Park Narodowy Lovćen w Czarnogórze – poznaj miejsce, gdzie znajduje się Mauzoleum Piotra Niegosza!

Park Narodowy Lovćen to jedno z miejsc, które warto odwiedzić, spędzając urlop w Czarnogórze. Ma ono dla Czarnogórców duże znaczenie kulturowe i historyczne. Dowiedz się, dlaczego warto się tam wybrać i co trzeba zobaczyć!

park narodowy lovćen
Ocena

Nie każdy turysta zdaje sobie sprawę, że Czarnogóra swoją nazwę zawdzięcza właśnie pasmu górskiemu Lovćen, które znajduje się jej południowo-zachodniej części. To tam w 1952 roku utworzono Park Narodowy Lovćen. Jest to więc miejsce szczególne dla historii kraju. Co warto o nim wiedzieć?

Park Narodowy Lovćen – lokalizacja i przyroda

lovcen flaga czarnogóry

Park Narodowy Lovćen znajduje się w Czarnogórze na Półwyspie Bałkańskim w centralnej części pasma gór Lovćen. Jego powierzchnia to 6220 ha. Droga, która prowadzi do parku, ma kształt serpentyny, szczególnie odcinek najbliżej Kotoru. Jest tutaj bardzo dużo ostrych zakrętów. Trasa jest doskonałym miejscem do podziwiania krajobrazu. W przypadku podróży samochodem warto zatrzymać na niej auto i zachwycać się pięknem Czarnogóry. Szczególnie pięknym miejscem jest zatoka z wiatą drewnianą, skąd jest piękny widok na Zatokę Kotorską, czyli bramę „Fiordu Południa” i Adriatyk. Oczywiście punktów widokowych jest więcej, dlatego miłośnicy fotografii nie powinni zapominać o zabraniu swojego sprzętu. Kup bilety wcześniej, żeby nie tracić czasu na stanie w kolejkach!

 

Wymarzone miejsce dla miłośników przyrody

lovcen lasy

Sam Park Narodowy znajduje się w centralnej części masywu górskiego. Jegokup bilety najwyższym szczytem jest Stirovnik (1749 m n.p.m), a zaraz po nim znajduje się Jezerski Vhr. Park nazywany jest „morzem kamieni” ze względu na krasowy charakter oraz dużą liczbę jaskiń i szczelin znajdujących się w masywie. Wielbiciele natury na pewno będą zachwyceni tym, że 70% powierzchni parku zajmują lasy sosnowe i bukowe. Na terenie parku można napotkać:

  • 11 gatunków gadów;
  • ponad 1300 różnych gatunków roślin;
  • ponad 200 różnych gatunków ptaków

 

Co warto zobaczyć w Parku Narodowym Lovćen?

Park Narodowy Lovćen oferuje nie tylko piękne krajobrazy, ale także miejsca o historycznej wadze. Sam region obfituje w liczne elementy architektury ludowej. Jest to miejsce bardzo różnorodne i powinno zaciekawić większość zwiedzających. Co warto zwiedzić w Parku Narodowym Lovćen?

Mauzoleum Piotra Niegosza na szczycie Jezerskiego vrhu


Jest to najbardziej znana atrakcja turystyczna znajdująca się na terenie Parku Narodowego. Co ciekawe jest ona stosunkowo młoda. Mauzoleum kazał wybudować czarnogórski władca, biskup i poeta, Piotr II Petrowić-Niegosz (1813–1851). Początkowo chciał on, by w tym miejscu spoczął jego wuj, ale na łożu śmierci wskazał, że to on sam chciałby być tam pochowany. Prośba ta nie została początkowo spełniona, a samo mauzoleum uległo zniszczeniu z rąk Austriaków. Odbudowano je dopiero w 1925 roku. Obecnie mauzoleum to bardzo długi tunel z 461 schodami, który zaczęto budować w 1951 roku, a skończono 23 lata później.

Punkt widokowy przy mauzoleum

lovcen widok na góry

Z zewnątrz mauzoleum Piotra II jest niskim budynkiem z kamienia, dach pokryty jest złotem, a całość utrzymano w stylu socrealistycznym. Przed wejściem do niego znajdują się dwa posągi kobiet. Wewnątrz jest wielki posąg Niegosza wykonany z granitu, a za nim niewielka krypta z sarkofagiem. Ciekawą atrakcją jest punkt widokowy w kształcie okręgu, który mieści się za mauzoleum, a prowadzi do niego chodnik wybudowany na samej grani.kup bilety

Jak dojechać do mauzoleum?

 

Wyświetl ten post na Instagramie

 

Post udostępniony przez Boo Chie (@booochie)


Dojazd do mauzoleum nie jest problematyczny, ponieważ kursują tutaj autobusy. W przypadku samochodów osobowych trzeba przejechać przez szlaban in uiścić opłatę. Na końcu drogi znajduje się niewielki parking, ale jest bardzo często zatłoczony. Przy parkingu znajduje się restauracja, w której można zjeść obiad.

Park Narodowy Lovćen – zwiedzanie i bilety

lovcen góry

Na wycieczkę po Lovćen najlepiej wybrać się na cały dzień. Podczas niej odwiedzić będzie można wioskę Njegusi, Park Narodowy Lovćen wraz z mauzoleum, Cetinje, rzekę Crnojevicę i Sveti Stefan. Koszt takiej wizyty to około 49 euro — kup bilety. W czasie jej trwania będziesz mógł podziwiać niesamowite krajobrazy i poznać bogatą historię Czarnogóry. Dobrze jest udać się na wycieczkę z przewodnikiem, który dokładnie opisze oglądane zabytki.

 

Wielu turystów twierdzi, że Czarnogóra jest najpiękniejszym krajem bałkańskim. Liczba miejsc, które warto tam zobaczyć, jest imponująca. Park Narodowy Lovćen to pozycja obowiązkowa dla osób, które spędzają urlop w tym kraju. Koniecznie włącz to miejsce do swojego planu zwiedzania Czarnogóry!


Zobacz też:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *