekspozycji przybliżającej postać Alfreda Nobla, wynalazcy dynamitu.

Atrakcje na Starym Mieście: mistrz Twardowski, katedra i fontanna „Potop”

Nie wszystkie ciekawe miejsca Bydgoszczy, atrakcje warte zobaczenia, są związane z wodą. Zwiedzając miasto, trzeba przyjść na Stary Rynek – koniecznie o 13:13 albo 21:13. W tych godzinach w jednej z kamienic ukazuje się postać Jana Twardowskiego, który według legendy do Bydgoszczy przybył na kogucie. Mistrz zanosi się demonicznym śmiechem, wspominając swój pobyt mieście. To oczywiście nie wszystkie miejsca, które przybliżają ciekawą historię Bydgoszczy.

Najważniejsze zabytki Bydgoszczy

Podczas pobytu warto zarezerwować czas, by zobaczyć bydgoską farę, która jest jednym z najstarszych zabytków miasta. Jest to okazały gotycki kościół wybudowany na początku XVI wieku w miejscu drewnianej świątyni. W 2018 roku odkryto tu tzw. skarb bydgoski, czyli kolekcję złotych monet, nadal można podziwiać otoczony kultem obraz Madonna z Różą. Wśród ważnych zabytków i atrakcji turystycznych znajduje się także fontanna „Potop”, stojąca w parku im. Kazimierza Wielkiego. Przedstawia scenę z biblijnego potopu, a dokładnie zagładę ludzi i zwierząt, dla których nie było już miejsca na arce Noego. Oryginalna fontanna powstała w 1904 roku, jednak podczas drugiej wojny światowej zostało zdemontowane. Dzieło odtworzono dopiero w 2004 roku – od tego czasu znowu należy do ważnych symboli Bydgoszczy.

Centrum rozrywki blisko Starego Miasta w Bydgoszczy

Kilka kilometrów od centrum miasta znajduje się zielone serce Bydgoszczy. Park Myślęcinek to miejsce, które zapewnia całe spektrum rozrywek. Dzieci mają tu do dyspozycji lunapark, park dinozaurów oraz wielkich owadów. Starsi mogą szaleć w parku linowym albo w skateparku, natomiast szukający wytchnienia dorośli, mają do dyspozycji zaciszny ogród botaniczny, a także wodospad, który znajduje w strefie nazwanej Alpinarium. Jakby tych rozrywek było mało, trasa zwiedzania może obejmować zoo.

Jeszcze nie miałeś okazji zwiedzać Bydgoszczy? Atrakcje w tym mieście na pewno cię zachwycą. Zakochasz się w rynku w Bydgoszczy i kamieniczkach pochodzących z przełomu XIX i XX wieku – najpiękniejsze znajdują się przy ulicy Cieszkowskiego. To obowiązkowy punkt dla osób zainteresowanych architekturą. Poza tym Bydgoszcz jest bardzo przyjazna dla ludzi. Nawet w centrum miasta można znaleźć miejsca, w których można odpocząć w spokojnym otoczeniu zieleni.

Archiwum: wrzesień 2022

Zaplanuj swoją podróż!

Znajdź nocleg i zarezerwuj pobyt!

W serwisie Booking.com masz do wyboru niezliczone hotele, apartamenty, pensjonaty, hostele i wiele innych obiektów turystycznych. Komfortowe noclegi, atrakcyjne ceny na każdą kieszeń!

Tanie loty – bilety na samolot

Skyscanner to najpopularniejsze wyszukiwarki połączeń lotniczych na świecie. Znajdziesz tu oferty najważniejszych linii i przewoźników. Wybierz terminy, lokalizacje, poszukaj promocji i kup bilet na tani lot samolotem!

Jeżeli nie wiesz jak dostać się z lotniska do centrum miasta skorzystaj z możliwości rezerwacji biletów autobusowych na transfer. Dzięki temu bez problemu dostaniesz się do swojej miejscowości docelowej.

Jeżeli na lotnisko w Polsce dojeżdżasz własnym samochodem, zarezerwuj również online parking przy lotnisku w atrakcyjnej cenie.

Zabezpiecz swoją podróż

Niezależnie od celu podróży, warto wykupić ubezpieczenie, które ochroni Ciebie na wypadek niespodziewanych zdarzeń (np. zdrowotnych, OC czy związanych z kradzieżą bagażu). Skorzystaj z wygodnej porównywarki, ceny zaczynają się już od 2,63 zł dziennie.

Zwiedzanie. Ciekawe miejsca, wejściówki, kupony rabatowe

GetYourGuide to świetny internetowy przewodnik turystyczny. Zamówisz oprowadzanie przez cicerone, zapiszesz na zorganizowaną wycieczkę, kupisz bilety ze zniżkami do zabytków, muzeów, teatrów, galerii sztuki i wielu innych miejsc! Na GoCity.com wykupisz kartę miejską, dzięki której na miejscu zapłacisz mniej za wiele rzeczy!

Zobacz atrakcje i zarezerwuj bilety


Zobacz także: