Szczyrk to niewielkie miasto w Beskidzie Śląskim. Miejscowość jest malowniczo położona w dolinie Żylicy, którą ciągnie się wąską niebieską wstążką między górami. Dlaczego warto odwiedzić Szczyrk? Atrakcje czekają tu na turystów przez cały rok. Miasto słynie przede wszystkim jako zimowy kurort narciarski, jednak ma dużo do zaoferowania także latem. Znajdują się tu liczne szlaki trekkingowe, trasy rowerowe oraz atrakcje dla najmłodszych. Doskonałej lokalnej kuchni można skosztować podczas wizyty w jednej z wielu regionalnych karczm na terenie miasteczka.

Szczyrk – historia miejscowości

Początki miejscowości giną w mrokach dziejów. Trudno podać konkretną datę powstania pierwszej osady, jednak wiadomo, że już w średniowieczu na terenie Szczyrku zaczęli pojawiać się pierwsi osadnicy. Wśród nich panowała prawdziwa mieszanka kulturowa. Byli to Polacy, Niemcy, Austriacy, Węgrzy, Słowacy, Czesi oraz przybysze z dalekich Bałkanów. Pierwsi mieszkańcy Szczyrku zajmowali się głównie hodowlą zwierząt oraz pasterstwem, dając tym samym podwaliny lokalnej kuchni regionu.

Jako miejscowość turystyczna Szczyrk rozwinął się dopiero w dwudziestoleciu międzywojennym. Zbudowano tu wówczas około 10 pensjonatów dla letników, powstało także schronisko na Skrzycznem, a rozrastająca się miejscowość wchłonęła sąsiedni Salmopol. Prawa miejskie Szczyrk uzyskał jednak dopiero w 1973 roku. Współcześnie miasto jest popularne wśród amatorów narciarstwa, górskich wędrówek oraz pięknych widoków. Do przyjazdu zachęcają liczne atrakcje turystyczne oraz bogata baza noclegowa.

Szczyrk – atrakcje. Ulubione miasto narciarzy

Dla większości turystów odwiedzających Szczyrk największą atrakcją jest jazda na nartach. Najpopularniejszym ośrodkiem narciarskim jest Beskid Sport Arena, wchodząca w skład Szczyrk Mountain Resort, która oferuje narciarzom aż cztery doskonale przygotowane trasy zjazdowe o łącznej długości 3200 metrów oraz powierzchni 8 ha. Wszystkie trasy są oświetlane, dzięki czemu można na nich jeździć również po zmroku. Latem na stokach można poszaleć na trasie igelitowej lub torze saneczkowym.

Ze Sport Areny można łatwo przejechać do ośrodka Czyrna-Solisko, położonego na północnym zboczu Skrzycznego Małego i Wierchu Pośredniego. Na terenie ośrodka znajduje się 13 tras o łącznej długości 25 km. W Szczyrku znajduje się także kilka mniejszych ośrodków narciarskich, w których mogą szlifować swoje umiejętności początkujący narciarze. Wśród nich znajdują się m.in. wyciągi orczykowe Wyrobiska-Wobik (70 m), Kotarz (440 m), Harnaś (250 m) oraz wyciąg talerzykowy Kaimówka (430 m).

Na nartach można także jeździć na stoku Beskidek (trasa o średnim stopniu trudności, 709 m) oraz w kompleksie narciarskim Biały Krzyż (dwie trasy – 200 i 300 m). Szeroki wybór ośrodków oraz zróżnicowana trudność tras sprawiają, że każdy znajdzie tu coś dla siebie. W Szczyrku znajdują się także wypożyczalnie sprzętu narciarskiego oraz szkółki narciarskie z instruktorami. Na narciarzy czekają przestronne parkingi oraz baza gastronomiczna na stoku.

Szlaki turystyczne w Szczyrku

Szczyrk to idealna baza wypadowa na beskidzkie szlaki. Wśród najpopularniejszych kierunków wędrówek znajdują się m.in. Skrzyczne, Klimczok i Malinowa Skała. Inne szlaki prowadzą m.in. na Skalite, pasmo Kotlarza lub Przełęcz Karkoszczonka. Miasto sąsiaduje z Parkiem Krajobrazowym Beskidu Śląskiego, który swoim zasięgiem obejmuje m.in. pasmo Czantorii i Baraniej Góry. Ze Szczyrku niedaleko jest także na Pilsko – drugi pod względem wysokości szczyt Beskidu Żywieckiego (1557 m n.p.m.).

Dla wielu osób obowiązkowym punktem podczas pobytu w Szczyrku jest zdobycie górującego nad miastem Skrzycznego. Góra ma aż 1257 m n.p.m., dzięki czemu wpisuje się do Korony Gór Polski, jako najwyższy szczyt Beskidu Śląskiego. Na górę można dotrzeć zielonym szlakiem przez Brycerek lub niebieskim wzdłuż wyciągu krzesełkowego. Z obu szlaków można złożyć zgrabną pętlę, której przejście zajmie nam około 3,5 godziny. Na szczyt można wjechać także kolejką i cieszyć się pięknymi widokami, bez konieczności wspinaczki pod górę. A jest na co popatrzeć! Przy dobrej pogodzie ze szczytu widoczne jest Pilsko, Babia Góra oraz odległe Tatry.

Innym popularnym kierunkiem wycieczek jest Malinowa Skała – zwornikowy szczyt leżący w głównym grzbiecie Baraniej Góry. Jej wysokość wynosi 1152 m n.p.m. Można się tu dostać kilkoma szlakami z okolicznych parkingów oraz zielonym szlakiem bezpośrednio ze Szczyrku. Jest to ten sam, który prowadzi na Skrzyczne.

Szczyrk atrakcje – co warto zobaczyć?

Szczyrk to także atrakcje położone w dolinie. Wśród nich znajdują się m.in. skocznia narciarska Skalite, Beskidzka Galeria Sztuki, deptak nad Żylicą oraz moc atrakcji dla dzieci, jak na przykład 80-metrowa zjeżdżalnia wodna. Co warto zobaczyć, będąc w Szczyrku?

Skocznia Skalite

Jedną z głównych atrakcji Szczyrku jest skocznia narciarska Skalite. Jest to właściwie cały kompleks sportowy, w skład którego wchodzą trzy skocznie o różnej wielkości. Największa o punkcie konstrukcyjnym K-95, średnia K-70 i najmniejsza K-40. Na początku XXI wieku skocznia przeszła gruntowny remont, który uczynił z niej profesjonalny kompleks sportowy. Warto jednak wiedzieć, że tradycje skoków narciarskich w tym miejscu sięgają roku 1937. Obecnie na skoczni Skalite przez cały rok odbywają się treningi polskich skoczków narciarskich oraz zawody na szczeblu krajowym i międzynarodowym. Oglądanie zmagań sportowców jest popularne wśród spędzających tu urlop turystów.

Deptak nad Żylicą

Deptak nad Żylicą koncentruje wieczorne życie oraz przyciąga fanów spokojnych spacerów. Deptak znajduje się nad rzeką Żylicą w samym centrum Szczyrku, niedaleko Karczmy Stary Młyn. Miejsce jest niezwykle urokliwe i ładnie zagospodarowane. Przy wsparciu Funduszy Unijnych deptak został zmodernizowany i uporządkowany. Powstała tu także ścieżka rowerowa, która wiedzie aż do Buczkowic. Ścieżka jest atrakcyjna przez cały rok. Latem służy pieszym, rowerzystom i rolkowcom, zimą narciarzom biegowym i miłośnikom nordic walking.

Beskidzka Galeria Sztuki

Beskidzka Galeria Sztuki to nie lada gratka dla miłośników sztuki i rzemiosła ludowego. Galeria została założona w 1995 roku przez Barbarę i Mirosława Batorów i obecnie stanowi największą prywatną galerię sztuki współczesnej w Polsce południowej. Na powierzchni ponad 200 m2 można tu podziwiać malarstwo współczesne oraz prace lokalnych artystów. Znajdziemy tu również ceramikę, rzeźby oraz dzieła wykonane ze szkła artystycznego, które nawiązują do lokalnego folkloru. Każdego roku w Beskidzkiej Galerii Sztuki odbywa się 10 wystaw malarskich. Organizowane są tu także koncerty, spotkania artystyczne i imprezy kulturalne.

Szczyrk – atrakcje dla dzieci

W Szczyrku nie brakuje także atrakcji dla dzieci. Jedną z nich jest dmuchana zjeżdżalnia wodna w pobliżu stoku Beskidek. Zjeżdżalnia ma aż 80 m długości i kończy się małym basenem. To niezapomniana przygoda i idealny sposób na ochłodę w upalne letnie dni. Twoje dziecko kocha zwierzęta? Koniecznie odwiedźcie stajnię Eliksir, zlokalizowaną u podnóża Skalite i Skrzyczne. Najmłodsi mogą przejechać się tam na kucyku, a starsze dzieci rozpocząć przygodę z jeździectwem konnym pod okiem instruktora. Z dziećmi można wybrać się także na Klimczok lub wjechać kanapową koleją linową na Skrzyczne. Dzieci do lat 6 mają wjazd bezpłatny.

Co zjeść w Szczyrku?

Centrum miasta obfituje w liczne karczmy regionalne. Najbardziej znane z nich to Restauracja Stara Karczma i Gospoda Polska. Z menu warto skosztować takich lokalnych specjałów jak żurek szczyrkowski, kociołek zbójnicki lub kwaśnica po góralsku. Z dań jarskich na uwagę zasługują ręcznie robione pierogi oraz lokalne sery podawane na ciepło. Posiłek warto popić Miodulą Szczyrkowską, czyli nalewką na bazie miodu spadziowego. Posiłek umili regionalna muzyka.

Szczyrk – atrakcje przez cały rok!

Szczyrk to jedna z najpopularniejszych miejscowości turystycznych Beskidu Śląskiego. Zastanawiasz się, kiedy warto odwiedzić Szczyrk? Atrakcje czekają tu przez cały rok! Zimą przyciąga działalnością licznych ośrodków narciarskich oraz szerokim wyborem świetnie przygotowanych tras o różnym stopniu trudności. Są tu także wspaniałe tereny skiturowe. Latem Szczyrk stanowi doskonałą bazę wypadową do wędrówek górskich. Na turystów czekają także skocznia Skalite, Deptak nad Żylicą oraz liczne atrakcje dla najmłodszych. Podczas pobytu koniecznie trzeba skosztować lokalnych specjałów w regionalnej karczmie.

 


Zobacz też:

Zaplanuj swoją podróż!

Znajdź nocleg i zarezerwuj pobyt!

W serwisie Booking.com masz do wyboru niezliczone hotele, apartamenty, pensjonaty, hostele i wiele innych obiektów turystycznych. Komfortowe noclegi, atrakcyjne ceny na każdą kieszeń!

Tanie loty – bilety na samolot

Skyscanner to najpopularniejsze wyszukiwarki połączeń lotniczych na świecie. Znajdziesz tu oferty najważniejszych linii i przewoźników. Wybierz terminy, lokalizacje, poszukaj promocji i kup bilet na tani lot samolotem!

Zabezpiecz swoją podróż

Niezależnie od celu podróży, warto wykupić ubezpieczenie, które ochroni Ciebie na wypadek niespodziewanych zdarzeń (np. zdrowotnych, OC czy związanych z kradzieżą bagażu). Skorzystaj z wygodnej porównywarki, ceny zaczynają się już od 2,63 zł dziennie.

Zwiedzanie. Ciekawe miejsca, wejściówki, kupony rabatowe

GetYourGuide to świetny internetowy przewodnik turystyczny. Zamówisz oprowadzanie przez cicerone, zapiszesz na zorganizowaną wycieczkę, kupisz bilety ze zniżkami do zabytków, muzeów, teatrów, galerii sztuki i wielu innych miejsc! Na GoCity.com wykupisz kartę miejską, dzięki której na miejscu zapłacisz mniej za wiele rzeczy!

Zobacz atrakcje i zarezerwuj bilety