Wakacje nad polskim morzem to dobra opcja dla rodzin z dziećmi. Piękne plaże, bogata oferta noclegowa oraz wizja kąpieli słonecznych i morskich kuszą potencjalnych urlopowiczów. Są jednak i tacy, którzy na samą myśl o wyjeździe nad Bałtyk dostają gęsiej skórki. I to nie tylko z zimna. Przeczytaj o plusach i minusach odpoczynku w morskich kurortach naszego kraju. Sprawdź, które argumenty przeważą!
Wakacje nad polskim morzem – to się może udać!
Zanim kategorycznie stwierdzisz, że Bałtyk to miejsce nie dla ciebie, poznaj kilka zalet takiej formy odpoczynku:
- Szybka organizacja wyjazdu ‒ ktoś powie, że wycieczkę last minute do Afryki również można zorganizować w ciągu 24 godzin. Pewnie, że się da, ale będziesz musiał załatwić więcej formalności. Wiele krajów wymaga aktualnych testów na obecność wirusa lub zaświadczeń o szczepieniu. Planując urlop w Polsce, nie musisz więc myśleć o wykupieniu dodatkowego ubezpieczenia ‒ wystarczą dokumenty, którymi posługujesz się na co dzień.
- Pieniądze ‒ gdy wybierzesz wakacje na polskiej, a nie zagranicznej plaży nie musisz przejmować się obcą walutą i podejmować decyzji, czy gotówkę lepiej kupić na miejscu, czy wymienić w polskim kantorze. To spore ułatwienie, prawda?
- Podróż ‒ jeśli jedziesz swoim autem, nie masz limitu na bagaż. Możesz wziąć zapas ciepłych ubrań na wypadek niepogody, zabawki dla pociech i akcesoria, które przydadzą się do zabaw w morzu (np. materac lub ponton).
- Zdrowie ‒ Bałtyk to niewyczerpane źródło jodu. Nieprzypadkowo tak wiele sanatoriów znajduje się nad morzem. Jod znakomicie działa na drogi oddechowe, dlatego pobyt w nadmorskich miejscowościach często zaleca się osobom cierpiącym na astmę i niedoczynność tarczycy.
- Zmiana diety ‒ gdzie, jak nie nad polskim morzem, spróbujesz świeżych i smacznych ryb? Zawierają cenne dla organizmu kwasy omega-3, które usprawniają pracę serca i mózgu. Jeśli nie jesteś pewien, czy ryby ze smażalni pochodzą ze świeżych łowów, zapytaj o to sprzedawcę. Ma on obowiązek udowodnić, że restauracja nie serwuje mrożonych filetów rybnych.
Zimno, wiatr i deszcz, czyli słów kilka o minusach wakacji nad Bałtykiem
„Bo tam zawsze jest zimno” ‒ to najczęściej przytaczany argument za tym, aby odpuścić sobie urlop nad morzem. Rzeczywiście ‒ pogoda nad Bałtykiem bywa kapryśna. Na pewno chcesz cieszyć się słońcem i ciepłym morzem. Trzeba jednak przyznać rację malkontentom ‒ Bałtyk, np. w odróżnieniu od Adriatyku, nigdy nie da takiej pewności. Co jeszcze przemawia na niekorzyść polskiego morza? Najczęściej są to:
- tłumy ‒ wiele osób z grona urlopowiczów lubi ponarzekać, jakie tłumy gromadzą się nad morzem. Gwar, płaczące dzieci, długie kolejki do budek z zapiekankami czy wąskie deptaki mogą zniechęcać. Trudno polemizować z tymi zarzutami, ale czy za granicą nie wygląda to podobnie? Warto ocenić to samemu;
- parawany ‒ na temat zamiłowania Polaków do odgradzania się od innych wczasowiczów powstało sporo dowcipów. Nie brakuje tych, którzy przychodzą na plażę sporo wcześniej od innych, aby rozłożyć parawan i „zająć” sobie miejsce. Daje to złudne poczucie anonimowości, choć wielu twierdzi, że to niepotrzebne zabieranie wolnego miejsca na plaży innym. Jest to kwestia sporna, ponieważ każda ze stron ma swoje argumenty;
- komercja ‒ stragany uginające się pod ciężarem biżuterii z muszelek, statki w butelkach czy muzyka disco polo to dla wielu osób okazja do drwin i żartów ze stylistyki lat 90. ‒ tak mocno odczuwalnej nad polskim morzem. Dla jednych to wada, dla innych wręcz przeciwnie. Może to być bowiem powrót wspomnień i źródło tęsknoty za dawnymi czasami.
Urlop nad morzem ‒ jak tego nie zepsuć?
Uznajmy, że podjąłeś decyzję i spędzasz w tym roku wakacje nad polskim morzem. Wiesz już, co może cię miło zaskoczyć, a co niekoniecznie. Dodatkowo podpowiemy ci, co jeszcze możesz zrobić, aby urlop nad morzem należał do naprawdę udanych:
- pamiętaj o zabraniu kremów z filtrem SPF ‒ nad morzem promieniowanie UV zwiększa się w wyniku jego rozpraszania i odbicia od powierzchni wody oraz piasku;
- opalanie ciała przez kilka godzin na pewno nie jest dobrym pomysłem. Co godzinę postaraj się schodzić z plaży i przejść do cienia lub zażyć kąpieli morskiej. Pamiętaj, że ciało zawsze trzeba chłodzić stopniowo, aby uniknąć szoku termicznego
Bez względu na to, gdzie spędzisz urlop ‒ nad morzem, za granicą czy w górach ‒ musisz pamiętać o najważniejszej rzeczy. Bez pozytywnego nastawienia i dobrego humoru żaden odpoczynek nie ma prawa się udać!
Zaplanuj swoją podróż!
Znajdź nocleg i zarezerwuj pobyt!
W serwisie Booking.com masz do wyboru niezliczone hotele, apartamenty, pensjonaty, hostele i wiele innych obiektów turystycznych. Komfortowe noclegi, atrakcyjne ceny na każdą kieszeń!
Tanie loty – bilety na samolot
Skyscanner to najpopularniejsze wyszukiwarki połączeń lotniczych na świecie. Znajdziesz tu oferty najważniejszych linii i przewoźników. Wybierz terminy, lokalizacje, poszukaj promocji i kup bilet na tani lot samolotem!
Jeżeli nie wiesz jak dostać się z lotniska do centrum miasta skorzystaj z możliwości rezerwacji biletów autobusowych na transfer. Dzięki temu bez problemu dostaniesz się do swojej miejscowości docelowej.
Jeżeli na lotnisko w Polsce dojeżdżasz własnym samochodem, zarezerwuj również online parking przy lotnisku w atrakcyjnej cenie.
Zabezpiecz swoją podróż
Niezależnie od celu podróży, warto wykupić ubezpieczenie, które ochroni Ciebie na wypadek niespodziewanych zdarzeń (np. zdrowotnych, OC czy związanych z kradzieżą bagażu). Skorzystaj z wygodnej porównywarki, ceny zaczynają się już od 2,63 zł dziennie.
Zwiedzanie. Ciekawe miejsca, wejściówki, kupony rabatowe
GetYourGuide to świetny internetowy przewodnik turystyczny. Zamówisz oprowadzanie przez cicerone, zapiszesz na zorganizowaną wycieczkę, kupisz bilety ze zniżkami do zabytków, muzeów, teatrów, galerii sztuki i wielu innych miejsc! Na GoCity.com wykupisz kartę miejską, dzięki której na miejscu zapłacisz mniej za wiele rzeczy!
Zobacz atrakcje i zarezerwuj bilety