Jeżeli planujesz wycieczkę na Opolszczyznę, obowiązkowym przystankiem powinna być wizyta na Zamku w Mosznej. Ten piękny budynek pałacowy oferuje różnorodne atrakcje, jak zwiedzanie komnat, wystaw, udział w koncertach i wiele innych. Zapoznaj się z naszym tekstem i sprawdź, w jakich okolicznościach powstał zamek oraz co jeszcze interesującego można w nim zobaczyć!
Historia powstania zamku w Mosznej
Nazwa miejscowości Moszna pochodzi najprawdopodobniej od nazwiska rodziny Moschin. Mieli oni przybyć do parafii Łącznik jeszcze w XIV w. Legenda głosi, że miejscowość należała w średniowieczu do Zakonu Templariuszy, a od 1679 do rodziny von Skall. Kiedy w 1723 r. zmarła ówczesna właścicielka, Ursula Maria von Skall, Mosznę przejął jej kuzyn, Georg Wilhelm von Reisewitz. Mniej więcej w tym okresie wybudowano środkową część dzisiejszego zamku.
W 1771 r. rodzina von Reisewitz straciła Moszną, a ich majątek wykupił na licytacji Heinrich Leopold von Seherr-Thoss. Jego potomek, Karl Gotthard, sprzedał Mosznę w 1853 r. Heinrichowi von Erdmannsdorfowi, a ten z kolei odsprzedał ją 13 lat później Hubertowi von Tiele-Wincklerowi: mężowi dziedziczki fortuny i tytułu szlacheckiego nadanego przez króla pruskiego, Valeski. Po śmierci Huberta majątek przejął jego najstarszy syn, Franz-Hubert. Był on głównym pomysłodawcą wybudowania zamku, który znamy dzisiaj. Po pożarze, który strawił część pałacu, Franz-Hubert nie tylko zrekonstruował zniszczony fragment, ale rozbudował siedzibę. Zamek ma 365 pomieszczeń oraz 99 wież. Ponadto otacza go dwustuhektarowy park, który częściowo znajduje się w parku krajobrazowym.
Syn Franza-Huberta, Claus-Peter, który przejął majątek po ojcu, zmarł nie pozostawiwszy potomka. Zamiast tego usynowił swojego kuzyna i zarządził przejęcie zamku oraz tytułu szlacheckiego przez jego syna. Rodzina zajmowała tereny zamkowe aż do końca wojny. Mosznę opuścili dopiero wraz z nadejściem armii czerwonej.
Po wojnie zamek przez pewien czas pełnił funkcję sanatorium, a od 1996 do 2013 znajdowało się tam Centrum Terapii Nerwic. W 1948 r. część gruntów przeznaczono na Państwową Stadninę Koni, która od 2013 r. pełni funkcję spółki z.o.o.
Zwiedzanie zamku
Obecnie Zamek Moszna jest częściowo udostępniony do zwiedzania. Turyści mogą poznać historię majątku i obejrzeć komnaty, w których niegdyś mieszkały najbogatsze rody Europy. Zwiedzaniu podlegają m.in. dawna sala lustrzana, biblioteka, pokój hrabiego, kaplica i Złoty Apartament. Ponadto na terenie zamku odbywają się różnorodne wystawy, koncerty muzyki kameralnej oraz Święto kwitnącej azalii.
Warto także wspomnieć, że od 2013 w pałacu funkcjonują hotel, restauracja i kawiarnia, a Centrum Terapii Nerwic przeniesiono do sąsiadującego budynku. Prócz zwiedzania, możliwe jest zatem zatrzymanie się w obiekcie na dłużej! Ponadto w okresie wakacji i ferii zimowych na terenie pałacu odbywają się kolonie dla dzieci i młodzieży; jeżeli zatem chcesz zapewnić rozrywkę swoim podopiecznym, zamek w Mosznej może stanowić doskonały wybór!
Ciekawostki o pałacu w Mosznej
Budowla w Mosznej to obiekt, który może być znany wielbicielom filmografii! W 1978 r. na jego terenie powstał polsko-radziecki film Test pilota Pirxa, na podstawie prozy Stanisława Lema. Ponadto zamek pojawił się w produkcji Lubię nietoperze z 1985 r.
Podsumowanie
Każdemu, kto wybiera się na Opolszczyznę, polecamy zatrzymanie się na przynajmniej kilka godzin na terenie zamku w Mosznej. Architektura rodem z bajki oraz liczne wydarzenia, jakie odbywają się na terenie obiektu sprawią, że pobyt będzie bardzo przyjemny i na długo zapadnie w pamięć!
Dodaj komentarz