Shanghai Tower ma trójkątny kształt i zwęża się wraz z jego wysokością. Zewnętrzna część wieży wykonana jest z dwuwarstwowego szkła. Zewnętrzna warstwa jest zakrzywiona, a wewnętrzna prosta. Przestrzeń pomiędzy dwoma warstwami szkła jest wypełniona powietrzem. Pomaga to w izolacji budynku i zmniejszeniu hałasu z zewnątrz. Czytaj dalej!

Shanghai Tower – podstawowe informacje

Shanghai Tower to wieżowiec znajdujący się w Pudong, w Szanghaju. Shanghai Tower łączy się z Jin Mao Tower i Shanghai World Financial Center, tworząc pierwszą na świecie sąsiadującą potrójną wieżę. Zewnętrzna część wieży składa się z serii przezroczystych, podwójnych paneli szklanych zamontowanych na zewnętrznej warstwie żaluzji ze szkła niskoemisyjnego.

Shanghai Tower posiada dziewięć skierowanych na zewnątrz przypór, które działają jak podpory stabilizujące go przed obciążeniem powodowanym przez wiatr.

Są również trzy zestawy 9 atriów w kształcie półksiężyca, które wprowadzają światło dzienne w głąb rdzenia Shanghai Tower. Atria te przecinają wszystkie 128 pięter budynku i zapewniają dostęp do 97 schodów ruchomych.

Od grudnia 2007 do stycznia 2008 roku archeolodzy znaleźli ponad 3 tys. artefaktów (najstarszy z nich pochodzi z XI wieku) podczas badania obszaru przylegającego do miejsca, w którym miała powstać wieża.

W 2008 roku Landsea Group wygrała międzynarodowy konkurs zorganizowany przez chiński rząd, aby być odpowiedzialną za budowę Shanghai Tower po tym, jak ich propozycja „zrównoważonego, ekologicznego drapacza chmur” została wybrana spośród 54 propozycji architektów z całego świata.

W dniu 11 listopada 2009 roku odbyła się ceremonia wmurowania kamienia węgielnego, rozpoczynająca proces budowy na terenie, na którym wykopy pod fundamenty rozpoczęły się już kilka miesięcy wcześniej. Wczesne wykopy pod ziemią miały głębokość 60 m. Zabezpieczono je tak, że poziomy piwnic mogły sięgać 100 m w dół, tworząc dużą przestrzeń do parkowania, robienia zakupów, rekreacji i innych działań wymagających niskich wysokości sufitów, które nie są możliwe w większości drapaczy chmur ze względu na ograniczenia związane z obciążeniem wagowym w wyższych partiach ziemi.

Do kwietnia 2011 roku stalowa konstrukcja nośna osiągnęła pełną wysokość nad poziomem gruntu, nadając kształt 128-piętrowemu wieżowcowi. Zewnętrzna instalacja ścian osłonowych trwała do lata 2012 roku, kiedy to usunięto rusztowania z fasady, odsłaniając błyszczące panele szklane o trójkątnym kształcie, które spotykają się w wierzchołkach, tworząc skomplikowany wzór na powierzchni.

Gdzie się znajduje Shanghai Tower?

Shanghai Tower to luksusowy wieżowiec znajdujący się w Szanghaju. Jest najwyższym budynkiem w Chinach i drugim najwyższym na świecie. Znajdują się w nim restauracje, biura, sklepy detaliczne i hotel. Budowa Shanghai Tower rozpoczęła się w 2008 roku i została zakończona w 2015 roku. Koszt budowy budynku szacowany jest na 2,4 mld dolarów.

Shanghai Tower znajduje się w pobliżu dzielnicy finansowej Lujiazui. Znajduje się również obok Oriental Pearl Tower i Shanghai World Financial Center. Bliźniaczymi budynkami Shanghai Tower są Shanghai International Finance Centre oraz Jin Mao Tower.

Kiedy nastąpiło otwarcie Shanghai Tower?

Shanghai Tower to 128-piętrowy wieżowiec typu megatall w Pudong, w Szanghaju. Wieża znajduje się w pobliżu stacji metra Lujiazui, gdzie przecinają się linie 2 i 12 szanghajskiego metra. Prace budowlane nad Shanghai Tower rozpoczęły się w listopadzie 2008 roku, a zakończyły w 2015 roku.

Zewnętrzna część Shanghai Tower zaczęła być podświetlana nocą przez panele pokryte szkłem dichroicznym 15 maja 2014 roku. Oficjalne otwarcie Shanghai Tower nastąpiło 3 września 2015 roku.

Jakie są wymiary wieży Shanghai Tower?

Shanghai Tower to najwyższy budynek w Chinach i drugi najwyższy budynek na świecie. Znajduje się w Szanghaju, w dzielnicy Pudong. Wieża ma 632 m wysokości i 128 pięter. Podstawa budynku ma kształt kwadratu, z każdym bokiem mierzącym 190 m. Szczyt budynku jest zakrzywiony i zwęża się do środka, gdy staje się wyższy.

Shanghai Tower został ukończony w 2015 roku, po sześciu latach budowy. Jego budowa kosztowała szacunkowo 2,4 mld dolarów. Shanghai Tower jest jedną z najpopularniejszych atrakcji turystycznych w Szanghaju i posiada szeroki zakres udogodnień, w tym restauracje, centrum handlowe i hotel.

Ile pięter znajduje się w Shanghai Tower?

Shanghai Tower to 128-piętrowy wieżowiec w Szanghaju, w Chinach. Jest najwyższym z trzech superwysokich wieżowców w Pudongu, pozostałe dwa to Shanghai World Financial Center i Jin Mao Tower. Wieża ma całkowitą wysokość 632 m i jest najwyższą budowlą w Chinach oraz drugą pod względem wysokości na świecie, niższą tylko od Burj Khalifa w Dubaju w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

Shanghai Tower posiada również najwyższy na świecie taras widokowy, na wysokości 561 m. Znajduje się on na 118. piętrze i oferuje widoki na Szanghaj i okolice.

Shanghai Tower jest również domem dla hotelu, biur, powierzchni handlowych i muzeum. Budynek został ukończony w 2015 roku.

Shanghai Tower to bardzo wysoki wieżowiec w Szanghaju w Chinach. Znajduje się na terenie strefy finansowo-handlowej Lujiazui, zaprojektowanej jako dzielnica biznesowa nowego wieku po wschodniej stronie rzeki Huangpu. Shanghai Tower jest również nowym dodatkiem do panoramy centralnej dzielnicy biznesowej Szanghaju (CBD), dołączając do innych wieżowców takich jak World Financial Center i Jin Mao Tower.

Po ukończeniu Shanghai Tower stał się drugim pod względem wysokości budynkiem na świecie.


Zobacz też:

Zaplanuj swoją podróż!

Znajdź nocleg i zarezerwuj pobyt!

W serwisie Booking.com masz do wyboru niezliczone hotele, apartamenty, pensjonaty, hostele i wiele innych obiektów turystycznych. Komfortowe noclegi, atrakcyjne ceny na każdą kieszeń!

Tanie loty – bilety na samolot

Skyscanner to najpopularniejsze wyszukiwarki połączeń lotniczych na świecie. Znajdziesz tu oferty najważniejszych linii i przewoźników. Wybierz terminy, lokalizacje, poszukaj promocji i kup bilet na tani lot samolotem!

Zabezpiecz swoją podróż

Niezależnie od celu podróży, warto wykupić ubezpieczenie, które ochroni Ciebie na wypadek niespodziewanych zdarzeń (np. zdrowotnych, OC czy związanych z kradzieżą bagażu). Skorzystaj z wygodnej porównywarki, ceny zaczynają się już od 2,63 zł dziennie.

Zwiedzanie. Ciekawe miejsca, wejściówki, kupony rabatowe

GetYourGuide to świetny internetowy przewodnik turystyczny. Zamówisz oprowadzanie przez cicerone, zapiszesz na zorganizowaną wycieczkę, kupisz bilety ze zniżkami do zabytków, muzeów, teatrów, galerii sztuki i wielu innych miejsc! Na GoCity.com wykupisz kartę miejską, dzięki której na miejscu zapłacisz mniej za wiele rzeczy!

Zobacz atrakcje i zarezerwuj bilety