Zamek w Kórniku to wyjątkowa i bardzo ciekawa rezydencja. Zagadkowy budynek w niewielkiej wielkopolskiej miejscowości jest największą atrakcją okolicy. Romantyczna rekonstrukcja była w przeszłości siedzibą wielu zamożnych rodzin. Współcześnie zamek zachwyca bogatą historią i pięknymi wnętrzami, wśród których znajdują się eleganckie sale i rozległe arboretum, a po jego korytarzach podobno wciąż przechadza się biała dama. Przyjrzyjmy się mu bliżej!

Zamek w Kórniku czy pałac kórnicki?

Pierwszą ciekawostką związaną z zamkiem w Kórniku jest…jego nazwa. Odwiedzający rezydencję turyści często kręcą na nią głową, bowiem elegancka, neogotycka bryła, nijak nie przypomina zamku lub fortecznej warowni, a raczej kojarzy się z elegancką rezydencją mieszkalną lub pałacem. W bryle budynku można zauważyć wiele elementów ozdobnych. Są to m.in. monumentalne łuki, strzeliste wieżyczki oraz inspiracje sztuką orientu.

Nigdzie nie widać natomiast murów obronnych, czy choćby pojedynczego bastionu. Faktem jednak jest, że dzisiejszy budynek powstał na miejscu średniowiecznego zamku. Pozostałością po tamtych czasach jest otoczona niewielką fosą wyspa, na której wznosi się zamek. Wątpliwości co do nazewnictwa rozwiewa historia budynku.

Historia zamku kórnickiego

Pierwsze wzmianki na temat zamku w Kórniku pochodzą z 1426 roku. Możemy w nich przeczytać o budowie obiektu. Rezydencja prawdopodobnie została ukończona w 1430 roku. Na XV wiek szacuje się także pozostałości starych murów oraz piwnice. Wiadomo także, że już w tym czasie budowlę otaczała fosa, przez którą prowadził zwodzony most. Pierwszymi mieszkańcami byli członkowie rodu Gorków – magnackiej rodziny pochodzącej z Wielkopolski.

W kolejnych latach zamek w Kórniku zmieniał właścicieli i przechodził właściwie z rąk do rąk. W 1592 roku sprzedano go rodzinie Czarnkowskich, a już w 1610 roku stała się własnością rodu Grudzińskich. Od 1676 roku zamek należał rodu Działyńskich. To właśnie z tym okresem związana jest przebudowa i zmiana wyglądu budynku. Teofila Potulicka odmieniła zewnętrzny wygląd budynku oraz założyła otaczający rezydencję ogród francuski. Jej postać dała także początek zamkowej legendzie.

Zamek w Kórniku – wnętrza

Współcześnie zamek w Kórniku stanowi eklektyczne połączenie wielu stylów architektonicznych wraz z najbardziej widoczną warstwą neogotycką. Architekturę budynku można podziwiać nie tylko z zewnątrz. Równie ciekawe są jego wnętrza. W środku rezydencji znajduje się muzeum, które można zwiedzać, spacerując po przestronnych i elegancko umeblowanych salach. Taka forma zwiedzania pozwala poczuć klimat dawnych czasów i wyobrazić sobie, jak mogło wyglądać życie dawnych mieszkańców.

Zaraz za wejściem do zamku rozpościera się Zamkowa Sień. Pomieszczenie zdobią zawieszone na ścianach herby, dekoracyjne posadzki, zabytkowe drzwi oraz przestronne portale. Sienią przechodzimy do Pokoju Władysława Zamoyskiego i Sali Kobiecej, w której niegdyś spędzały czas zamkowe damy. Pomieszczenia zostały umeblowane zgodnie z ich potrzebami. Wśród wyposażenia możemy podziwiać antyczne meble, obrazy oraz fotografie. Nie brakuje także uroczych bibelotów.

Najważniejsze z zamkowych pomieszczeń stanowi Salon. Jego bogate wnętrze tworzy wiele eksponatów, wśród których na szczególną uwagę zasługują wiedeński fortepian i wykonany metodą intarsji stół z różnych gatunków drewna. W kolejnej części budynku znajduje się Sala Jadalna, której centralnym punktem jest ogromny stół z neobarokowymi krzesłami. W tej sali znajdują się także portrety rodu Działyńskich, a wśród nich…portret Białej Damy!

Podążając dalej ścieżką zwiedzania, dochodzimy do Pokoju Fundatorów, w której możemy zobaczyć podsumowanie historii rodziny Zamoyskich. Na terenie zamku możemy podziwiać także wystawną Salę Mauretańską, Zakątek Myśliwski oraz słynne Arboretum Kórnickie.

Zamkowe Arboretum Kórnickie

Jedną z największych atrakcji zamku w Kórniku jest Arboretum Kórnickie, czyli kolekcja roślin liściastych sięgająca 1826 roku. W Arboretum możemy podziwiać drzewa, krzewinki, pnącza oraz krzewy. Kolekcja liczy około 3000 roślin, a powierzchnia parku zajmuje aż 30 hektarów. Początki arboretum to czasy, gdy właścicielem zamku był Tytus Działyński. To właśnie wtedy podjęto pracę nad przebudowaniem ogrodów zamkowych, zmieniając narzucony przez Teofilę styl francuski, na swobodniejszy ogród angielski. Wyznaczono również alejki spacerowe.

Ogród stale jest rozwijany o nowe gatunki. Znajdują się tu zarówno okazy lokalne, jak i rośliny sprowadzane z zagranicy. Swoją siedzibę ma tu także Instytut Dendrologii Polskiej Akademii Nauk w Kórniku. Arboretum służy uczonym i studentom do prowadzenia badań i zdobywania nowej wiedzy na temat roślin. Mniej wprawne oko również będzie zadowolone. Rośliny tworzą piękne i malownicze kompozycje.

Arboretum Kórnickie można odwiedzać o każdej porze roku. Zostały wyznaczone tu dwie ścieżki edukacyjne „Drzewa świata” i „Cisowe komnaty”. Turyści mogą także skorzystać z polany piknikowej, polany edukacyjnej i placu zabaw dla dzieci. Zamkowe ogrody są także miejscem licznych wydarzeń kulturalnych i spotkań z artystami. Odbywają się tu także imprezy i biegi na orientację. Ogrody można zwiedzać w towarzystwie przewodnika lub indywidualnie.

Zamek w Kórniku – legenda Białej Damy

Jak każda szanująca się zabytkowa rezydencja, zamek w Kórniku ma również swojego ducha. Kim jest tajemnicza Biała Dama? Badacze dopatrują się w niej, zamieszkującej niegdyś zamek Teofili z Działyńskich Potulickiej. Kobieta zmarła w 1790 roku, a za swojego życia dokonała wielu znaczących działań, które przyczyniły się do rozkwitu i zwiększenia renomy zamku. Jej portret, wykonany przez Atoine Pesne, ukazuje kobietę w zwiewnej, długiej sukni. To wysokiej jakości dzieło miało swój znaczny udział w powstaniu legendy o Białej Damie na zamku w Kórniku.

Według legendy tuż na moment przed północą Teofila znika z ram obrazu, a postać kobiety w białej sukni przemieszcza się po tarasie zamkowym. W tym samym momencie pojawia się także rycerz na czarnym koniu, który zabiera kobietę na romantyczną przejażdżkę. Do pierwszego piania koguta para krąży po terenie zamku i przylegającego do niego ogrodu, a następnie każde z nich odchodzi w inną stronę. W przypadku Białej Damy jest to zawieszony w jadalni portret. Historię mają potwierdzać ślady po damskich obcasach, widoczne na zamkowych posadzkach.

Zwiedzanie zamku w Kórniku

Zamek w Kórniku to miejsce, któremu warto poświęcić trochę czasu. Spokojne zwiedzanie rezydencji wraz z Arboretum zajmuje około 3 godzin. Turyści mogą wybierać między biletami umożliwiającymi wejście na teren samego zamku lub ogrodów arboretum. Zamek jest dostępny dla zwiedzających przez cały rok. Zwiedzanie zamkowych wnętrz i ogrodów w towarzystwie przewodnika jest dedykowane większym grupom i wymaga wcześniejszej rezerwacji.

Do zwiedzania zamku uprawniają bilety:

  • normalny;
  • ulgowy;
  • rodzinny.

Zakup biletu normalnego to koszt 10 zł. Bilet ulgowy kosztuje 7 zł. Możliwość zakupu rodzinnego przysługuje dwójce rodziców posiadających do pięciu dzieci. Wówczas cena takiego biletu wynosi 20 zł. Wstęp do arboretum wymaga zakupu osobnych biletów, których cennik prezentuje się tak samo, jak w przypadku biletów do zamku.

Zamek w Kórniku – dni i godziny otwarcia

Zamek w Kórniku można podziwiać od wtorku do niedzieli. Ekspozycja jest czynna w godzinach 10:00–16:00. Ostatnie wejście na teren rezydencji jest możliwe o 15:15. Wejście na teren Arboretum znajduje się tuż przy zamku. Ogród można zwiedzać codziennie od godziny 10:00. Godziny zamknięcia mogą się różnić w zależności od sezonu turystycznego i pory roku.

Jak dojechać do zamku?

Kórnik to niewielka miejscowość w województwie wielkopolskim. Zamek w Kórniku znajduje się około 20 km od Poznania, nad jeziorem Kórnickim. Można dojechać tu samochodem (drogą krajową 11) lub skorzystać z komunikacji autobusowej.

Zamek w Kórniku – romantyczna rezydencja

Zamek w Kórniku zachwyca architekturą i zastanawia nazwą, która pozornie zdaje się do niego nie pasować. Atutem budynku jest ciekawa historia i pięknie wyposażone wnętrza, które dają nam pojęcie o dawnym życiu i zwyczajach mieszkańców. Zamek otoczony jest fosą, a tuż obok niego znajduje się wejście do słynnego Arboretum, w którym możemy podziwiać ponad 3000 gatunków roślin. To idealny wybór na weekendową wycieczkę.

 


Zobacz też:

Zaplanuj swoją podróż!

Znajdź nocleg i zarezerwuj pobyt!

W serwisie Booking.com masz do wyboru niezliczone hotele, apartamenty, pensjonaty, hostele i wiele innych obiektów turystycznych. Komfortowe noclegi, atrakcyjne ceny na każdą kieszeń!

Tanie loty – bilety na samolot

Skyscanner to najpopularniejsze wyszukiwarki połączeń lotniczych na świecie. Znajdziesz tu oferty najważniejszych linii i przewoźników. Wybierz terminy, lokalizacje, poszukaj promocji i kup bilet na tani lot samolotem!

Zabezpiecz swoją podróż

Niezależnie od celu podróży, warto wykupić ubezpieczenie, które ochroni Ciebie na wypadek niespodziewanych zdarzeń (np. zdrowotnych, OC czy związanych z kradzieżą bagażu). Skorzystaj z wygodnej porównywarki, ceny zaczynają się już od 2,63 zł dziennie.

Zwiedzanie. Ciekawe miejsca, wejściówki, kupony rabatowe

GetYourGuide to świetny internetowy przewodnik turystyczny. Zamówisz oprowadzanie przez cicerone, zapiszesz na zorganizowaną wycieczkę, kupisz bilety ze zniżkami do zabytków, muzeów, teatrów, galerii sztuki i wielu innych miejsc! Na GoCity.com wykupisz kartę miejską, dzięki której na miejscu zapłacisz mniej za wiele rzeczy!

Zobacz atrakcje i zarezerwuj bilety