Jeśli jesteś miłośnikiem starych gratów i lubisz pomagać innym, Złombol to coś dla Ciebie. Kilkudniowy rajd charytatywny organizowany jest od 2007 roku. Jego trasa ci roku przebiega przez inne kraje, a celem niezmiennie jest zbiorka pieniędzy na zakup artykułów, kursów i wycieczek dla dzieci z domów dziecka na terenie całej Polski. Dotychczas odbyło się 15 rajdów, w ramach których uczestnicy dotarli m.in. na Koło Podbiegunowe, do Monte Carlo oraz Bułgarii. jaka jest historia wyścigów i co zrobić, aby wziąć w nim udział?

Złombol – jak pojechać? Auto i załoga

Do etapowego rajdu turystycznego dopuszczane są pojazdy produkowane i projektowane w krajach dawnego bloku wschodniego, a także te, które powstały już po jego rozpadzie, ale są koncepcyjnie i technologicznie oparte na rozwiązaniach z tego okresu. Wśród rajdowych samochodów znajdują się więc trabanty, polonezy, maluchy i słynne ogórki. Załogi w drodze do mety poruszają się w niewielkich grupkach. Każda z nich sama decyduje jakimi drogami jechać. Po dotarciu do ustalonej przez organizatorów mety, uczestnicy na własną rękę wracają do kraju.

Historia rajdu Złombol

Pierwsza edycja rajdu Złombol miała miejsce w 2007 roku. Rajd miał na celu przejechanie dużego dystansu starym autem (stąd nazwa) i zebranie pieniędzy dla dzieci z domów dziecka na Śląsku. Pierwszym celem rajdu było Monte Carlo. W wyścigu wzięły dwie ekipy. W kolejnych edycjach wystartowało już znacznie więcej samochodów, zmieniały się także kierunki. Zasadą jest, że cel rajdu znajduje się zawsze 2500 km od Katowic. Uczestnicy rajdu zbierają pieniądze dla dzieci, udostępniając powierzchnię reklamową swoich pojazdów, w zamian za wpłacone darowizny. Załogi jadą wyłącznie na swój koszt, a wszelki sponsoring jest zakazany.

Złombol – rajd charytatywny

Rajd Złombol doczekał się już 17 edycji, a z każdym rokiem cieszy się coraz większą popularnością i sławą. Nietypowe pojazdy i szczytny cel sprawiły, że w 2019 roku powstał nawet 6-odcinkowy serial o tej samej nazwie, wyprodukowany przez Canal +. Warunkiem uczestnictwa jest posiadanie odpowiedniego pojazdu i chęć pomocy innymi.

 

Zaplanuj swoją podróż!

Znajdź nocleg i zarezerwuj pobyt!

W serwisie Booking.com masz do wyboru niezliczone hotele, apartamenty, pensjonaty, hostele i wiele innych obiektów turystycznych. Komfortowe noclegi, atrakcyjne ceny na każdą kieszeń!

Tanie loty – bilety na samolot

Skyscanner to najpopularniejsze wyszukiwarki połączeń lotniczych na świecie. Znajdziesz tu oferty najważniejszych linii i przewoźników. Wybierz terminy, lokalizacje, poszukaj promocji i kup bilet na tani lot samolotem!

Jeżeli nie wiesz jak dostać się z lotniska do centrum miasta skorzystaj z możliwości rezerwacji biletów autobusowych na transfer. Dzięki temu bez problemu dostaniesz się do swojej miejscowości docelowej.

Jeżeli na lotnisko w Polsce dojeżdżasz własnym samochodem, zarezerwuj również online parking przy lotnisku w atrakcyjnej cenie.

Zabezpiecz swoją podróż

Niezależnie od celu podróży, warto wykupić ubezpieczenie, które ochroni Ciebie na wypadek niespodziewanych zdarzeń (np. zdrowotnych, OC czy związanych z kradzieżą bagażu). Skorzystaj z wygodnej porównywarki, ceny zaczynają się już od 2,63 zł dziennie.

Zwiedzanie. Ciekawe miejsca, wejściówki, kupony rabatowe

GetYourGuide to świetny internetowy przewodnik turystyczny. Zamówisz oprowadzanie przez cicerone, zapiszesz na zorganizowaną wycieczkę, kupisz bilety ze zniżkami do zabytków, muzeów, teatrów, galerii sztuki i wielu innych miejsc! Na GoCity.com wykupisz kartę miejską, dzięki której na miejscu zapłacisz mniej za wiele rzeczy!

Zobacz atrakcje i zarezerwuj bilety


Zobacz także: