Czym wyróżnia się Dziki Wodospad? Karpacz i jego przyrodnicze atrakcje

Chcesz zobaczyć piękny wodospad? Karpacz może się pochwalić i taką atrakcją turystyczną. Co warto o niej wiedzieć? Jak do niej dotrzeć? Podpowiadamy!

wodospad karpacz
Ocena

Karpacz to popularny kurort górski, znany jako jeden z najlepszych punktów wypadowych w Karkonosze oraz najsłynniejszy ośrodek turystyczny w całej Kotlinie Jeleniogórskiej. Miejscowość ta może się pochwalić dobrym zagospodarowaniem, cennymi zabytkami oraz atrakcjami dla najmłodszych. A co z miłośnikami pięknych widoków? Dla nich ciekawym punktem na mapie Karpacza może się stać Dziki Wodospad.

Gdzie znajduje się Dziki Wodospad? Karpacz i mapa atrakcji turystycznych

Dziki Wodospad w Karpaczu to atrakcja, która znajduje się w pobliżu centrum miasta. W jego pobliżu rozciąga się Karkonoski Park Narodowy, blisko stąd też do dolnej stacji kolei linowej na Kopę. Najważniejszą atrakcją w pobliżu wodospadu pozostaje jednak Świątynia Wang, która do Karpacza trafiła z odległej Norwegii.

Potok Łomnica i Dziki Wodospad – Karpacz okiem geografa

Dziki Wodospad na górskiej rzece Łomnicy to nie tylko zapora przeciwrumoszowa i jeziorko. To rzeka, która zaczyna się w otaczających Karpacz górach. Co warto wiedzieć na jej temat?

Rzeka Łomnica to lewy dopływ Bobru. Obszarem źródliskowym Łomnicy jest Równia pod Śnieżką, gdzie na wysokości 1407 m n.p.m. zaczyna się jedna z najpiękniejszych rzek w polskich górach. Jej wody zasila też niewielki potok, który wypływa z Wielkiego Stawu (największego jeziora w Karkonoszach). Co wyróżnia tę rzekę? Przede wszystkim duży spadek wód (zwłaszcza w górnym biegu), nasilający się w okresie wiosennych roztopów.

Zapora na Łomnicy w Karpaczu – kiedy i dlaczego powstała?

W jaki sposób powstał Dziki Wodospad? Karpacz, podobnie jak wiele górskich miast, często zmagał się z wylewami rzeki. Jedna z największych powodzi w tym mieście miała miejsce w 1816 roku, gdy suma strat wyniosła 109 496 talarów. W dziejach Karpacza wielkimi literami zapisała się też powódź z 1897 roku, która wyrządziła wiele strat. Aby zapobiec kolejnym wylewom wody, w latach 1910-1915 Łomnicę uregulowano, zbudowano też zapory przeciwrumoszowe. Dzięki nim materiał transportowany przez rzekę jest w porę zatrzymywany, co chroni Karpacz przed zalaniem.

Ochrona przed powodzą to nie wszystko. Dzięki budowie zapory, w Karpaczu powstał malowniczy wodospad oraz niewielkie jeziorko zaporowe, zaliczane do najważniejszych atrakcji Karpacza. Jest ona ważnym celem spacerów i miejscem sesji zdjęciowych, a spacer w okolicy kamiennej zapory każdemu sprawi wiele radości.

Kierunek – Dziki Wodospad. Karpacz dla spacerowiczów i nie tylko

Chcesz zobaczyć Dziki Wodospad na rzece Łomnica? Dotarcie do tej atrakcji nie sprawi ci większych problemów. Możesz tu dotrzeć ulicą Olimpijską, przy której znajdziesz miejsce do zaparkowania. Dojazd zajmie ci kilka minut. Niestety, wszystkie parkingi w tej okolicy są płatne. Wolisz bardziej ekonomiczne rozwiązania? Postaw na dojście na własnych nogach. Dziki Wodospad leży niespełna 4 km od centrum Karpacza, a pokonanie tego dystansu nie sprawi ci większego problemu.

Jedną z najważniejszych atrakcji w Karkonoszach jest Dziki Wodospad. Karpacz jest dumny z tego miejsca, a spacery nad Łomnicą cieszą się wielką popularnością. Bliskość miasta, dogodna lokalizacja i piękne otoczenie – oto najlepsza recepta na udany spacer po górskim kurorcie.


Zobacz też:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *