Lloret de Mar – jak spędzić wczasy na Dzikim Wybrzeżu Hiszpanii?

LLoret de Mar to najbardziej popularny kurort na Costa Brava, znanym także jako „Dzikie Wybrzeże”. Miejscowość ta aż pęka w szwach od barów i restauracji, kawiarni, klubów nocnych i dyskotek. Jest to też idealne miejsce na spokojny wypoczynek dla rodzin.

lloret de mar
Ocena

Lloret de Mar jest najsłynniejszym kurortem wakacyjnym Costa Brava w Katalonii. Nie brakuje tu atrakcji i słońca, a położenie miasteczka sprawia, że łatwo dostać się stamtąd w inne znane miejsca Hiszpanii, takie jak Barcelona, Montserrat lub Girona. Zdecydowanie warto wybrać się w to miejsce na słoneczne wakacje. Znajdziesz tu piaszczyste plaże, ciepłe i przejrzyste morze, a także ciekawe zabytki – a to wszystko przy gwarancji dobrej pogody prawie przez cały rok!

Wakacje na Costa Brava w Hiszpanii

Lloret de Mar położone jest w prowincji Girona w regionie Katalonii, przy Morzu Śródziemnym. Dzieli je zaledwie 6 km od innego ciekawego miasta – Blanes. Natomiast nieco dalej, bo w odległości 40 km, znajduje się Girona – katalońskie centrum kulturalne. Do Barcelony trzeba natomiast stąd jechać 75 km. Latem funkcjonuje tu uzdrowisko, a piaszczyste plaże i ciepły klimat przyciągają na nadmorski wypoczynek turystów z całego świata. To miejsce wyróżnia się jednak czymś więcej niż dostępem do morza. Może pochwalić się także bogatą historią.

Pierwsza osada w miejscu dzisiejszego kurortu istniała już 2000 lat temu. Najpierw zamieszkiwana była przez Iberów, a następnie przez Rzymian. W 1409 roku zyskała sobie status miasta dzięki piratom z pobliskiego Tossa de Mar. Lloret de Mar miało ponoć służyć im jako baza wypadowa do ataków na przepływające w pobliżu aragońskie statki.

Lloret de Mar – atrakcje turystyczne

Pobyt w tej miejscowości to idealne wakacje zarówno dla rodzin z dziećmi, grup przyjaciół, jak i zakochanych. Znajdziesz tu wszystko od historycznych zabytków i klubów nocnych, przez park wodny i typowo turystyczne atrakcje, po ciche, ustronne i wiecznie słoneczne plaże. Sprawdź, co warto zobaczyć na wymarzonych wakacjach:

  • Water World – jest to wodny park rozrywki, zlokalizowany na przedmieściach Lloret de Mar. Najmłodsi z pewnością docenią odbywające się w tutejszym Aquatic Zoo pokazy tresury delfinów. Nie brak tu jednak atrakcji dla osób w każdym wieku. Ogromny park wodny mieści w sobie sztuczne rzeki, baseny, zjeżdżalnie, sztuczne fale morskie oraz 250-metrową wodną górę;
  • La Dona Marinera – znana także jako La Venus de Lloret, czyli Wenus z Lloret lub po prostu „żona rybaka”. Ten monumentalny pomnik ma 2,4 m wysokości i przedstawia kobietę wypatrującą swojego męża powracającego z morskich połowów;
  • Stare Miasto – to istny labirynt urokliwych uliczek wypełnionych sklepami, kawiarniami i restauracjami. Na starówce w centrum Lloret de Mar warto odwiedzić Esglèsia Parroquial – gotycki kościół parafialny św. Romy z bogato złoconymi ołtarzami. Świątynia niegdyś była ufortyfikowana, co broniło ją przed częstymi najazdami muzułmańskich piratów i Turków. Wejście do kościoła możliwe było wówczas jedynie przez most zwodzony i niewielką furtkę. Do dziś przetrwały zachwycające, kolorowe zdobienia kopuły.

Zamki i nie tylko

W tym miejscu znajdują się także inne ciekawe atrakcje, np.:

  • zamek Castell de Sant Joan wybudowany w XI wieku. Niestety, niewiele z oryginalnej budowli zachowało się do dnia dzisiejszego – głównie wieża zamkowa, z której można podziwiać widok na całe Lloret de Mar;
  • zamek z 1929 roku – niestety podziwianie go możliwe jest tylko od zewnątrz, ponieważ jest to prywatna rezydencja;
  • Muzeum Kotów – jedyne takie miejsce w Hiszpanii. Eksponaty pochodzą z prywatnych zbiorów pewnej rosyjskiej pary i obejmują obrazy, ceramikę, rzeźby, a także przedmioty codziennego użytku z motywem kotów;
  • Jardines de Santa Clotilde – ogrody św. Klotyldy. Projekt parku został zlecony do wykonania pewnemu katalońskiemu architektowi przez ówczesnego właściciela wzgórza, który opłakiwał swoją zmarłą żonę. Labirynt żywopłotów i klasycznych posągów to prawdopodobnie najbardziej romantyczne miejsce w Lloret de Mar. To idealne miejsce na spacery dla osób spragnionych odrobiny wytchnienia od miejskiego zgiełku. Można tu spokojnie odpocząć na ławkach lub leżakach;
  • cmentarz Lloret de Mar – to być może dość nietypowe miejsce do zwiedzania, lecz zdecydowanie warte zobaczenia. Znajdują się tu przepiękne nagrobki w katalońskiej odmianie stylu Art Nouveau. Można znaleźć tu nawet rzeźby wykonane przez znanego na całą Hiszpanię Gaudiego. Cmentarz został otwarty w 1901 roku i był przeznaczony zdecydowanie dla bardziej majętnych mieszkańców okolicy;
  • Playa Grande – najpopularniejsza plaża, która znajduje się praktycznie w samym centrum miasta, przy głównej promenadzie. Kilkaset metrów dalej jest mniej uczęszczana, lecz równie piękna Playa de Fenals. Na południe od centrum miasta znajduje się jeszcze malownicza Playa de Santa Cristina, osadzona pomiędzy dwoma wzgórzami, które osłaniają ją przed wiatrami.

W przerwie od zwiedzania i plażowania warto posilić się lokalnymi przysmakami. Bary i restauracje promenady i starówki pełne są przeróżnych opcji kuszących swoimi aromatami przechodniów. W tej katalońskiej stolicy rozrywki nie mogło zabraknąć też licznych klubów nocnych, tętniących życiem do białego rana.

Choć Lloret de Mar znane jest ze swojego rozrywkowego charakteru i życia nocnego, odnajdą się tu też osoby, które nie przepadają za zgiełkiem i wolą spokojniejszy wypoczynek. Swoje zakwaterowanie warto zarezerwować z odpowiednim wyprzedzeniem, ponieważ w sezonie to miejsce pęka w szwach od przyjezdnych turystów. Liczne atrakcje i udogodnienia w połączeniu z wyśmienitym lokalnym jedzeniem z pewnością przełożą się na niezapomniane wakacje.


Zobacz też:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *