Złombol – rajd, na który choć raz trzeba pojechać!

Złombol to kilkudniowy rajd charytatywny organizowany od 2007 roku. Gdzie się odbywa? Jakie samochody mogą wziąć w nim udział i jaki jest cel zbiórki? Przedstawiamy najważniejsze informacje i zachęcamy do wzięcia udziału.

złombol

Jeśli jesteś miłośnikiem starych gratów i lubisz pomagać innym, Złombol to coś dla Ciebie. Kilkudniowy rajd charytatywny organizowany jest od 2007 roku. Jego trasa ci roku przebiega przez inne kraje, a celem niezmiennie jest zbiorka pieniędzy na zakup artykułów, kursów i wycieczek dla dzieci z domów dziecka na terenie całej Polski. Dotychczas odbyło się 15 rajdów, w ramach których uczestnicy dotarli m.in. na Koło Podbiegunowe, do Monte Carlo oraz Bułgarii. jaka jest historia wyścigów i co zrobić, aby wziąć w nim udział?

Złombol – jak pojechać? Auto i załoga

Do etapowego rajdu turystycznego dopuszczane są pojazdy produkowane i projektowane w krajach dawnego bloku wschodniego, a także te, które powstały już po jego rozpadzie, ale są koncepcyjnie i technologicznie oparte na rozwiązaniach z tego okresu. Wśród rajdowych samochodów znajdują się więc trabanty, polonezy, maluchy i słynne ogórki. Załogi w drodze do mety poruszają się w niewielkich grupkach. Każda z nich sama decyduje jakimi drogami jechać. Po dotarciu do ustalonej przez organizatorów mety, uczestnicy na własną rękę wracają do kraju.

Historia rajdu Złombol

Pierwsza edycja rajdu Złombol miała miejsce w 2007 roku. Rajd miał na celu przejechanie dużego dystansu starym autem (stąd nazwa) i zebranie pieniędzy dla dzieci z domów dziecka na Śląsku. Pierwszym celem rajdu było Monte Carlo. W wyścigu wzięły dwie ekipy. W kolejnych edycjach wystartowało już znacznie więcej samochodów, zmieniały się także kierunki. Zasadą jest, że cel rajdu znajduje się zawsze 2500 km od Katowic. Uczestnicy rajdu zbierają pieniądze dla dzieci, udostępniając powierzchnię reklamową swoich pojazdów, w zamian za wpłacone darowizny. Załogi jadą wyłącznie na swój koszt, a wszelki sponsoring jest zakazany.

Złombol – rajd charytatywny

Rajd Złombol doczekał się już 17 edycji, a z każdym rokiem cieszy się coraz większą popularnością i sławą. Nietypowe pojazdy i szczytny cel sprawiły, że w 2019 roku powstał nawet 6-odcinkowy serial o tej samej nazwie, wyprodukowany przez Canal +. Warunkiem uczestnictwa jest posiadanie odpowiedniego pojazdu i chęć pomocy innymi.

 


Zobacz też:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *