Tajemnicza wioska Masca. Teneryfa i jej Machu Picchu

Myślisz, że Wyspy Kanaryjskie to tylko plaże i parki rozrywki? Ten tekst pokaże ci, jak bardzo zróżnicowaną ofertą wypoczynku może się pochwalić ten skrawek świata. Poznaj wąwóz i wioskę Masca – Teneryfa w tym wydaniu cię zachwyci!

masca teneryfa
Ocena

Jednym z najpiękniejszych miejsc na mapie archipelagu jest wąwóz Masca. Teneryfa zaskakuje tu górskimi pejzażami, stromymi drogami i tajemniczą atmosferą. Jak przygotować się do wizyty w tym miejscu? Z jakich rozwiązań możesz skorzystać, by ułatwić sobie organizację wyprawy? Na te pytania odpowiadamy w dalszej części tekstu.

Wioska i wąwóz Masca. Teneryfa inaczej

masca teneryfa widok z góry na wioskę i wąwóz

Dziś Masca jest jedną z najważniejszych miejscowości na Teneryfie, a chętnych na spacer w jej rejonie nie brakuje. Aż trudno uwierzyć, że jeszcze nie tak dawno wieś była odcięta od świata, a jej pięknem mogli się zachwycać nieliczni.

Masca i jej lokalizacja. Co musisz wiedzieć o górach Teno?

 

 

Wizyta na terenie Parku Krajobrazowego Teno to jedna z tych rzeczy, które warto zrobić, będąc na Teneryfie. Wąwóz Masca to niejedyne piękne miejsce zdecydowanie warte znalezienia się w nim. Kuszą tu wulkaniczny krajobraz oraz bogaty świat fauny i flory. Wędrówki po tym skrawku wyspy sprawią, że poznasz egzotyczne rośliny oraz panoramy, które robią wrażenie nawet na najbardziej doświadczonych podróżnikach.masca teneryfa wioska panorama

Tam, gdzie zaczyna się wąwóz Masca – Teneryfa i tajemnicza wioska

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Canarias • Travel • Passion (@lovecanaryislands)

W takiej górskiej scenerii ukrywa się Masca – niewielka osada, w której na stałe mieszka zaledwie 100 osób. Wioska ta dopiero w latach 60. XX wieku została połączona z najbliższym miastem asfaltową drogą, co zaowocowało rozwojem turystyki na jej terenie. Dziś w wielu domach można wynająć pokoje, nie brak tu również barów i restauracji. Spacer po Machu Picchu Teneryfy robi wrażenie, a mimo rozwoju turystyki, miejscowość ta wciąż jest znana z tradycyjnej zabudowy.kup bilety

Każdego roku Masca na Teneryfie jest odwiedzana przez 800-900 tysięcy osób z całego świata, przy czym większość z nich traktuje ją jako punkt wypadowy na teren wąwozu. Chętniej odwiedzanym miejscem jest tylko wulkan Teide – majestatyczna góra będąca jednocześnie najwyższym szczytem Hiszpanii.masca teneryfa uliczka w postaci schodów

Dlaczego Barranco de Masca jest wyjątkowy?

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Barranco de Masca (@barrancodemasca)

W górskiej wiosce, na wysokości 600 m n.p.m zaczyna się słynna trasa turystyczna. Wąwóz Masca jest miejscem wyjątkowym. Na czym polega jego fenomen? Na głębokości oraz ścieżce przez skały, której pokonanie wymaga dobrej kondycji. Wysokie ściany wąwozu robią wrażenie, podobnie jak świadomość, iż ten skrawek wyspy powstał 7 milionów lat temu. Jeśli dodasz do tego piękne widoki i legendy o piratach, masz gotowy przepis na sukces.

Kup bilet online i wyrusz w niezapomniany rejs ze zwiedzaniem wąwozu Masca!

W latach 2018-2021 szlak biegnący przez wąwóz w stronę plaży Masca był zamknięty. Czas ten wykorzystano na prace, których głównym celem było zwiększenie bezpieczeństwa turystów. Kiedyś na tym szklaku dochodziło do nieprzyjemnych i niebezpiecznych sytuacji. Dziś możesz bez większego ryzyka podziwiać jedno z najpiękniejszych miejsc na Teneryfie. Co musisz zrobić, jeśli chcesz wybrać się na trekking?masca teneryfa zachód słońca nad wąwozem

Trekking wąwozem Masca – informacje praktyczne

Przygoda, piękne widoki i moc wrażeń – tak może wyglądać dzień w wąwozie Masca. Teneryfa zachwyci cię tu swoim niezwykłym krajobrazem. Chcesz na własne oczy przekonać się o wyjątkowości tego miejsca? Zobacz, jak przygotować się do takiej wycieczki i załatw w porę niezbędne formalności.kup bilety

Wąwóz Masca – bilety

Są dni, gdy w rejonie wąwozu pojawia się około 3000 osób. To sporo, szczególnie że opiekunowie trasy muszą zadbać i o ochronę przyrody, i o bezpieczeństwo turystów. Dodatkowym wyzwaniem jest większe zainteresowanie związane z faktem, iż od 2018 do początku 2021 roku trasa była zamknięta. Z tego względu wejścia do wąwozu są limitowane, a osoby zainteresowane jego zwiedzeniem muszą najpierw zdobyć bezpłatny bilet upoważniający do marszu szlakiem.

 

Droga do wsi Masca – dojazd samochodem lub autobusemmasca teneryfa droga idąca od masca

Jeśli chcesz dojechać tu wynajętym samochodem, musisz pokonać krętą drogę TF-436, która łączy górską osadę z kurortem Santiago del Teide. Pamiętaj, że ostatnie 5 km tej trasy wymaga od kierowcy sporych umiejętności i opanowania. Wąska droga to spore wyzwanie, a jednocześnie zapierające dech w piersiach widoki. W takim przypadku zacznij podróż wcześnie rano. Na terenie wsi jest tylko jeden parking, na którym zmieści się raptem 30 samochodów. W drodze do celu możesz dodatkowo odwiedzić punkt widokowy Mirador de Cherfe, z którego widać najpiękniejszą część wyspy.

Odwiedź Mascę od strony oceanu i kup bilet online na niezapomniany rejs!

Do miejscowości tej docierają również lokalne autobusy, które są wygodniejszym i praktyczniejszym rozwiązaniem. Możesz do nich wsiadać w takich miejscowościach jak Santiago del Teide oraz Buenavista del Norte.

Jak przygotować się do wizyty w wąwozie?

Wędrówka po wąwozie wymaga odpowiedniego przygotowania. Wygodne buty i odzież chroniąca przed deszczem to podstawa. Przyda się też nakrycie głowy oraz krem z filtrem. Pamiętaj o zapasie wody i jedzenia, gdyż w trakcie czterogodzinnej wędrówki nie spotkasz ani jednego sklepu czy punktu gastronomicznego. Przed wybraniem się na trasę warto sprawdzić, jaka pogoda na Teneryfie jest zapowiadana na dany dzień.

Pamiętaj, że przed wejściem na szlak spotkasz się ze strażnikami. Sprawdzą twój strój i obuwie, a także to, czy masz ważną wejściówkę. Od nich musisz wziąć kask – jego noszenie jest obowiązkowe na całej trasie.kup bilety

 

Szlak jest dostępny tylko od 8:30 do 18:00, a na jego pokonanie potrzebujesz kilku godzin. Z tego względu po godzinie 13:00 turyści nie są już wpuszczani na trasę.

 

Czas i droga przejścia szlakiem trekkingowymmasca teneryfa wąwóz masca

Trasa turystyczna o długości prawie 5 km i przewyższeniu 580 m zaczyna się na końcu wsi i prowadzi w głąb wąwozu. Jej przejście w obie strony to 7 godzin. Ostatnim etapem wędrówki jest zejście na Playa de Masca, dawniej wykorzystywanej przez piratów jako kryjówki. Z tej plaży turyści przedostają się łodzią do Los Gigantes. Miasteczko to znane jest z potężnych klifów o wysokości dochodzącej do 600 m. Kto zostawił samochód na początku szlaku, tego czeka powrót do wioski. Reszta turystów może wrócić do swych hoteli (np. w Puerto de la Cruz czy Santa Cruz de Tenerife) lub pospacerować po miejscowości Los Gigantes.

A może wycieczka zorganizowana z lokalnym biurem podróży?

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Lou (@lou.photo.graphy)

Jeśli nie chcesz tracić czasu na planowanie dojazdu do ukrytej w górach wioski, możesz dołączyć do grupy zorganizowanej. Rezerwacja takiej wycieczki to szansa na maksymalne wykorzystanie czasu na zwiedzanie oraz na posłuchanie ciekawych opowieści licencjonowanego przewodnika. Jeśli cenisz komfort i bezpieczeństwo, taka opcja będzie dla ciebie najlepszym rozwiązaniem.

 

Masca jest jedną z najważniejszych atrakcji turystycznych na Teneryfie. To wyjątkowy zakątek Wysp Kanaryjskich, który oczaruje każdego. Jeśli lubisz piesze wędrówki i górskie krajobrazy, szybko przekonasz się do tego miejsca. Zwiedzanie wąwozu Masca możesz połączyć ze spacerem w rejonie klifów Los Gigantes, przez co na długo zapamiętasz wizytę w tej części świata.


Zobacz też:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *