Bez Pałacu Kultury i Nauki ciężko obecnie wyobrazić sobie dzisiejszą panoramę Warszawy. Wieżowiec jest zdecydowanie wart odwiedzenia, nie tylko ze względu na wartość historyczną, ale przede wszystkim atrakcje i wydarzenia, jakie odbywają się na jego terenie. Poznaj historię PKiN oraz sprawdź, co warto w nim zwiedzić.
Historia powstania PKiN
Pałac Kultury i Nauki był darem Narodu Radzieckiego, a jego pomysłodawcą Józef Stalin. W dniu 5 kwietnia 1952 roku rządy ZSRR i PRL podpisały umowę w sprawie budowy wieżowca. Jego projektantem został Lew Rudniew. Architektowi zależało na zawarciu w wyglądzie budynku polskich akcentów. Z tego powodu zwiedził różne miasta i na postawie zebranych informacji stworzył pięć przykładowych projektów. Do wybranego planu strona polska zdecydowała się dołączyć gmachy teatrów, dodatkowe wejście do Sali Kongresowej oraz sale wystawowe.
Budowa PKiN trwała od 1 maja 1952 do 21 lipca 1955. W sumie pracowało przy niej 3500–5000 robotników ze Związku Radzieckiego oraz 4000 z PRL.
W 1953 roku Rada Państwa i Rada Ministrów PRL nadała wieżowcowi nazwę Pałac Kultury i Nauki im. Józefa Stalina. Planowano nawet wzniesienie pomnika dyktatora, jednak zrezygnowano z niego, kiedy żaden projekt nie zyskał uznania Partii. 21 lipca 1955 roku podpisano protokół o przekazaniu Pałacu rządowi PRL, natomiast 22 lipca został on oddany do użytku.
W 2000 roku, w noc sylwestrową na 40. kondygnacji PKiN został odsłonięty słynny Zegar Milenijny.
Architektura PKiN
Pałac jest wzorowany na moskiewskich Siedmiu Siostrach oraz amerykańskich wieżowcach art deco. Styl, w jakim zbudowano wieżowiec, uznaje się za połączenie socrealizmu z historycyzmem. Budynek wraz z iglicą osiąga 232 m i liczy 42 piętra. Został on wykonany z piaskowca, wapienia, marmuru oraz granitu, a sama fasada to spieki ceramiczne. Po latach osadzania się brudu wieżowiec przyjął zszarzałą barwę. Na szczęście wciąż można zobaczyć jego pierwotny wygląd na kolorowych fotografiach i niektórych filmach z lat 50.
Przed głównym wejściem Pałacu Kultury znajdują się dwie rzeźby, Mikołaja Kopernika (autorstwa Ludwiki Nitschowej) oraz Adama Mickiewicza (autorstwa Stanisława Horno-Popławskiego). Ponadto budynek zdobią rzeźby alegoryczne, dłuta radzieckich rzeźbiarzy.
Taras widokowy PKiN
Początki tarasu PKiN nie były najlepsze. W 1956 r. miała na nim bowiem miejsce seria samobójczych skoków, po których zdecydowano się na założenie specjalnych krat i zadaszenia tarasu.
Na szczęście zła sława zadaszanego tarasu nie przeszkodziła przemienieniu go w jedną z największych atrakcji PKiN. Dzięki niemu odwiedzający mogą podziwiać wspaniałą panoramę Warszawy, odwiedzić galerię wewnętrzną oraz Salę Gotycką, której gwiaździste sklepienie zostało ozdobione czterema rozetami.
Wydarzenia w Pałacu Kultury i Nauki
W Pałacu Kultury znajduje się wiele instytucji i przedsiębiorstw wartych odwiedzenia:
- teatry (Studio, Dramatyczny, Lalka i 6 Piętro);
- kino Kinoteka;
- muzea (Ewolucji PAN i Narodowe Muzeum Techniki);
- targi i wystawy (m.in. Międzynarodowe Targi Książki).
Oprócz tego PKiN jest siedzibą Collegium Civitas, Pałacu Młodzieży, Wyższej Szkoły Promocji, Mediów i Show Businessu, Instytutu Nauk Ekonomicznych PAN, Europejskiej Uczelni Ekonomiczno-Informatyczna, Wszechnicy, Akademii Fotografii, Rady Doskonałości Naukowej oraz władz PAN.
Uznanie PKiN za zabytek
2 lutego 2007 roku zgodnie z decyzją wojewódzkiego konserwatora zabytków w Warszawie Macieja Czeredysa, PKiN został wpisany do rejestru zabytków. Spotkało się to ze sprzeciwem wielu osób ze świata nauki, kultury i mediów, którzy wystosowali nawet protest do prezydenta RP. Przeciwnicy widzieli w PKiN przede wszystkim symbol zniewolenia Polaków przez Sowietów. Uczynienie PKiN zabytkiem było jednak popierane przez wielu historyków sztuki, architektów i varsavianistów. Ostatecznie budynek pozostał zabytkiem.
Chociaż PKiN budzi różne emocje, nie da się ukryć, że nadal pozostaje jednym z najbardziej charakterystycznych punktów Warszawy. Bez niego ciężko sobie obecnie wyobrazić naszą stolicę. Ponadto ciekawe atrakcje i instytucje, jakie się w nim mieszczą, zdecydowanie warte są odwiedzin!
Zaplanuj swoją podróż!
Znajdź nocleg i zarezerwuj pobyt!
W serwisie Booking.com masz do wyboru niezliczone hotele, apartamenty, pensjonaty, hostele i wiele innych obiektów turystycznych. Komfortowe noclegi, atrakcyjne ceny na każdą kieszeń!
Tanie loty – bilety na samolot
Skyscanner to najpopularniejsze wyszukiwarki połączeń lotniczych na świecie. Znajdziesz tu oferty najważniejszych linii i przewoźników. Wybierz terminy, lokalizacje, poszukaj promocji i kup bilet na tani lot samolotem!
Jeżeli nie wiesz jak dostać się z lotniska do centrum miasta skorzystaj z możliwości rezerwacji biletów autobusowych na transfer. Dzięki temu bez problemu dostaniesz się do swojej miejscowości docelowej.
Jeżeli na lotnisko w Polsce dojeżdżasz własnym samochodem, zarezerwuj również online parking przy lotnisku w atrakcyjnej cenie.
Zabezpiecz swoją podróż
Niezależnie od celu podróży, warto wykupić ubezpieczenie, które ochroni Ciebie na wypadek niespodziewanych zdarzeń (np. zdrowotnych, OC czy związanych z kradzieżą bagażu). Skorzystaj z wygodnej porównywarki, ceny zaczynają się już od 2,63 zł dziennie.
Zwiedzanie. Ciekawe miejsca, wejściówki, kupony rabatowe
GetYourGuide to świetny internetowy przewodnik turystyczny. Zamówisz oprowadzanie przez cicerone, zapiszesz na zorganizowaną wycieczkę, kupisz bilety ze zniżkami do zabytków, muzeów, teatrów, galerii sztuki i wielu innych miejsc! Na GoCity.com wykupisz kartę miejską, dzięki której na miejscu zapłacisz mniej za wiele rzeczy!
Zobacz atrakcje i zarezerwuj bilety