Nerja – andaluzyjski kurort pełen skarbów. Co możesz tu zobaczyć?

Nerja jeszcze nie tak dawno była zwykłą wioską rybacką, w której czas płynął powoli. Dziś jest to tętniący życiem kurort, chętnie odwiedzany przez turystów z całego świata. Czym przyciąga ta miejscowość? Tu prezentujemy miejsca, które warto odwiedzić.

nerja
Ocena

Plaże, które czekają na terenie Costa del Sol, już dawno spotkały się z wielkim zainteresowaniem turystów i biur podróży zajmujących się organizacją wypoczynku w Hiszpanii. Dzięki temu wiele kameralnych wiosek przekształciło się w nowoczesne ośrodki wypoczynkowe czerpiące spore dochody z turystyki. Jednym z nich jest Nerja – miejscowość, na terenie której nie będziesz się nudzić. Jak spędzisz tu urlop? Sprawdź!

Nerja – najważniejsze informacje na temat miejscowości

Zanim dowiesz się, w jaki sposób można spędzić czas w tej miejscowości, zapoznaj się z najważniejszymi informacjami na jej temat.

Gdzie leży Nerja?

Nerja to popularna miejscowość wypoczynkowa, leżąca na terenie słynnego Costa del Sol (a dokładniej w jego wschodniej części). W odległości zaledwie 50 km od tego letniska leży Malaga – jedno z największych miast w Hiszpanii, w którym Andaluzja zaskoczy cię licznymi atrakcjami i cennymi zabytkami. Nerja posiada dobre połączenie z tym miastem, zatem żaden turysta nie powinien mieć problemów z dotarciem na teren kurortu.

Nerja to nie tylko korzystna lokalizacja, ale i piękna okolica. Z jednej strony czeka na ciebie malownicze wybrzeże z pięknymi plażami, z drugiej górskie tereny idealne dla osób ceniących aktywny wypoczynek i piesze wędrówki. Takie czynniki sprawiają, że chętnych na spędzenie wakacji właśnie w tym miejscu przybywa z każdym rokiem.

Nerja i jej dzieje

Nerja może się pochwalić dość długą historią, której warto poświęcić odrobinę uwagi. Szacuje się, że człowiek w tej części Hiszpanii pojawiał się już 25 tysięcy lat p.n.e., na co wskazują liczne malowidła odkryte w okolicznych jaskiniach. Przed wiekami należała ona do Rzymian, później do Arabów, z czasem stała się typową dla Andaluzji wioską rybacką. Dziś Nerja kojarzona jest głównie z turystyką i owocami awokado, których uprawy cieszą się tu wielką popularnością.

Turystyczny potencjał Nerji. Co możesz tutaj zobaczyć?

Miasto Nerja zaczęło się dynamicznie rozwijać w latach 60. XX wieku, jednak rozwój turystyki nie odbił się negatywnie na jej charakterze. Wciąż ma ona wiele uroku, a jej andaluzyjski klimat skutecznie przyciąga turystów. Tu, między morzem a górami, czekają liczne atrakcje turystyczne. Jakie?

Spacerkiem po starówce

Nerja może się pochwalić piękną starówką, na terenie której czekają wąskie uliczki, bielone domy i cenne zabytki architektury. Do najważniejszych atrakcji w centrum miasta zalicza się Nuestra Señora de las Angustias pochodząca z XVI wieku. Jej dumą jest kopuła z cennymi freskami, którym warto się uważniej przyjrzeć.

Podczas historycznego spaceru po mieście zobaczysz też sporo dawnych wież strażniczych, wśród których znajduje się Torre de Maro – popularny punkt widokowy. Nieco poza centrum Nerji czeka Akwedukt del Águila (Akwedukt Orła), zbudowany w XIX wieku, do dziś służący mieszkańcom miasteczka. A jeśli zejdziesz nad morze, zobaczysz niewielką, za to bardzo ciekawą kapliczkę. Wyróżnia ją wizerunek Virgen del Carmen, znanej jako patronka żeglarzy.

Balkon Europy

Balkonem Europy nazywany jest punkt widokowy, z którego roztacza się niezapomniany widok na okolicę. Balcón de Europa to miejsce, którego podczas spaceru po mieście nie możesz pominąć. Z jednej strony jest to deptak, po którym możesz spacerować w cieniu plam. Z drugiej strony jest to bardzo dobry punkt widokowy, z którego możesz podziwiać zarówno wybrzeże, jak i wznoszące się w niewielkiej odległości od miasta góry Sierra de Tejeda. Z miejsca tego możesz też zejść nad wodę i nacieszyć się spacerem wśród potężnych skał i klifów.

Cueva de Nerja

Wyprawa do odkrytej w 1959 roku jaskini Nerja to kolejna propozycja dla każdego, kto chce nacieszyć się niezwykłymi widokami. Na ten podziemny skarb trafili przez przypadek mieszkańcy pobliskiej wioski Maro. Jak się wkrótce okazało, ich odkrycie wstrząsnęło geologami na całym świecie, a wyjątkowość jaskini rozsławiła Nerję i zapoczątkowała jej turystyczną karierę.

Ciekawa szata naciekowa robi wrażenie, a spacer po wnętrzu jaskini sprawi ci wiele radości. Interesujesz się historią? Tu zobaczysz prehistoryczne, neandertalskie malowidła naskalne, zaliczane do grona najstarszych dzieł sztuki na świecie. W jaskini tej znaleziono również sporo pamiątek po Maurach, m.in. cenną kolekcję monet i wyrobów z ceramiki.

Jeśli szukasz jeszcze mocniejszych wrażeń, możesz wybrać się na koncert w jaskini. Największa z jej komnat została zamieniona w salę koncertową, wyróżniającą się niepowtarzalnym charakterem i świetną akustyką. Dzięki temu jaskinia w Nerja jest obiektem wyjątkowym, który od 1989 roku może się pochwalić wpisem do Księgi rekordów Guinnessa.

Nerja i jej najpiękniejsze plaże

Jak na śródziemnomorski kurort przystało, Nerja posiada wiele miejsc idealnych do plażowania. Znajdziesz je między Burriana a El Playazo. Te najpopularniejsze to:

  • plaża Burriana o długości 700 metrów;
  • Playa de Maro;
  • plaża Alberquillas leżąca na terenie rezerwatu Acantilados de Maro;
  • Las Calas del Pino ciesząca się wielką popularnością wśród amatorów nurkowania z rurką.

Kierunek góry. Gdzie możesz wędrować do woli?

Znudziły ci się widoki na morze? Wybierz się w pobliskie góry i doceń przyrodnicze bogactwo miasta. W jego granicach administracyjnych czekają na ciebie tereny La Sierra de Tejeda – górskiego pasma, którego najwyższym szczytem jest El Cielo (1508 metrów n.p.m.). Na szczyt ten prowadzi kilka ciekawych szlaków, a przy dobrej widoczności w trakcie wędrówki zobaczysz nie tylko panoramę Costa del Sol, ale i wybrzeża Afryki.

Nerja i okolice. Gdzie warto się wybrać?

Nerja może się okazać idealnym punktem wypadowym dla każdego, kto chce odkrywać nieco mniej znane atrakcje rozrzucone wzdłuż wybrzeża Costa del Sol. Jak się okazuje, w pobliżu tego kurortu czeka wiele niespodzianek i zakątków, którym trudno jest się oprzeć.

Miejsca warte odwiedzenia to m.in.:

  • Frigiliana – biała wioska, uznawana za najpiękniejszą na terenie Andaluzji;
  • dolina Rio Chillar, będąca idealnym miejscem dla fanów spacerów. Wycieczka w górę rzeki Chillar to kusząca alternatywa dla tych, którzy podczas wakacji nad morzem chcą zobaczyć coś więcej, niż tylko plaże;
  • Acebuchal – miejscowość położona na terenie Sierras de Tejeda i Parku Przyrody Alhama, chętnie odwiedzana przez tych, którzy na Costa del Sol szukają zacisznych miejsc.

Nerja od kuchni

A co z wyżywieniem? O to nie musisz się martwić. Nerja, podobnie jak większość hiszpańskich kurortów, może się pochwalić doskonałym zagospodarowaniem i licznymi lokalami gastronomicznymi. Dzięki temu możesz nacieszyć się smakiem lokalnych potraw. Jakie danie cieszy się tu największą popularnością? Hitem jest tu paella del Ayo serwowana w jednym z lokali na plaży Burriana. Inne potrawy, które cieszą się tu sporą popularnością, to sałatki z rybą i awokado oraz bakłażany z sosem trzcinowym.

Miasteczko Nerja koło Malagi może ci sporo zaoferować, a wakacje na jego terenie dostarczą ci niezapomnianych wrażeń. Dzięki pięknym plażom, świetnie rozwiniętej infrastrukturze turystycznej i licznym atrakcjom, miejscowość ta stała się jednym z bardziej popularnych kurortów nie tylko na terenie Słonecznego Wybrzeża, ale całej Hiszpanii. Szukasz idealnego miejsca na familijne wakacje? Postaw na tę miejscowość!


Zobacz też:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *