Wakacje w Polsce. Jak je zorganizować, żeby były udane?

Wakacje w Polsce. Jak je zorganizować, żeby były udane
Ocena

Drogo, przaśnie i bez atrakcji? Pora obalić mity związane z wakacjami w Polsce! Wcale nie jest drogo, za to jest zachwycająco i pod każdym względem atrakcyjnie. Zobacz, jak zaplanować wakacje w Polsce i gdzie warto pojechać.

Jak to jest z pogodą w Polsce w sezonie letnim?

Najważniejszym argumentem osób wybierających wakacje za granicą jest pogoda. W Polsce ma być nieprzewidywalna i bardzo kapryśna. Czy faktycznie tak jest? Nie do końca. Co prawda nie mamy wyraźnej pory deszczowej i suchej, ale nietrudno zauważyć, że deszcze padają coraz rzadziej i coraz krócej. To efekt zmian klimatycznych na Ziemi, które objęły także region naszego kraju. Wyraźny spadek sumy opadów przekłada się na pogodę bardziej przyjazną aktywnemu wypoczynkowi, zwłaszcza latem.

Dlaczego warto spędzić wakacje w Polsce?

 

Można przekornie zapytać: „A dlaczego nie?”. Skoro do Polski przyjeżdża latem coraz więcej turystów z całego świata, to najwyraźniej jako kraj mamy sporo do zaoferowania. Niestety – tradycyjnie najciemniej pod latarnią. Łatwo nam zauważyć zabytki Rzymu czy Barcelony, docenić malownicze widoki w Grecji lub Turcji, ale nie widzimy piękna Krakowa, Torunia czy Warszawy, nie umiemy zachwycać się jedynymi w swoim rodzaju Mazurami. Jeśli wybierzesz wczasy w Polsce możesz liczyć na:

– łatwy dojazd pociągiem lub własnym samochodem,

– brak ograniczeń w bagażu, co często jest zmorą wyjazdów zagranicznych,

– brak problemów z nieznajomością języka.

Gdzie wybrać się na wczasy w Polsce?

Chyba trudno o drugi tak zróżnicowany geograficznie kraj, jak Polska. Mamy zarówno morze, jak i góry oraz jeziora, do tego rozległe lasy i puszcze oraz regiony kraju ciekawe ze względów kulturowych, np. Podlasie. Gdzie zatem pojechać?

Urlop nad morzem

Niewątpliwie najpopularniejszym, ale i najbardziej zatłoczonym kurortem nadmorskim w sezonie letnim jest Władysławowo. Równie ciekawe atrakcje, jednak w nieco mniejszym tłoku można znaleźć w Łebie, Kołobrzegu, Mielnie, Świnoujściu i Gdańsku. A tym, którzy kochają szerokie i niezatłoczone plaże poleca się urlop na Półwyspie Helskim. Plaże są po obu stronach mierzei, a na wodach Zatoki Gdańskiej można popływać na desce. Wszędzie na turystów czekają smażalnie, a w niektórych miejscowościach także świeże ryby prosto z kutra. Jeśli szukasz hoteli nam polskim morzem kliknij TUTAJmorze_11

Urlop nad jeziorami

Warmia i Mazury nie są tak oblegane, jak Pomorze. Tu można odpoczywać, czerpiąc przyjemność z bliskości natury i delektować się spokojem. Najpopularniejsze kierunki na Mazurach to Giżycko, Mrągowo, Olsztyn, Pisz i Mikołajki, tu też znajduje się najwięcej atrakcji dla turystów. Zakwaterowanie w luksusowym, czterogwiazdkowym hotelu może być doskonałą bazą wypadową dla całodziennych wypraw w plenery. Niektóre hotele położone są bezpośrednio nad jeziorami.

jeziora_4

Urlop w górach

Doskonale przygotowane trasy trekkingowe, niesamowite widoki na panoramę Tatr, Sudetów, Beskidów, Pienin, góralska tradycja, kultura i kuchnia, zakwaterowanie w uroczych, stylizowanych na góralskie, hotelach, owce, oscypki i krystalicznie czyste powietrze – tak wyglądają wczasy w Polskich górach. Najpopularniejsze kurorty to Zakopane, Szczyrk, Karpacz, Szklarska Poręba, Świeradów, Lądek-Zdrój, Ustroń.

Pamiętaj, że w przygranicznych górach telefon często może złapać sieć z innego państwa. Żeby uniknąć horrendalnego rachunku zawczasu dowiedz się u operatora komórkowego jak włączyć roaming.

góry_5

 

Miasta polskie – perełki turystyczne

Rzym, Paryż, Londyn czy Neapol na pewno mają wiele atrakcji turystycznych do zaoferowania i nic dziwnego, że rokrocznie przybywają tam tłumy turystów. Ale czy Gdańsk, Kraków, Toruń, Poznań lub Warszawa są gorsze? One też mogą poszczycić się bogatą historią, zabytkową architekturą, ciekawymi budowlami, muzeami, galeriami, parkami… Tydzień w każdym z tych miast to tak naprawdę dopiero początek ich zwiedzania. Może zamiast uczyć się na pamięć nazw uliczek w Pradze czeskiej, warto najpierw odwiedzić warszawską Starówkę lub krakowskie Sukiennice?

Kiedy zaplanować wakacje w Polsce?

Wysoki sezon turystyczny przypada na miesiące wakacyjne. Wtedy też jest najcieplej i to dobry czas na zaplanowanie urlopu połączonego z wypoczynkiem na plaży, a więc nad morzem lub jeziorem.

góry_14

Jeśli jednak ktoś planuje eksplorację tras górskich, zwiedzanie miast bądź regionów, urlop można bezpiecznie planować już od początku maja. Pogoda powinna wówczas sprzyjać pieszym wędrówkom zarówno w mieście, jak i w plenerach.


Zobacz też:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *