RPA to obecnie piękny, zróżnicowany pod względem etnicznym i wyznaniowym kraj. Miejsce, które staje się coraz częstszym celem wypraw o charakterze turystycznym. Co ciekawe, z większością mieszkańców dogadasz się w języku angielskim. Przed wybraniem się do Republiki Południowej Afryki warto dowiedzieć się, jak się do niej przygotować. Kluczowa jest oczywiście waluta RPA. Sprawdź, jaki ma kurs, a także jakie pieniądze najlepiej zabrać ze sobą na taki wyjazd.
Rand południowoafrykański (ZAR) – podstawowe informacje
Waluta RPA funkcjonuje od 1961 roku, gdy Południowa Afryka – w wyniku referendum – stała się niepodległą republiką. W momencie jej wprowadzenia zastąpiła funta południowoafrykańskiego, który był prawnym środkiem płatniczym. Od początku lat 60. XX wieku sytuacja nie uległa już zmianie.
Jak dzieli się waluta RPA?
1 rand dzieli się na 100 centów. W obiegu są zarówno monety, jak i banknoty. Poruszając się po RPA, szybko zauważysz, że w obiegu są:
- monety: 1, 2 i 5 randów oraz 5, 10, 20, 50 i 100 centów;
- banknoty: 10, 20, 50, 100 i 200 randów.
Czym płacić w Republice Południowej Afryki?
Przyjeżdżając do RPA najlepiej mieć miejscową gotówkę. Ze złotówkami może być problem, dlatego – jeśli nie chcesz mieć samych randów – weź ze sobą dolary lub euro. Miej jednak świadomość, że kurs wymiany może nie być korzystny. Wyjątkiem są najczęściej lotniska, gdzie można wymienić wspomniane waluty po w miarę dobrym kursie. Na pewno jednak nie warto wymieniać całej gotówki już w samej Republice Południowej Afryki.
Miejscowy rynek nasycony jest bankami oraz bankomatami, które działają całodobowo. Wypłaty mogą wiązać się z naliczeniem odsetek. Karty kredytowe i płatnicze są powszechnie akceptowane – w sklepach, restauracjach czy hotelach. Problem może pojawić się na prowincji, więc lepiej mieć ze sobą również gotówkę.
Kurs waluty i ceny w RPA
W momencie pisania tego tekstu 1 ZAR kosztuje 0,28 PLN. Wahania ceny waluty RPA są w ostatnich miesiącach minimalne.
W przeliczeniu większość produktów pierwszej potrzeby jest droższa w RPA niż w Polsce. Zakupy, szczególnie w lokalnych sklepach, mogą być obciążeniem dla budżetu. Kilka przykładowych cen w RPA:
- masło – kostka: 36,00 ZAR;
- jajka – 10 sztuk: 15,00 ZAR;
- szynka – 1 kilogram: 100,00 ZAR;
- ziemniaki – 1 kilogram: 9,50 ZAR;
- woda mineralna – 1,5 litra: 10,00 ZAR.
Wyjeżdżając do RPA, pamiętać musisz o kilku podstawowych punktach. Jednym z nich jest właśnie przygotowanie gotówki oraz kart. Amerykańskie dolary lub euro również powinny znaleźć się w twoim portfelu – tak na wszelki wypadek. W RPA jest wiele miejsc, które warto zobaczyć. To jeden z ciekawszych międzynarodowych wyjazdów, które oferują polskie biura turystyczne. A może wypad na własną rękę?
Dodaj komentarz