Mijas Pueblo – urocze białe miasteczko w Andaluzji i nietypowe atrakcje na wybrzeżu Costa del Sol. Co zobaczyć w Mijas?

Mijas Pueblo to niezwykłe miejsce wypełnione pobielonymi domami, jednak nie jest to zwykłe andaluzyjskie pueblo. Jakie wyjątkowe atrakcje oferuje białe miasteczko na wybrzeżu Costa del Sol? Sprawdź!

mijas
Ocena

Mijas to niewielkie miasteczko w hiszpańskiej Andaluzji, położone w zachodniej części prowincji Malaga, na wybrzeżu Costa del Sol. Znajduje się na wzgórzu pomiędzy górami a Morzem Śródziemnym, z tego powodu mówi się też o pewnym podziale miejscowości na dwa regiony. Pierwszy to górska wioska, która znajduje się na zboczach Sierra Nevada na wysokości 428 m n.p.m. Natomiast Mijas Costa leży na wybrzeżu, to tam są plaże z luksusowymi hotelami i nowoczesnymi budowlami. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej!

Białe uliczki w miasteczku Mijas

Białe uliczki z charakterystyczną andaluzyjską architekturą to sztandarowe atrakcje Mijas, dzięki którym miasto zyskało tak dużą popularność. Kręte i dosyć wąskie, wybrukowane ulice z bielonymi elewacjami budynków mieszkalnych i niebieskimi donicami z kwitnącymi roślinami lub ziołami tworzą niepowtarzalny klimat hiszpańskiej miejscowości. Nie można też nie wspomnieć o andaluzyjskich akcentach w postaci ceramicznych kafli azulejos.

Mayan Monkey Mijas – najmniejsza fabryka czekolady

Mayan Monkey Mijas to ulubione miejsce wszystkich miłośników słodkości. Nazwa odnosi się do Majów, którzy około 3000 lat temu byli pionierami w produkowaniu kakao i małp, które żywiły się owocami kakaowca. Co ciekawe to właśnie proces obróbki stosowany przez zwierzęta zainspirował człowieka do przetwarzania tych owoców. W tym miejscu można dowiedzieć się, w jaki sposób wytwarzano kiedyś czekoladę, a jak to się robi obecnie. Nie tylko można poznać historię kakao, ale również wziąć udział w warsztatach i samodzielnie zrobić własną czekoladę o wybranym smaku.

El Carromato de Max – unikatowe Muzeum Miniatur w Mijas

El Carromato de Max w Mijas to działające nieustannie od 1972 roku Muzeum Miniatur dysponuje niebagatelną kolekcją 360 eksponatów z całego świata. Wśród nich można podziwiać bardzo małe, precyzyjnie wykonane figurki lub miniaturowe dzieła sztuki na malutkich sztalugach. Aby w pełni dostrzec wszystkie detale, niektóre eksponaty należy oglądać przez mikroskop lub za pomocą lupy. Siedziba muzeum mieści się w starym wozie cyrkowym.

Sanktuarium Matki Boskiej, patronki Mijas

Santuario Virgen de la Peña to wykute w skale w 1548 roku miejsce kultu. Na szczególną uwagę zasługują surowe ściany, kwiaty w dużej ilości, obrazy świętych, religijne bibeloty, a także wyjątkowy ołtarz w centralne części. Historia powstania tej niewielkiej kapliczki jest związana z rzekomym objawieniem Matki Boskiej. Na początku XVI wieku dwójka dzieci zauważyła gołębia, który codziennie siada na wierzchołku skały. Zainteresowany tym faktem ojciec postanowił to sprawdzić, w ten sposób odnalazł czeluść wypełnioną przedmiotami religijnymi. Objawienie Maryi sprawiło, że miejsce ustanowiono jako święte, a Virgen de la Peña została patronką Mijas.

Mijas i ośle taksówki

Burro Taxi to jedna z najpopularniejszych atrakcji tego miasteczka. Dosłownie są to ośle taksówki. To zdecydowanie niedzisiejsza metoda przyciągania młodych turystów, ponieważ obecnie prawa i dobro zwierząt są respektowane jak nigdy dotąd. Pomimo możliwości poruszania się normalnymi taksówkami osobowymi, ten rodzaj transportu służy do promowania miasta Mijas i niestety wielu przyjezdnych z niego korzysta.

Owalna arena walk byków w Mijas

W Hiszpanii istnieje wiele walk byków, niemniej jednak ta w Mijas jest wyjątkowa ze względu na swój owalny kształt. Aby ją zwiedzić, można się wybrać na biletowaną wycieczkę obejmującą zwiedzanie muzeum z bogatą ekspozycją plakatów reklamujących korridę i strojami matadorów z różnych okresów. Alternatywnym sposobem na obejrzenie Plaza de Toros w Mijas jest udział w korridzie: tradycyjnej, która kończy się śmiercią byka lub „Sin Picadores”, czyli wydarzeniem, w trakcie którego nie ucierpi żadne zwierze.

Punkty widokowe w Mijas

W pobliżu Sanktuarium Matki Boskiej znajduje się warty odwiedzenia punkt widokowy. Znajduje się przy Avenida del Compas, natomiast drugi równie atrakcyjny widok można podziwiać z Jardín de la Muralla de Mijas, czyli Ogrodów na Murach.

Mirador Jesus Jaime Mota znajduje się blisko urzędu miasta. To dosyć charakterystyczny punkt ze względu na duży pomnik osiołka, kolorowy napis Mijas, a także zegar słoneczny. Z punktu można podziwiać pasmo górskie Sierra de Mijas i wschodnią część miasteczka.

Inne atrakcje turystyczne, które warto zobaczyć w Mijas

Poza wymienionymi najpopularniejszymi miejscami Mijas ma do zaoferowania jeszcze wiele innych ciekawych atrakcji, które mogą zainteresować turystów, m.in.:

  • Iglesia de la Inmaculada Concepción – Kościół Niepokalanego Poczęcia;
  • Ermita de San Sebastián – Kościół San Sebastián;
  • Calle San Sebastián – ulica San Sebastián;
  • Museo Histórico Etnológico de Mijas – Historyczne Muzeum Etnologiczne;
  • Museo Art Don Quijote w Mijas – Muzeum Sztuki Don Quijote;
  • Museo del Vino – Muzeum Wina.

Polski akcent w Mijas Pueblo

Będąc w okolicy Plaza de la Constitución można się zatrzymać przy małym pomniku poświęconym pamięci kapitanowi piechoty Wielkiego Księstwa warszawskiego Franciszkowi Młokosiewiczowi. Polak zasłynął wygraną w bitwie pod miastem Fuengirola.

Mijas leży między Fuengirolą a Benalmaderą i bez wątpienia stanowi jedno z bardziej uroczych miejsc zarówno w Andaluzji, jak i na całym półwyspie Iberyjskim. Poza niezwykłą urodą ma do zaoferowania wiele ciekawych miejsc, dlatego jest to dobra opcja na dłuższy pobyt. Oferta jest na tyle bogata, że każdy powinien znaleźć coś dla siebie.


Zobacz też:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *