Wyspy Cooka są obecnie samorządnym krajem w wolnym związku z Nową Zelandią. Oznacza to, że Wyspy Cooka mają swój własny rząd i walutę, ale Nowa Zelandia jest odpowiedzialna za ich obronę i sprawy zagraniczne. Wyspy Cooka są popularnym miejscem turystycznym, z pięknymi plażami, krystalicznie czystą wodą i bujną roślinnością. Turyści mogą cieszyć się takimi aktywnościami jak pływanie, nurkowanie i piesze wycieczki. Czytaj dalej!

Wyspy Cooka – podstawowe informacje

Wyspy Cooka to łańcuch 15 wysp położonych na południowym Oceanie Spokojnym. Rozciągają się na powierzchni 2,2 mln km2. Całkowita liczba ludności wysp wynosi około 17 tys. Wyspy Cooka dzielą się na dwie grupy – Południowe Wyspy Cooka i Północne Wyspy Cooka. Stolicą Wysp Cooka jest Avarua, która znajduje się na wyspie Rarotonga. Premierem Wysp Cooka jest Henry Puna.
Wyspy Cooka zostały po raz pierwszy odkryte przez Polinezyjczyków w X wieku. Zostały nazwane na cześć kapitana Jamesa Cooka, który odwiedził wyspy w 1770 roku. Wyspy były kolonią brytyjską od 1888 do 1900 roku. Następnie zostały zaanektowane przez Nową Zelandię i stały się jej terytorium w 1901 roku. Od 1974 roku Wyspy Cooka są samorządne. 
Wyspy Cooka słyną z białych, piaszczystych plaż, które są popularnym celem podróży turystycznych. Na wyspach znajdują się również jedne z najlepszych na świecie miejsc do nurkowania.
Wyspy Cooka są także domem dla unikalnej kultury i sposobu życia. Tradycyjny taniec i muzyka są ważną częścią życia na wyspach, a odwiedzający mogą często zobaczyć występy odbywające się na publicznych placach lub w hotelach i ośrodkach wypoczynkowych. Jeśli szukasz miejsca, w którym mógłbyś się zrelaksować i spędzić trochę czasu z dala od zgiełku codziennego życia, Wyspy Cooka mogą być idealnym miejscem dla ciebie.

Gdzie znajdują się Wyspy Cooka?

Wyspy Cooka to grupa 15 wysp na południowym Pacyfiku. Znajdują się na północny wschód od Nowej Zelandii, pomiędzy Tonga a Polinezją Francuską. Wyspy Cooka są samorządne, ale pozostają w wolnym związku z Nową Zelandią. Całkowita powierzchnia lądowa wynosi 236,7 km², a liczba ludności to około 17 tys. Stolicą wysp jest Avarua. Wyspy Cooka są popularnym kierunkiem turystycznym, znanym z plaż, raf koralowych i kultury polinezyjskiej.

Jaki jest klimat na Wyspach Cooka?

Wyspy Cooka to grupa 15 tropikalnych wysp położonych na południowym Pacyfiku. Panuje tam klimat tropikalny, ze średnią temperaturą 26 stopni Celsjusza. Na wyspach występują dwie pory roku: pora mokra od listopada do kwietnia i pora sucha od maja do października. Pora mokra charakteryzuje się dużą wilgotnością i opadami, natomiast pora sucha jest na ogół słoneczna i sucha. Wyspy Cooka są narażone na cyklony tropikalne, które mogą występować od listopada do kwietnia.

Jaka jest geografia Wysp Cooka?

Wyspy Cooka położone są w środkowej części południowego Pacyfiku, na północny wschód od Nowej Zelandii. Terytorium składa się z 15 głównych wysp. Największą i najbardziej zaludnioną wyspą jest Rarotonga, na której znajduje się również stolica kraju, Avarua. Inne ważne wyspy to Aitutaki, Atiu, Mangaia i Manuae.
Na Wyspach Cooka panuje klimat tropikalny, z całoroczną ciepłą pogodą. Średnia temperatura wynosi 26 stopni Celsjusza. Na wyspach występują dwie pory roku: pora mokra od listopada do kwietnia i pora sucha od maja do października.
Naturalne piękno i relaksująca atmosfera sprawiają, że Wyspy Cooka są popularnym miejscem turystycznym. Wyspy są również znane z czarnych pereł, z których robi się naszyjniki.

Jacy są mieszkańcy Wysp Cooka?

Wyspy Cooka to grupa 15 wysp położonych na południowym Pacyfiku. Znajdują się mniej więcej w połowie drogi między Hawajami a Nową Zelandią. Wyspy Cooka zostały nazwane na cześć kapitana Jamesa Cooka, który odwiedził je w 1770 roku. Są one częścią kraju Nowa Zelandia. Na Wyspach Cooka mieszka około 17 tys. osób.
Mieszkańcy Wysp Cooka to ludność polinezyjska. Są bardzo przyjaznym i gościnnym narodem. Znani są z zamiłowania do śpiewu. Kobiety na Wyspach Cooka są szczególnie znane ze swojej urody. Noszą tradycyjne polinezyjskie stroje, które są bardzo kolorowe.
Wyspy Cooka są bardzo popularnym miejscem turystycznym. Wiele osób przybywa na wyspy, aby cieszyć się pięknymi plażami i towarzystwem przyjaznych ludzi.

Jaka jest kultura na Wyspach Cooka?

Wyspy Cooka mają unikalną kulturę, która jest mieszanką wpływów polinezyjskich, europejskich i maoryskich. Wpływy polinezyjskie są widoczne w zamiłowaniu mieszkańców wysp do tańca i muzyki, jak również w tropikalnym klimacie i bujnej roślinności. Wpływy europejskie są najbardziej widoczne w architekturze Wysp Cooka, która charakteryzuje się drewnianymi domami z dachami pokrytymi strzechą. Wpływy maoryskie są widoczne w rzeźbionych drewnianych maskach i rzeźbach broni.
Pomimo tych różnych wpływów, mieszkańcy Wysp Cooka rozwinęli swoją własną, odrębną kulturę. Jednym z ważnych aspektów kultury mieszkańców jest koncepcja many. Mana to duchowa energia, która podobno zamieszkuje wszystkie rzeczy. Uważa się, że daje ona moc i siłę tym, którzy ją posiadają.
Wyspy Cooka znane są również z festiwali, które celebrują różne aspekty kultury wyspiarzy takie jak taniec, muzyka, jedzenie i rzemiosło. Mieszkańcy są bardzo przyjaźni i gościnni. Wyspy są również bardzo bezpieczne. Jest tam bardzo mało przestępstw.
Wyspy są znane z białych plaż, niebieskich lagun i wybrzeży porośniętych palmami. Najlepsze rzeczy do zrobienia na Wyspach Cooka to snorkeling, nurkowanie, łowienie ryb, pływanie łodzią i zwiedzanie wiosek.
Wyspy Cooka to grupa 15 wysp położonych na południowym Pacyfiku. Dzielą się one na dwie główne grupy: północne Wyspy Cooka i południowe Wyspy Cooka. Stolicą wysp jest Avarua, która znajduje się na wyspie Rarotonga. Wyspy Cooka zamieszkuje około 17 tys. osób. Językami urzędowymi są angielski i maoryski. Wyspy są członkiem Wspólnoty Narodów. Turystyka jest ważnym sektorem gospodarki, a wyspy są popularnym celem podróży dla gości z całego świata.
Archiwum: październik 2022

Zaplanuj swoją podróż!

Znajdź nocleg i zarezerwuj pobyt!

W serwisie Booking.com masz do wyboru niezliczone hotele, apartamenty, pensjonaty, hostele i wiele innych obiektów turystycznych. Komfortowe noclegi, atrakcyjne ceny na każdą kieszeń!

Tanie loty – bilety na samolot

Skyscanner to najpopularniejsze wyszukiwarki połączeń lotniczych na świecie. Znajdziesz tu oferty najważniejszych linii i przewoźników. Wybierz terminy, lokalizacje, poszukaj promocji i kup bilet na tani lot samolotem!

Jeżeli nie wiesz jak dostać się z lotniska do centrum miasta skorzystaj z możliwości rezerwacji biletów autobusowych na transfer. Dzięki temu bez problemu dostaniesz się do swojej miejscowości docelowej.

Jeżeli na lotnisko w Polsce dojeżdżasz własnym samochodem, zarezerwuj również online parking przy lotnisku w atrakcyjnej cenie.

Zabezpiecz swoją podróż

Niezależnie od celu podróży, warto wykupić ubezpieczenie, które ochroni Ciebie na wypadek niespodziewanych zdarzeń (np. zdrowotnych, OC czy związanych z kradzieżą bagażu). Skorzystaj z wygodnej porównywarki, ceny zaczynają się już od 2,63 zł dziennie.

Zwiedzanie. Ciekawe miejsca, wejściówki, kupony rabatowe

GetYourGuide to świetny internetowy przewodnik turystyczny. Zamówisz oprowadzanie przez cicerone, zapiszesz na zorganizowaną wycieczkę, kupisz bilety ze zniżkami do zabytków, muzeów, teatrów, galerii sztuki i wielu innych miejsc! Na GoCity.com wykupisz kartę miejską, dzięki której na miejscu zapłacisz mniej za wiele rzeczy!

Zobacz atrakcje i zarezerwuj bilety


Zobacz także: