Pałac królewski w Madrycie – z wizytą u hiszpańskiego władcy. Dlaczego warto zwiedzić ten zabytek?

Planujesz zwiedzić Hiszpanię i jej najważniejsze atrakcje turystyczne? Pałac Królewski w Madrycie powinien znaleźć się na trasie twojej wycieczki. Zobacz, dlaczego warto go odwiedzić i jakie tajemnice w sobie kryje.

pałac królewski w madrycie
Ocena

Hiszpania jest dziedziczną monarchą parlamentarną, na której czele stoi król. Choć jego rola w państwie jest znacznie ograniczona, bo król tylko mianuje premiera i jest najwyższym dowódcą wojskowym, społeczeństwo darzy go ogromnym szacunkiem. Od 2014 roku królem jest Filip VI, a królową jego żona – Letycja. I choć królewska para najczęściej przebywa w Palacio de la Zarzuela na przedmieściach, ich oficjalną rezydencją pozostaje Pałac Królewski w Madrycie. Jego część zdecydowano się udostępnić turystom. Na co możesz liczyć w tym miejscu?

Pałac Królewski w Madrycie i jego dzieje

Pałac usytuowany na wysokim brzegu rzeki Manzanares pochodzi z XVIII wieku. Został zbudowany z inicjatywy króla Filipa V Burbona. Rzeźbą miał nawiązywać do francuskiego Luwru. Do kierowania pracami król wyznaczył włoskiego architekta Filippo Juvarę. Zmarł on w 1736 roku, a jego następcą został Giovanni Battista Sacchetti. Zmniejszył on rozmiary budowli i koszty jej wznoszenia, starając się jednocześnie zachować koncepcję swego poprzednika.

Kup bilet online i zwiedzaj Pałac z przewodnikiem, omijając kolejki!

Głównym powodem, dla którego zaczęto wznosić ten gmach, było zniszczenie alkazaru Habsburgów, służącego wcześniej za siedzibę królewską. Przyczyną uszkodzenia był pożar z 1734 roku. Filip nie doczekał końca prac, a pierwszym mieszkańcem pałacu został Karol III Hiszpański. Wprowadził się on do niego w 1764 roku.

 

 

Królewska siedziba i jej skarby. Co możesz tutaj zobaczyć?

Zwiedzanie z przewodnikiem sprawi, że poznasz dzieje hiszpańskich władców oraz losy pałacu, który służy im do dziś. Zobaczysz też najpiękniejsze sale orazkup bilety znajdujące się w nich dzieła sztuki. Na co musisz zwrócić szczególną uwagę? Czym zachwycają wnętrza i otoczenie pałacu?

Pałac i jego otoczenie

Pałac Królewski w Madrycie może się pochwalić ciekawą formą. Budynek liczy trzy kondygnacje o elewacjach utrzymanych w stylu barokowym. Wrażenie robią też jego rozmiary. Ma on powierzchnię 135000 m², a w jego murach mieści się 2800 pomieszczeń. Dzięki temu obiekt ten jest jednym z największych zamków królewskich w Europie.

Rezydencja króla Hiszpanii to nie tylko piękne wnętrza i elewacje, ale i wspaniałe otoczenie. Wokół pałacu przygotowane zostały ogrody Campo del Moro, zajmujące powierzchnię 20 hektarów. Na ich terenie, podczas spaceru alejkami, spotkasz potężne, zasadzone prawie 200 lat temu drzewa i zabytkowe fontanny.

Freski, porcelana i obrazy. Jakimi dziełami sztuki przyciągają pałacowe salony?

Choć królewska siedziba z zewnątrz ma typowo barokową formę, w jej wnętrzach spotkasz się ze stylami rokoko i klasycystycznym. Jednym z najważniejszych pomieszczeń jest tu Sala Tronowa, ozdobiona potężnymi żyrandolami. Pięknie prezentują się też Sale Bankietowa i Kolumnowa, choć i Biblioteka Królewska może zrobić wrażenie swym wystrojem i zbiorami pochodzącymi nawet z XV i XIV wieku. Zwróć też uwagę na gabinet porcelanowy, w którym prezentowane są cenne dzieła sztuki z tego właśnie materiału. Inną, bardzo ważną atrakcją, jest tu Kaplica Królewska, którą zdobią freski autorstwa Corrado Giaquinto.kup bilety

A co z Królewską Zbrojownią? I do niej warto zajrzeć, gdyż zdaniem ekspertów jest tam umieszczona najważniejsza kolekcja zabytkowej broni na świecie. Najcenniejszym eksponatem jest tu pełna zbroja Karola V, pochodząca z połowy XVI wieku.

Zwiedzanie Pałacu Królewskiego w Madrycie – informacje praktyczne

Palacio Real de Madrid jest jednym z najważniejszych zabytków w hiszpańskiej stolicy. Nic więc dziwnego, że tak wiele osób jest zainteresowanych spacerem po jego wnętrzach. Chcesz do nich dołączyć? Sprawdź, na co zwrócić uwagę podczas przygotowywania wycieczki.

Bilety wstępu i ich cenykup bilety

Ceny wejściówek do pałacu przedstawiają się następująco:

  • bilet pełny – 12 euro;
  • bilet ulgowy – 6 euro.

Darmowe wejściówki przysługują tym, którzy postanowią wejść do pałacu na dwie godziny przed jego zamknięciem. Jest to opcja ekonomiczna, ale i bardzo ryzykowna. Kolejki chętnych na darmowe zwiedzanie zwykle są bardzo długie, a to oznacza, że nie masz gwarancji wejścia.

Chcesz uniknąć kolejek do kasy? Kup bilety online. Za około 75 zł możesz kupić wejściówkę, dzięki której zaczniesz zwiedzanie o konkretnej godzinie.

Kup bilet online i zwiedzaj Pałac z przewodnikiem, omijając kolejki!

Godziny zwiedzania Pałacu Królewskiego w Madrycie

Królewska rezydencja jest dostępna dla zwiedzających:

  • od października do marca:
  • od poniedziałku do soboty w godzinach 10:00-18:00;
  • w niedziele w godzinach 10:00-16:00;
  • od kwietnia do września:
  • od poniedziałku do soboty w godzinach 10:00-19:00;
  • w niedziele w godzinach 10:00-16:00.

Ile czasu musisz przeznaczyć na zwiedzanie obiektu? W pałacowych salach spędzisz około 45 minut, z kolei na zwiedzanie zbrojowni musisz zarezerwować około 30 minut. Pamiętaj również o tym, że kasy biletowe zamykane są na godzinę przed zamknięciem królewskiej siedziby dla zwiedzających.

Zwiedzanie z niespodzianką

Jeśli lubisz dodatkowe atrakcje, postaraj się odwiedzić ten zabytek w pierwszą środę miesiąca. Tego dnia, pomiędzy 12:00 a 13:00, odbywa się uroczysta zmiana warty przed Salą Tronową.

 

 

Madryt może się pochwalić wieloma pięknymi budowlami. Palacio Real jest jedną z tych najważniejszych, a możliwość zwiedzenia jego wnętrz stanowi nie lada gratkę dla wszystkich miłośników historii i sztuki. Chcesz zobaczyć, jak mieszka rodzina królewska? Bilety czekają…


Zobacz też:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *