Uroku miastu dodaje nadwiślana promenada, molo z kawiarnią i klombami, plaża nad Zalewem Sobótka i przystanie jachtowe w starorzeczu Wisły. Wielu turystów ceni Płock za liczne punkty widokowe. Ze wzgórza rozciąga się panorama rozlewiska Wisły, a z bulwarów nadrzecznych i z pokładu turystycznych statków pięknie widać skarpę wzgórza z najstarszymi zabytkami. Należy do nich średniowieczna katedra, w której spoczywają szczątki kilkunastu książąt piastowskich oraz wieże pozostałe po Zamku Książąt Mazowieckich. Zwiedzając miasto, pamiętaj o takich atrakcje Płocka jak ZOO, amfiteatr, kilka zielonych parków i urokliwe deptaki Starego Miasta. Ile jeszcze niespodzianek kryje w sobie Płock?
Co wiemy o historii Płocka?
Gród na Wzgórzu Tumskim założono już pod koniec X wieku. W XI wieku Płock przez około 60 lat był siedzibą władców piastowskich Władysława Hermana i Bolesława Krzywoustego. Ich szczątki spoczywają w sarkofagu w kaplicy królewskiej przy płockiej katedrze, a wraz z nimi kości kilkunastu książąt mazowieckich, którzy władali tą ziemia w okresie od rozbicia dzielnicowego aż do przyłączenia księstwa do Korony przez króla Jana Olbrachta. W czasach Jagiellonów Płock rozwijał się, czerpiąc zyski z handlu i spławiania towaru Wisłą do Bałtyku. Kolejne stulecia to czas wojen, najazdów, pożarów i epidemii. W okresie rozbiorów miasto znalazło się w granicach Prus. Mieszkańcy brali czynny udział w powstaniach narodowych. W 1920 roku bohatersko bronili miasta przed bolszewikami.
Zabytki Starego Miasta w Płocku
Po dawnej, burzliwej historii pozostało sporo zabytkowych budowli. Wiele z nich, w związku z licznymi przebudowami po zniszczeniach, prezentuje mieszankę stylów architektonicznych. Najciekawsze zabytkowe obiekty znajdziesz w pobliżu Placu Narutowicza, Placu Małachowskiego i Rynku Starego Miasta. Zwiedzając tę okolicę, zwróć uwagę na:
- Bazylikę Katedralną z XII wieku;
- ratusz miejski i kamienice na Starym Rynku;
- opactwo benedyktynów z XVI wieku i przylegające do niego dwie gotyckie wieże, pozostałe po Zamku Książąt Mazowieckich;
- kościół kolegiacki św. Bartłomieja z XIV wieku;
- katedrę mariawitów, czyli Świątynię Miłosierdzia Bożego;
- kamienice secesyjne i klasycystyczne przy ulicy Tumskiej i Grodzkiej;
- budynek „Małachowianki” – jednej z najstarszych szkół średnich w kraju.
Bazylika Katedralna Wniebowzięcia NMP
Najstarsze fragmenty świątyni to boczne mury ciosane z granitu. Te elementy pochodzą z romańskiej katedry z XII wieku. Na przełomie XIII i XIV wieku dobudowano gotyckie wieże. W XVI w trakcie odbudowy po pożarze dodano renesansową kopułę, a w XVIII w trakcie remontu klasycystyczną attykę. Polichromie na sklepieniu i ścianach bocznych naw pochodzą z początku XX wieku. Zwróć uwagę na kaplicę z sarkofagiem Piastów. Równie ciekawe są drzwi w wejściu głównym. To kopia drzwi płockich, zwanych też magdeburskimi, pochodzących z XII wieku. Oryginalne zamontowano w soborze w rosyjskim Nowogrodzie.
Ratusz i Stary Rynek w Płocku
Podłużny rynek otoczony jest secesyjnymi i klasycystycznymi kamienicami, w których mieszczą się urzędy, sklepy i restauracje. Od strony północno-zachodniej zamyka go klasycystyczny ratusz z XIX wieku, zbudowany według projektu Jakuba Kubickiego. O godzinie dwunastej w okienku ratuszowej wieży pokazują się postaci rycerza i giermka i słychać hejnał. W centrum wyłożonego elegancką kostką placu zbudowano nowoczesną fontannę. Niegdyś gwarny rynek z placem targowym otaczały oberże, zajazdy i zakłady rzemieślnicze. Teraz to miejsce spotkań, relaksu i wydarzeń kulturalnych, takich jak choćby Jarmark Tumski. Inny równie urokliwy skwer to Plac Małachowskiego z pałacami biskupimi i Płytą Nieznanego Żołnierza. W Płocku znajduje się też Nowy Rynek, mniej widokowy, ze skwerem i parkingiem.
Mury miejskie Kazimierza Wielkiego oraz dawna baszta obronna i rogatki miasta
Z dawnych murów obronnych Płocka zachował się tylko krótki, zabezpieczony ogrodzeniem, fragment ze starej czerwonej cegły. Znajdziesz go na skwerze przy ulicy Bielskiej, obok budynku Płockiej Orkiestry Symfonicznej. W jedynej ocalonej przed ruiną baszcie przy ulicy Okrzei, mieści się delegatura wojewódzkiego urzędu ochrony zabytków. Równie ciekawe są trzy pary zachowanych rogatek miejskich w stylu klasycystycznym: dobrzyńskie (przy ul. Kazimierza Wielkiego), warszawskie (przy ul. Wyszogrodzkiej) i płońskie (przy ul. Kilińskiego).
Budynek Liceum im. Marszałka Stanisława Małachowskiego
Szkoła powstała prawdopodobnie w XII wieku przy Kolegiacie św. Michała, a prowadzili ją zakonnicy. Najstarsze mury budynków szkolnych pochodzą z czasów średniowiecza. Szkołę tę ukończyło wielu wybitnych Polaków, mieszkańców Płocka i okolic, na przykład: prezydent Ignacy Mościcki, premier Tadeusz Mazowiecki, podróżnik Tony Halik i Jan Zumbach, pilot brytyjskiego dywizjonu 303.
Płock – atrakcje nad Wisłą
Położenie nad Wisłą zapewnia malownicze widoki i sporo możliwości przyjemnego spędzania czasu. Nadwiślańskie bulwary to miejsce spacerów, randek i obserwacji cudnych zachodów słońca. Przy promenadzie ulokowano przystanie jachtowe i przystań turystycznych statków pasażerskich. Ewenementem jest przeurocze molo w Płocku, równoległe do brzegu, zakończone platformą z kawiarnią. Powstało w 2011 roku i ma długość 358 metrów. Przy Zalewie Sobótka znajduje się kąpielisko, plaża oraz wypożyczalnia kajaków i rowerów wodnych. Na skarpie łączącej wybrzeże z miastem jest sporo alejek spacerowych oraz płocki amfiteatr. Tu odbywają się rozmaite wydarzenia kulturalne.
Atrakcje w Płocku dla dzieci i młodzieży
Młodzież licznie przybywa na organizowane w ramach cyklicznego festiwalu muzyki hip-hop czy koncerty muzyki elektronicznej. Nowoczesny plac zabaw dla dzieci, a także ścianki wspinaczkowe i park linowy znajduje się w płockim Ogrodzie Jordanowskim. W mieście jest też wiele obiektów sportowych, zwłaszcza że trenuje tu wielu sportowców. Organizowane są m.in. zawody w wioślarstwie i maratony biegów amatorskich. Młodym turystom spodoba się też wizyta w Aquaparku Podolanka oraz przejażdżka turystyczną ciuchcią, która kursuje przez centrum miasta w weekendy i codziennie w sezonie letnim.
ZOO w Płocku
Do najpopularniejszych atrakcji rodzinnych należy płockie ZOO, które zajmuje powierzchnię 17 hektarów. Tutejszy ogród zoologiczny jest mieszkaniem dla 320 gatunków zwierząt z różnych kontynentów i stref klimatycznych. Podczas pobytu w Płocku będziesz miał okazję zobaczyć na przykład słonie indyjskie, kondory wielkie, żurawie mandżurskie, pantery śnieżne, małpki marmozety czy pingwiny przylądkowe.
Tradycja, kultura i sport w Płocku. Festyny, zawody i święta
Najciekawsze cykliczne wydarzenia kulturalne i sportowe w Płocku, to:
- Płockie Dni Muzyki Chóralnej (we wrześniu w bazylice katedralnej);
- Jarmark Tumski (w czerwcu na Starym Mieście);
- Audioriver – Festiwal Muzyki Elektronicznej (na płockiej plaży i w amfiteatrze w ostatnie dni lipca);
- Polish Hip-Hop Festiwal (w sierpniu);
- regaty jachtów kabinowych na Wiśle ( w lipcu);
- Międzynarodowy Bieg Obrońców Płocka (w połowie sierpnia);
- Półmaraton Dwóch Mostów (we wrześniu).
Muzeum Mazowieckie i Muzeum Diecezjalne
Muzeum Mazowieckie mieści się w secesyjnej kamienicy przy ulicy Tumskiej. Zbiory placówki to m.in. wystawy sztuki z okresu secesji, wystrój pomieszczeń kamienic mieszczańskich, kolekcja malarstwa wystawa oraz olbrzymia makieta miasta, prezentująca zabudowę w okresie zaborów. W budynku danego spichlerza nad Wisłą zobaczysz wystawę etnograficzna i archeologiczną. Z kolei siedzibą Muzeum Diecezjalnego są wnętrza Opactwa Pobenedyktyńskiego i tzw. Stare Muzeum w sąsiednich zabudowaniach kościelnych. Obejrzysz kolekcję pasów kontuszowych oraz zbiory sztuki sakralnej, w tym hermę św. Zygmunta z XVI wieku.
Muzeum Żydów Mazowieckich
Ta placówka mieści się w dawnej synagodze przy ulicy Kwiatka. Zobaczysz tu wystawy poświęcone historii Żydów na Mazowszu i eksponaty będące elementami kultury żydowskiej.
Sławni ludzie z Płocka
Czy wiesz, że przy ulicy Tumskiej znajduje się pomnik aktorki Miry Zimińskiej-Sygietyńskiej? Ta słynna artystka, założycielka zespołu ludowego „Mazowsze” urodziła się i wychowała właśnie w Płocku. Kolejny znany płocczanin to poeta wojenny i epoki PRL-u Władysław Broniewski. Pomnik poświęcony jego osobie i twórczości znajdziesz przy ul. Kościuszki.
Wiesz już, że warto zorganizować wycieczkę do Płocka. Najciekawsze miejsca, atrakcje oraz zabytki tego miasta sprawią, że miło spędzisz czas i odpoczniesz.
Dodaj komentarz