Czy wiesz, że w Olsztynie możesz zobaczyć okruchy skał z Księżyca? Naprawdę! Załoga statku kosmicznego Apollo 11 przekazała je olsztyńskiemu Obserwatorium Astronomicznemu. To nie wszystko, bo takich niesamowitych atrakcji w Olsztynie jest więcej! Przykładem jest choćby zachowana do dziś tablica astronomiczna, wyryta na fasadzie zamkowego krużganku prawdopodobnie przez samego Mikołaja Kopernika. Słynny astronom mieszkał w Olsztynie przez kilka lat, a nawet był administratorem dóbr kapituły warmińskiej. Jakie jeszcze niespodzianki czekają na turystów w Olsztynie? Tego dowiesz się w dalszej części artykułu.
Dlaczego warto zwiedzić Olsztyn?
Olsztyn leży nad rzeczką Łyną i w sąsiedztwie aż 11 jezior, tworzących Pojezierze Olsztyńskie. Malownicze położenie miasta, liczne tereny zielone oraz zabytki architektury to powód, dla którego licznie odwiedzają je turyści. Olsztyn jest stolicą województwa warmińsko-mazurskiego, jednak geograficznie należy do regionu Warmii. Oznacza to, że blisko stąd zarówno nad mazurskie jeziora, jak i do uroczych miasteczek w pobliżu Zalewu Wiślanego. Tym bardziej warto zatrzymać się tu na kilka dni i poznać bliżej atrakcje Olsztyna. Ten artykuł pomoże ci zorganizować wycieczkę i ustalić plan zwiedzania.
Olsztyn – miasto kapituły warmińskiej
W średniowieczu teren Warmii należał do warmińskiej kapituły biskupiej, więc to administracja kościelna lokowała kolejne wsie i miasta. Olsztyn powstał w połowie XIV wieku, w pobliżu osady skupionej wokół strażnicy granicznej, broniącej przed najazdami Litwinów i Krzyżaków. Wtedy też zbudowano murowany zamek obronny nad Łyną. W okolicy było kilka majątków rycerskich i wiosek czynszowych. W kolejnych stuleciach powstał rynek, ratusz i kamienice mieszczańskie. Wskutek licznych wojen i najazdów miasto kilkukrotnie przechodziło pod panowanie Zakonu Krzyżackiego i Królestwa Polskiego. Ciekawostką jest fakt, że podczas jednego z oblężeń organizatorem skutecznej obrony zamku był sam Mikołaj Kopernik.
Współczesny Olsztyn. Stolica Warmii i Mazur
Współczesny Olsztyn łączy tradycję z nowoczesnością. Widać to zarówno w architekturze miejskiej, w ekspozycjach olsztyńskich muzeów, jak i na przykładzie zadbanej zieleni miejskich parków czy też szerokiej ofercie różnorodnych atrakcji. Jeśli lubisz kameralne zaułki i zabytkowe budowle, to na pewno spodoba ci się olsztyńskie Stare Miasto. Wolisz odpocząć na łonie przyrody? Czekają na ciebie ławki i piknikowe polany w Parku Centralnym i na Podzamczu, plaża nad jeziorem Ukiel i dzikie zatoczki nad Jeziorem Długim. Lubisz aktywny wypoczynek? Wypożycz rower i wybierz się na wycieczkę rowerową albo na wędrówkę Łynostradą. Zainteresuje cię też zapewne oferta Centrum Sportowo-Rekreacyjnego w Olsztynie.
Olsztyn – atrakcje turystyczne na Starym Mieście
Zwiedzanie olsztyńskiej starówki zacznij od przejścia pod Wysoką Bramą. To gotycka brama miejska, jedyny zachowany w dobrym stanie fragment dawnych obwarowań miasta. Za bramą ciągnie się uroczy deptak w ciągu ulicy Staromiejskiej. Otaczają ją kamienice z pubami i restauracjami. Jest też kilka sklepików z pamiątkami. Skręcając w ulicę Targ Rybny, dojdziesz do uroczego skweru. Tu z dawnej zabudowy udało się zrekonstruować tylko ceglany budynek dawnej drukarni i siedziby redakcji „Gazety Olsztyńskiej”. Wewnątrz obejrzysz wystawy oddziału Muzeum Warmii i Mazur. Sercem Starego Miasta jest Rynek z gotyckim Starym Ratuszem z XIV wieku. Otaczają go XVIII-wieczne kamienice z podcieniami. Dekoracyjne elementy barokowe i współczesne dodano już w trakcie powojennej odbudowy. Najciekawsze zabytki Olsztyna warto poznać dokładniej.
Rynek Starego Miasta
Patrząc na zabudowę rynku, miej świadomość, że zarówno Ratusz, jak i kamienice zostały odbudowane po zniszczeniach wojennych. Ratusz przeszedł też przebudowę po pożarze w I połowie XVII wieku. Obecnie mieści się w nim biblioteka miejska. Najstarsza kamienica stoi pod wschodniej stronie rynku i ma ostre zakończenia podcieniowych łuków. To tzw. „dom burmistrza”, pochodzący z przełomu XV i XVI wieku. Latem na rynku i w okolicy koncentruje się życie kulturalne miasta, w tym imprezy organizowane w ramach Olsztyńskiego Lata Artystycznego.
Bazylika Archikatedralna św. Jakuba Apostoła
Monumentalna świątynia z czerwone cegły pochodzi z przełomu XIV i XV wieku. W związku z licznymi wojnami i pożarami była kilka razy przebudowana. W świątyni znajdują się relikwie św. Wojciecha, przywiezione tu z Gniezna. Zwróć uwagę na gotyckie sklepienie, ceglane filary, wysokie i wąskie okna z witrażami. Wzrok przyciąga zabytkowe tabernakulum i chrzcielnica. Do wyposażenia katedry należą też m.in. zabytkowe organy. Na przełomie XIX i XX wieku grał na nich kompozytor Feliks Nowowiejski, który był wtedy organistą w tej świątyni. Kolejne sakralne zabytki obejrzysz w sąsiednim Muzeum Archidiecezji Warmińskiej.
Zamek Kapituły Warmińskiej
Do Zamku Kapituły Warmińskiej dojdziesz skręcając z Rynku w ulicę Zamkową. Po drodze miniesz pomnik Mikołaja Kopernika na ławeczce, a także amfiteatr miejski. Najstarsze ceglane skrzydło gotyckiej budowli pochodzi z II połowy XIV wieku. Właśnie tu mieszkał i pracował Mikołaj Kopernik. W zamkowych komnatach stworzył część dzieła „O obrotach sfer niebieskich”, a na tynku krużganka wyrysował tablicę astronomiczną. Obecnie w pomieszczeniach Zamku mieszczą się sale wystawowe Muzeum Warmii i Mazur. Koniecznie wejdź na wieżę zamkową i zobacz panoramę miasta. Na dziedzińcu przed Zamkiem zobaczysz kamienny posąg zwany „babą pruską” – to prawdopodobnie obiekt kultu pogańskiego.
Śladami Mikołaja Kopernika. Planetarium i obserwatorium astronomiczne w Olsztynie
Obserwatorium mieści się w zabytkowej wieży ciśnień przy ulicy Żołnierskiej. Zobaczysz tu m.in. zabytkowe lunety i zegary, kolekcję meteorytów, w tym odłamki skał z Księżyca. Ostatnie piętro to taras panoramiczny. Placówka organizuje też nocne pokazy nieba.
Siedzibą olsztyńskiego planetarium jest charakterystyczny budynek ze stalową kopułą przy alei Piłsudskiego. Największym powodzeniem cieszą się seanse na żywo z astronomem, który zajmująco opowiada o Układzie Słonecznym, konstelacjach gwiazd i planet.
Olsztyn. Atrakcje dla dzieci i młodzieży
Dokąd zabrać dzieci w Olsztynie? Jak zorganizować czas młodzieży? Oto nasze propozycje:
- spektakl w Olsztyńskim Teatrze Lalek;
- wizyta w wodnym parku rozrywki Aquasfera;
- wizyta w Centrum Techniki i Rozwoju Regionu Muzeum Nowoczesności, urządzonym w starym Tartaku Raphaelsonów;
- rodzinna wycieczka kajakami po Łynie;
- oferta Centrum Sportowo-Rekreacyjnego „Ukiel”, są tu boiska, korty i jest wypożyczalnia sprzętów do uprawiania sportów wodnych;
- piknik na plaży nad jeziorem Ukiel lub wędkowanie w Jeziorze Trackim;
- spacery deptakiem nad Łyną, jazda na rowerze i odpoczynek na łonie przyrody w olsztyńskich parkach.
Zmęczyło cię zwiedzanie Olsztyna? Odpocznij w Parku Podzamcze
Podzamcze to klimatyczny park z fontanną i placem zabaw dla dzieci. Z mostu Młyńskiego ładnie widać niewielki wodospad na Łynie. Parkowe alejki wiodą pod imponującymi ceglanymi mostami kolejowymi z II połowy XIX wieku. Równie malowniczy jest Park Centralny o powierzchni 13 ha, położony na wschód od historycznego centrum miasta. Są tu wygodne chodniki, trasy rowerowe i romantyczne kładki nad Łyną. Centrum parku stanowi podświetlana fontanna z półkulami, symbolizującymi planety Układu Słonecznego.
Kulinarne imprezy cykliczne, czyli co zjeść w Olsztynie
Choć miasto jest kulturalnym centrum regionu i słynie z koncertów organowych w katedrze oraz występów artystycznych w amfiteatrze, to nie brakuje też imprez o charakterze kulinarnym. Przykładem jest Festiwal Dziedzictwa Kulinarnego Warmii, Mazur i Powiśla (pod koniec sierpnia) oraz Ogólnopolskie Święto Sera. Te wydarzenia to nawiązanie do bogatej w smaki regionalnej kuchni. Będąc w miejscowej restauracji, skosztuj takich potraw jak: placek warmiński z serami kozimi, zupa karmuszka czy sandacz w ziołach. Smakoszom chmielowych trunków polecić można piwo „Kormoran” – wyrób Browaru Warmia. Można zatem stwierdzić, że turysta przeżyje w Olsztynie zarówno ucztę duchową, jak i smakową.
Czy wybrałeś już najciekawsze atrakcje Olsztyna? Zwiedzanie miasta zajmuje zwykle 2-3 dni. Poruszanie się po mieście ułatwiają regularnie kursujące autobusy i tramwaje. Do Olsztyna dojedziesz samochodem, pociągiem lub autokarem. Najbliższe lotnisko pasażerskie znajduje się w Szymanach, w odległości 55 km od centrum Olsztyna.
Zaplanuj swoją podróż!
Znajdź nocleg i zarezerwuj pobyt!
W serwisie Booking.com masz do wyboru niezliczone hotele, apartamenty, pensjonaty, hostele i wiele innych obiektów turystycznych. Komfortowe noclegi, atrakcyjne ceny na każdą kieszeń!
Tanie loty – bilety na samolot
Skyscanner to najpopularniejsze wyszukiwarki połączeń lotniczych na świecie. Znajdziesz tu oferty najważniejszych linii i przewoźników. Wybierz terminy, lokalizacje, poszukaj promocji i kup bilet na tani lot samolotem!
Jeżeli nie wiesz jak dostać się z lotniska do centrum miasta skorzystaj z możliwości rezerwacji biletów autobusowych na transfer. Dzięki temu bez problemu dostaniesz się do swojej miejscowości docelowej.
Jeżeli na lotnisko w Polsce dojeżdżasz własnym samochodem, zarezerwuj również online parking przy lotnisku w atrakcyjnej cenie.
Zabezpiecz swoją podróż
Niezależnie od celu podróży, warto wykupić ubezpieczenie, które ochroni Ciebie na wypadek niespodziewanych zdarzeń (np. zdrowotnych, OC czy związanych z kradzieżą bagażu). Skorzystaj z wygodnej porównywarki, ceny zaczynają się już od 2,63 zł dziennie.
Zwiedzanie. Ciekawe miejsca, wejściówki, kupony rabatowe
GetYourGuide to świetny internetowy przewodnik turystyczny. Zamówisz oprowadzanie przez cicerone, zapiszesz na zorganizowaną wycieczkę, kupisz bilety ze zniżkami do zabytków, muzeów, teatrów, galerii sztuki i wielu innych miejsc! Na GoCity.com wykupisz kartę miejską, dzięki której na miejscu zapłacisz mniej za wiele rzeczy!
Zobacz atrakcje i zarezerwuj bilety