Pałac króla Sobieskiego to wspaniała, barokowa siedziba, otoczona rozciągającym się na wiele hektarów parkiem oraz zabudowaniami. Posiada ona liczne walory artystyczne i historyczne, a ponadto, dzięki organizowanym na jej terenie licznym atrakcjom, corocznie przyciąga całe rodziny. Jeżeli interesują cię dzieje pałacu w Wilanowie i organizowane w nim wydarzenia, zapoznaj się z naszym tekstem i sprawdź, dlaczego warto go odwiedzić!
Historia Pałacu w Wilanowie
Pałac w Wilanowie początkowo stanowił zaledwie magnacką rezydencję. Dopiero w latach 1681-96 rozbudowano go i dostosowano do potrzeb króla Jana III Sobieskiego oraz Marii Kazimiery. Dobudowano wówczas drugie piętro i dokonano wielu pomniejszych alteracji.
Po odejściu króla pałac przejęli jego dwaj synowie, Konstanty i Aleksander. Ten pierwszy odsprzedał go jednak Elżbiecie Sieniawskiej. Ona natomiast kazała rozbudować rezydencję, dodając m.in. skrzydła boczne. Po śmierci Sieniawskiej pałac przez jakiś czas pozostawał jeszcze w posiadaniu jej rodziny. Później stał się on własnością króla Augusta II Mocnego, a od niego przejęła rezydencję Izabela Lubomirska. Sprawiła ona, że okolice pałacu w Wilanowie wzbogaciły się o kolejne budowle, a w samej siedzibie można było podziwiać liczne cenne dzieła sztuki.
W 1805 r. z inicjatywy Stanisława Kostki Potockiego w pałacu powstało jedne z pierwszych w Polsce publicznych muzeów. Ostatnim właścicielem rezydencji był polski hrabia Adam Branicki. Pozostała ona w jego rodzinie aż do 1945 r.
II wojna światowa nie oszczędziła zarówno terenów pałacowych, jak i znajdujących się w nim dzieł sztuki. Szacuje się, że aż 80% skradli Niemcy oraz Węgrzy. Po wojnie pałac przejęło państwo, które zarządziło liczne prace konserwatorskie i postarało się o zwrot większości wywiezionych z Polski cennych zbiorów. Rezydencję w Wilanowie udostępniono do zwiedzania w 1962 r. a w 1994 r. zespół pałacowy uznano za pomnik historii.
Styl architektoniczny rezydencji króla Jana Sobieskiego
Obok pałacu w Wilanowie nie da się przejść obojętnie. Budowla jest barokowa – da się dostrzec w niej zarówno wpływy europejskiej sztuki, jak i tradycyjne czy staropolskie akcenty. Sztukateria i malarstwo pałacu to efekt prac takich znamienitych artystów, jak m.in. Michaleangelo Palloni, Jan Reisner, Johann Samuel Mock czy Francesco Fumo. Godne uwagi są liczne akcenty nawiązujące do antyku. Mają one rozsławiać ród Sobieskich i przypominać o militarnych sukcesach władcy, który zamieszkiwał niegdyś pałac.
Muzeum Plakatu i inne atrakcje
Tereny pałacowe w Wilanowie zachwycają zarówno przyjezdnych, jak i samych warszawiaków. Chociaż warta zobaczenia jest oczywiście sama fasada pałacu, zwiedzający mają możliwość zapoznania się także z innymi atrakcjami.
Muzeum Pałacu i park Wilanowski
Za niewielką cenę możliwe jest zakupienie biletu do słynnego Muzeum Pałacu Króla Jana III Sobieskiego. Mamy wówczas okazję zwiedzić Pokoje Chińskie i Myśliwskie, Salę Białą, królewskie apartamenty, dawne pokoje Sobieskich na piętrze czy galerię „Kolekcjonerstwo Potockich”. Co więcej, ten sam bilet upoważnia do wstępu na teren parku Wilanowskiego. Na tym wielohektarowym terenie zobaczymy m.in. liczne pałacowe rzeźby, sarkofag Stanisława Kostki Potockiego czy neogotycki budynek Pompowni z XIX w. Wyprawa do parku to także doskonała okazja do podziwiania licznych okazów starych drzew, krzewów i kompozycji kwiatowych.
Królewski Ogród Światła
Atrakcją, która corocznie przyciąga na tereny pałacu, jest jesienno-zimowa wystawa, czyli Królewski Ogród Światła. Podczas niej ogrody Wilanowskie zostają efektownie rozświetlone. Ponadto podczas wystawy mają miejsce różnorodne interaktywne atrakcje, odpowiednie dla rodzin z dziećmi.
Muzeum Plakatu
Muzeum Plakatu to placówka znajdująca się na terenie zespołu pałacowo-ogrodowego w Wilanowie. Otwarte w 1968 r., stanowiło pierwsze takie muzeum na świecie. Liczne zbiory słynnych artystów, m.in. Picassa czy Warhola, stanowią prawdziwą ucztę dla oczu wszystkich wielbicieli sztuki!
Wydarzenia muzyczne
Melomanom zdecydowanie polecamy z kolei zapoznanie się z wydarzeniami muzycznymi, które bardzo często odbywają się na terenie pałacu w Wilanowie – warto śledzić informacje o nich na bieżąco!
Podsumowanie
Liczne wydarzenia, jakie oferowane są w ramach wizyty w pałacu w Wilanowie sprawiają, że zdecydowanie warto pokusić się o zatrzymanie się w nim na dłużej. Zarówno miłośnicy malarstwa, jak i muzyki czy natury znajdą tu coś w sam raz dla siebie!
Zaplanuj swoją podróż!
Znajdź nocleg i zarezerwuj pobyt!
W serwisie Booking.com masz do wyboru niezliczone hotele, apartamenty, pensjonaty, hostele i wiele innych obiektów turystycznych. Komfortowe noclegi, atrakcyjne ceny na każdą kieszeń!
Tanie loty – bilety na samolot
Skyscanner to najpopularniejsze wyszukiwarki połączeń lotniczych na świecie. Znajdziesz tu oferty najważniejszych linii i przewoźników. Wybierz terminy, lokalizacje, poszukaj promocji i kup bilet na tani lot samolotem!
Jeżeli nie wiesz jak dostać się z lotniska do centrum miasta skorzystaj z możliwości rezerwacji biletów autobusowych na transfer. Dzięki temu bez problemu dostaniesz się do swojej miejscowości docelowej.
Jeżeli na lotnisko w Polsce dojeżdżasz własnym samochodem, zarezerwuj również online parking przy lotnisku w atrakcyjnej cenie.
Zabezpiecz swoją podróż
Niezależnie od celu podróży, warto wykupić ubezpieczenie, które ochroni Ciebie na wypadek niespodziewanych zdarzeń (np. zdrowotnych, OC czy związanych z kradzieżą bagażu). Skorzystaj z wygodnej porównywarki, ceny zaczynają się już od 2,63 zł dziennie.
Zwiedzanie. Ciekawe miejsca, wejściówki, kupony rabatowe
GetYourGuide to świetny internetowy przewodnik turystyczny. Zamówisz oprowadzanie przez cicerone, zapiszesz na zorganizowaną wycieczkę, kupisz bilety ze zniżkami do zabytków, muzeów, teatrów, galerii sztuki i wielu innych miejsc! Na GoCity.com wykupisz kartę miejską, dzięki której na miejscu zapłacisz mniej za wiele rzeczy!
Zobacz atrakcje i zarezerwuj bilety