Muzeum przyrodnicze, archeologiczne, a może współczesne muzeum? Wrocław to miasto, w którym nikt nie będzie się nudził. Każdy turysta, począwszy od kilkuletnich dzieci, a skończywszy na seniorach, którzy z łezką w oku wspominają czasy powojenne, znajdzie ciekawe muzeum we Wrocławiu. Jaką ofertę kulturalną ma stolica Dolnego Śląska? Jakie wystawy można obejrzeć we wrocławskich muzeach? O tym przeczytasz w dalszej części artykułu.
Najciekawsze muzea. Wrocław zainteresuje każdego turystę
Wrocławskie muzea, ze względu na tematykę prezentowaną na ekspozycjach, podzielić można na:
- muzea związane ze sztuką polską, w tym z malarstwem i rzeźbą;
- muzea ukazujące historię regionu, miasta i jego mieszkańców;
- placówki przyrodnicze;
- placówki związane z edukacją, nauką i techniką.
Muzeum Narodowe we Wrocławiu
Siedziba i główny oddział muzeum mieści się w porośniętym zielonymi pnączami gmachu między Mostem Pokoju, a Zatoką Gondoli. W tym obiekcie znajdziesz galerie malarskie, m.in. obrazy Jana Matejki i Wojciecha Kossaka. Są tu również ekspozycje związane z historią Dolnego Śląska na przełomie dziejów. Odwiedź też oddziały placówki: Panoramę Racławicką w Parku Słowackiego, Muzeum Etnograficzne na Placu Zgody i wnętrza Pawilonu Czterech Kopuł obok Parku Szczytnickiego. Wszystkie te placówki możesz zwiedzić na jednym bilecie do Panoramy Racławickiej, który zakupisz w kasie tej placówki lub online.
Panorama Racławicka
W budynku o kształcie rotundy prezentowany jest obraz olejny pt. “Bitwa pod Racławicami”. Trójwymiarowe dzieło powstało pod koniec XIX wieku, jego rozmiary to 1500×11400 cm. Obraz namalowało kilku malarzy z regionu Lwowszczyzny pod kierunkiem Jana Styki i Wojciecha Kossaka. Efekt trójwymiarowości osiągnięto, łącząc płótna z dekoracją, oświetleniem i nagraniem głosu lektora.
Muzeum Sztuki Współczesnej w Pawilonie Czterech Kopuł
Obok Parku Szczytnickiego, w modernistycznym budynku obejrzysz zbiory obrazów, grafik, witraży i rzeźb, autorstwa współczesnych artystów, m.in. Magdaleny Abakanowicz, Zdzisława Beksińskiego, Tadeusza Kantora i wielu innych.
Muzeum Miejskie we Wrocławiu
To muzeum ma aż 7 oddziałów, z tego najciekawsze to:
- Muzeum Sztuki Medalierskiej z kolekcją orderów, medali i odznak, mieści się w barokowym Pałacu Królewskim przy ul. Kazimierza Wielkiego;
- Muzeum Sztuki Mieszczańskiej w starym Ratuszu przy Rynku, eksponaty związane są z dawnym rzemiosłem i codziennym życiem mieszczan, to też okazja, aby zwiedzić gotycki Ratusz;
- Muzeum Militariów z kolekcją hełmów, szabel, broni białej i palnej, mieści się w budynku Arsenału Miejskiego przy ul. Cieszyńskiego;
- Muzeum Historyczne, prezentujące życie i pamiątki rodzinne dawnych mieszkańców Wrocławia, mieści się w Pałacu Królewskim.
Wrocław – Muzeum Przyrodnicze i Muzeum Odry
Wrocławskie Muzeum Przyrodnicze mieści się przy Ogrodzie Botanicznym. Zbiory muzeum obejmują m.in. szkielety i rysunki wymarłych gatunków zwierząt oraz ekspozycje poświęcone gatunkom zagrożonym. Najciekawsze eksponaty to jajo mamuta, szkielet narwala i płetwala błękitnego. Równie interesujące jest Muzeum Odry, w którym zwiedzać można zacumowane przy Politechnice Wrocławskiej zabytkowe holowniki i barki towarowe. Ta placówka przybliża zwiedzającym historię żeglugi śródlądowej.
Z dzieckiem do muzeum. Wrocław ma ofertę dla najmłodszych
Nie obawiaj się, że twoje dzieci będą się nudziły w muzeum. Wrocław na pewno im się spodoba, jeśli zabierzesz je do odpowiednich placówek. Wrocławskie atrakcje dla dzieci to nie tylko ZOO, parki rozrywki, wycieczka śladami wrocławskich krasnali czy Aquapark. To też centrum edukacyjne poświęcone wodzie, czyli „Hydropolis” oraz „Kolejkowo”, w którym zobaczysz makiety związane z koleją pasażerską i towarową.
Centrum Edukacji Ekologicznej Hydropolis
Skąd biorą się pady deszczu? Jak działa zapora wodna? Dlaczego życie ludzi zależy od obecności wody na Ziemi? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w multimedialnym muzeum wody „Hydropolis”. Ekspozycje muzealne podzielone są na wystawy tematyczne:
- historia inżynierii wodnej;
- ocean życia;
- miasto i woda;
- człowiek i woda;
- stany wody;
- planeta wody;
- strefa głębiny.
Obiekt znajdziesz przy ulicy Na Grobli. Część wystaw mieści się w dawnym podziemnym zbiorniku na czystą wodę dla wrocławian. Uby uniknąć kolejki do wejścia, kup bilet online z wejściem na konkretną godzinę.
Kolejkowo – makiety miasta, torów i stacji kolejowych
Kolejkowo to największa w Polsce makieta miasteczka z całą miejską infrastrukturą. Są tu tory kolejowe, pociągi, auta, budynki mieszkalne i użyteczności publicznej, w tym dworce kolejowe oraz oczywiście postacie ludzi. Dzieciaki z radością rozpoznają charakterystyczne dla Wrocławia i regionu budynki, a także zawody wykonywane przez figury mieszkańców miniaturowego miasteczka. Frajdę sprawia też gasnące oświetlenie pomieszczeń, które przybliża pracę kolejarzy w nocy. Miasteczko pogrąża się we śnie, ale pociągi mkną, świecą przydrożne latarnie i światła pojazdów. Kolejkowo mieści się na I piętrze wieży Sky Tower, a czynne jest codziennie w godzinach 10-18. Bilet normalny kosztuje 32,00 złote, a ulgowy 26,00 złotych.
Muzeum Uniwersytetu Wrocławskiego
To muzeum umożliwia zwiedzanie wnętrz zabytkowych gmachów uniwersyteckich. Na szczególną uwagę zasługują freski, rzeźby i ornamenty w barokowej Auli Leopoldina, nazwanej tak na cześć cesarza Leopolda I, fundatora uczelni. Równie wspaniale prezentuje się uniwersytecka sala koncertowa, zwana Oratorium Marianum. Oprócz tego jest jeszcze kilka sal ekspozycyjnych i taras widokowy na wieży matematycznej. Muzeum czynne jest od października do końca kwietnia w godzinach 10-16.
Muzeum Pana Tadeusza
To placówka dla miłośników polskiej literatury. Zobaczysz tu rękopis „Pana Tadeusza” i poznasz proces tworzenia rymowanego poematu. Wystawy ukazują też życie polskiej szlachty w epoce romantyzmu oraz znanych Polaków w czasach powojennych. Są tu m.in. pamiątki przekazane placówce przez Zbigniewa Brzezińskiego i Jana Nowaka-Jeziorańskiego. Muzeum mieści się w kamienicy Pod Złotym Słońcem przy ulicy Rynek.
Galeria historyczna w Centrum Zajezdnia
Główną wystawę muzeum zatytułowano „Wrocław 1945-2016”. Galeria zdjęć i pamiątek przedstawia powojenne losy miasta i jego mieszkańców, historię przesiedleń i odbudowy miasta po wojnie. Placówka mieści się przy ulicy Grabiszyńskiej.
To najpopularniejsze muzea. Wrocław ma też inne obiekty kultury, jak choćby filharmonię, teatry czy autorskie galerie sztuki, wszak miasto w 2016 roku nosiło tytuł Europejskiej Stolicy Kultury.
Zaplanuj swoją podróż!
Znajdź nocleg i zarezerwuj pobyt!
W serwisie Booking.com masz do wyboru niezliczone hotele, apartamenty, pensjonaty, hostele i wiele innych obiektów turystycznych. Komfortowe noclegi, atrakcyjne ceny na każdą kieszeń!
Tanie loty – bilety na samolot
Skyscanner to najpopularniejsze wyszukiwarki połączeń lotniczych na świecie. Znajdziesz tu oferty najważniejszych linii i przewoźników. Wybierz terminy, lokalizacje, poszukaj promocji i kup bilet na tani lot samolotem!
Jeżeli nie wiesz jak dostać się z lotniska do centrum miasta skorzystaj z możliwości rezerwacji biletów autobusowych na transfer. Dzięki temu bez problemu dostaniesz się do swojej miejscowości docelowej.
Jeżeli na lotnisko w Polsce dojeżdżasz własnym samochodem, zarezerwuj również online parking przy lotnisku w atrakcyjnej cenie.
Zabezpiecz swoją podróż
Niezależnie od celu podróży, warto wykupić ubezpieczenie, które ochroni Ciebie na wypadek niespodziewanych zdarzeń (np. zdrowotnych, OC czy związanych z kradzieżą bagażu). Skorzystaj z wygodnej porównywarki, ceny zaczynają się już od 2,63 zł dziennie.
Zwiedzanie. Ciekawe miejsca, wejściówki, kupony rabatowe
GetYourGuide to świetny internetowy przewodnik turystyczny. Zamówisz oprowadzanie przez cicerone, zapiszesz na zorganizowaną wycieczkę, kupisz bilety ze zniżkami do zabytków, muzeów, teatrów, galerii sztuki i wielu innych miejsc! Na GoCity.com wykupisz kartę miejską, dzięki której na miejscu zapłacisz mniej za wiele rzeczy!
Zobacz atrakcje i zarezerwuj bilety