Hiszpania jest dziedziczną monarchą parlamentarną, na której czele stoi król. Choć jego rola w państwie jest znacznie ograniczona, bo król tylko mianuje premiera i jest najwyższym dowódcą wojskowym, społeczeństwo darzy go ogromnym szacunkiem. Od 2014 roku królem jest Filip VI, a królową jego żona – Letycja. I choć królewska para najczęściej przebywa w Palacio de la Zarzuela na przedmieściach, ich oficjalną rezydencją pozostaje Pałac Królewski w Madrycie. Jego część zdecydowano się udostępnić turystom. Na co możesz liczyć w tym miejscu?
Pałac Królewski w Madrycie i jego dzieje
Pałac usytuowany na wysokim brzegu rzeki Manzanares pochodzi z XVIII wieku. Został zbudowany z inicjatywy króla Filipa V Burbona. Rzeźbą miał nawiązywać do francuskiego Luwru. Do kierowania pracami król wyznaczył włoskiego architekta Filippo Juvarę. Zmarł on w 1736 roku, a jego następcą został Giovanni Battista Sacchetti. Zmniejszył on rozmiary budowli i koszty jej wznoszenia, starając się jednocześnie zachować koncepcję swego poprzednika.
Kup bilet online i zwiedzaj Pałac z przewodnikiem, omijając kolejki!
Głównym powodem, dla którego zaczęto wznosić ten gmach, było zniszczenie alkazaru Habsburgów, służącego wcześniej za siedzibę królewską. Przyczyną uszkodzenia był pożar z 1734 roku. Filip nie doczekał końca prac, a pierwszym mieszkańcem pałacu został Karol III Hiszpański. Wprowadził się on do niego w 1764 roku.
Królewska siedziba i jej skarby. Co możesz tutaj zobaczyć?
Zwiedzanie z przewodnikiem sprawi, że poznasz dzieje hiszpańskich władców oraz losy pałacu, który służy im do dziś. Zobaczysz też najpiękniejsze sale oraz znajdujące się w nich dzieła sztuki. Na co musisz zwrócić szczególną uwagę? Czym zachwycają wnętrza i otoczenie pałacu?
Pałac i jego otoczenie
Pałac Królewski w Madrycie może się pochwalić ciekawą formą. Budynek liczy trzy kondygnacje o elewacjach utrzymanych w stylu barokowym. Wrażenie robią też jego rozmiary. Ma on powierzchnię 135000 m², a w jego murach mieści się 2800 pomieszczeń. Dzięki temu obiekt ten jest jednym z największych zamków królewskich w Europie.
Rezydencja króla Hiszpanii to nie tylko piękne wnętrza i elewacje, ale i wspaniałe otoczenie. Wokół pałacu przygotowane zostały ogrody Campo del Moro, zajmujące powierzchnię 20 hektarów. Na ich terenie, podczas spaceru alejkami, spotkasz potężne, zasadzone prawie 200 lat temu drzewa i zabytkowe fontanny.
Freski, porcelana i obrazy. Jakimi dziełami sztuki przyciągają pałacowe salony?
Choć królewska siedziba z zewnątrz ma typowo barokową formę, w jej wnętrzach spotkasz się ze stylami rokoko i klasycystycznym. Jednym z najważniejszych pomieszczeń jest tu Sala Tronowa, ozdobiona potężnymi żyrandolami. Pięknie prezentują się też Sale Bankietowa i Kolumnowa, choć i Biblioteka Królewska może zrobić wrażenie swym wystrojem i zbiorami pochodzącymi nawet z XV i XIV wieku. Zwróć też uwagę na gabinet porcelanowy, w którym prezentowane są cenne dzieła sztuki z tego właśnie materiału. Inną, bardzo ważną atrakcją, jest tu Kaplica Królewska, którą zdobią freski autorstwa Corrado Giaquinto.
A co z Królewską Zbrojownią? I do niej warto zajrzeć, gdyż – zdaniem ekspertów – jest tam umieszczona najważniejsza kolekcja zabytkowej broni na świecie. Najcenniejszym eksponatem jest tu pełna zbroja Karola V, pochodząca z połowy XVI wieku.
Zwiedzanie Pałacu Królewskiego w Madrycie – informacje praktyczne
Palacio Real de Madrid jest jednym z najważniejszych zabytków w hiszpańskiej stolicy. Nic więc dziwnego, że tak wiele osób jest zainteresowanych spacerem po jego wnętrzach. Chcesz do nich dołączyć? Sprawdź, na co zwrócić uwagę podczas przygotowywania wycieczki.
Bilety wstępu i ich ceny
Ceny wejściówek do pałacu przedstawiają się następująco:
- bilet pełny – 12 euro;
- bilet ulgowy – 6 euro.
Darmowe wejściówki przysługują tym, którzy postanowią wejść do pałacu na dwie godziny przed jego zamknięciem. Jest to opcja ekonomiczna, ale i bardzo ryzykowna. Kolejki chętnych na darmowe zwiedzanie zwykle są bardzo długie, a to oznacza, że nie masz gwarancji wejścia.
Chcesz uniknąć kolejek do kasy? Kup bilety online. Za około 75 zł możesz kupić wejściówkę, dzięki której zaczniesz zwiedzanie o konkretnej godzinie.
Kup bilet online i zwiedzaj Pałac z przewodnikiem, omijając kolejki!
Godziny zwiedzania Pałacu Królewskiego w Madrycie
Królewska rezydencja jest dostępna dla zwiedzających:
- od października do marca:
- od poniedziałku do soboty w godzinach 10:00-18:00;
- w niedziele w godzinach 10:00-16:00;
- od kwietnia do września:
- od poniedziałku do soboty w godzinach 10:00-19:00;
- w niedziele w godzinach 10:00-16:00.
Ile czasu musisz przeznaczyć na zwiedzanie obiektu? W pałacowych salach spędzisz około 45 minut, z kolei na zwiedzanie zbrojowni musisz zarezerwować około 30 minut. Pamiętaj również o tym, że kasy biletowe zamykane są na godzinę przed zamknięciem królewskiej siedziby dla zwiedzających.
Zwiedzanie z niespodzianką
Jeśli lubisz dodatkowe atrakcje, postaraj się odwiedzić ten zabytek w pierwszą środę miesiąca. Tego dnia, pomiędzy 12:00 a 13:00, odbywa się uroczysta zmiana warty przed Salą Tronową.
Madryt może się pochwalić wieloma pięknymi budowlami. Palacio Real jest jedną z tych najważniejszych, a możliwość zwiedzenia jego wnętrz stanowi nie lada gratkę dla wszystkich miłośników historii i sztuki. Chcesz zobaczyć, jak mieszka rodzina królewska? Bilety czekają…
Zobacz też:
- Mauretańska Hiszpania. Alkazar w Sewilli i jego skarby
- Muzeum Prado w Madrycie, czyli z wizytą w królestwie malarstwa i rzeźby
- Madryt – atrakcje, które warto zobaczyć. Sprawdź, czym zachwyca stolica Hiszpanii
- Kordoba – meczet, który stał się katedrą. Jak zwiedzać jeden z najważniejszych zabytków w Hiszpanii?
- Museo Picasso Malaga, czyli śladem wielkiej sztuki przez hiszpańskie wybrzeże
- Zamek w Lublinie – zwiedzanie muzeum i pałacu królewskiego
- Alhambra – Hiszpania arabska. Pałac Nasrydów w Grenadzie i jego skarby
- Ratusz Staromiejski w Pradze, czyli pierwszy ratusz w Czechach – atrakcja, której nie można pominąć