Spędzasz weekend w Barcelonie? Odwiedź wzgórze Tibidabo z parkiem rozrywki i innymi atrakcjami

Barcelona jest jednym z najchętniej odwiedzanych miast na świecie. Większość przyjezdnych spędza czas w ścisłym centrum, tymczasem na obrzeżach znajduje się fantastyczne Tibidabo. Miejsce zapewnia piękne widoki, wypoczynek w otoczeniu zieleni oraz rozrywkę.

tibidabo
Ocena

Turyści, którzy odwiedzają Barcelonę, zwykle przyjeżdżają z planem wycieczki. Na liście znajdują się Sagrada Familia, unikalne domy projektu Gaudiego oraz oczywiście zakupy w hiszpańskich butikach. Kuszące są też miejskie plaże oraz kawiarniane ogródki na starym mieście. Niektórzy potrafią spędzić kilka dni, właściwie nie ruszając się poza obręb starówki. Tymczasem na obrzeżach Barcelony zlokalizowane jest Tibidabo. To prawdziwa oaza zieleni, gdzie można odetchnąć od zatłoczonych ulic i spojrzeć na stolicę Katalonii z innej perspektywy.

Tibidabo w Barcelonie – czym jest i gdzie się znajduje?

Tibidabo to najwyższy szczyt Barcelony (512 m n.p.m.) stanowiący część Parc de Collserola. Jest to rozległy teren, gdzie mieszkańcy miasta i turyści mogą odpocząć, ciesząc się zielenią i niezwykłymi widokami. Można tu przyjechać, by chociaż na chwilę zmienić otoczenie, poczuć się jak na wakacjach, nadal będąc w Barcelonie. Turystów na wzgórze Tibidabo przyciąga przede wszystkim słynne wesołe miasteczko, ale po skorzystaniu ze wszystkich atrakcji warto zostać, by odkryć inne atrakcje turystyczne.

Park Rozrywki Tibidabo

Wesołe miasteczko Tibidabo powstało w 1905 roku i od tego czasu nieprzerwanie zapewnia rozrywkę. Obiekt jest więc jednym z najstarszych na świecie parków rozrywki. Na początku oferta wesołego miasteczka była dosyć okrojona – zwiedzający korzystali z gabinetu luster, automatycznych wag czy teleskopów. Później dostępne rozrywki były systematycznie rozwijane aż do obecnych rozmiarów. Lunapark zajmuje powierzchnię około 7 ha, na której zlokalizowano między innymi diabelski młyn, rollercoaster, kolejkę freefall, kino 4D oraz charakterystyczną karuzelę, do której zaadaptowano czerwony samolot. To replika maszyny z 1928 roku, którą po raz pierwszy pokonano powietrzny dystans dzielący Barcelonę od Madrytu.

Godziny otwarcia parku i ceny biletów

Park rozrywki otwarty jest od marca do grudnia. Latem – w lipcu i sierpniu – dostępny jest od środy do niedzieli oraz w święta. Natomiast poza sezonem działa tylko w weekendy. Cena biletu wstępu nie należy do najniższych, ale daje możliwość korzystania ze wszystkich atrakcji, które znajdują się na miejscu. Bilet dla dzieci (90–120 cm wzrostu) kosztuje 14 euro, starsi zapłacą 35 euro. Aby uniknąć kolejek, zakupu najlepiej dokonać przez Internet.

Kościół Najświętszego Serca na wzgórzu Tibidabo

Wśród najciekawszych atrakcji na Tibidabo trzeba wymienić również kościół Serca Jezusowego (Temple Expiatori del Sagrat Cor), który góruje nad wesołym miasteczkiem. Budowa rozpoczęła się na początku XX wieku, a impuls stanowiła plotka, która głosiła, że na szczycie Tibidabo ma powstać nowy hotel z kasynem. Kamień węgielny pod kościół wmurowano pod koniec 1902 r., a wszystkie prace ukończono dopiero po 59 latach. Bryła zwraca uwagę już z daleka – nie tylko dlatego, że wieńczy wierzchołek wzgórza. Jasny kamienień sprawia, że pięknie prezentuje się w promieniach słońca. Wzrok przyciąga również oryginalny projekt, dzielący świątynię na dwie kondygnacje. Dolną stanowi krypta, do której prowadzi portal ozdobiony mozaiką z wyobrażeniem Chrystusa w otoczeniu aniołów i świętych. Nad nią znajduje się górny kościół o bryle wpisanej w kwadrat z pięcioma wieżami. Najwyższą wieńczy figura Jezusa, która podobna jest do pomnika w Rio de Janeiro, na niższych można dostrzec rzeźby dwunastu apostołów.

Panorama Barcelony – widok z kościelnej wieży

Kościół warto odwiedzić nie tylko ze względu na ciekawą architekturę. Dla turystów przygotowano dwa tarasy widokowe, mieszczące się w głównej wieży (wstęp jest płatny, bilet kosztuje ok. 5 euro). Warto z nich skorzystać, ponieważ dają możliwość podziwiania nie tylko panoramy miasta, ale także Morza Śródziemnego oraz góry Montserrat. Wzniesienie oddalone jest 40 km od Barcelony.

Ciekawe miejsc na Tibidabo i w okolicy

Park rozrywki Tibidabo oraz Temple Expiatori del Sagrat Cor to nie jedyne atrakcje, dostępne dla turystów na wzgórzu. Kolejnym ciekawym punktem jest wieża telekomunikacyjna Collserola (Torre de Collserola), która powstała w 1992 roku z okazji Igrzysk Olimpijskich. Konstrukcja ma 288 metrów wysokości, a na 10. piętrze działa kolejny punkt widokowy, skąd można podziwiać przepiękną Barcelonę. Ale takich widoków nigdy nie ma się dosyć. Ze wzgórza Tibidabo można sięgnąć wzrokiem aż do gwiazd, mieści się tu bowiem Obserwatorium Fabry, które jest czwartym najstarszym, nadal działającym obserwatorium astronomicznym świata (powstało w 1904 roku). Nazwa pochodzi od fundatora – był nim Camil Fabra i Fontanillsm, przemysłowiec i dawny prezydent Barcelony. Podczas spaceru warto także zwrócić uwagę na urocze modernistyczne wille z przełomu XIX i XX wieku. Dużą atrakcją, która znajduje się u stóp wzgórza, jest Muzeum Nauki Cosmocaixa. Świetnie czują się tu dzieci, ponieważ mogą odkrywać tajemnice kosmosu.

Jak dostać się na Tibidabo?

Tibidabo położona jest na obrzeżach Barcelony, więc kwestia transportu jest bardzo istotna. Osoby, które wypożyczyły samochód, mogą dojechać wygodnie i bez przesiadek. Na wzgórzu dostępne są płatne parkingi, np. przy parku rozrywki Tibidabo. Zalecana jest wcześniejsza rezerwacja, ponieważ tylko w ten sposób ma się gwarancję miejsca. Jest to wydatek około 13 euro za cały dzień parkowania. Nic więc dziwnego, że turyści wolą tańsze rozwiązania, czyli publiczny transport – i tu też jest kilka opcji:

  • na wzgórze można dojechać z centrum Barcelony, a podróż ma kilka etapów: dojazd podmiejską linią S1 lub S2 do stacji Peu del Funicular, przesiadka w kolejkę linową Funicular de Vallvidrera, później kursujący co 30 minut bus 111 dowozi turystów do celu, a cała podróż odbywa się na jednym bilecie;
  • inna opcja dojazdu to skorzystanie z tibibusa, który dowozi turystów do stacji kolejki Funicular del Tibidabo przy Plaça Doctor Andreu. Dostępne są trzy linie T2A (odjeżdża z Estació del Nord), T2B (odjazd z parkingu Sant Genís) oraz T2C (odjazd Plaza Kennedy). Jest to szczególnie korzystne, gdy w planie jest wizyta w parku rozrywki, ponieważ osoby, które kupią bilet do lunaparku, nie płacą za transfer. Trzeba przy tym pamiętać, że te środki transportu funkcjonują jedynie w weekendy lub w godzinach otwarcia parku rozrywki;
  • dojechać na szczyt Tibidabo można również zabytkowym tramwajem Tramvia Blau, z którego poźniej trzeba przesiąść się do kolejki podmiejskiej. Opcja jest chętnie wybierana przez turystów, po raz pierwszy planujących zwiedzanie wzgórza.

Tibidabo stanowi jedną z atrakcji miasta. Aby dostać się na wzgórze, trzeba włożyć w to trochę wysiłku, na co nie każdy turysta jest gotowy. Nagrodą jest widok na Barcelonę, rozciągający się z kilku tarasów widokowych. To również miejsce, gdzie czeka jedno z najstarszych na świecie wesołych miasteczek, a dobra zabawa należy się nie tylko dzieciom.


Zobacz też:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *