Hiszpańska Sewilla – atrakcje turystyczne. Czym wyróżnia się stolica Andaluzji?

sewilla atrakcje

Wyjątkowe miasto, które warto zobaczyć przynajmniej raz w życiu – to właśnie Sewilla. Atrakcje turystyczne zlokalizowane na jej obszarze są szczególnie warte uwagi. Jakie czynniki sprawiają, że jest ona tak popularnym celem wypraw? Sprawdź!

Prowincja Sewilla to wymarzony kierunek na wczasy dla tych, którzy chcą poznać historię Hiszpanii i jej folklor, a przy okazji spędzić czas w otoczeniu niezwykłych budowli. Co koniecznie musisz zobaczyć podczas wizyty w Sewilli? Atrakcji turystycznych tutaj nie brakuje. Sprawdź, na które zwrócić szczególną uwagę!

Sewilla – stolica Andaluzji i jej miejsce ma mapie Hiszpanii

Sewilla to stolica Andaluzji oraz ośrodek turystyczny, któremu ciężko jest się oprzeć. Miasto leży nad Gwadalkiwirem, a dzięki licznym kanałom posiada dobre połączenie z Atlantykiem. Może się pochwalić dobrze rozwiniętą gospodarką, dzięki czemu jest czwartym pod względem wielkości miastem w kraju. Bliskość Costa del Sol i moc atrakcji sprawiają z kolei, że miejscem tym coraz bardziej interesują się znane biura podróży.

Zobacz też:
Museo Picasso Malaga, czyli śladem wielkiej sztuki przez hiszpańskie wybrzeże

Sewilla – atrakcje turystyczne

Co warto zobaczyć w Sewilli? Atrakcji turystycznych tutaj nie brakuje. To jedna z najpiękniejszych hiszpańskich prowincji, a na jej zwiedzanie warto przeznaczyć kilka dni. Interesuje cię Sewilla na weekend? Oto obiekty, na których warto skupić uwagę.

Katedra Santa María de la Sede

Katedra w Sewilli została wpisana na listę UNESCO, co najlepiej świadczy o jej wartości. Świątynia ta powstała w miejscu, gdzie dawniej stał meczet, a ze względu na swe rozmiary szybko stała się jednym z najważniejszych obiektów w panoramie miasta. Tutaj od końca XIX wieku spoczywa Krzysztof Kolumb. Obiekt cieszy się wielkim zainteresowaniem wśród miłośników sztuki sakralnej.

Jest to jedna z największych katedr na świecie oraz jedna z najpiękniejszych świątyń gotyckich. W jej wnętrzu wielkie wrażenie robi ołtarz główny, w którym umieszczono 1000 figur. Przedstawiają one 45 scen z życia Jezusa i Marii. Znajduje się tu również Sala Kapitulna, uznawana za pierwszą eliptyczną salę renesansową w Europie. Zakrystia z XVI wieku, bogato wyposażony skarbiec – oto kolejne atrakcje, z jakimi spotkasz się w tym miejscu.

Tuż przy katedrze wznosi się dzwonnica, która pierwotnie była wykorzystywana jako minaret. Dziś sprawdza się m.in. jako taras widokowy. Gdy wzniesiono ją w XII wieku, była najwyższą budowlą na świecie. Dziś ma 104 m wysokości i w dalszym ciągu zajmuje ważne miejsce w panoramie Sewilli.

Chcesz zwiedzić katedrę Najświętszej Marii Panny? Interesuje cię dzwonnica la Giralda i czekający w niej punkt widokowy? Bilety możesz kupić na miejscu, jednak ze względu na spore zainteresowanie obiektem, dobrym pomysłem jest dokonanie wcześniejszej rezerwacji. Możesz wykupić bilet online, dzięki czemu będziesz mieć pewność, że zwiedzisz świątynię wtedy, gdy chcesz, a jej historię poznasz dzięki audioprzewodnikowi.

Zobacz też:
Poznaj Juzcar – przepiękną, pomalowaną na niebiesko Wioskę Smerfów w Andaluzji

Alkazar – pałac królewski w Sewilli

Kolejny zabytek, którego nie możesz pominąć podczas zwiedzania Sewilli, może pochwalić się historią sięgającą czasów wczesnego średniowiecza. Alkazar do XIII wieku służył Maurom, później trafił w ręce królów Kastylii. Do dziś ten kompleks pałacowy zajmuje rodzina królewska, choć turyści mogą zwiedzać jego najpiękniejsze zakątki.

Alcazar to budowla w stylu mudejar, mogąca się pochwalić pięknym ogrodem oraz wystawą muzealną poświęconą ceramice i płytkom azulejos. Budowla, która zagrała m.in. w „Grze o tron” to imponujący Pałac Króla Pedro z Salą Ambasadorów i Dziedzińcem Dziewic (Patio de las Doncellas). Są tu również królewskie apartamenty i gotycki pałac. Całość robi wrażenie, a obiekt został doceniony i wyróżniony wpisem na listę UNESCO.

Główne Archiwum Indii

To kolejny zabytek z listy UNESCO, który warto odwiedzić. Budynek został zbudowany w latach 70. XVI wieku i pierwotnie służył jako Giełda Kupiecka. Dziś mieści się tu archiwum, którego zbiory dostarczają wiele ważnych wiadomości na temat historii Hiszpanii i jej relacji z zamorskimi koloniami.

Barrio de Santa Cruz i dawna dzielnica żydowska

Ta część Sewilli cieszy się dużym powodzeniem wśród turystów odwiedzających stolicę Andaluzji. Dzielnica Świętego Krzyża przyciąga turystów m.in. wspomnianą już katedrą oraz pięknymi ogrodami Murillo. Jej najcenniejszym skrawkiem pozostaje jednak dawna dzielnica żydowska (Judería), która do dziś zadziwia swoim układem urbanistycznym i klimatycznymi, wąskimi uliczkami.

Zobacz też:
Kadyks – Hiszpania w swoich początkach. Sprawdź, co warto zwiedzić!

Złota Wieża

Jeśli chcesz poznać największe atrakcje Sewilli, nie możesz pominąć Złotej Wieży. Torre del Oro powstała w XIII wieku, a jej nazwa nawiązuje do efektu, jaki daje światło odbijające się od fasady. Dawniej wieża ta czuwała nad miejscowym portem, dziś jest ważną atrakcją, a w jej murach znajduje się Muzeum Marynarki Wojennej.

Triana

Ta dzielnica Sewilli może się pochwalić ciekawą zabudową, która skupiła się wzdłuż brzegów rzeki Gwadalkiwir. Dawniej było to samodzielne miasto, zamieszkane głównie przez marynarzy oraz rzemieślników. Zdaniem wielu osób to właśnie stąd wywodzi się flamenco. Czy tak jest w istocie? Nie wiadomo, choć ta część miasta przyciąga ciekawym folklorem. Większość turystów zagląda tu jednak ze względu na obiekt sakralny, jakim jest kościół św. Anny z XIII wieku.

Parque de Maria Luisa – zielone płuca Sewilli

Park Marii Luizy znany jest jako idealne miejsce na spacer dla tych, którzy chcą schronić się przed słońcem i odpocząć w otoczeniu pięknej zieleni. Pomnik Gustavo Adolfo Bécquera czy Fontanna Lwów to wybrane atrakcje Sewilli, które umilają spacer po parku. Czekają tu również takie miejsca jak:

  • Muzeum Archeologiczne;
  • Muzeum Sztuki i Lokalnych Zwyczajów.

Częścią tego zielonego kawałka miasta jest Plac Hiszpański (Plaza de España). To ważne miejsce w Sewilli, któremu warto poświęcić nieco więcej uwagi. W 1928 roku powstał przy nim budynek w kształcie półkola, który szybko stał się wizytówką placu. Dziś mieści się w nim Muzeum Historii Wojskowości z cennymi zbiorami. Plac otacza kanał, po którym można popływać łódkami.

Zobacz też:
Sacromonte – cygańska dzielnica mieszkalna, stolica flamenco w Granadzie i Muzeum Jaskiń Cuevas de Sacromonte

W pobliżu czeka kolejna atrakcja. To Plac Amerykański (Plaza de América) z takimi obiektami jak neogotycki Pawilon Królewski.

Universidad de Sevilla

Ciekawe miejsca mogą wiązać się też z życiem studenckim Sewilli. Atrakcją turystyczną jest siedziba uniwersytetu. To budynek dawnej królewska fabryki cygar, wzniesiony w połowie XVIII wieku. Jeśli chcesz go zwiedzić, musisz się tu wybrać w tygodniu. Od poniedziałku do czwartku o 11:00 turyści mogą wejść na jego teren z przewodnikiem, odkryć jego dzieje i zobaczyć najciekawsze zakątki.

Casa de Pilatos

Dom Piłata nie jest być może najczęściej zwiedzaną atrakcją Sewilli, jednak nie będziesz żałować wizyty w tym miejscu. To pierwowzór andaluzyjskich pałaców, które są bardzo popularne w południowej części Hiszpanii. Budynek pochodzi z końca XV wieku. Czekają tu piękne dziedzińce, ogrody oraz wnętrza ozdobione charakterystycznymi płytkami ceramicznymi. W obiekcie czeka z kolei ciekawa kolekcja malarstwa, z którą każda zainteresowana osoba może się zapoznać.

Metropol Parasol

W centrum Sewilli zlokalizowana jest największa na świecie drewniana konstrukcja Setas de Sevilla. To drewniany grzyb o wymiarach 50 na 70 m, liczący 26 m wysokości. Do jego budowy zużyto 8 tysięcy drewnianych kawałków, dzięki którym powstał obiekt spełniający wiele funkcji. Rynek, punkt widokowy i muzeum pamiątek z czasów rzymskich i mauretańskich – oto te najważniejsze.

Zobacz też:
Alhambra – Hiszpania arabska. Pałac Nasrydów w Grenadzie i jego skarby

Plaza de Toros

Chcesz się poczuć niczym torreador? Arena walk byków w Sewilli stanie się ważnym punktem na trasie twojego spaceru. Plaza de Toros de la Real Maestranza de Caballería de Sevilla to najstarszy obiekt tego typu w kraju, któremu warto poświęcić swój czas.

Czy wiesz, że…

Poznaj też ciekawostki na temat Sewilli:

  • w Sewilli Wielki Tydzień (Semana Santa) obchodzony jest wyjątkowo uroczyście, a najważniejszą częścią uroczystości jest pasos – pochód z drewnianymi platformami, na których przedstawiane są najważniejsze wydarzenia pasyjne;
  • Feria de Abril, czyli uroczyste powitanie wiosny, jest jednym z ważniejszych wydarzeń w miejskim kalendarium i nie lada gratką dla miłośników hiszpańskiego folkloru;
  • w tutejszych barach zjesz najlepsze tapas w Hiszpanii.

Najważniejsze atrakcje Sewilli robią wrażenie. W 2021 roku miejsce to było jednym z najchętniej wybieranych kierunków turystycznych. Niejeden podróżnik wróci na jego teren w najbliższych miesiącach. Nic w tym dziwnego. To stare miasto zachwyca, a spacer po jego ulicach to rewelacyjna przygoda.


Zobacz też:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.