Nazwa miasta w inkaskim języku keczua oznacza „Stary Szczyt”. Machu Picchu zostało zbudowane w drugiej połowie XV wieku, kiedy państwem Inków władał jego 9. król – Pachacutec Inca Yupanqui. Jego imię oznacza „Zbawcę Ziemi” lub „Reformatora Świata”, a historycy uznają go za najważniejszego budowniczego imperium. Miasto zostało stolicą Inków jedynie na ok. 80 lat. Około 1537 roku zostało całkowicie opuszczone, w wyniku upadku państwa lub chorób przywleczonych przez konkwistadorów.

Machu Picchu i Inkowie – podstawowe informacje

machu picchu widok z góry

Machu Picchu leży na przełęczy Huayna Picchu w Andach – pomiędzy szczytami Wayna Picchu i Machu Picchu, na wysokości 2090–2400 m n.p.m. W pobliżu płynie rzeka Urubamba, a najwięcej wycieczek do zaginionego miasta Inków organizuje się z miejscowości Aguas Calientes i Santa Teresa. To ok. 112 km od stolicy Peru, Cuzco (czasami zapisywanego jako Cusco).

Machu Picchu na liście UNESCO

Od 1981 r. Machu Picchu nosi miano Sanktuarium Historycznego Peru, a 2 lata później zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. W głosowaniu na 7 nowych cudów świata zajęło 4. miejsce spośród 177 kandydujących obiektów.
Hiszpanie, którzy przybyli do Ameryki Południowej w poszukiwaniu bogactwa, nigdy nie odnaleźli miasta w górach. Dzięki temu w Machu Picchu zachowały się święte skały Inków i inne elementy ich kultury. Dla „Zachodu” ruiny odkrył na początku XX stulecia amerykański profesor Hiram Bingham, wraz z zespołem archeologów. Weszli do zaginionego miasta dokładnie 24 lipca 1911 r. Stan ruin nie pozostawia wątpliwości, że eksplorowano i grabiono je jeszcze wcześniej.

 

Kto odkrył Machu Picchu?

Większość źródeł jako odkrywcę podaje właśnie Hirama Binghama. Jednak prawdopodobnie jako pierwszy do Machu Picchu dotarł niemiecki fabrykant Augusto Berns – świadczą o tym jego listy i mapy z 1867 roku. Naukowcy i historycy nie nazywają go odkrywcą, gdyż zajmował się sprzedażą przedmiotów znalezionych w ruinach oraz grobowcach. Wtedy skorumpowany peruwiański rząd przymykał oko na cały proceder, który otrzymywał jedynie 10% szacowanej wartości skarbów wywożonych z Machu Picchu. Dziś kolejne rządy w Cuzco walczą o odzyskanie narodowego dziedzictwa Peru.

Świątynia Trzech Okien, tarasy oraz pozostałe budowle Machu Picchu

machu picchu kapelusz i poncho

Miasto pełniło funkcję królewskiej rezydencji, w szczytowym okresie mieszkało tu ok. 750 osób. W przeciwieństwie do pobliskiego Ollantaytambo, Machu Picchu ma słabo rozbudowaną fortyfikację obronną. Prawdopodobnie pełniło istotniejszą funkcję religijną i obrzędową niż militarną, choć informacje o kulcie i świątyni Dziewic Słońca się nie potwierdziły. W ruinach Machu Picchu znajdują się m.in.:

 • pałac królewski;
 • Świątynia Słońca;
 • Świątynia Kondora;
 • Świątynia Trzech Okien;
 • rytualne fontanny;
 • obserwatorium astronomiczne Intihuatana;
 • królewski grobowiec;
 • Wieża Słońca;
 • tarasy rolne;
 • zakłady rzemieślnicze;
 • domy dla straży, służby i gości.

Kup bilety online i zobacz jeden z Cudów Świata na żywo!

Machu Picchu bilety

Kup bilet wstępu na Machu Picchu i Huayna Picchu!

Wpływ „National Geographic” – jak Machu Picchu stało się najsłynniejszym miastem Inków?

machu picchu miasto w gorach

Być może ruiny nie zyskałyby obecnej sławy, gdyby nie najpoczytniejszy magazyn podróżniczy. To, co przedstawiał sam Bingham, niespecjalnie ekscytowało innych naukowców czy opinię publiczną – delikatnie rzecz ujmując. Dopiero wydanie National Geographic z kwietnia 1913 roku – w całości poświęcone Machu Picchu i Inkom – wywołało ogromne zainteresowanie tym tematem. Pojawiły się fundusze na kolejne badania, a w kolejnych dziesięcioleciach pod Aguas Calientes przybywało coraz więcej turystów. Ze szkodą dla zaginionego miasta w chmurach.

Peru wprowadziło ścisły limit biletów wstępu do Machu Picchu

machu picchu lama

Tłumy przyjezdnych mogłyby doprowadzić do nieodwracalnych zniszczeń. Dlatego UNESCO wydało rekomendację, by do Parku Archeologicznego Machu Picchu wpuszczać nie więcej, niż 2500 turystów dziennie. W niektórych okresach osoby, które przybędą do Aguas Calientes bez wcześniej zakupionej wejściówki, odejdą sprzed kas z niczym. Również poza sezonem najlepiej rezerwować i opłacać bilety wstępu do Machu Picchu wcześniej, przez internet.

 
Machu Picchu – adres cyfrowy Plus CodeRFP3+VW Aguas Calientes, Peru
Machu Picchu – godziny otwarciaOtwarcie bram parku archeologicznego codziennie o 6:00.

 

Ostatnie wejścia od 14:00.

Machu Picchu – ceny biletówod 17 USD — kup bilety
Machu Picchu – dojazdSzacunkowy czas dojazdu z Cuzco do Aguas Calientes pod Machu Picchu:

 

 • 3 h pociągiem;
 • 4 h busem do Ollantaytambo, tam przesiadka do pociągu Rotoura.

Czas dotarcia z Aguas Calientes do Machu Picchu:

 • 20–30 minut autobusem;
 • 1,5–3 h pieszo.
Machu Picchu – dostępność dla osób niepełnosprawnychOsoby na wózkach inwalidzkich mogą dostać się do Machu Picchu. Jednak jest to trudne i wymaga specjalnego wózka oraz pomocy osób trzecich.
Machu Picchu – strona wwwhttps://www.machupicchu.gob.pe/
Machu Picchu bilety

Kup bilet wstępu na Machu Picchu i Huayna Picchu!

Państwo i kultura Inków wciąż kryją wiele tajemnic, pogrzebanych w mrokach dziejów przez hiszpańskich najeźdźców. Machu Picchu (lub Machu Pikchu) budzi uznanie ze względu na kunszt budowniczych oraz niezwykły, uduchowiony klimat. Z pewnością każdy, kto odwiedził tę turystyczną wizytówkę Peru, potwierdzi to bez wahania.

Archiwum: marzec 2022

Zaplanuj swoją podróż!

Znajdź nocleg i zarezerwuj pobyt!

W serwisie Booking.com masz do wyboru niezliczone hotele, apartamenty, pensjonaty, hostele i wiele innych obiektów turystycznych. Komfortowe noclegi, atrakcyjne ceny na każdą kieszeń!

Tanie loty – bilety na samolot

Skyscanner to najpopularniejsze wyszukiwarki połączeń lotniczych na świecie. Znajdziesz tu oferty najważniejszych linii i przewoźników. Wybierz terminy, lokalizacje, poszukaj promocji i kup bilet na tani lot samolotem!

Jeżeli nie wiesz jak dostać się z lotniska do centrum miasta skorzystaj z możliwości rezerwacji biletów autobusowych na transfer. Dzięki temu bez problemu dostaniesz się do swojej miejscowości docelowej.

Jeżeli na lotnisko w Polsce dojeżdżasz własnym samochodem, zarezerwuj również online parking przy lotnisku w atrakcyjnej cenie.

Zabezpiecz swoją podróż

Niezależnie od celu podróży, warto wykupić ubezpieczenie, które ochroni Ciebie na wypadek niespodziewanych zdarzeń (np. zdrowotnych, OC czy związanych z kradzieżą bagażu). Skorzystaj z wygodnej porównywarki, ceny zaczynają się już od 2,63 zł dziennie.

Zwiedzanie. Ciekawe miejsca, wejściówki, kupony rabatowe

GetYourGuide to świetny internetowy przewodnik turystyczny. Zamówisz oprowadzanie przez cicerone, zapiszesz na zorganizowaną wycieczkę, kupisz bilety ze zniżkami do zabytków, muzeów, teatrów, galerii sztuki i wielu innych miejsc! Na GoCity.com wykupisz kartę miejską, dzięki której na miejscu zapłacisz mniej za wiele rzeczy!

Zobacz atrakcje i zarezerwuj bilety


Zobacz także: