Zwiedzanie polskich miast to idealny pomysł na weekend lub szybki wypad z przyjaciółmi. Wśród wielu z nich na szczególną uwagę zasługuje stolica województwa lubuskiego. Czym może zaskoczyć Zielona Góra? Atrakcje, które czekają na turystów to między innymi ciekawe muzea, lokalne winnice, palmiarnie oraz zabytkowe Stare Miasto, a w nim liczne pomniki. Co przedstawiają statuy i jak warto zaplanować zwiedzanie? Podpowiadamy!

Zielona Góra – polska stolica wina

Przed wizytą w Zielonej Górze warto poznać kilka podstawowych faktów na temat samego miasta. Jak wspomniano we wstępie, Zieloną Górę wyróżnia położenie, które nie pozostało bez wpływu na jej nazwę. Zielony, pagórkowaty teren obfituje w roślinność, co przyczyniło się do szybkiego rozwoju miasta w dawnych wiekach. Obecnie Zielona Góra zamieszkiwana jest przez około 140 tys. mieszkańców i jest prężnie rozwijającym się głównym ośrodkiem województwa lubuskiego.

Na terenie Zielonej Góry znajduje się siedziba władz lokalnych oraz kilka uczelni wyższych, które co roku ściągają do miasta nowych studentów. Stały napływ nowych mieszkańców sprzyja rozwojowi miasta, powstawaniu nowych miejsc pracy oraz ciekawych przestrzeni do spędzania wolnego czasu.

Nie każdy zdaje sobie sprawę, że Zielona Góra nazywana jest polską stolicą wina. Skąd wziął się ten tytuł? Na łagodnych wzgórzach miasta rozciągają się liczne plantacje winorośli, z których otrzymywane jest wino białe i czerwone. Uprawie sprzyja również łagodny klimat regionu. Co roku jesienią odbywa się tradycyjne Święto Wina, na które przyjeżdżają smakosze tego trunku ze wszystkich stron świata! Może warto zaplanować wizytę w Zielonej Górze właśnie w tym czasie?

Jak dojechać do Zielonej Góry?

Zielona Góra jest doskonale skomunikowana z pozostałą częścią kraju. Dogodny dojazd samochodem zapewniają trasy S3 oraz autostrady A2 i A4. Miasto posiada także bezpośrednie połączenia kolejowe z Wrocławiem, Warszawą, Bydgoszczą czy Poznaniem. W Zielonej Górze znajduje się także lotnisko, które obsługuje m.in. loty z Warszawy. Możliwości jest więc co niemiara!

Zwiedzenie Zielonej Góry

Jak najlepiej zwiedzać Zieloną Górę? Atrakcje znajdują się w większości blisko centrum, dzięki czemu możemy zobaczyć je podczas spaceru po mieście. Dobrym sposobem jest także jazda rowerem miejskim, hulajnogą lub skorzystanie z komunikacji miejskiej, zwłaszcza jeśli chcemy zobaczyć obiekty położone poza obrębem ścisłego centrum, jak na przykład Muzeum Etnograficzne czy Planetarium.

Zielona Góra – atrakcje, które musisz zobaczyć!

Na terenie Zielonej Góry znajdują się liczne obiekty zabytkowe, muzea, centra nauki oraz obszary zielone. Zwiedzanie warto rozpocząć od Starego Miasta, a następnie kierować się w stronę dalszych atrakcji. Oto najciekawsze z nich!

Stare Miasto w Zielonej Górze – zabytki i krzywa wieża

Stare Miasto Zielonej Góry to idealne miejsce na spokojny spacer. Najstarsza część miasta pochodzi z czasów średniowiecza. Jej centralne miejsce zajmuje rynek, a przy nim ratusz z krzywą wieżą! Jak doszło do charakterystycznego skrzywienia? To efekt licznych renowacji przeprowadzony po przebytych pożarach, w rezultacie których hełm wieży delikatnie się przechylił. Przy rynku znajdują się także odrestaurowane kamienice. Warto zatrzymać się w którejś z licznych kawiarni i przysiąść na chwilę na kawę, być może dopatrzymy się…Bachusków!

Pominiki Bachusków

Bachuski to niewielkie pomniki dzieci Bachusa – greckiego boga wina. Charakterystyczne pomniki można odnaleźć w okolicach rynku lub przylegających do niego uliczek. W mieście znajduje się ich aż 50! Znajdywanie kolejnych pomników to świetna zabawa i ciekawa atrakcja turystyczna, szczególnie dla rodzin z dziećmi. Każdy z Bachusków ma inną historię i powód, dla którego znalazł swoje miejsce wśród architektury miasta. Mapę wraz z lokalizacją każdego z posążków można otrzymać w Centrum Informacji Turystycznej.

Muzeum Ziemi Lubuskiej

Zwiedzając Stare Miasto, warto odwiedzić Muzeum Ziemi Lubuskiej. Placówka w ciekawy sposób przedstawia kluczowe informacje na temat zielonogórskich zabytków, kultury i historii ziem położonych wokół środkowej Odry. Wśród muzealnych zbiorów znajduje się aż 17 tys. obiektów regionalnego pochodzenia. Wiek najstarszych z nich sięga czasów średniowiecza. Koszt wstępu to 16 zł dla osoby dorosłej i 8 zł dla osób, którym przysługują ulgi.

Zielona Góra atrakcje – Muzeum Etnograficzne

Jeśli jesteś ciekawy historii regionu, możesz odwiedzić także Muzeum Etnograficzne z siedzibą w Ochli obok Zielonej Góry. Ekspozycja pozwala w ciekawy sposób kulturę ludową regionu oraz dowiedzieć się co nieco o rzemiośle i architekturze. Na terenie muzeum odbywają się także liczne warsztaty rzemieślnicze. Całość usytuowana jest w obszarze leśnym, który jest popularnym miejscem rekreacyjnym. Koszt wejścia do muzeum do 10 zł za bilet normalny i 6 zł za bilet ulgowy.

Centrum Nauki Keplera w Zielonej Górze

Centrum Nauki Keplera jest jednym z najchętniej odwiedzanych przez turystów miejsc w Zielonej Górze. W jej obrębie znajdują się Centrum Przyrodnicze i Planetarium Wenus. Instytucja została stworzona jako miejsce, w którym nauka łączy się z zabawą, a multimedialne i interaktywne narracje pozwalają samodzielnie doświadczyć wielu zjawisk. Wśród wielu atrakcji Centrum Przyrodniczego można wymienić: kulę plazmową, zasilanie baterii dłonią czy model oka. Dla większych grup często organizowane są warsztaty lub lekcje w laboratoryjne. Bilet normalny kosztuje 20 złotych, a ulgowy – 15 złotych.

Zielona Góra atrakcje – Planetarium Wenus

Jedną z większych atrakcji Centrum Nauki jest Planetarium Wenus. W główniej sali pokazowej znajduje się ruchoma kopuła z ekranem, na którym można oglądać gwiazdy, planety oraz liczne zjawiska zachodzące na niebie. Projekcja obejmuje wirtualne zwiedzanie kosmosu, podczas którego można poznać ciekawe fakty z życia cenionych astronomów. Uzupełnieniem jest Jaskinia Światła i Wystawa Meteorytów. W zależności od rodzaju pokazu (2D i 3D) i typu ulgi, koszt biletu wynosi 5 lub 12 złotych.

Palmiarnia i Park Winny

Będąc w Zielonej Górze, nie sposób ominąć Wzgórze Winne. Na jego szczycie znajduje się niewielka palmiarnia, która dodaje stolicy lubuskiego, nieco tropikalnego klimatu. W oszklonym wnętrzu znajdują się okazy takich egzotycznych roślin jak kakaowce, palmy daktylowe, kokosowe i wiele innych. W celu utrzymania roślin w dobrej kondycji hodowcy dbają o zapewnienie im odpowiedniego klimatu. Nastawcie się więc, że będzie ciepło i wilgotno!

Na szczycie góry znajduje się jeszcze inna atrakcja. To zielonogórski Park Winny, w którym można zobaczyć i zwiedzić prawdziwą winnicę oraz pobłądzić w malowniczym labiryncie z hodowanych tu winorośli. To także idealna okazja, aby skosztować lampki wina i dowiedzieć się nieco więcej na temat winiarskich tradycji regionu. A jest o czym opowiadać.

Zielona Góra atrakcje – Ogród Botaniczny

Zielona Góra obfituje w zielone i pełne przyrody krajobrazy. Chcesz więcej? Koniecznie zajrzyj do Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Zielonogórskiego. Na powierzchni 2 hektarów można podziwiać ponad 500 gatunków roślin. Spacer ułatwiają przyjemne alejki. Wśród atrakcji, które z pewnością przypadną najmłodszym, znajduje się m.in. Mini ZOO z żywymi zwierzętami oraz placem zabaw.

Wieża Wilkanowska

Jeżeli masz czas, aby ruszyć się poza miasto, warto odwiedzić Wieżę Wilkanowską w pobliskim Wilkanowie. Wieża, nazywana także wieżą Bismarcka, to wysoki na 20 metrów obiekt usytuowany w najwyższym punkcie Wału Zielonogórskiego (2221 m n.p.m.) Konstrukcja została wykonana w 1902 roku z cegły. Na szczycie wieży znajduje się punkt widokowy, z którego turyści mogą podziwiać panoramę miasta oraz okolice Zielonej Góry.

Zielona Góra – atrakcje, które warto zobaczyć

Zastanawiasz się, jak zaplanować pobyt w mieście Zielona Góra? Atrakcje, które warto zobaczyć to z całą pewnością Stare Miasto i Ratusz z krzywą wieżą, palmiarnia i park winny oraz Centrum Nauki Keplera. Znajdź także czas na liczenie i odnajdywanie Bachusków oraz obowiązkową lampkę lokalnego wina! Do Zielonej Góry łatwo dojedziesz pociągiem lub samochodem. Miasto ma także połączenia lotnicze z Warszawą.

Archiwum: październik 2022

Zaplanuj swoją podróż!

Znajdź nocleg i zarezerwuj pobyt!

W serwisie Booking.com masz do wyboru niezliczone hotele, apartamenty, pensjonaty, hostele i wiele innych obiektów turystycznych. Komfortowe noclegi, atrakcyjne ceny na każdą kieszeń!

Tanie loty – bilety na samolot

Skyscanner to najpopularniejsze wyszukiwarki połączeń lotniczych na świecie. Znajdziesz tu oferty najważniejszych linii i przewoźników. Wybierz terminy, lokalizacje, poszukaj promocji i kup bilet na tani lot samolotem!

Jeżeli nie wiesz jak dostać się z lotniska do centrum miasta skorzystaj z możliwości rezerwacji biletów autobusowych na transfer. Dzięki temu bez problemu dostaniesz się do swojej miejscowości docelowej.

Jeżeli na lotnisko w Polsce dojeżdżasz własnym samochodem, zarezerwuj również online parking przy lotnisku w atrakcyjnej cenie.

Zabezpiecz swoją podróż

Niezależnie od celu podróży, warto wykupić ubezpieczenie, które ochroni Ciebie na wypadek niespodziewanych zdarzeń (np. zdrowotnych, OC czy związanych z kradzieżą bagażu). Skorzystaj z wygodnej porównywarki, ceny zaczynają się już od 2,63 zł dziennie.

Zwiedzanie. Ciekawe miejsca, wejściówki, kupony rabatowe

GetYourGuide to świetny internetowy przewodnik turystyczny. Zamówisz oprowadzanie przez cicerone, zapiszesz na zorganizowaną wycieczkę, kupisz bilety ze zniżkami do zabytków, muzeów, teatrów, galerii sztuki i wielu innych miejsc! Na GoCity.com wykupisz kartę miejską, dzięki której na miejscu zapłacisz mniej za wiele rzeczy!

Zobacz atrakcje i zarezerwuj bilety


Zobacz także: