Zamek Chojnik zachwyca malowniczą sylwetką i średniowieczną architekturą. Zabytek znajduje się w Sobieszowie, czyli południowej dzielnicy Jeleniej Góry. Taka lokalizacja czyni go jednak tylko pozornie dostępnym. Aby dotrzeć pod mury warowni, czeka nas ponad godzinna wycieczka leśnym ścieżkami zamkowego wzgórza. Warto jednak zadać sobie ten trud. Nagrodą są widoki z zamkowej wieży, z której widać m.in. Karkonosze, Kotlinę Jeleniogórską, Góry Izerskie, Góry Kaczawskie i Rudawy Janowickie.

Historia zamku Chojnik

Zamek Chojnik powstał w XIV wieku z inicjatywy księcia świdnicko-jaworskiego Bolka II z dynastii Piastów. Warownia pełniła rolę granicznej fortyfikacji księstwa. Zamek nie przypadkowo powstał na szczycie góry Chojnik. Trudno dostępna lokalizacja, wzmacniała walory defensywne. Dodatkowo od południowej strony budynek chroniony jest przez 150 metrowe urwisko. Początkowo konstrukcja zamku była drewniana, jednak już w średniowieczu zmieniono ją na murowaną.

Na przestrzeni lat zamek był wielokrotnie rozbudowywany i modernizowany. W XVI wieku budynek znalazł się w rękach możnego niemieckiego rodu Schaffgotschów, którym zawdzięcza renesansową przebudowę. Z czasem warownia została porzucona przez włodarzy na rzecz sąsiedniego zamku w sąsiednich Cieplicach. Jej los przypieczętował piorun, który w 1675 roku trafił w zamek i rozpętał pożar. W ten sposób okazała niegdyś warownia stała się malowniczą ruiną, którą możemy podziwiać do dziś.

Piękna Kunegunda – legenda zamku Chojnik

Zamek Chojnik ma także swoją legendę. Według podania mieszkał tu niegdyś kasztelan z córką Kunegundą. Kasztelan uparł się pewnego dnia, że objedzie posiadłość na koniu, mimo faktu, że od jednej strony ogranicza go przepaść. Pełen brawury ojciec spadł ze stromego urwiska, a zrozpaczona córka postanowiła, że wyjdzie za mąż tylko za śmiałka, któremu uda się sztuka pełnego okrążenia zamku. W ten sposób zginęło wielu śmiałków, aż w końcu na dziedzińcu zamku pojawił się rycerz, który zachwycił Kunegundę tak, że była skłonna odstąpić od surowych warunków.

Rycerz uparł się jednak, że i on podejmie wyzwanie. Czym prędzej wskoczył na konia i objechał na nim zamek. Po powrocie do uradowanej dziewczyny rzucił jednak tylko krótko, że nie uczynił tego dla niej, ale dla wszystkich młodych rycerzy, którzy stracili życie z powodu jej kaprysu. Zrozpaczona Kunegunda rzuciła się w przepaść i tym samym historia została zamknięta.

Szlaki na zamek Chojnik

Na zamek Chojnik od strony Sobieszowa prowadzą dwa szlaki turystyczne – czarny i czerwony. Najlepiej więc tak zaplanować trasę, aby nie wracać po własnych śladach, tylko zrobić spacerową pętlę, obejmującą najbardziej urokliwe miejsca, jak Zbójnickie Skały, punkt widokowy na zamek Chojnik czy źródełko Kunegundy. Pełna trasa twa około dwóch godzin, a jej dystans liczy 6 km. Jak najlepiej ją zaplanować? My polecamy wariant, w którym do góry podążacie czarnym szlakiem, a wracacie czerwonym.

W początkowym odcinku szlaki czarny i czerwony podążają razem. Rozwidlenie następuje w punkcie przy Płaskim Kamieniu. Czarny szlak uznawany jest za nieco trudniejszy, czerwony ma bardziej spacerowy charakter. Oba nie powinny jednak sprawiać większych trudności. Po 10 minutach od rozwidlenia docieramy do Zbójnickich skał. Znajduje się tu 20-metrowa jaskinia szczelinowa o nazwie Dziurawy Kamień. Jeśli lubicie wyzwania, możecie spróbować wspinaczki na kilkumetrowy komin. Latarki nie są wymagane.

Dziurawy kamień można także ominąć i powrócić w ten sposób na wspólny odcinek ze szklakiem czerwonym. Wybrukowana alejka wije się między drzewami, prowadząc w kierunku zamku. Po drodze mijamy skalny grzyb i punkt widokowy. Po około 45 minutach docieramy do bram warowni.

Powrót z zamku na parking jest także możliwy żółtym i zielonym szlakiem. W tym wariancie tuż przy murach odbijamy na punkt widokowy, a następnie kontynuujemy zejście skalnymi schodami aż do przełęczy Żarskiej. W tym miejscu skręcamy w prawo i zielonym szlakiem, prowadzącym przez Głazowisko, docieramy co spacerowego szlaku czerwonego. Ten nieco trudniejszy wariant daje możliwość podziwiana ogromnych bloków skalnych, na który została wzniesiona warownia.

Zwiedzanie zamku Chojnik

Na teren zamku wkraczamy przez bramę, nad którą znajduje się kasa biletowa. Majestatyczna budowla składa się z zamku dolnego i fortyfikacji, zamku średniego i zamku górnego. Na zwiedzanie całości warto zarezerwować przynajmniej 30 minut. Już na głównym dziedzińcu możemy usłyszeć średniowieczną muzykę i opowieści zamkowe snute przez przewodników lub pracowników przebranych w stroje z epoki. Dowiadujemy się m.in. o tym, że zamek nigdy nie miał studni, a woda gromadzona była w skalnych cysternach.

Na dziedzińcu zamku średniego znajduje się budzący grozę pręgierz, a po przekroczeniu kolejnej bramy docieramy na zamek górny i schody prowadzące na wieżę. Koniecznie warto się na nią wdrapać. Z góry rozpościera się wspaniały widok na Karkonosze i Kotlinę Jeleniogórską. Z tych samych powodów warto obejść wewnętrzne mury obronne.

Wśród dodatkowych atrakcji znajduje się m.in. możliwość strzelania z…kuszy! Warto wspomnieć, że na terenie Zamku w Chojnicach odbywa się od 1991 roku Rycerski Turniej Kuszniczy  „O Złoty Bełt Chojnika”. Turniej organizowany jest przez Stowarzyszenie Bractwa Rycerskiego Zamku Chojnik, które ma tam swoją siedzibę.

Zamek Chojnik z dziećmi

Mimo że zamek Chojnik znajduje się w pewnym oddaleniu od miasta, może być idealnym celem weekendowej wycieczki z dziećmi. Największym wyzwaniem jest pierwsze 100 metrów od kasy Karkonoskiego Parku Narodowego, gdzie czekają na nas schody i schodki. Dalej czerwony szlak przybiera formę brukowanej i wygodnej alejki. W przypadku małych dzieci najlepiej sprawdzi się nosidełko, starsze powinny sobie poradzić z podejściem samodzielnie.

Cennik biletów i godziny otwarcia

Kasa biletowa znajduje się przy głównym wejściu do zamku. Zamek Chojnik jest otwarty codziennie w godzinach 10:00-17:00. Cena biletu normalnego wynosi 7 zł, podczas gdy za bilet ulgowy zapłacimy 5 zł. Ceny różnią się w przypadku grup zorganizowanych, dla których cena biletu normalnego wynosi 5,40 zł, a cena biletu ulgowego 3,60 zł. Dodatkowo turyści zobowiązani są do opłaty za wstęp na teren Karkonoskiego Parku Narodowego i zarządzającego zamkiem Chojnik PTTK. Tuż obok zamku znajduje się gospoda oraz niewielkie schronisko z miejscami noclegowymi.

Gdzie zostawić samochód?

W bezpośrednim sąsiedztwie szlaków prowadzących na zamek (czarny, czerwony) znajduje się sporo płatnych parkingów. Cena za postój wynosi około 10 zł. Duży bezpłatny parking znajduje się 500 m od szlaku, przy ulicy Bronisława Czecha. Z centrum Jeleniej Góry dojedziemy tu w zaledwie 15 minut.

Zamek Chojnik – idealny na weekend!

Zamek Chojnik to idealna propozycja weekendowego zwiedzania. Wycieczka łączy możliwość podziwiana średniowiecznej warowni i malowniczych krajobrazów Dolnego Śląska z przyjemnym spacerem po Kotlinie Jeleniogórskiej. Szeroki wybór szlaków ułatwia ciekawe planowanie trasy. Na miejscu czeka nas zwiedzenie indywidualne lub z przewodnikiem. Przy zamku funkcjonuje także gospoda oraz niewielkie schronisko, w którym można zostać na noc. Trasa jest odpowiednia również dla rodzin z dziećmi. Do szlaku łatwo dojedziemy samochodem lub komunikacją miejską.

Archiwum: październik 2022

Zaplanuj swoją podróż!

Znajdź nocleg i zarezerwuj pobyt!

W serwisie Booking.com masz do wyboru niezliczone hotele, apartamenty, pensjonaty, hostele i wiele innych obiektów turystycznych. Komfortowe noclegi, atrakcyjne ceny na każdą kieszeń!

Tanie loty – bilety na samolot

Skyscanner to najpopularniejsze wyszukiwarki połączeń lotniczych na świecie. Znajdziesz tu oferty najważniejszych linii i przewoźników. Wybierz terminy, lokalizacje, poszukaj promocji i kup bilet na tani lot samolotem!

Jeżeli nie wiesz jak dostać się z lotniska do centrum miasta skorzystaj z możliwości rezerwacji biletów autobusowych na transfer. Dzięki temu bez problemu dostaniesz się do swojej miejscowości docelowej.

Jeżeli na lotnisko w Polsce dojeżdżasz własnym samochodem, zarezerwuj również online parking przy lotnisku w atrakcyjnej cenie.

Zabezpiecz swoją podróż

Niezależnie od celu podróży, warto wykupić ubezpieczenie, które ochroni Ciebie na wypadek niespodziewanych zdarzeń (np. zdrowotnych, OC czy związanych z kradzieżą bagażu). Skorzystaj z wygodnej porównywarki, ceny zaczynają się już od 2,63 zł dziennie.

Zwiedzanie. Ciekawe miejsca, wejściówki, kupony rabatowe

GetYourGuide to świetny internetowy przewodnik turystyczny. Zamówisz oprowadzanie przez cicerone, zapiszesz na zorganizowaną wycieczkę, kupisz bilety ze zniżkami do zabytków, muzeów, teatrów, galerii sztuki i wielu innych miejsc! Na GoCity.com wykupisz kartę miejską, dzięki której na miejscu zapłacisz mniej za wiele rzeczy!

Zobacz atrakcje i zarezerwuj bilety


Zobacz także: