Ogród Japoński. Wrocław ma atrakcję dla miłośników orientalnej przyrody

Ogród Japoński we Wrocławiu zachwyca barwną kompozycją egzotycznych roślin, wody i orientalnej architektury ogrodowej. To miejsce, w którym przeniesiesz się na kilka godzin do Kraju Kwitnącej Wiśni. Dowiedz się więcej o tej niezwykłej atrakcji Wrocławia.

ogród japoński wrocław

Jeśli marzysz wycieczce do dalekiej Japonii, ale z różnych względów nie możesz tam pojechać, to koniecznie odwiedź ogród japoński. Wrocław szczyci się tą atrakcją od dawna, ale nadal nie wszyscy turyści o tym wiedzą. Nie dla ciebie dalekie podróże i orientalne klimaty? Nic nie szkodzi. Odpoczynek pod rozłożystymi rododendronami i spacery romantycznymi alejkami to świetny sposób na relaks i bliski kontakt z przyrodą. Jak i kiedy powstał Ogród Japoński we Wrocławiu? Co można tam zobaczyć? O tym przeczytasz w dalszej części artykułu.

Ogród Japoński we Wrocławiu. Historia powstania

Ogród założono w 1913 roku z okazji Wystawy Stulecia we Wrocławiu. Inicjatorem jego budowy był miłośnik kultury orientalnej hrabia Fritz von Hochberg. Projekt sporządził japoński architekt krajobrazu Mankichi Arai. Nasadzeniami roślin zajmował się zespół polskich i japońskich ogrodników. Większość architektury ogrodowej wypożyczono na czas wystawy, a potem zdemontowano. Po wojnie ogród podupadł, a jego odbudowę podjęto w latach 90. ubiegłego wieku. Niestety, efekty pracy zniweczyła powódź w 1997 roku. Ogród otarto ponownie w 1999 roku i od tamtej pory należy do najciekawszych wrocławskich atrakcji.

Zobacz też:
Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu – Miejsce Pamięci, nazistowski obóz koncentracyjny i zagłady

Gdzie znaleźć tę atrakcję na mapie Wrocławia?

Ogród Japoński we Wrocławiu znajduje się przy ulicy Mickiewicza, naprzeciw Parku Szczytnickiego. Warto wybrać dojście od strony Hali Stulecia i przejść pod słynna wrocławską pergolą z zielonych pnączy. Jeśli poruszasz się po mieście komunikacja miejską, to dojedziesz autobusami nr 145 i 146 (przystanek Hala Stulecia) lub tramwajami linii 1, 2, 4 i 10. Najbliższe parkingi znajdziesz przy ul. Wróblewskiego obok Pawilonu Czterech Kopuł i przy ul. Mickiewicza, na wysokości Parku Szczytnickiego.

Wrocławski Ogród Japoński. Orientalne rośliny, strumyki i stawy

Ogród zachwyca wiosną i latem soczystą zielenią orientalnych drzew i krzewów. Na tle zimozielonych sosen drobnokwiatowych i jodeł koreańskich kwitną różne odmiany wiśni, różaneczników i azalii. Z rzadkich gatunków roślin zobaczysz tu metasekwoję chińską, modrzewnik chiński, judaszowiec, a także znane z naszych ogrodów wierzby Hakuro i klony palmowe. Elementami charakterystycznymi dla japońskiej sztuki ogrodowej są strumyki, stawy i kaskady, a także malownicze mostki i orientalna altana z ozdobnym dachem i tarasem widokowym. Klimatu dodają kamienne latarnie, misy a także niesamowity zapach i odgłosy szemrzących strumyków, kaskad i śpiewu ptaków, których jest tu mnóstwo.

Zobacz też:
Frombork – atrakcje turystyczne. Co warto zobaczyć?

Ogród Japoński we Wrocławiu. Poznaj znaczenie symboliki

W ogrodzie japońskim każdy niemal element ma jakieś znaczenie symboliczne. Tak samo jest w ogrodzie wrocławskim. Wartki strumyk i kaskada symbolizuje temperament mężczyzny, a spokojny strumyk osobowość kobiety. Obydwie rzeczki łączą się w staw IKE, w którym pływają karpie Koi. One symbolizują szczęście i długie życie. Brzegi stawu łączy drewniany most z altanką. Cały układ ogrodu z licznymi skarpami z głazów, strumieniami i oczkiem wodnym, symbolizującym morze, odzwierciedla naturalny krajobraz Japonii.

Ogród Japoński Wrocław. Cennik biletów i godziny otwarcia

Ogród Japoński we Wrocławiu czynny jest od początku kwietnia do końca października w godzinach od 9 do 19. Bilety kupuje się w kasie przy wejściu głównym, płacąc gotówką lub kartą płatniczą. Bilet normalny kosztuje 12,00 złotych, ulgowy 8,00 złotych, a rodzinny 32,00 złote. W związku z tym, że na terenie ogrodu odbywają się często plenerowe sesje zdjęciowe, zarząd ogrodu wprowadził też bilety wielokrotne i bilety specjalne na profesjonalne sesje fotograficzne.

Zwiedzanie Ogrodu Japońskiego we Wrocławiu. O czym warto wiedzieć?

Na terenie ogrodu nie ma toalety ani barów z przekąskami. Za głównym wejściem w prawo, obok studni działa herbaciarnia. Regulamin zwiedzania zabrania wprowadzania psów. Wchodząc z małymi dziećmi pilnuj ich, aby nie pośliznęły się na kamiennych skarpach i nie wpadły do wody. Zakazane jest wchodzenie do strumieni, stawu oraz łowienie ryb. Nie wolno też zbaczać z alejek, przestawiać architektury ogrodowej ani zrywać roślin i dewastować zieleni. Ogrodowe alejki nie są wygodne dla wózków inwalidzkich i dziecięcych.

Zobacz też:
Olsztyn - atrakcje dla każdego turysty. Zabytki, muzea i ciekawe miejsca

Jakie atrakcje w okolicy Ogrodu Japońskiego warto zobaczyć?

Zwiedzanie japońskiego ogrodu warto połączyć z pobliskimi atrakcjami, których jest w okolicy mnóstwo. Oto najważniejsze z nich:

  • ZOO i Afrykarium;
  • dziecięcy park rozrywki przy Hali Stulecia;
  • spacer po parku Szczytnickim;
  • Muzeum Sztuki Współczesnej w Pawilonie Czterech Kopuł;
  • odpoczynek przy wrocławskiej fontannie multimedialnej;
  • wizyta w Obserwatorium Astronomicznym i Planetarium Instytutu Astronomicznego Uniwersytetu Wrocławskiego, obiekt mieści się przy ulicy Kopernika.

Wrocławski japoński ogród to bardzo ciekawa atrakcja, popularna wśród wrocławian i turystów. Piękne miejsce, zachęcające do zadumy nad orientalną symboliką i po prostu do odpoczynku wśród zieleni.


Zobacz też:

Zobacz też:
Rekin w Bałtyku? To możliwe! Sprawdź, z jakimi gatunkami możesz się spotkać w tym morzu!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.