Machu Picchu – zaginione miasto Inków. Poznaj Sanktuarium Historyczne Peru i dzieje tajemniczego miasta Machu Picchu!

W 2007 roku ruiny inkaskiego miasta Machu Picchu otrzymały tytuł jednego z nowych siedmiu cudów świata. Nie bez powodu. To najlepiej zachowane miasto dawnego imperium Inków, symbol poświęcenia i jedności społeczeństwa. Zobacz, co czyni Machu Picchu w Peru jednym z najważniejszych zabytków historii ludzkości!

machu picchu
Ocena

Nazwa miasta w inkaskim języku keczua oznacza „Stary Szczyt”. Machu Picchu zostało zbudowane w drugiej połowie XV wieku, kiedy państwem Inków władał jego 9. król – Pachacutec Inca Yupanqui. Jego imię oznacza „Zbawcę Ziemi” lub „Reformatora Świata”, a historycy uznają go za najważniejszego budowniczego imperium. Miasto zostało stolicą Inków jedynie na ok. 80 lat. Około 1537 roku zostało całkowicie opuszczone, w wyniku upadku państwa lub chorób przywleczonych przez konkwistadorów.

Machu Picchu i Inkowie – podstawowe informacje

machu picchu widok z góry

Machu Picchu leży na przełęczy Huayna Picchu w Andach – pomiędzy szczytami Wayna Picchu i Machu Picchu, na wysokości 2090–2400 m n.p.m. W pobliżu płynie rzeka Urubamba, a najwięcej wycieczek do zaginionego miasta Inków organizuje się z miejscowości Aguas Calientes i Santa Teresa. To ok. 112 km od stolicy Peru, Cuzco (czasami zapisywanego jako Cusco).kup bilety

Machu Picchu na liście UNESCO

Od 1981 r. Machu Picchu nosi miano Sanktuarium Historycznego Peru, a 2 lata później zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. W głosowaniu na 7 nowych cudów świata zajęło 4. miejsce spośród 177 kandydujących obiektów.
Hiszpanie, którzy przybyli do Ameryki Południowej w poszukiwaniu bogactwa, nigdy nie odnaleźli miasta w górach. Dzięki temu w Machu Picchu zachowały się święte skały Inków i inne elementy ich kultury. Dla „Zachodu” ruiny odkrył na początku XX stulecia amerykański profesor Hiram Bingham, wraz z zespołem archeologów. Weszli do zaginionego miasta dokładnie 24 lipca 1911 r. Stan ruin nie pozostawia wątpliwości, że eksplorowano i grabiono je jeszcze wcześniej.

 

Kto odkrył Machu Picchu?

Większość źródeł jako odkrywcę podaje właśnie Hirama Binghama. Jednak prawdopodobnie jako pierwszy do Machu Picchu dotarł niemiecki fabrykant Augusto Berns – świadczą o tym jego listy i mapy z 1867 roku. Naukowcy i historycy nie nazywają go odkrywcą, gdyż zajmował się sprzedażą przedmiotów znalezionych w ruinach oraz grobowcach. Wtedy skorumpowany peruwiański rząd przymykał oko na cały proceder, który otrzymywał jedynie 10% szacowanej wartości skarbów wywożonych z Machu Picchu. Dziś kolejne rządy w Cuzco walczą o odzyskanie narodowego dziedzictwa Peru.

Świątynia Trzech Okien, tarasy oraz pozostałe budowle Machu Picchu

machu picchu kapelusz i poncho

Miasto pełniło funkcję królewskiej rezydencji, w szczytowym okresie mieszkało tu ok. 750 osób. W przeciwieństwie do pobliskiego Ollantaytambo, Machu Picchu ma słabo rozbudowaną fortyfikację obronną. Prawdopodobnie pełniło istotniejszą funkcję religijną i obrzędową niż militarną, choć informacje o kulcie i świątyni Dziewic Słońca się nie potwierdziły. W ruinach Machu Picchu znajdują się m.in.:

 • pałac królewski;
 • Świątynia Słońca;
 • Świątynia Kondora;
 • Świątynia Trzech Okien;
 • rytualne fontanny;
 • obserwatorium astronomiczne Intihuatana;
 • królewski grobowiec;
 • Wieża Słońca;
 • tarasy rolne;
 • zakłady rzemieślnicze;
 • domy dla straży, służby i gości.

Kup bilety online i zobacz jeden z Cudów Świata na żywo!

Wpływ „National Geographic” – jak Machu Picchu stało się najsłynniejszym miastem Inków?

machu picchu miasto w gorach

Być może ruiny nie zyskałyby obecnej sławy, gdyby nie najpoczytniejszy magazyn podróżniczy. To, co przedstawiał sam Bingham, niespecjalnie ekscytowało innych naukowców czy opinię publiczną – delikatnie rzecz ujmując. Dopiero wydanie National Geographic z kwietnia 1913 roku – w całości poświęcone Machu Picchu i Inkom – wywołało ogromne zainteresowanie tym tematem. Pojawiły się fundusze na kolejne badania, a w kolejnych dziesięcioleciach pod Aguas Calientes przybywało coraz więcej turystów. Ze szkodą dla zaginionego miasta w chmurach.kup bilety

Peru wprowadziło ścisły limit biletów wstępu do Machu Picchu

machu picchu lama

Tłumy przyjezdnych mogłyby doprowadzić do nieodwracalnych zniszczeń. Dlatego UNESCO wydało rekomendację, by do Parku Archeologicznego Machu Picchu wpuszczać nie więcej, niż 2500 turystów dziennie. W niektórych okresach osoby, które przybędą do Aguas Calientes bez wcześniej zakupionej wejściówki, odejdą sprzed kas z niczym. Również poza sezonem najlepiej rezerwować i opłacać bilety wstępu do Machu Picchu wcześniej, przez internet.

 

Machu Picchu – adres cyfrowy Plus Code RFP3+VW Aguas Calientes, Peru
Machu Picchu – godziny otwarcia Otwarcie bram parku archeologicznego codziennie o 6:00.

Ostatnie wejścia od 14:00.

Machu Picchu – ceny biletów od 17 USD — kup bilety
Machu Picchu – dojazd Szacunkowy czas dojazdu z Cuzco do Aguas Calientes pod Machu Picchu:
 • 3 h pociągiem;
 • 4 h busem do Ollantaytambo, tam przesiadka do pociągu Rotoura.

Czas dotarcia z Aguas Calientes do Machu Picchu:

 • 20–30 minut autobusem;
 • 1,5–3 h pieszo.
Machu Picchu – dostępność dla osób niepełnosprawnych Osoby na wózkach inwalidzkich mogą dostać się do Machu Picchu. Jednak jest to trudne i wymaga specjalnego wózka oraz pomocy osób trzecich.
Machu Picchu – strona www https://www.machupicchu.gob.pe/

 

Państwo i kultura Inków wciąż kryją wiele tajemnic, pogrzebanych w mrokach dziejów przez hiszpańskich najeźdźców. Machu Picchu (lub Machu Pikchu) budzi uznanie ze względu na kunszt budowniczych oraz niezwykły, uduchowiony klimat. Z pewnością każdy, kto odwiedził tę turystyczną wizytówkę Peru, potwierdzi to bez wahania.


Zobacz też:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *