Zamek Gniew to najpotężniejsza twierdza Zakonu Krzyżackiego na lewym wybrzeżu Wisły. Średniowieczna warownia przez lata służyła jako dom komturów krzyżackich i siedziba polskich starostów. Współcześnie znajduje się tu muzeum oraz popularny hotel rycerski. Dziedziniec zamku jest także miejscem wielu inscenizacji bractw rycerskich. Jak głosi legenda, nad dobrym gospodarowaniem w budynku czuwa duch Zygmunta von Ramungen, który sam niegdyś dbał o zamek. Jak wygląda zwiedzanie zamku i jakie inne atrakcje czekają na miejscu?

Zamek w Gniewie – historia

Historia zamku w Gniewie rozpoczęła się w 1290 roku od budowy czworobocznego muru obronnego. Po 40 latach stanął tu najpotężniejszy zamek krzyżacki na lewym brzegi Wisły. Budowla była cały czas udoskonalana. Już w połowie XV wieku zamek został przebudowany. Zamurowano wówczas dawną bramę wjazdową, budując nową od wschodu oraz powiększono zamkową kaplicę.

W trakcie wojny między Królestwem Polskim i Zakonem Krzyżackim zamek w Gniewie został kilkukrotnie zdobyty przez okoliczne rycerstwo. W 1410 roku, po zwycięskiej Bitwie pod Grunwaldem, zamek został ostatecznie zajęty przez siły Królestwa Polskiego. Wielokrotnie zmieniał swoją funkcję, będąc m.in. spichlerzem, siedzibą starosty, więzieniem czy muzeum.

Po I wojnie światowej Gniew wrócił do Polski, a w trakcie II wojny światowej został zajęty przez niemieckie władze okupacyjne. W latach 1968-1974 odbyła się obudowa i rewitalizacja zamku, w trakcie których przewrócono mu wygląd z czasów średniowiecza. Od tego czasu zamek w Gniewie przyciąga turystów, pasjonatów historii oraz…opowieści z dreszczykiem. Jak każdy szanujący zabytek, zamek w Gniewie posiada swojego ducha! O czym mówi legenda?

Duch Zamku w Gniewie

Wokół zamku w Gniewie powstało wiele legend. Najbardziej znana z nich to legenda o duchu Zygmunta von Ramungen, który zapisał się w pamięci mieszkańców Gniewu jako wzorowy gospodarz i włodarz dbający zarówno o zamek, jak i poddanych. Zygmunt był zwolennikiem pokoju i podobno osobiście odradzał Ulrichowi von Jungingenowi wojnę z Królestwem Polskim. Wielki Mistrz uznał go za te słowa za tchórza i za karę posłał do walki w bitwie pod Grunwaldem.

Gdy Zygmunt szykował się na wojnę, w odpowiedzi na pytanie mieszkańców o to, komu poleci na ten czas opiekę na zamkiem, odrzekł  „Choćby i złym duchom!”. Niestety wzorowy gospodarz zginął w walce, jednak i to nie przeszkodziło mu w doglądaniu zamkowego majątku, do którego powrócił jako duch. Widywano go ponoć na korytarzach, w czasach kiedy zamek znajdował się w rękach mało gospodarnych właścicieli. Potem gdy zamek stał się siedzibą polskich starostów, praktycznie przestał się pojawiać, stając się sympatyczną legendą.

Zwiedzanie zamku w Gniewie

Zwiedzanie zamku w Gniewie możliwe jest w okresie od 19 czerwca do 31 sierpnia w następujących godzinach:
  • od wtorku do piątku w godzinach 11:00; 12:00; 13:00; 14:00; 15:00; 16:00;
  • w soboty i niedziele w godzinach 10:00; 11:00; 12:00; 13:00; 14:00; 14:30; 15:00; 16:00; 16:30.

Trasa zwiedzania obejmuje kaplicę zamkową, krużganki obronne, wystawę grunwaldzką (czynną w okresie letnim), sezonową wystawę czasową, salę II wojny światowe i zamkową zbrojownię. Zwiedzanie jest możliwe wyłącznie z przewodnikiem. Trasa jest dobrze oznaczona, a wszystkie atrakcje zwiedza się w określonej kolejności, dzięki czemu nie trzeba się martwić, że coś nas ominie. Zwiedzanie zamku trwa około 1,5 godziny.

Zamek w Gniewie – ceny biletów

Bilety można nabyć w sklepiku z pamiątkami, ale bezpieczniej zarezerwować je wcześniej telefonicznie pod numerem 734 155 230. Ceny biletów to:

  • 20 zł – normalny;
  • 15 zł – ulgowy;
  • 50 zł – rodzinny.

Punkt Informacji oraz Kasa Biletowa czynne są od wtorku do niedzieli w godzinach 09:00 –16:00. Istnieje możliwość rezerwacji zwiedzania również dla większych grup.

Zamek w Gniewie – noclegi i imprezy okolicznościowe

Zamek Gniew funkcjonuje nie tylko jako zabytek i muzeum. Na jego terenie znajduje się również klimatyczny hotel Rycerski, oferujący liczne atrakcje dla dzieci i dla dorosłych. Gwarancją wysokiego standardu wypoczynku są 4 gwiazdki. Obiekt jest nowy, elegancki, a równocześnie świetnie wkomponowany w średniowieczną architekturę, która stanowi o atrakcyjności takiego noclegu.

Hotel rycerski mieści 48 pokoi, w których jest łącznie 130 miejsc na noclegi. Goście mogą również skorzystać z 16 luksusowych apartamentów znajdujących się samym zamku. To właśnie tam najlepiej można poczuć ducha historii, a to wszystko za sprawą stylowego wyposażenia i starannie dobranych dodatków nawiązujących do czasów średniowiecza. Wewnątrz obiektu znajduje się również restauracja, która słynie z wykwintnych dań kuchni polskiej.

W zamkowej zabudowie z XVII wieku znajduje się także 3-gwiazdkowy hotel Pałac Marysieńki. Co ciekawe, budynek został rzeczywiście ufundowany dla Marie Casimire Louise de La Grange d’Arquien, znanej historii jako Marysieńka, przez jej męża Jana III Sobieskiego. Pełnił on wówczas funkcję starosty na zamku w Gniewie. Obecnie pałac oferuje 120 miejsc noclegowych w pięknych komnatach i stylizowanych apartamentach. Można tam także skorzystać ze strefy basenowej oraz oferty spa&wellnesss.

W zamku Gniew organizowane są także liczne imprezy okolicznościowe. Średniowieczna architektura stanowi piękną oprawę dla wesela, urodzin, sesji zdjęciowej czy wieczorów panieńskich. W kasie można także nabyć vouchery upominkowe obejmujące pobyt w Hotelu Zamku Gniew, pobyt w SPA czy romantyczną kolację.

Zamek Gniew – dojazd i parking

Miejscowość Gniew jest położona przy głównej drodze z Torunia do Gdańska oraz 30 km na południowy wschód od Starogardu Gdańskiego. Taka lokalizacja sprawia, że zamek chętnie odwiedzany jest przez turystów jadących lub wracających z wakacji nad morzem. Po wjechaniu do Gniewu należy kierować się do centrum miasta, a następnie podążać według znaków drogowych, kierujących w stronę zamku.

Co istotne, Gniew leży po lewej stronie Wisły, a najbliższy most znajduje znajduje się aż kilkadziesiąt kilometrów dalej, dlatego, jeśli jesteśmy po prawej stronie Wisły, trzeba zachować szczególną ostrożność podczas nawigacji. Bezpośrednio przy zamku znajduje się darmowy parking z dużą ilością miejsc.

Zamek Gniew – historia, duchy i hotel

Zamek Gniew to imponująca warownia z czasów krzyżackich, która przez kolejne wieki służyła polskim starostom. Obecnie znajduje się tu muzeum, hotel oraz restauracja. Nad dobrym gospodarowaniem w obiekcie czuwa duch Zygmunta von Ramungena. Zwiedzanie zamku odbywa się od czerwca do października z przewodnikiem. Przez cały rok goście mogą natomiast skorzystać z oferty hotelowej i SPA.


Zobacz też:

Zaplanuj swoją podróż!

Znajdź nocleg i zarezerwuj pobyt!

W serwisie Booking.com masz do wyboru niezliczone hotele, apartamenty, pensjonaty, hostele i wiele innych obiektów turystycznych. Komfortowe noclegi, atrakcyjne ceny na każdą kieszeń!

Tanie loty – bilety na samolot

Skyscanner to najpopularniejsze wyszukiwarki połączeń lotniczych na świecie. Znajdziesz tu oferty najważniejszych linii i przewoźników. Wybierz terminy, lokalizacje, poszukaj promocji i kup bilet na tani lot samolotem!

Zabezpiecz swoją podróż

Niezależnie od celu podróży, warto wykupić ubezpieczenie, które ochroni Ciebie na wypadek niespodziewanych zdarzeń (np. zdrowotnych, OC czy związanych z kradzieżą bagażu). Skorzystaj z wygodnej porównywarki, ceny zaczynają się już od 2,63 zł dziennie.

Zwiedzanie. Ciekawe miejsca, wejściówki, kupony rabatowe

GetYourGuide to świetny internetowy przewodnik turystyczny. Zamówisz oprowadzanie przez cicerone, zapiszesz na zorganizowaną wycieczkę, kupisz bilety ze zniżkami do zabytków, muzeów, teatrów, galerii sztuki i wielu innych miejsc! Na GoCity.com wykupisz kartę miejską, dzięki której na miejscu zapłacisz mniej za wiele rzeczy!

Zobacz atrakcje i zarezerwuj bilety