Muzeum Prado w Madrycie, czyli z wizytą w królestwie malarstwa i rzeźby

Muzeum Prado jest obowiązkowym punktem podróży, jeśli planujesz wizytę w stolicy Hiszpanii. Chcesz poznać Madryt i zobaczyć jego największe atrakcje? Zaplanuj trasę wycieczki w taki sposób, aby odwiedzić Muzeum Narodowe Prado.

muzeum prado

Muzeum Prado to raj dla miłośników dzieł sztuki. Położenie przy słynnej Paseo del Prado oraz cenne zbiory malarstwa hiszpańskiego i rzeźby sprawiają, że to słynne muzeum odwiedzają miłośnicy sztuki z całego świata. Przy wejściu do budynku znajdują się pomniki najwybitniejszych malarzy w dziejach świata (Velazqueza oraz Goyi), które zapowiadają moc atrakcji. Jakie arcydzieła zobaczysz w tym miejscu?

Muzeum Prado w liczbach

Królewskie Muzeum Malarstwa i Rzeźby może pochwalić się długą historią. Zostało ono założone w 1819 roku przez króla Ferdynanda VII, którego żona (Maria Izabela Braganza) była wielką miłośniczką sztuki. Dziś w klasycystycznym budynku Edificio Villanueva, który stał się muzealną siedzibą, na turystów czeka:

 • ponad 7,5 tysiąca obrazów;
 • około 1000 rzeźb;
 • prawie 5 tysięcy miedziorytów;
 • ponad 8 tysięcy rycin.
Zobacz też:
Pałac królewski w Madrycie – z wizytą u hiszpańskiego władcy. Dlaczego warto zwiedzić ten zabytek?

 

Kup bilet i nie czekaj na wejście w kolejce!

Madrycki skarb. Co trzeba zobaczyć w Muzeum Prado?

W jednym z najsłynniejszych muzeów na świecie nie sposób się nudzić. Prado zawiera cenne zbiory, przy czym najliczniej reprezentowane jest malarstwo, szczególnie hiszpańskie, włoskie i flamandzkie. Tutejsza kolekcja obrazów robi wrażenie, choć i świat rzeźby został zaprezentowany w ciekawy sposób. Prado to przede wszystkim obrazy, przy czym największa kolekcja dotyczy malarstwa renesansowego i barokowego. Większość osób zagląda tu jednak ze względu na konkretne nazwiska, które w dziejach sztuki zapisały się wielkimi literami.

 

 

Dzieła El Greco

Zobaczysz tu dzieła takich mistrzów jak El Greco. W Prado znajdują się jego najsłynniejsze obrazy, czyli:

 • „Zwiastowanie”;
 • „Szlachcic z dłonią na piersi”;
 • „Zesłanie Ducha Świętego”.kup bilety

Francisco Goya i jego obrazy

Na miłośników Goi czekają m.in. takie obrazy jak „Saturn pożerający własne dzieci” czy „Chrystus na krzyżu”. Najważniejszym dziełem jest jednak „Rozstrzelanie powstańców madryckich”. Nawiązuje do wydarzeń z maja 1808 roku, kiedy to mieszkańcy Madrytu rozpoczęli powstanie przeciwko okupacyjnej władzy i wojskom napoleońskim.kup bilety

Zobacz też:
Poznaj Park Retiro, który jest wspaniałą atrakcją turystyczną Madrytu!

Tycjan – renesansowy mistrz

Dla fanów renesansowego malarstwa włoskiego nie lada gratką będzie kolekcja prac Tycjana. W jej skład wchodzą m.in. takie dzieła, jak:

 • „Adam i Ewa”;
 • „Wenus i Adonis”;
 • „Złożenie do grobu”;
 • „Portret Karola V z psem”.kup bilety

Niezwykłe prace Hieronima Boscha

Uwagę przyciągają też obrazy Hieronima Boscha. Flamandzki malarz zasłynął m.in. tryptykiem Ogród ziemskich rozkoszy”. Dla jednych to przedstawienie grzechów głównych i słabości, które skazują ludzi na piekielne męki. Dla innych – nawiązanie do herezji, dość częstych na przełomie XV i XVI wieku.kup bilety

Rubens w muzealnych salach

W Muzeum Prado znalazło się również miejsce dla dzieł Rubensa. Wśród licznych prac tego artysty największą uwagę zwiedzających przyciągają:

 • „Trzy Gracje”;
 • „Orfeusz i Eurydyka”;
 • „Św. Jerzy walczący ze smokiem”;
 • „Pokłon Trzech Króli”.kup bilety

Valezquez i inni mistrzowie

W Prado czekają też obrazy Diego Velazqueza, w tym słynne Panny dworskie”. Ich autor uznawany jest za jednego z najważniejszych przedstawicieli hiszpańskiego malarstwa barokowego. Możesz też zobaczyć liczne portrety osób, które w XVII wieku związane były z królewskim dworem i doczekały się wyróżnienia w takiej postaci.

 

 

Zobacz też:
Wybierasz się do Hiszpanii i będziesz w Madrycie? Zobacz Templo de Debod – piękną świątynię i najstarszy zabytek miasta!

Oko w oko z rzeźbą. Jakie dzieła mają największą wartość?

Muzeum Prado nie rozczaruje też tych turystów, których fascynuje rzeźbiarstwo. Może ono oczarować miłośników sztuki greckiej i rzymskiej, bo większość zgromadzonych tu prac powstała pomiędzy XVI a XVIII wiekiem. Uwagę przyciągają dwie oryginalne rzeźby greckie, pochodzące z okresu archaicznego, przy których z pewnością warto zatrzymać się na dłużej.kup bilety

Zwiedzanie Museo Nacional del Prado – informacje praktyczne

Odwiedzasz Madryt i chcesz odwiedzić takie atrakcje turystyczne jak Museo del Prado? Oto informacje praktyczne, dzięki którym łatwiej zaplanujesz wizytę w tym miejscu.

Zwiedzanie Muzeum Prado w grupie zorganizowanej

Chcesz maksymalnie wykorzystać czas spędzony w najsłynniejszym muzeum w Madrycie? Wolisz uniknąć kolejek i posłuchać ciekawych opowieści o wielkich mistrzach i ich dziełach? Dołącz do grupy zorganizowanej, która w ramach wycieczki z przewodnikiem zwiedzi muzealne ekspozycje. Taka opcja to nie lada gratka dla miłośników sztuki i koneserów, dla których wizyta w Prado ma stać się przygodą życia.

Muzeum Prado w Madrycie – godziny otwarcia

Muzeum możesz zwiedzać:

 • od poniedziałku do soboty w godzinach od 10:00 do 20:00;
 • w niedziele i święta w godzinach od 10:00 do 19:00.
Zobacz też:
Madryt – atrakcje, które warto zobaczyć. Sprawdź, czym zachwyca stolica Hiszpanii

Ile kosztują bilety wstępu do Muzeum Prado?

Jeśli chcesz zwiedzić to muzeum, musisz wykupić wejściówkę. Aby uniknąć kolejek kup bilety online. Zapłacisz za nie:

 • 14 euro za wejście indywidualnekup bilety!
 • 23 euro za wycieczkę z przewodnikiem.

W muzeum możesz również skorzystać z audioprzewodnika (3,50 euro). Dzięki niemu zdobędziesz najważniejsze informacje na temat poszczególnych ekspozycji.

Narodowe Muzeum Malarstwa i Rzeźby, które możesz zobaczyć w centrum Madrytu, zrobi na tobie wielkie wrażenie. Jesteś fanem Velázqueza? Chcesz poznać świat El Greca? Tutejsza kolekcja zachwyca, a prace malarzy hiszpańskich pozwolą ci lepiej poznać dzieje kraju i przygotować się do dalszej wycieczki po jego terenie.


Zobacz też:
Zobacz też:
Poznaj okolice Madrytu. San Lorenzo de El Escorial – niezwykła pamiątka po dynastii Habsburgów

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.