Manavgat w Turcji – miasto znane z przepięknych wodospadów. Czy warto je zwiedzić?

Manavgat w Turcji to bardzo popularny ośrodek turystyczny. Przede wszystkim miasto znane jest ze swoich przepięknych wodospadów. Każdego roku przyjeżdżają tutaj ogromne rzesze turystów. Zobacz, czy warto odwiedzić to miejsce!

manavgat
Ocena

Manavgat jest miastem położonym w południowej części Turcji, w prowincji Antalya. Na zachód od niego znajdują się starożytne ruiny miasta Side. Ośrodek miejski, który opiszemy, zamieszkuje ponad 70 tysięcy osób. Manavgat to ośrodek turystyczny z kąpieliskiem oraz port handlowy. Najpopularniejszą atrakcją turystyczną są tą tutaj wodospady na rzece Manavgat. Jeżeli zastanawiasz się, czy warto wybrać się tam na wakacje, koniecznie przeczytaj ten artykuł!

Manavgat – historia miasta

Niewiele wiadomo o historii miasta Manavgat. W jego okolicy znajduje się wiele ruin starożytnych miast, wśród nich można wymienić:

  • Side;
  • Lyrbe;
  • Aspendos.

Nieliczne źródła mówią, że miasto było bardzo ważnym ośrodkiem religijnym w starożytności, jednak nie ma na to żadnych większych dowodów. Samo położenie sugeruje jednak, że musiało ono odgrywać dawniej ważną rolę. Obok Manavgatu przepływa rzeka o tej samej nazwie, a samo miasto leży blisko jej ujścia do morza. W dawnych czasach musiał to być ważny ośrodek handlowy.

Przez wiele lat miejsce to przechodziło pod panowanie różnych nacji. Najpierw było pod panowaniem rzymskim, a później bizantyjskim. W XV wieku znalazło się pod rządami Imperium Osmańskiego. W mieście władzę sprawowali Ormianie, Seldżucy i chrześcijańscy władcy Cypru. Jego przeszłość jest więc bardzo ciekawa i miłośnicy historii na pewno nie będą zawiedzeni wycieczką.

Największa atrakcja, czyli wodospady Manavgat

Centrum miasta nie jest zbyt wielkie, więc możesz zwiedzać je bez problemu na piechotę. Jeżeli chcesz zobaczyć największą atrakcję miasta, czyli wodospady na rzece Manavgat, będziesz musiał skorzystać z autobusu lub innego środka transportu. Wodospady to najchętniej odwiedzana atrakcja turystyczna w okolicy miasta. Urzekają one swoim przepięknym wyglądem. Najbardziej popularnym jest wodospad Manavgat Şelalesii. Trochę w dół rzeki znajduje się mniejszy, ale równie piękny wodospad, przy którym jest jednak zdecydowanie mniej turystów. Wybierz się tam, jeżeli chcesz uniknąć tłumów.

Możesz zdecydować się również na rejs po rzece Manavgat. Jest tutaj wiele statków, z których będziesz mógł obserwować jej piękno. Po rzece pływa wiele statków turystycznych i bez problemu wykupisz wycieczkę dla siebie. Dzięki innej perspektywie bardziej docenisz piękno rzeki i wodospadów, które na niej się znajdują.

Co jeszcze warto zobaczyć w Manavgat?

Chociaż wodospady niewątpliwie są piękne i ich odwiedzenie powinno być nieodłącznym elementem każdej wycieczki do Manavgat, to miasto ma jednak o wiele więcej do zaoferowania. Co jeszcze warto zobaczyć podczas wycieczki?

Bazar w Manavgat

Jeżeli chcesz zobaczyć tradycyjny turecki bazar, to naprawdę warto udać się na targ na wybrzeżu. Jest otwarty w każdy poniedziałek i czwartek. Jeżeli jesteś miłośnikiem zakupów, koniecznie powinieneś odwiedzić to miejsce. Znajdziesz tutaj nie tylko owoce i warzywa. Będziesz mógł również kupić pamiątki. Nie zapomnij dobrze się targować!

Starożytne miasto Side

Side znajduje się w okolicy Manavgat i jest antycznym miastem, które leży na przepięknym cyplu. Jego nazwa oznacza granat. W dawnych czasach Side znane było z handlu niewolnikami oraz piractwa. Można tutaj zobaczyć świątynię Apollina, łaźnię, teatr oraz agorę. Jest to zakątek, który powinien zwiedzić każdy turysta, który uwielbia klimat historycznych miejsc.

Seleukeja

Ruiny miasta Seleukeja znajdują się około 5 kilometrów od Manavgat. Można tutaj zobaczyć pozostałości po potężnych murach obronnych, świątynię Apollina oraz agorę. Podróż nie trwa długo i również warto zdecydować się na odwiedzenie tego miejsca.

Meczet Kuliye

Jeżeli interesujesz się tematyką sakralną i architekturą, koniecznie powinieneś odwiedzić znajdujący się w mieście Manavgat meczet Kuliye. Ta bardzo ciekawa budowla, która powstała w 2004 roku. Meczet ma aż 4 minarety, a swoim stylem nawiązuje do dawnych budowli osmańskich.

Zielony Kanion

Na północ od miasta Manavgat znajduje się jezioro, którego szmaragdowy kolor urzekł już wielu turystów. Otoczony tamą, której wysokość to 185 metrów. Utworzyło się tutaj sztuczne jezioro Oymapinar. Pływa tutaj bardzo wiele statków, dlatego możesz wybrać się na rejs po tym pięknym jeziorze.

W jaki sposób można poruszać się po mieście?

Manavgat ma stosunkowo dobrą komunikację miejską. Po mieście kursują autobusy oraz dolmusze. Dojedziesz nimi w praktycznie każdy zakątek miasta. Samo centrum nie jest zbyt duże i można bez problemu poruszać się po nim na piechotę. Najbardziej istotne są tutaj minibusy Şelale-Sarılar, które kursują wzdłuż głównej ulicy miasta i dowiozą cię aż do słynnych wodospadów, które znajdują się na północ od miasta.

Co jeszcze warto wiedzieć o mieście Manavgat?

Manavgat nie ma bardzo dobrze rozbudowanej bazy hotelowej i znacznie lepiej będzie poszukać noclegu w pobliskim Side. Jest tam znacznie więcej hoteli o zróżnicowanych cenach i standardzie. W mieście znajdziesz za to wiele restauracji, które serwują miejscowe specjały, na pewno nie będziesz chodził tutaj głodny! Ceny w restauracjach są znacznie niższe niż w Side, ale także tam możesz cieszyć się wspaniałą kuchnią.

Manavgat to wspaniałe miejsce na wakacje. Jeżeli zastanawiasz się, gdzie pojechać podczas podróży do Turcji, to z czystym sumieniem możemy polecić ci właśnie to miasto!


Zobacz też:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *