Morze Bałtyckie jest domem dla wielu niezwykłych  gatunków zwierząt – również dla rekinów. Choć zwierzęta te kojarzone są raczej z tropikami, możesz je spotkać i w naszym Bałtyku. Czy są one niebezpieczne? Jak wielkie jest ryzyko ataku na człowieka? Sprawdzamy! 

Rekin w Bałtyku – jakie gatunki możesz tu spotkać? 

Jakie rekiny w Bałtyku pojawiają się najczęściej? Do tej pory odnotowano w polskiej części morza obecność trzech gatunków rekinów, w jego skandynawskiej części sporadycznie pojawia się ich nieco więcej. Co warto o nich  wiedzieć? 

Największym zagrożeniem (potencjalnym) jest żarłacz śledziowy, który jest największym rekinem pojawiającym się w Morzu Bałtyckim. Może on osiągać nawet 3 m długości i jest sprawnym drapieżnikiem. Ofiarami jego polowań są jednak ryby, na które poluje w morskich głębinach. Ponieważ trzyma się on z dala od wybrzeży, dla przeciętnego plażowicza nie jest zagrożeniem – informuje Grzegorz Durajczyk z serwisu informatorwedkarski.pl

W Bałtyku gości też mały koleń, żywiący się głównie rybami, oraz rekinek psi – niegroźny rekin, najczęściej spotykany w rejonie niemieckiego wybrzeża Morza Bałtyckiego oraz w rejonie Dani. W zachodniej części Bałtyku odnotowano obecność rekina polarnego. To bardzo ciekawa ryba, która zwykle wędruje całym stadem, powoli przemieszczając się w morskich głębinach. Ten gatunek rekina wyróżnia się długowiecznością, a najstarszy zbadany osobnik liczył prawie 400 lat. 

Bałtyk a bezpieczeństwo – o czym warto pamiętać?

Choć ryzyko spotkania rekina w Bałtyku jest dość niskie, warto zapoznać się z podstawowymi zasadami bezpieczeństwa. 

Rekin w Bałtyku a ataki na ludzi

Czy rekin w Bałtyku może być dla ciebie zagrożeniem? Na to pytanie najlepiej odpowiada historia ataków na ludzi, jakie odnotowano w tym akwenie. Do tej pory sytuacji, w której rekin w Bałtyku byłby zagrożeniem dla człowieka, odnotowano… zero. Nie brak za to informacji o atakach ludzi na rekiny oraz apeli o objęcie tych zagrożonych gatunków ochroną. Niestety, dla wielu kłusowników czy rybaków, te morskie zwierzęta wciąż pozostają źródłem mięsa oraz płetw, zbieranych niczym trofea. 

Jak zachować się w przypadku spotkania z rekinem? 

Nurkujesz? Uprawiasz sporty wodne, które wymagają znacznego oddalenia się od brzegu? Pamiętaj o podstawowych zasadach bezpieczeństwa, dzięki którym cało wyjdziesz ze spotkania z rekinem. Ta najważniejsza brzmi –  nie prowokuj i nie wpadaj w panikę. Gwałtowne ruchy sprawią, że zwierzę zacznie się tobą interesować,  a jeśli poczuje się zagrożone –  może zaatakować. Co robić? Najlepiej zastygnąć w bezruchu i powoli wycofać się w bezpieczne miejsce. 

Choć rekin w Bałtyku pojawia się sporadycznie, musisz przygotować się na takie spotkanie. Pamiętaj, że kontakt z tym zwierzęciem nie musi skończyć się tragedią, a odpowiednie zachowanie staje się w takim przypadku kwestią najważniejszą. 

Archiwum: sierpień 2022

Zaplanuj swoją podróż!

Znajdź nocleg i zarezerwuj pobyt!

W serwisie Booking.com masz do wyboru niezliczone hotele, apartamenty, pensjonaty, hostele i wiele innych obiektów turystycznych. Komfortowe noclegi, atrakcyjne ceny na każdą kieszeń!

Tanie loty – bilety na samolot

Skyscanner to najpopularniejsze wyszukiwarki połączeń lotniczych na świecie. Znajdziesz tu oferty najważniejszych linii i przewoźników. Wybierz terminy, lokalizacje, poszukaj promocji i kup bilet na tani lot samolotem!

Jeżeli nie wiesz jak dostać się z lotniska do centrum miasta skorzystaj z możliwości rezerwacji biletów autobusowych na transfer. Dzięki temu bez problemu dostaniesz się do swojej miejscowości docelowej.

Jeżeli na lotnisko w Polsce dojeżdżasz własnym samochodem, zarezerwuj również online parking przy lotnisku w atrakcyjnej cenie.

Zabezpiecz swoją podróż

Niezależnie od celu podróży, warto wykupić ubezpieczenie, które ochroni Ciebie na wypadek niespodziewanych zdarzeń (np. zdrowotnych, OC czy związanych z kradzieżą bagażu). Skorzystaj z wygodnej porównywarki, ceny zaczynają się już od 2,63 zł dziennie.

Zwiedzanie. Ciekawe miejsca, wejściówki, kupony rabatowe

GetYourGuide to świetny internetowy przewodnik turystyczny. Zamówisz oprowadzanie przez cicerone, zapiszesz na zorganizowaną wycieczkę, kupisz bilety ze zniżkami do zabytków, muzeów, teatrów, galerii sztuki i wielu innych miejsc! Na GoCity.com wykupisz kartę miejską, dzięki której na miejscu zapłacisz mniej za wiele rzeczy!

Zobacz atrakcje i zarezerwuj bilety


Zobacz także: