Czy wakacje nad polskim morzem to dobry pomysł? Lista plusów i minusów

Wakacje nad polskim morzem cieszą się dużą popularnością. Jeśli trafisz na dobrą pogodę, twój urlop z pewnością będzie udany. A co, jeśli słońce nie dopisze? Czy kiepska pogoda to jedyny minus odpoczynku nad Bałtykiem? Sprawdź to z nami!

wakacje nad polskim morzem

Wakacje nad polskim morzem to dobra opcja dla rodzin z dziećmi. Piękne plaże, bogata oferta noclegowa oraz wizja kąpieli słonecznych i morskich kuszą potencjalnych urlopowiczów. Są jednak i tacy, którzy na samą myśl o wyjeździe nad Bałtyk dostają gęsiej skórki. I to nie tylko z zimna. Przeczytaj o plusach i minusach odpoczynku w morskich kurortach naszego kraju. Sprawdź, które argumenty przeważą!

Wakacje nad polskim morzem – to się może udać!

Zanim kategorycznie stwierdzisz, że Bałtyk to miejsce nie dla ciebie, poznaj kilka zalet takiej formy odpoczynku: 

  1. Szybka organizacja wyjazdu ‒ ktoś powie, że wycieczkę last minute do Afryki również można zorganizować w ciągu 24 godzin. Pewnie, że się da, ale będziesz musiał załatwić więcej formalności. Wiele krajów wymaga aktualnych testów na obecność wirusa lub zaświadczeń o szczepieniu. Planując urlop w Polsce, nie musisz więc myśleć o wykupieniu dodatkowego ubezpieczenia ‒ wystarczą dokumenty, którymi posługujesz się na co dzień. 
  2. Pieniądze ‒ gdy wybierzesz wakacje na polskiej, a nie zagranicznej plaży nie musisz przejmować się obcą walutą i podejmować decyzji, czy gotówkę lepiej kupić na miejscu, czy wymienić w polskim kantorze. To spore ułatwienie, prawda?
  3. Podróż ‒ jeśli jedziesz swoim autem, nie masz limitu na bagaż. Możesz wziąć zapas ciepłych ubrań na wypadek niepogody, zabawki dla pociech i akcesoria, które przydadzą się do zabaw w morzu (np. materac lub ponton).
  4. Zdrowie ‒ Bałtyk to niewyczerpane źródło jodu. Nieprzypadkowo tak wiele sanatoriów znajduje się nad morzem. Jod znakomicie działa na drogi oddechowe, dlatego pobyt w nadmorskich miejscowościach często zaleca się osobom cierpiącym na astmę i niedoczynność tarczycy.
  5. Zmiana diety ‒ gdzie, jak nie nad polskim morzem, spróbujesz świeżych i smacznych ryb? Zawierają cenne dla organizmu kwasy omega-3, które usprawniają pracę serca i mózgu. Jeśli nie jesteś pewien, czy ryby ze smażalni pochodzą ze świeżych łowów, zapytaj o to sprzedawcę. Ma on obowiązek udowodnić, że restauracja nie serwuje mrożonych filetów rybnych.
Zobacz też:
Frombork – atrakcje turystyczne. Co warto zobaczyć?

Zimno, wiatr i deszcz, czyli słów kilka o minusach wakacji nad Bałtykiem

„Bo tam zawsze jest zimno” ‒ to najczęściej przytaczany argument za tym, aby odpuścić sobie urlop nad morzem. Rzeczywiście ‒ pogoda nad Bałtykiem bywa kapryśna. Na pewno chcesz cieszyć się słońcem i ciepłym morzem. Trzeba jednak przyznać rację malkontentom ‒ Bałtyk, np. w odróżnieniu od Adriatyku, nigdy nie da takiej pewności. Co jeszcze przemawia na niekorzyść polskiego morza? Najczęściej są to:

  • tłumy ‒ wiele osób z grona urlopowiczów lubi ponarzekać, jakie tłumy gromadzą się nad morzem. Gwar, płaczące dzieci, długie kolejki do budek z zapiekankami czy wąskie deptaki mogą zniechęcać. Trudno polemizować z tymi zarzutami, ale czy za granicą nie wygląda to podobnie? Warto ocenić to samemu;
  • parawany ‒ na temat zamiłowania Polaków do odgradzania się od innych wczasowiczów powstało sporo dowcipów. Nie brakuje tych, którzy przychodzą na plażę sporo wcześniej od innych, aby rozłożyć parawan i „zająć” sobie miejsce. Daje to złudne poczucie anonimowości, choć wielu twierdzi, że to niepotrzebne zabieranie wolnego miejsca na plaży innym. Jest to kwestia sporna, ponieważ każda ze stron ma swoje argumenty;
  • komercja ‒ stragany uginające się pod ciężarem biżuterii z muszelek, statki w butelkach czy muzyka disco polo to dla wielu osób okazja do drwin i żartów ze stylistyki lat 90. ‒ tak mocno odczuwalnej nad polskim morzem. Dla jednych to wada, dla innych wręcz przeciwnie. Może to być bowiem powrót wspomnień i źródło tęsknoty za dawnymi czasami. 
Zobacz też:
Egzotyczna palmiarnia w Wałbrzychu. Pachnąca atrakcja niedaleko Zamku Książ

Urlop nad morzem jak tego nie zepsuć?

Uznajmy, że podjąłeś decyzję i spędzasz w tym roku wakacje nad polskim morzem. Wiesz już, co może cię miło zaskoczyć, a co niekoniecznie. Dodatkowo podpowiemy ci, co jeszcze możesz zrobić, aby urlop nad morzem należał do naprawdę udanych:

  • pamiętaj o zabraniu kremów z filtrem SPF ‒ nad morzem promieniowanie UV zwiększa się w wyniku jego rozpraszania i odbicia od powierzchni wody oraz piasku;
  • opalanie ciała przez kilka godzin na pewno nie jest dobrym pomysłem. Co godzinę postaraj się schodzić z plaży i przejść do cienia lub zażyć kąpieli morskiej. Pamiętaj, że ciało zawsze trzeba chłodzić stopniowo, aby uniknąć szoku termicznego

Bez względu na to, gdzie spędzisz urlop ‒ nad morzem, za granicą czy w górach ‒ musisz pamiętać o najważniejszej rzeczy. Bez pozytywnego nastawienia i dobrego humoru żaden odpoczynek nie ma prawa się udać!


Zobacz też:

Zobacz też:
Zielona Góra – atrakcje turystyczne, zabytki i ciekawe miejsca

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.