Waluta RPA – czym i jak płacić w Republice Południowej Afryki?

Waluta RPA, rand południowoafrykański, dostępna jest w polskich kantorach, ale często nie od ręki. Przed wyjazdem dowiedz się, jak przygotować się do podróży turystycznej lub biznesowej do Republiki Południowej Afryki.

waluta rpa
Ocena

RPA to obecnie piękny, zróżnicowany pod względem etnicznym i wyznaniowym kraj. Miejsce, które staje się coraz częstszym celem wypraw o charakterze turystycznym. Co ciekawe, z większością mieszkańców dogadasz się w języku angielskim. Przed wybraniem się do Republiki Południowej Afryki warto dowiedzieć się, jak się do niej przygotować. Kluczowa jest oczywiście waluta RPA. Sprawdź, jaki ma kurs, a także jakie pieniądze najlepiej zabrać ze sobą na taki wyjazd.

Rand południowoafrykański (ZAR) – podstawowe informacje

Waluta RPA funkcjonuje od 1961 roku, gdy Południowa Afryka – w wyniku referendum – stała się niepodległą republiką. W momencie jej wprowadzenia zastąpiła funta południowoafrykańskiego, który był prawnym środkiem płatniczym. Od początku lat 60. XX wieku sytuacja nie uległa już zmianie.

Jak dzieli się waluta RPA?

1 rand dzieli się na 100 centów. W obiegu są zarówno monety, jak i banknoty. Poruszając się po RPA, szybko zauważysz, że w obiegu są:

  • monety: 1, 2 i 5 randów oraz 5, 10, 20, 50 i 100 centów;
  • banknoty: 10, 20, 50, 100 i 200 randów.

Czym płacić w Republice Południowej Afryki?

Przyjeżdżając do RPA najlepiej mieć miejscową gotówkę. Ze złotówkami może być problem, dlatego – jeśli nie chcesz mieć samych randów – weź ze sobą dolary lub euro. Miej jednak świadomość, że kurs wymiany może nie być korzystny. Wyjątkiem są najczęściej lotniska, gdzie można wymienić wspomniane waluty po w miarę dobrym kursie. Na pewno jednak nie warto wymieniać całej gotówki już w samej Republice Południowej Afryki.

Miejscowy rynek nasycony jest bankami oraz bankomatami, które działają całodobowo. Wypłaty mogą wiązać się z naliczeniem odsetek. Karty kredytowe i płatnicze są powszechnie akceptowane – w sklepach, restauracjach czy hotelach. Problem może pojawić się na prowincji, więc lepiej mieć ze sobą również gotówkę.

Kurs waluty i ceny w RPA

W momencie pisania tego tekstu 1 ZAR kosztuje 0,28 PLN. Wahania ceny waluty RPA są w ostatnich miesiącach minimalne.

W przeliczeniu większość produktów pierwszej potrzeby jest droższa w RPA niż w Polsce. Zakupy, szczególnie w lokalnych sklepach, mogą być obciążeniem dla budżetu. Kilka przykładowych cen w RPA:

  • masło – kostka: 36,00 ZAR;
  • jajka – 10 sztuk: 15,00 ZAR;
  • szynka – 1 kilogram: 100,00 ZAR;
  • ziemniaki – 1 kilogram: 9,50 ZAR;
  • woda mineralna – 1,5 litra: 10,00 ZAR.

Wyjeżdżając do RPA, pamiętać musisz o kilku podstawowych punktach. Jednym z nich jest właśnie przygotowanie gotówki oraz kart. Amerykańskie dolary lub euro również powinny znaleźć się w twoim portfelu – tak na wszelki wypadek. W RPA jest wiele miejsc, które warto zobaczyć. To jeden z ciekawszych międzynarodowych wyjazdów, które oferują polskie biura turystyczne. A może wypad na własną rękę?


Zobacz też:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *