Morze Bałtyckie jest domem dla wielu niezwykłych gatunków zwierząt – również dla rekinów. Choć zwierzęta te kojarzone są raczej z tropikami, możesz je spotkać i w naszym Bałtyku. Czy są one niebezpieczne? Jak wielkie jest ryzyko ataku na człowieka? Sprawdzamy!
Rekin w Bałtyku – jakie gatunki możesz tu spotkać?
Jakie rekiny w Bałtyku pojawiają się najczęściej? Do tej pory odnotowano w polskiej części morza obecność trzech gatunków rekinów, w jego skandynawskiej części sporadycznie pojawia się ich nieco więcej. Co warto o nich wiedzieć?
Największym zagrożeniem (potencjalnym) jest żarłacz śledziowy, który jest największym rekinem pojawiającym się w Morzu Bałtyckim. Może on osiągać nawet 3 m długości i jest sprawnym drapieżnikiem. Ofiarami jego polowań są jednak ryby, na które poluje w morskich głębinach. Ponieważ trzyma się on z dala od wybrzeży, dla przeciętnego plażowicza nie jest zagrożeniem – informuje Grzegorz Durajczyk z serwisu informatorwedkarski.pl
W Bałtyku gości też mały koleń, żywiący się głównie rybami, oraz rekinek psi – niegroźny rekin, najczęściej spotykany w rejonie niemieckiego wybrzeża Morza Bałtyckiego oraz w rejonie Dani. W zachodniej części Bałtyku odnotowano obecność rekina polarnego. To bardzo ciekawa ryba, która zwykle wędruje całym stadem, powoli przemieszczając się w morskich głębinach. Ten gatunek rekina wyróżnia się długowiecznością, a najstarszy zbadany osobnik liczył prawie 400 lat.
Bałtyk a bezpieczeństwo – o czym warto pamiętać?
Choć ryzyko spotkania rekina w Bałtyku jest dość niskie, warto zapoznać się z podstawowymi zasadami bezpieczeństwa.
Rekin w Bałtyku a ataki na ludzi
Czy rekin w Bałtyku może być dla ciebie zagrożeniem? Na to pytanie najlepiej odpowiada historia ataków na ludzi, jakie odnotowano w tym akwenie. Do tej pory sytuacji, w której rekin w Bałtyku byłby zagrożeniem dla człowieka, odnotowano… zero. Nie brak za to informacji o atakach ludzi na rekiny oraz apeli o objęcie tych zagrożonych gatunków ochroną. Niestety, dla wielu kłusowników czy rybaków, te morskie zwierzęta wciąż pozostają źródłem mięsa oraz płetw, zbieranych niczym trofea.
Jak zachować się w przypadku spotkania z rekinem?
Nurkujesz? Uprawiasz sporty wodne, które wymagają znacznego oddalenia się od brzegu? Pamiętaj o podstawowych zasadach bezpieczeństwa, dzięki którym cało wyjdziesz ze spotkania z rekinem. Ta najważniejsza brzmi – nie prowokuj i nie wpadaj w panikę. Gwałtowne ruchy sprawią, że zwierzę zacznie się tobą interesować, a jeśli poczuje się zagrożone – może zaatakować. Co robić? Najlepiej zastygnąć w bezruchu i powoli wycofać się w bezpieczne miejsce.
Choć rekin w Bałtyku pojawia się sporadycznie, musisz przygotować się na takie spotkanie. Pamiętaj, że kontakt z tym zwierzęciem nie musi skończyć się tragedią, a odpowiednie zachowanie staje się w takim przypadku kwestią najważniejszą.
Dodaj komentarz