Wokół Plaza de Espana – Sevilla i jej zielone oblicze

Plaza de Espana Sevilla jest najsłynniejszym placem, jakim może się pochwalić Sewilla. Na czym polega jego fenomen? Sprawdź, dlaczego warto odwiedzić zielone płuca Sewilli i co cię w nich zauroczy!

plaza de espana sevilla
Ocena

Plac ten znajduje się na terenie pięknego parku Marii Luizy, który sam w sobie jest ważną atrakcją. Podczas wizyty w mieście warto zobaczyć Plaza de Espana. Sewilla w tym miejscu zauroczy cię spokojem. Sprawdź, czym wyróżnia się ten skrawek miasta i zaplanuj wizytę na jego terenie.

W Parku Królowej Marii Luizy

Parque de María Luisa to jeden z najpiękniejszych i najsłynniejszych parków, jakimi może się pochwalić Hiszpania. Co musisz o nim wiedzieć?

Historia i najważniejsze atrakcje parku

Park zajmuje powierzchnię 34 ha, a jego nazwa odnosi się do przypałacowych ogrodów należących niegdyś do Marii Luzy. W XIX wieku ogrody udostępniono mieszkańcom miasta. Szybko stały się one miejscem wypoczynku i rekreacji, taką funkcję pełnią i dziś. W latach 20. XX wieku dokonano wielu zmian w jego wyglądzie, a efekty tych prac możesz ocenić w trakcie spaceru po tej części Sewilli. Kup bilety na wycieczkę po mieście!

Park ten to oaza miejskiej zieleni, przyciągająca swoją atmosferą oraz wieloma gatunkami roślin. To również miejsce, w którego granicach skupiło się wiele cennych zabytków.

Na wyróżnienie zasługują tu:

 • Pawilon Mudejarowy (Pabellón Mudéjar), dziś wykorzystywany jako Muzeum Sztuki Ludowej;
 • Pałac Renesansowy (Palacio de Renacimiento), obecnie znany jako siedziba Muzeum Archeologicznego;
 • Pawilon Królewski (Pabellón Real).

W parku czekają też liczne fontanny (m.in. słynna Fuente de los Leones) i altanki, wśród których największą popularnością cieszą się:

 • Glorieta de las Palomas;
 • Glorieta de la Mesa Mural;
 • Glorieta de Cervantes.

Dzieje Plaza de España

Najsłynniejszy plac miasta powstał w 1929 roku, a jego budowa miała związek z organizowaną w mieście Wystawą Iberoamerykańską. Twórca placu, Aníbal González, połączył tu ze sobą cechy typowe dla lokalnej architektury ze stylem renesansowym. Otrzymał w ten sposób wspaniały efekt i stworzył jedną z turystycznych wizytówek Sewilli. Zobaczysz ją na większości obrazów z Sewilli oraz na licznych pocztówkach.

Plaza de Espana. Sevilla i skarby miejscowej architektury

W obrębie Placu Hiszpańskiego znajdziesz wiele budowli, które urzekają zarówno swoją historią, jak i formą. Na jakie perełki architektury warto w tym miejscu zwrócić szczególną uwagę?

Pałac Hiszpański

Palacio Español robi wrażenie, a jego neogotycka fasada skutecznie przyciąga uwagę. Pałac ten nie raz pojawiał się w filmowych produkcjach, co świadczy o ogromnym zainteresowaniu filmowców tym miejscem. Słynną budowlę zobaczysz m.in. w takich tytułach jak:

 • „Lawrence z Arabii”;
 • „Dyktator”;
 • „Gwiezdne wojny – atak klonów”.

Chcesz zwiedzić pałac? Część pomieszczeń jest niedostępna dla zwiedzających, jednak kilka sal przeznaczono na potrzeby Muzeum Historii Wojskowości (Museo Histórico Militar de Sevilla). Może się ono pochwalić bogatą kolekcją zabytków, dzięki którym zdobędziesz wiele ciekawych informacji na temat historii i sztuki wojskowej.

Co jeszcze warto zobaczyć w tym miejscu?

W pobliżu Plaza de España w Sevilli możesz dodatkowo zobaczyć:

 • otaczający plac kanał, po którym można pływać łódką;
 • cztery mosty symbolizujące historyczne krainy Hiszpanii: Kastylię, Navarrę, Aragonię i Leon;
 • dwie wieże, bardzo zbliżone swym wyglądem do La Giralda;
 • mapę wszystkich hiszpańskich prowincji, ułożoną przed Pałacem Hiszpańskim, wykonaną z wysokiej jakości płytek azulejos;

kup bilety

Plaza de España i Park Marii Luizy – informacje praktyczne

Jeśli chcesz na własne oczy zobaczyć wszystkie wymienione już atrakcje, musisz w czasie zwiedzania Sewilli znaleźć czas na dłuższy spacer w rejonie Placu Hiszpańskiego. Znajduje się on w północno-wschodniej części Parque de María Luisa, do którego możesz się dostać bez większych problemów.

Kiedy możesz spacerować po parku?

Park udostępniany jest turystom codziennie, od 8:00 do 22:00. W tym czasie możesz do woli spacerować po jego alejkach, karmić gołębie oraz podziwiać budowle, które wzniesiono w tej części miasta. Ile czasu zajmie ci taki spacer? To już zależy tylko od ciebie. Kup bilety!

Plaza de Espana – Sevilla dla wymagających. Jak poznać wszystkie sekrety tego miejsca?

Chcesz wiedzieć więcej? Wybierz się na spacer z przewodnikiem. W trakcie takiej wycieczki dotrzesz do znanych i mniej znanych zakątków słynnego parku oraz poznasz historię jednego z najsłynniejszych placów miejskich na Półwyspie Iberyjskim.

Wiesz już, dlaczego warto odwiedzić Plaza de Espana. Sevilla zaskakuje tu nawet tych najbardziej doświadczonych turystów, a spacery po tej części miasta mogą się dla ciebie okazać niezapomnianą przygodą.


Zobacz też:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *