Reina Sofia – znane centrum sztuki w Madrycie z obrazem „Guernica” w kolekcji. Co należy wiedzieć o Muzeum Królowej Zofii w Madrycie?

Reina Sofia to obowiązkowy punkt w trakcie wycieczki do Madrytu. Obok Muzeum Prado i Muzeum Narodowego Thyssen-Bornemisza stanowi jeden z najważniejszych zbiorów dzieł sztuki w tym mieście. Poznaj najważniejsze informacje o tym obiekcie.

reina sofia
Ocena

Muzeum Reina Sofia inaczej nazywane Muzeum Narodowe Centrum Sztuki Królowej Zofii lub skrótowo Muzeum Królowej Zofii to jedno z najpopularniejszych muzeów hiszpańskiej sztuki współczesnej na całym świecie. W swojej kolekcji ma obrazy Pabla Picassa, Salvadora Dali czy Joana Miro. Razem z Muzeum Prado i Muzeum Thyssen-Bornemisza tworzą złoty trójkąt sztuki w Madrycie – wszystkie obiekty znajdują się w okolicach Parku Retiro. Ponadto poza ekspozycją stałą regularnie zmieniane są wystawy czasowe, które przyciągają miłośników historii sztuki z całego świata. Z czego jest tak znane to muzeum sztuki? Sprawdź!

Muzeum Reina Sofia – historia

Muzeum Narodowe Centrum Sztuki im. Królowej Zofii otwarto w 1990 roku, jednocześnie spowodowało to powstanie jednego z największych i najnowocześniejszych galerii sztuki na całym globie. Jednak zanim do tego doszło, budynek przeszedł wiele zmian – w 1980 roku rozpoczęto jego renowację, a 10 września 1992 roku król i królowa D. Juan Carlos i Dña Sofía powołali do życia stałą kolekcję. To właśnie wtedy Reina Sofia stała się pełnoprawnym muzeum, którego celem są:

  • ochrona dzieł sztuki;
  • powiększanie kolekcji;
  • wystawiania zbiorów;
  • promocja dostępu do sztuki współczesnej;
  • organizacja międzynarodowych ekspozycji.

Muzeum Reina Sofia – kolekcja

Muzeum w Madrycie może pochwalić się niezwykle bogatym zbiorem dzieł współczesnej sztuki hiszpańskiej, ale nie tylko bowiem w zbiorach pojawiają się nazwiska artystów spoza kraju. Jakie są najważniejsze dzieła i najbardziej znane nazwiska w zasobach Museo Reina Sofia?

Salvador Dali – hiszpański surrealista

Na pewno można zaliczyć do niej bogatą kolekcję dzieł Salvadora Dali – artysty, który pomimo światowej kariery do końca swoich dni mieszkał w Hiszpanii. W galerii można podziwiać 20 płócien, jednak najbardziej ekstrawaganckie i surrealistyczne dzieło malarza to „Wielki masturbator” (1992).

Joan Miro – symbol Barcelony

Kolejnym niezwykle istotnym dla hiszpańskiej historii sztuki artystą, którego kolorowe prace można oglądać w Muzeum Sztuki Reina Sofia jest Joan Miro. Artysta, głównie kojarzony z Katalonią, a konkretnie z Barceloną, ale bez wątpienia zasługuje na obecność w tym obiekcie. Jego twórczość to nie tylko surrealistyczne obrazy, ale również ceramika i rzeźby.

Pablo Picasso – hiszpański geniusz

Najchętniej oglądanym obrazem przez odwiedzających jest kubistyczne dzieło odnoszące się do wojny domowej – „Guernica” (1936) autorstwa Pabla Picassa. Obraz został uznany za niezwykle poruszające i najsilniejsze w przekazie malarstwo antywojenne w historii. Praca ukazuje cierpienie wynikające z przemocy i chaosu. Najmocniejsze elementy kompozycji to: ranny koń, byk, martwe dziecko, poćwiartowany żołnierz, wrzeszczące kobiety i płomienie.

Reina Sofia to jedno z trzech najważniejszych muzeów sztuki w Madrycie, dlatego nie można go pominąć w trakcie zwiedzania miasta. Nawet jeżeli nie jesteś pasjonatem sztuki, warto odwiedzić kilka punktów na planie obiektu, np. salę poświęconą Joanowi Miro, lub zatrzymać się na chwile przed majestatycznym dziełem Pabla Picassa, które znajduje się na II piętrze Reina Sofia. Nie zapomnij o wcześniejszej rezerwacji biletu, co nie tylko pozwoli ci zaoszczędzić pieniądze, ale również czas na staniu w długiej kolejce.

Źródło zdjęcia : Museoreinasofia via Wikipedia, CC BY-SA 4.0


Zobacz też:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *