Miasteczko to położone jest na południu Polski, w województwie śląskim. Powstało na przełomie XIII i XIV wieku. Do obecnego wyglądu rozwinęło się głównie dzięki swojemu korzystnemu położeniu oraz częstą organizację barwnych festynów i jarmarków. Oczywiście nie można przy tym zapominać przemyśle piwowarskim miasta i słynnym browarze Żywiec. Atrakcja ta sama w sobie przyciąga w to miejsce licznych turystów. Sprawdź, co jeszcze warto zwiedzić w okolicy.
1 Rynek w Żywcu – atrakcja w centrum miasta
Rynek w Żywcu przeszedł porządną renowację. Urokliwy i zadbany, skupia wokół siebie cenne zabytki architektoniczne miasta. Można wręcz powiedzieć, że jest jego sercem. Na placu znajduje się dość charakterystyczny ratusz z XIX wieku i duży napis z nazwą miejscowości. Wokół rynku latem rozkładają się krzesełka z parasolkami przy licznych kawiarniach i restauracjach. Zimą można wejść do środka, by ogrzać się przy ciepłym jedzeniu lub piciu. Często odbywają się tutaj mniejsze eventy.
2 Stary Zamek w Żywcu – atrakcja muzealna
Stary Zamek powstał w Żywcu w XVI wieku, na miejscu średniowiecznej budowli, która została doszczętnie zniszczona w 1477 roku. Obecny budynek reprezentuje styl renesansowy w architekturze. W jego wnętrzu mieści się Muzeum Miejskie w Żywcu. Atrakcją tego miejsca jest nie tylko sama bryła i jej zdobienia, ale też wystawy – historyczna, sakralna, archeologiczna oraz kolekcję narzędzi tortur. Na terenie zamku mieści się też ekspozycja etnograficzna i przyrodnicza oraz Punkt Informacji Turystycznej. Wstęp na piękny dziedziniec z krużgankami jest bezpłatny, lecz na wystawy tematyczne trzeba kupić bilet.
3 Muzeum Browaru w Żywcu – atrakcja, z której słynie miasto
Browar Żywiec to prawdopodobnie najsłynniejsze miejsce w mieście. Nic dziwnego – w końcu Żywiec jest jednym z najbardziej znanych i lubianych polskich piw. Początków tradycji warzenia tego trunku można doszukać się już w średniowieczu. Nie jest to jednak ta sama receptura ani budynek, co w tych czasach. Swój obecny wygląd zawdzięcza arcyksięciowi austro-węgierskiemu Albrechtowi Fryderykowi Habsburgowi. Oficjalnie założył on browar żywiecki w 1856 roku – tradycja ta kontynuowana jest tutaj do dziś.
Do środka mogą wchodzić całe rodziny – w muzeum nie funkcjonuje tu żadne ograniczenie wiekowe. Oczywiście to samo nie tyczy się spożywania produkowanego tu trunku. Dzieci nie mogą też wchodzić do Arcyksiążęcego Browaru. Zwiedzać można samodzielnie lub z przewodnikiem. W środku czeka na ciebie wiele ciekawych eksponatów – zabytkowe materiały reklamowe, beczki, szklanki, kufle, pocztówki oraz wystawy opowiadające o historii Żywca i produkcji piwa. Dodatkową żywiecką atrakcją jest znajdujący się tu pub i sklepik, gdzie skosztujesz piwa prosto z browaru.
4 Pałac Habsburgów w Żywcu – atrakcja historyczna
Pałac Habsburgów nazywany też bywa Nowym Zamkiem. Znajduje się w samym centrum miasta. Stoi właściwie naprzeciwko Starego Zamku, tworząc z nim coś w rodzaju kompleksu. Jego pierwotna forma sięga XVIII wieku. W kolejnym stuleciu przebudowali go Habsburgowie, nadając mu formę, która zachowała się do dziś. W lustrzanej sali balowej co jakiś czas odbywają się koncerty. Co ciekawe, jeszcze do niedawna mieszkała tu księżna Maria Krystyna Altenburg z Habsburgów – córka właścicieli, którzy zmuszeni byli opuścić pałac podczas wojny.
5 Park Zamkowy
Park Zamkowy to ogromny, zabytkowy ogród o powierzchni 26 hektarów. Znajdują się tu wiekowe drzewa, piękne alejki i fontanna. Warto na własne oczy zobaczyć najstarszy dąb Żywiecczyzny – 370-letni Franciszek. Innymi elementami godnymi uwagi są: Domek Chiński (zamieniający się w lecie w lodziarnię), staw zamieszkiwany przez ptactwo wodne i klimatyczne mostki.
6 Stajnia Miejska i Mini ZOO w Żywcu – atrakcja dla dzieci
Ta atrakcja Żywca jest właściwie częścią Parku Zamkowego. Na samym jego skraju (przy ulicy Witosa) znajduje się Mini ZOO i Miejska Stajnia. Mieszkają tu nie tylko konie, ale też kozy, krowa, osły, króliki, świnie, kury, papugi oraz białe i kolorowe pawie. To świetne miejsce dla dzieci, chociaż dorośli również nie powinni się tu nudzić.
7 Park Miniatur w Żywcu
Park Miniatur również należy do Parku Habsburgów. Znajduje się w nim ponad 20 pomniejszonych wersji budowli Podbeskidzia. Ciekawym elementem wystawy są także miniaturowe rośliny – jest ich tutaj ponad 140 gatunków i 1200 sztuk. Zwiedzanie możliwe jest tylko od maja do października. W miesiące zimowe park jest zamknięty.
8 Żywiecki Park Etnograficzny w Ślemieniu
Tutejszy Park Etnograficzny powstał ze środków funduszu europejskiego. Oficjalnie otworzono go w 2012 roku. Na jego terenie odwiedzający mogą na własne oczy zobaczyć, jak dawniej wyglądała typowa wieś beskidzka. Znajduje się tam m.in. szkoła, kuźnia, chata zamożnego chłopa i wiejska apteka. Promowane jest tu góralskie rękodzieło i sztuka ludowa. Polecamy zwiedzanie z przewodnikiem, aby poznać wszystkie tajemnice skansenu. Jest to obowiązkowa atrakcja Żywca dla wszystkich miłośników historii i ciekawych życia na wsi Beskidu Żywieckiego.
9 Beskidzkie Centrum Nauki „Naukotechnika” w Świnnej koło Żywca – atrakcja edukacyjna
Naukotechnika jest ukierunkowana głównie do dzieci, choć znajdzie się tu też rozrywka dla dorosłych. Jest to klasyczne centrum nauki, w którym można samodzielnie przeprowadzać liczne eksperymenty. Według nas to najlepszy sposób na zapoznanie się z prawami chemii i fizyki, bez nawet odrobiny nudy. Organizowane są tu różne wystawy, pokazy i warsztaty – większość ekspozycji jest czasowa. Warto więc sprawdzić, co aktualnie oferuje to miejsce.
10 Matyska Golgota Beskidów
Golgota Beskidów to nazwa tutejszej drogi krzyżowej. Rozpoczyna się ona we wsi Radziechowy, a kończy na Matysce (szczycie o wysokości 609 m n.p.m.). Została poświęcona we wrześniu 2009 r. Składa się z XII stacji, a na jej końcu znajduje się Krzyż Milenijny. Postaci spotykane po drodze ukazane są w bardzo ekspresyjny sposób, wyraźnie obrazując ból i cierpienie. Powinien to być obowiązkowy punkt wycieczki dla wszystkich katolików poszukujących duchowego doświadczenia. Droga jest też całkiem ciekawa dla osób niewierzących, ponieważ ze szczytu góry rozpościera się piękna panorama o szerokości prawie 360 stopni.
11 Konkatedra Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Żywcu – atrakcja architektoniczna i punkt widokowy
Konkatedra znajduje się na ulicy Zamkowej, nieopodal Rynku Miejskiego. Została wybudowana w XV wieku. W kolejnym stuleciu dodano do niej 70-metrową wieżę. Obecnie udostępniona jest ona do zwiedzania, po zakupie biletu. Taras widokowy znajduje się na wysokości 40 metrów i prowadzi na niego ponad 100 schodów. Warto jednak pokonać tę drogę, aby móc podziwiać zachwycającą panoramę miasta. W środku katedry niebagatelną historyczną atrakcją Żywca jest tryptyk Zaśnięcia Najświętszej Marii Panny ufundowany przez Jana i Wawrzyńca Komorowskich w 1542 roku.
12 Park Krajobrazowy Beskidu Małego
Ten malowniczy Park Krajobrazowy znajduje się na granicy Śląska i Małopolski. Zajmuje powierzchnię 260 km2. Na tym rozległym obszarze znajduje się wiele przyjemnych ścieżek spacerowych i nieco bardziej wymagających tras górskich. Najwyższymi wzniesieniami parku są: Łamana Skała (929 m n.p.m.) i Magurka Wilkowicka (933 m n.p.m.). Każdy, kto ceni sobie ciszę i kontakt z naturą, z pewnością się tutaj odnajdzie. To idealne miejsce do odpoczynku od zgiełku i pędu miasta.
13 Jezioro Żywieckie – atrakcja wodna
Jezioro Żywieckie to sztuczny zbiornik wodny położony pomiędzy niedużymi, lecz bardzo malowniczymi wzniesieniami. W lecie przy dobrej pogodzie można tu uprawiać typowo wodne sporty, takie jak żeglarstwo lub windsurfing. W okolicy znajduje się też sporo ośrodków turystycznych, w których można się przespać i dobrze zjeść. Jeśli wolisz żywieckie atrakcje na lądzie, wokół jeziora znajdują się liczne piesze i rowerowe ścieżki. Podczas spacerów możesz odkryć wiele niemal dzikich i rzadko uczęszczanych zakątków.
14 Kościół Św. Krzyża w Żywcu
Kościół św. Krzyża znajduje się w pobliżu Rynku w centrum miasta. Ta niewielka, gotycka świątynia jest najstarszym budynkiem w mieście. Jej pierwotna wersja powstała pod koniec XIV wieku. Została jednak przebudowana i poszerzona w 1690 roku. Kolejne zmiany przeżywała w wieku XVIII i XX. Do obecnych czasów zachował się gotycki obraz Madonny tronującej (z poziomkami). Przechowywany jest w opisanym wyżej Muzeum Miejskim. Przed wejściem do środka kościoła warto zwrócić uwagę na stojący tu krzyż pokutny.
15 Góra Grojec i wyciąg narciarski w Żywcu – atrakcja zimowa
Wzgórze Grojec (612 m n.p.m.) to kolebka, z której powstał Żywiec. Atrakcja naturalna, na którą dzisiaj można się wspiąć, została zasiedlona już w czasach starożytnych przez Celtów. W XV wieku tutejsza wczesnośredniowieczna warownia została przekształcona w zamek myśliwski rozbójniczej rodziny Skrzyńskich. Został on jednak całkowicie zniszczony i niestety nie pozostał po nim nawet najmniejszy ślad.
Grojec składa się właściwie z trzech osobnych wierzchołków – Grojca Małego, Grojca Średniego i głównego, najwyższego. Najpiękniejsze widoki można podziwiać ze średniego szczytu. Stoi na nim także krzyż pamiątkowy po wizycie Jana Pawła II w 1995 roku. Od tego czasu stał się jednym z rozpoznawalnych symboli miasta. Pod krzyżem jest nawet miejsce na ognisko. Być może warto zabrać ze sobą coś do jedzenia i urządzić tu klimatyczny piknik z widokiem?
Na południowym stoku najwyższego Grojca znajduje się jaskinia, a przez wszystkie szczyty przebiega żółty szlak turystyczny i ścieżka edukacyjna, z której można dowiedzieć się wiele o okolicy. Przy wejściu na trasę od strony amfiteatru znajdują się bezpłatne parkingi oraz punkty gastronomiczne.
16 Amfiteatr pod Grojcem
Nowoczesny amfiteatr służy nie tylko za ozdobę Żywca. Atrakcja ta mieści też co roku festiwal – Tydzień Kultury Beskidzkiej, Festiwal Smakowania Kwaśnicy, Oscypek Fest czy też Dni Żywca. Jest to prawdziwe centrum kulturalne miasta. Obecny budynek jest rozbudowaną i zmodernizowaną wersją starego. Został poszerzony m.in. o garderobę oraz pomieszczenia dla artystów i organizatorów. W dodatku świetnie prezentuje się na tle okolicznej przyrody.
17 Plaża miejska w Żywcu – atrakcja na upalne dni
Plaża miejska przy Jeziorze Żywieckim przy Lasku św. Wita to idealne miejsce na letni odpoczynek. Otwarta jest od 10:00 do 18:00, a w sezonie letnim od 09:00 do zmierzchu (lecz nie dłużej niż do godziny 22:00). Wejście jest całkowicie bezpłatne, lecz pamiętaj, aby przestrzegać obowiązującego tu regulaminu. Obejmuje on, chociażby ciszę nocną, obowiązek opieki nad dziećmi poniżej 13 roku życia oraz zakaz palenia ognisk i spożywania alkoholu. Na miejscu znajduje się wypożyczalnia sprzętu wodnego, która oferuje m.in. sprzęt windsurfingowy, kajaki, łodzie wiosłowe i wędkarskie.
Nie jest to jednak jedyne tego typu miejsce w okolicy. Zbiornik retencyjny na Sole ma wiele urokliwych miejsc do pływania i wypoczynku. Mniejsze plaże znajdziesz też przy Leśniance i Koszarawie. Te atrakcje Żywca pozwolą ci miło spędzić upalne, letnie dni. W niektórych miejscach znajdują się także punkty gastronomiczne z lodami lub piwem.
18 Szlaki turystyczne w Żywcu – atrakcje na łonie natury
Oprócz wyżej wspomnianego żółtego szlaku na Grojec, w okolicy znajduje się jeszcze kilka tras turystycznych i spacerowych. Jeśli masz ochotę spędzić czas na świeżym powietrzu i zwiedzić okolicę, polecamy którąś z poniższych:
- niebieski szlak na Wójtowski Wierch (729 m n.p.m.);
- zielony Szlak Wyzwolenia Żywca;
- Szlak Zabytków Architektury Miasta Żywca – 5 kilometrów;
- Szlak Właścicieli Miasta Żywca – 12 kilometrów;
- Przyrodniczy Szlak Spacerowy po Żywcu – 3 kilometry;
- Szlak Papieża Jana Pawła II – 5 kilometrów;
- szlaki górskie Beskidu Żywieckiego i Beskidu Śląskiego.
W okolicy znajdziesz też wyznaczone trasy rowerowe, lecz do wielu z nich przyda ci się porządny rower górski przystosowany do nierównego terenu.
19 Aquapark Leśna koło Żywca – atrakcja dla miłośników kąpieli wodnych
Aquapark Leśna to kompleks basenów zewnętrznych i wewnętrznych – te drugie otwarte są przez cały rok. Sezonowy teren zewnętrzny obejmuje odkryty basen, boisko do piłki nożnej i miejsce wypoczynkowe. Natomiast w środku można do woli korzystać z:
- basenu z biczami wodnymi i urządzeniami do masażu karku;
- basenu z ławkami do masażu wodnego i powietrznego;
- zjeżdżalni;
- sauny fińskiej;
- sauny parowej.
Ta wodna atrakcja Żywca otwarta jest codziennie od godziny 10:00 do 22:00. Odbywają się tu też lekcje pływania oraz gry i zabawy dla najmłodszych.
20 Źródełko świętego Wita
Przy zielonym Szlaku Wyzwolenia Żywca znajduje się dość niepozorne, a w rzeczywistości niezwykłe miejsce. Wyróżnia się nie tylko pięknym widokiem na okolicę, ale też obecnością źródełka, które według legendy ma właściwości lecznicze. Ponoć kiedyś mieściło się tutaj miejsce kultu słowiańskiej bogini Żywii. Nic z niej jednak nie zostało. W późniejszych latach, a dokładnie w 1669 roku w dawnym Żywcu przebywał abdykowany król Jan Kazimierz. Woda ze źródła ponoć uleczyła jego chore oczy. Z wdzięczności król polecił wybudować w tym miejscu kapliczkę.
Po jej zniszczeniu, w 1869 roku zbudowano nową, murowaną. Jednak z niej również nic do dziś nie zostało. W zbiorach Muzeum Miejskiego w Żywcu można podziwiać zachowane elementy wyposażenia kapliczki. Miejsce, z którego wytryskuje lecznicza woda, zostało przeniesione nieco w górę rzeki. Choć nie jest to dokładnie ten sam punkt, w którym ozdrowiał Jan Kazimierz, mieszkańcy i turyści wciąż chętnie go odwiedzają.
21 Dwór w Moszczanicy
Jeśli chodzi o zabytkową architekturę, Żywiec znany jest przede wszystkim ze Starego i Nowego Zamku. Istnieje jednak jeszcze jedna ciekawa, acz bardziej zapomniana budowla – Dwór Kępińskich w Moszczanicy. Kiedyś była to odrębna wieś obok Żywca, choć dziś jest jedną z jego dzielnic. Pałac Kępińskich pierwotnie był niewielkim dworem. Co ciekawe, w XVIII wieku mieścił się tutaj browar, a w 1934 r. przebywał tu Józef Piłsudski.
Ta atrakcja Żywca jest częściowo udostępniona do zwiedzania, po wcześniejszym uzgodnieniu terminu. Czasem organizowane są tu też wystawy czasowe. Zdecydowanie warto zobaczyć ją przynajmniej od zewnątrz. Obiekt otoczony jest klimatycznym parkiem, w którym można znaleźć pozostałość po zabytkowej kapliczce – kolumnę z napisem Salve Regina.
22 Paintball Żywiec – atrakcja dla aktywnych
Jeśli interesują cię emocjonujące atrakcje Żywca dla aktywnych, polecamy turniej paintballa. Istnieją dwie agencje, które zajmują się organizacją takich gier na świeżym powietrzu. Oprócz samego paintballa możesz liczyć też na:
- organizację imprez dla dzieci lub dorosłych;
- jazdę na quadach lub w samochodach terenowych;
- zajęcia survivalowe;
- szaleństwo w bumper ballach;
- gry scenariuszowe;
- mobilną ściankę wspinaczkową;
- strzelnicę z możliwością wyboru broni – łuki sportowe, toporki lub noże, broni pneumatycznej, broni bojowej krótkiej;
- naukę jazdy na nartach.
Warto skontaktować się wcześniej z wybraną firmą, aby ustalić własne oczekiwania na temat aktywnego spędzania czasu w Żywcu. Możliwości jest naprawdę wiele!
23 Żywiec – atrakcje okolicy
Co jeszcze ma do zaoferowania Żywiec? Atrakcje okolicy miasta nie pozwolą ci się nudzić. Jeśli chcesz poszerzyć swoje zwiedzanie Śląska, polecamy poniższe miejsca:
- Dolina Białej Wisełki;
- Jezioro Czerniańskie i wodospad na Wisełce;
- Szlak Adama Małysza;
- Forty z II Wojny Światowej;
- Zamek Suski;
- Góra Żar i tor saneczkowy;
- Snowpark i Ośrodek Narciarski Pilsko;
- Pałacyk myśliwski Habsburgów;
- Loty widokowe i loty szybowcowe w Międzybrodziu Żywieckim.
Zdecydowanie warto odwiedzić urocze, Małopolskie miasteczko, jakim jest Żywiec. Atrakcją tego miejsca nie jest jedynie znany na cały kraj browar. Okolica kryje w sobie wiele innych ciekawych obiektów i rozrywek na każdą porę roku. Jeśli wybierasz się na południe Polski, koniecznie zajrzyj w ten obszar Śląska. Znajdziesz tu wiele atrakcji dla całej rodziny. W przerwie od zwiedzania polecamy skosztować lokalnej kuchni, co jeszcze bardziej pozwoli ci wczuć się w klimat regionu.
Zaplanuj swoją podróż!
Znajdź nocleg i zarezerwuj pobyt!
W serwisie Booking.com masz do wyboru niezliczone hotele, apartamenty, pensjonaty, hostele i wiele innych obiektów turystycznych. Komfortowe noclegi, atrakcyjne ceny na każdą kieszeń!
Tanie loty – bilety na samolot
Skyscanner to najpopularniejsze wyszukiwarki połączeń lotniczych na świecie. Znajdziesz tu oferty najważniejszych linii i przewoźników. Wybierz terminy, lokalizacje, poszukaj promocji i kup bilet na tani lot samolotem!
Jeżeli nie wiesz jak dostać się z lotniska do centrum miasta skorzystaj z możliwości rezerwacji biletów autobusowych na transfer. Dzięki temu bez problemu dostaniesz się do swojej miejscowości docelowej.
Jeżeli na lotnisko w Polsce dojeżdżasz własnym samochodem, zarezerwuj również online parking przy lotnisku w atrakcyjnej cenie.
Zabezpiecz swoją podróż
Niezależnie od celu podróży, warto wykupić ubezpieczenie, które ochroni Ciebie na wypadek niespodziewanych zdarzeń (np. zdrowotnych, OC czy związanych z kradzieżą bagażu). Skorzystaj z wygodnej porównywarki, ceny zaczynają się już od 2,63 zł dziennie.
Zwiedzanie. Ciekawe miejsca, wejściówki, kupony rabatowe
GetYourGuide to świetny internetowy przewodnik turystyczny. Zamówisz oprowadzanie przez cicerone, zapiszesz na zorganizowaną wycieczkę, kupisz bilety ze zniżkami do zabytków, muzeów, teatrów, galerii sztuki i wielu innych miejsc! Na GoCity.com wykupisz kartę miejską, dzięki której na miejscu zapłacisz mniej za wiele rzeczy!
Zobacz atrakcje i zarezerwuj bilety