Ustka to niewielkie miasto leżące w północnej części Polski. Mimo swojej niewielkiej powierzchni i liczbie mieszkańców, co roku przyciąga do siebie setki turystów. Czym właściwie może pochwalić się Ustka? Atrakcje tego miejsca wiążą się przede wszystkim z dostępem do morza. Jeśli chcesz odpocząć od codziennych obowiązków i zrelaksować się na plaży w przyjaznym rodzinom miejscu, Ustka jest idealną miejscowością dla ciebie. Sprawdź, co musisz zobaczyć, będąc w okolicy.
1 Plaża w Ustce – atrakcje nadmorskie
Ustka może pochwalić się przepiękną, piaszczystą plażą i przejrzystą, błękitną wodą. Wybrzeże podzielone jest na dwie części: wschodnią i zachodnią. Pomiędzy nimi przepływa rzeka Słupia, która właśnie w tym miejscu wpada do Bałtyku.
Plaża stanowi największą atrakcję latem. Wówczas można zażywać tu kąpieli morskich i słonecznych, a także spacerować wśród licznych straganów z pamiątkami, restauracji, barów i kawiarni. W ciepłe dni dzieci chętnie korzystają z rozstawionej zjeżdżalni wodnej i dmuchanych konstrukcji przy wodzie. Sielskiej aury dodają drewniane falochrony, na których chętnie odpoczywają mewy.
2 Latarnia Morska
Wyświetl ten post na Instagramie
Latarnia w Ustce nie jest typową, wolnostojącą białą wieżą, jaka wielu osobom kojarzy się z morskim krajobrazem. Ta architektoniczna atrakcja Ustki składa się z ośmiokątnej wieży ceglanej i niewiele od niej niższego budynku latarników. Przyklejone do siebie budynki udekorowane są licznymi gzymsami, daszkami i oknami o różnych rozmiarach. Zostały wybudowane w 1892 roku. Latarnia od 1993 r. funkcjonuje w rejestrze zabytków.
Jest wysoka na 19,5 metrów. Zasięg światła, które znajduje się na 22,2 m n.p.m. wynosi 18 mil morskich, czyli około 33 kilometry. Od 2010 roku nie jest dozorowana. Obecnie dostępna jest do zwiedzania, po uiszczeniu opłaty za wstęp. Koniecznie zapytaj przewodnika o historię ducha, który rzekomo żyje w latarni.
3 Promenada Nadmorska
Wyświetl ten post na Instagramie
Promenada to obowiązkowy punkt zwiedzania w każdym miasteczku położonym w okolicy morza – Ustka nie jest tu żadnym wyjątkiem. Jest to nic innego jak długa trasa spacerowa wzdłuż plaży. Została wybudowana na tutejszych wydmach w 1875 roku. Tutejszą atrakcją Ustki jest nie tylko sam widok na morze, ale też liczne stragany z pamiątkami i bogata oferta gastronomiczna. W lecie ten obszar naprawdę tętni życiem.
4 Megalandia
Wyświetl ten post na Instagramie
Megalandia to magiczne miejsce, w którym wszystko jest możliwe. Ta zaczarowana kraina zajmuje obszar 25000 m2. To istny raj dla wszystkich małych odkrywców. Na wejściu czekają na nich: minigolf, mega klocki, strefa dmuchańców i ogromne wersje znanych gier. Można tu oczywiście też napić się czegoś orzeźwiającego.
Megalandia to atrakcja Ustki, która przyciąga do siebie tysiące rodzin każdego roku – to jedyny tego typu obiekt nad polskim morzem. Zarezerwuj sobie przynajmniej 1,5 godziny na zwiedzanie tej krainy – lub więcej, jeśli masz zamiar zostać na jeden z unikalnych, odbywających się tu w sezonie występów. Do głównych atrakcji parku należą:
- wędrówka zaczarowaną ścieżką przez las i mokradła, słuchając opowieści o czarodzieju Megaliuszu, który stale powiększa różne przedmioty;
- krzyżówka do rozwiązania po przeczytaniu bajki o Megaliuszu;
- jazda na zaczarowanych rowerach;
- strefa relaksu na hamakach;
- ścieżka z iluzjami optycznymi;
- labirynt wiklinowy;
- balonowe show;
- występy finalistów Mam Talent, iluzjonistów, klaunów lub cyrkowców.
Ceny biletów uzależnione są od wieku oraz rodzaju pakietu (z występem lub bez). Wahają się w okolicach 18-34 zł.
5 Widokowe rejsy statkami po morzu i wyprawa na Bornholm
Z usteckiego portu organizowane są rejsy statkiem na Morze Bałtyckie. Szczególnie polecamy atrakcję Ustki, jaką są wyprawy XVII-wiecznymi galeonami. Każda z dostępnych tego typu łodzi została zaprojektowana w oryginalny, unikalny sposób. Przebywając na takim okręcie można poczuć się jak pirat lub łowca przygód na morskiej żegludze w dalekie, nieznane lądy. Rejsy trwają około 40 minut – wyjątkowo romantyczne są te o zachodzie słońca.
Ciekawą opcją takich wycieczek jest wyprawa na duńską wyspę Bornholm. Organizowana jest przez Żeglugę Gdańską promem pasażerskim Lady Assa. Tzw. Majorka Północy lub Słoneczna Wyspa słynie ze swojej gęstej sieci ścieżek rowerowych, które ją przeplatają. Jeśli chcesz z nich skorzystać, możesz zabrać ze sobą rower promem lub wypożyczyć jednoślad na miejscu.
6 Port w Ustce – atrakcje nadmorskie
Wyświetl ten post na Instagramie
Malownicze portu to popularne miejsce na spacery, z którego chętnie korzystają zarówno mieszkańcy, jak i turyści. Trasa biegnie wzdłuż kanału portowego, gdzie cumują liczne, przeróżne statki, żaglówki, kutry i jachty. Z portu można oczywiście wypłynąć na morze. Natomiast na osoby wolące pozostać na lądzie czeka bogata oferta gastronomiczna.
7 Bunkry Blüchera w Ustce – atrakcje historyczne
Wyświetl ten post na Instagramie
Bunkry Blüchera są częścią fortyfikacji powstałych w latach 30 XX wieku. Znajdują się nieopodal zachodniego falochronu przy porcie. Mają one dwie kondygnacje – górną z działem obrotowym i pociskami artyleryjskimi oraz dolną z pomieszczeniami dla załogi i korytarzami łączącymi. Obecnie w tym miejscu uruchomiono ciekawą interaktywną atrakcję Ustki przedstawiającą jej historię z czasów wojennych. Multimedialna ekspozycja przedstawia wyposażenie bunkrów i używających ich żołnierzy. Jest to obowiązkowy punkt zwiedzania dla wszystkich miłośników historii.
8 Pomniki w Ustce
Wyświetl ten post na Instagramie
Spacerując po Ustce możesz napotkać wiele ciekawych pomników. Każdy z nich ma nieco inną historię i wartość estetyczną. Warto poznać je wszystkie, by jeszcze lepiej je docenić:
- Umierający wojownik – przedstawia postać śmiertelnie rannego żołnierza. Ostatkami sił usiłuje zasłonić się tarczą, na której widnieje syrena. Powstał w 1922 roku, jako upamiętnienie osób poległych w trakcie I wojny światowej;
- Fryderyk Chopin – wykonany z kamienia, zdaje się kierować w stronę morza. Rzeźbę wykonała ta sama artystka, która stworzyła Warszawską Syrenkę;
- Pomnik Ludziom Morza – przedstawia zatroskaną matkę, która czeka na powrót swojego syna z morza. Dookoła znajdują się tablice ukazujące pracę na morzu;
- Ustecka Syrenka – to zdecydowanie najsłynniejszy pomnik Ustki, przedstawiający jej symbol. Powstał w 2010 roku z inicjatywy Lokalnej Organizacji Turystycznej Ustka. Autorem jest lokalny artysta Michał Rosa;
- Pamiątkowa Tablica poświęcona generałowi Sosabowskiemu – był on twórcą i pierwszym dowódcą I Samodzielnej Brygady Spadochronowej;
- Ławeczka Ireny Kwiatkowskiej – została odsłonięta dopiero w 2012 roku. Powstała ku czci zmarłej w 2011 roku artystce. Irena Kwiatkowska była jedną z najwybitniejszych polskich aktorek komediowych i kabaretowych;
- Pomnik Rybaka Mistrala – przedstawia starca trzymającego dorsza i sieć rybacką. Piaskowcowy rybak przy pensjonacie Mistral stał się jednym ze znanych symboli miasta.
9 Kładka obrotowa w porcie morskim w Ustce – atrakcja nowoczesna
Wyświetl ten post na Instagramie
Obrotowa kładka to wyjątkowy most, którym może pochwalić się Ustka. Atrakcja ta przyciąga co roku tysiące turystów. Wykonana jest ze stali, a jej długość wynosi niecałe 60 metrów. Pozwala na piesze przedostanie się z jednego brzegu na drugi, bez konieczności długiej wyprawy do mostu lub przeprawy promowej. Kładka działa przez cały rok – otwierana jest o każdej pełnej godzinie na 20 minut. Niestety nie może funkcjonować przy większych wiatrach.
10 Centrum Atrakcji Ustka
Wyświetl ten post na Instagramie
Usteckie Centrum Atrakcji to połączenie Muzeum Figur Woskowych i Motylarni. Pierwsza z nich zawiera około 50 figur woskowych znanych postaci popkulturowych. Znajduje się tu też gabinet krzywych zwierciadeł, które dostarcza mnóstwa zabawy dzieciom i dorosłym. Natomiast Motylarnia to wyjątkowa, egzotyczna kraina, w której oprócz motyli znajdują się też m.in. żaby i węże. Piękne, kolorowe owady latają żyją tu na wolności. Jeśli założysz kolorowe ubranie, możliwe, że będą chciały na tobie usiąść! Ta ustecka atrakcja jest wręcz uwielbiana przez dzieci.
11 Park Linowy
W Ustce znajduje się jeden z licznych na Pomorzu parków linowych. Jest to wyjątkowa możliwość przeżycia przygody wśród koron drzew, zaledwie 50 metrów od morza. W parku znajdują się 4 trasy o różnych poziomach trudności – dziecięca, dwie średnie i jedna wysoka. Łącznie do pokonania jest na nich 60 przeszkód na wysokości. Atrakcja przeznaczona jest zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Otwarta jest przez cały letni sezon turystyczny, w godzinach 10:00-22:00. Zakupiony bilet pojedynczy upoważnia do wejścia jedynie na konkretną trasę.
12 Mola w Ustce
W Ustce znajdują się 3 mola – wschodnie, zachodnie oraz tzw. trzecie. To właśnie ostatnie z nich ma najciekawszą historię. Trzecie molo zostało wybudowane przez III Rzeszę w latach 1938-1939. Według ambitnych planów uczynienia z Ustki drugiej Gdyni, falochron miał mieć 1700 metrów i osłaniać łukiem port od zachodu. Jednakże wojna nie pozwoliła na ukończenie projektu.
Pomysł rozbudowy mola pojawił się ponownie w latach 70. Do tego projektu jednak w ogóle nie doszło – zachowała się jedynie jego dokumentacja. Dziś trzecie molo jest jedną z popularnych spacerowych atrakcji Ustki. Przyciąga turystów, mieszkańców i rybaków, a jego surowy, niszczejący wygląd stale rozbudza wyobraźnię.
13 Neogotycki kościół Najświętszego Zbawiciela
Wyświetl ten post na Instagramie
Budowla ta stanęła w latach 1882-1885 i wówczas znajdowała się poza granicami Ustki, na opustoszałej wydmie. Obszar ten jest dziś praktycznie centrum – niedaleko Urzędu Miasta Ustka. Atrakcją historyczną jest nie tylko sama architektoniczna bryła kościoła, ale też zachowane w jego wnętrzu eksponaty. Należą do nich:
- empory protestanckie;
- krucyfiks z 1752 roku;
- zabytkowe organy z manufaktury Völknera;
- dwa XVII-wieczne obrazy.
14 Stawek Upiorów
Wyświetl ten post na Instagramie
Stawek Upiorów nie cieszył się dawniej zbyt dobrą sławą. Według lokalnych legend, nawiedzają go duchy i zjawy, które nocą wabią ludzi na głębinę tajemniczym światłem. Ponoć utonął tutaj bogaty dziedzic wraz ze swoją rodziną – zatopiła się cała jego bryczka. Obecnie ta zniesławiona atrakcja Ustki wraca do łask. Teren został zmodernizowany, dodano urokliwe pomosty, ławeczki, tablice informacyjne i wiatę chroniącą spacerowiczów przed niepogodą.
15 Rezerwat Przyrody Buczyna nad Słupią
Wyświetl ten post na Instagramie
Jest to leśny rezerwat przyrody Wybrzeża Słowińskiego na terenie gminy Ustka. Atrakcja naturalna powstała w celu ochrony tutejszej przyrody, już w 1988 roku. Powierzchnia rezerwatu wynosi 18,82 hektary ziemi, na której znajdują się 100-letnie drzewa bukowe, brzoza brodawkowata i dąb szypułkowy. Znajduje się tu też dużo martwego drewna, które jest siedliskiem dla przeróżnych organizmów. Ochroną objęta jest także rzeka Słupia, którą zamieszkują łososie, minóg rzeczny i troć wędrowna. W rezerwacie znajdują się oznaczone szlaki, którymi można wędrować przez wszystkie pory roku.
16 Muzeum Chleba w Ustce – atrakcje nietypowe
Muzeum Chleba, Piekarnictwa i Cukiernictwa w Ustce to wyjątkowe miejsce, które każdy powinien odwiedzić. Wewnątrz można zapoznać się z historią techniki tworzenia chleba i słodkich wypieków. Wnętrze wypełnione zabytkowymi elementami pozwala przenieść się do fascynujących, dawnych czasów.
Wśród licznych eksponatów można wymienić: maszyny piekarnicze, książki kucharskie, pocztówki i znaczki z wizerunkiem chleba, przedwojenny automat do sprzedaży cukierków, XVII-wieczny stół do wyrabiania ciasta, lodówkę działającą bez prądu oraz urządzenia kuchenne z początku XX wieku. Na miejscu polecamy skosztować lokalnego wypieku!
17 Muzeum Bursztynu
Muzeum Bursztynu to stosunkowo nowa atrakcja Ustki, która została otwarta w 2020 roku. Na miejscu można nie tylko wiele się dowiedzieć, ale też zakupić bursztynowe pamiątki i wyroby. Muzeum jest prywatną wystawą, która zaczyna się od krótkiego filmu wprowadzającego do tematu. Następnie, turyści oprowadzani są po eksponatach przez wykwalifikowanego przewodnika.
Na miejscu można dowiedzieć się, skąd wziął się bursztyn nad polskim morzem, czym jest las bursztynowy oraz jakie właściwości zdrowotne i kosmetyczne posiada ten surowiec. Niezwykle ciekawy jest tutejszy średniowieczny warsztat, w którym można obejrzeć dawne metody obróbki bursztynu i porównać je do współczesnych technik. W kolejnych salach znajduje się kolekcja przeróżnych okazów bursztynu – od zatopionych insektów sprzed 40 milionów lat po sztukę użytkową z wykorzystaniem tego pięknego materiału.
18 Muzeum Ziemi Usteckiej – atrakcje muzealne
Muzeum Ziemi Usteckiej to miejsce, w którym dowiesz się wszystkiego o dawnych dziejach i lokalnych tradycjach Ustki. Atrakcją placówki jest nie tylko ciekawa stała wystawa, ale też liczne organizowane wernisaże i wystawy czasowe. Eksponaty, fotografie i dokumenty pochodzą głównie z XIX i XX wieku – pozwalają przybliżyć ówczesne życie mieszkańców miasta portowego. Interesująca jest także kolekcja pozostałości po nieistniejącej już Stoczni Ustka.
19 Muzeum Mineralogiczne
Wyświetl ten post na Instagramie
Nie sposób nie trafić do Muzeum Minerałów w Ustce, zlokalizowanego przy samej Promenadzie, w zabytkowym bunkrze. W rozległych korytarzach podziemnych znajduje się m.in. największy kryształ górski w Polsce oraz odlew szkieletu dinozaura. Dodatkowym atutem tego miejsca jest przyjemny chłód, który pozwala odpocząć od letniego upału turystom odwiedzającym to miejsce w wakacje. W zimie otwarty jest jedynie sklep – zwiedzanie możliwe jest tylko od kwietnia do października. Bilet normalny kosztuje 8 zł, a ulgowy 5 zł.
20 Centrum Aktywności Twórczej Bałtyckiej Galerii Sztuki Współczesnej
Wyświetl ten post na Instagramie
Bałtycka Galeria Sztuki Współczesnej jest jedynym ośrodkiem okolicy Słupska, który zajmuje się rozpowszechnianiem sztuki współczesnej. Centrum Aktywności Twórczej w Ustce to jeden z trzech obiektów zarządzanych przez BGSW. Pozostałe dwa znajdują się w Słupsku. Artystyczna atrakcja Ustki mieści się w zabytkowym spichlerzu portowym, pod adresem ul. Zaruskiego 1a.
W Centrum Aktywności Twórczej zarówno artyści, jak i lokalna społeczność może korzystać z pracowni rzeźby i ceramiki oraz grafiki komputerowej i filmowej. Na miejscu znajduje się też sala wykładowa i wystawiennicza. Zamysłem Centrum jest połączenie wszelkich działań interdyscyplinarnych sztuk wizualnych. Znajduje się tu też nowoczesna baza noclegowa i kawiarnia, przystosowane na pobyt typu artist-in-residence. Jest to pierwszy tego typu ośrodek artystyczny w Polsce i do tej pory jeden z nielicznych na świecie.
21 Kulinarne atrakcje Ustki
Port ustecki pęka w szwach od tradycyjnych smażalni ryb. Można tu skosztować świeżego połowu – jest to oferta dostępna tylko w nadmorskich miastach. Polecamy m.in. lokalnego dorsza, śledzia, halibuta, a dla śmiałków ciekawych nowych smaków – rekina. Śledzie w przeróżnej postaci to jeden z tradycyjnych specjałów Ustki i całego pomorza polskiego. Na deser koniecznie spróbuj Krówki Usteckiej lub kruchego ciastka w kształcie tutejszej syrenki.
22 Stara Osada Rybacka
Wyświetl ten post na Instagramie
Stara Osada Rybacka w Ustce to atrakcja, która znajduje się pomiędzy ulicą Marynarki Polskiej a Czerwonych Kosynierów. W dawnych czasach otaczały ją wydmy. Pierwsze domy rybackie zaczęły powstawać w tym miejscu już w XI wieku. W większości były to budowle w typie szachulcowej – popularnym stylu architektonicznym Pomorza. Do czasów dzisiejszych zachowały się tylko nieliczne chaty należące do bogatszych i bardziej wpływowych kapitanów. Nadal wyraźny jest też historyczny układ zabudowy ulic charakterystyczny dla średniowiecza. Obecnie trwają jednak prace rewitalizacyjne, które mają na celu przywrócić dawny wygląd osady.
Jeśli planujesz w tym roku nadmorski wypoczynek, warto sprawdzić, co do zaoferowania ma Ustka. Atrakcje tej portowej miejscowości nie pozwalają na nudę dorosłym ani dzieciom. W ramach odpoczynku od krajoznawczych spacerów polecamy usiąść w jednej z licznych restauracji lub kawiarni i skosztować lokalnych przysmaków. Warto też zatrzymać się przy historycznej wiosce rybackiej, czyli tzw. portowym starym mieście. Ustka nosi też znamiona okresu wojennego, a obecnie przeżywa rozkwit sztuki, kultury i innowacji. Nie można też oczywiście pominąć jej czystych, malowniczych, piaszczystych plaż.
Zaplanuj swoją podróż!
Znajdź nocleg i zarezerwuj pobyt!
W serwisie Booking.com masz do wyboru niezliczone hotele, apartamenty, pensjonaty, hostele i wiele innych obiektów turystycznych. Komfortowe noclegi, atrakcyjne ceny na każdą kieszeń!
Tanie loty – bilety na samolot
Skyscanner to najpopularniejsze wyszukiwarki połączeń lotniczych na świecie. Znajdziesz tu oferty najważniejszych linii i przewoźników. Wybierz terminy, lokalizacje, poszukaj promocji i kup bilet na tani lot samolotem!
Jeżeli nie wiesz jak dostać się z lotniska do centrum miasta skorzystaj z możliwości rezerwacji biletów autobusowych na transfer. Dzięki temu bez problemu dostaniesz się do swojej miejscowości docelowej.
Jeżeli na lotnisko w Polsce dojeżdżasz własnym samochodem, zarezerwuj również online parking przy lotnisku w atrakcyjnej cenie.
Zabezpiecz swoją podróż
Niezależnie od celu podróży, warto wykupić ubezpieczenie, które ochroni Ciebie na wypadek niespodziewanych zdarzeń (np. zdrowotnych, OC czy związanych z kradzieżą bagażu). Skorzystaj z wygodnej porównywarki, ceny zaczynają się już od 2,63 zł dziennie.
Zwiedzanie. Ciekawe miejsca, wejściówki, kupony rabatowe
GetYourGuide to świetny internetowy przewodnik turystyczny. Zamówisz oprowadzanie przez cicerone, zapiszesz na zorganizowaną wycieczkę, kupisz bilety ze zniżkami do zabytków, muzeów, teatrów, galerii sztuki i wielu innych miejsc! Na GoCity.com wykupisz kartę miejską, dzięki której na miejscu zapłacisz mniej za wiele rzeczy!
Zobacz atrakcje i zarezerwuj bilety