Partenon jest jednym z najbardziej ikonicznych budynków na świecie i ma długą i fascynującą historię. Został zbudowany w V wieku p.n.e. na ateńskim Akropolu i pierwotnie służył jako świątynia do oddawania czci bogini Atenie. Jednak na przestrzeni wieków przeszedł wiele zmian. W VI wieku n.e. został przekształcony w kościół chrześcijański, a następnie w XV wieku w meczet. W 1687 roku został poważnie uszkodzony przez wybuch podczas oblężenia przez Wenecjan. Czytaj dalej!

Partenon – podstawowe informacje

Partenon to świątynia na ateńskim Akropolu w Grecji, poświęcona bogini Atenie, którą mieszkańcy Aten uważali za swoją patronkę. Budowę rozpoczęto w 447 roku p.n.e., kiedy to Imperium Ateńskie było u szczytu swojej potęgi. Ukończono ją w 438 r. p.n.e., choć dekorowanie wnętrza trwało do 432 r. p.n.e. Jest to najważniejsza zachowana budowla starożytnej Grecji.
Dekoracyjne rzeźby budowli są uważane za jedno z największych osiągnięć sztuki greckiej. Partenon jest uważany za trwały symbol starożytnej Grecji, ateńskiej demokracji i zachodniej cywilizacji.
Partenon zawierał wiele cennych ofiar, w tym złote, srebrne i wykonane z kości słoniowej rzeźby. Jego wysokość i rozmiar sprawiły, że był jednym z najbardziej imponujących budynków swoich czasów.
W ciągu swojej historii Partenon był wielokrotnie uszkadzany i odbudowywany. Po raz pierwszy został uszkodzony przez Persów w 480 r. p.n.e. Chociaż doznał wielu uszkodzeń na przestrzeni wieków (najbardziej przez weneckie bombardowanie podczas oblężenia Aten w 1687 roku), został z czasem odrestaurowany i jest obecnie jedną z najpopularniejszych atrakcji turystycznych w Grecji.
Pomimo wielu lat zniszczeń i odbudowy, Partenon pozostaje architektonicznym cudem i symbolem ateńskiej historii i kultury. Jest powszechnie uważany za jedną z najpiękniejszych budowli na świecie.

Gdzie znajduje się Partenon?

Partenon znajduje się na szczycie ateńskiego Akropolu, wzgórza znajdującego się w mieście Ateny w Grecji. Został zbudowany w V wieku p.n.e., aby służyć jako świątynia bogini Ateny. Partenon jest jednym z najbardziej ikonicznych i dobrze zachowanych budynków starożytnej Grecji. Jest jednym z głównych celów turystycznych tego kraju.

Jakie jest znaczenie słowa Partenon?

Partenon to świątynia znajdująca się na Akropolu w Atenach. Została zbudowana w V wieku p.n.e. w stylu doryckim. Poświęcona jest bogini Atenie, którą mieszkańcy Aten uważali za swoją patronkę. Nazwa budowli nawiązuje do Ateny Partenos, której świątynia była poświęcona.
Partenon był największą świątynią swoich czasów i był uważany za jedną z najbardziej imponujących budowli na świecie. Był symbolem potęgi i bogactwa Aten. Został uszkodzony przez pożar w II wieku p.n.e.
Ponownie został uszkodzony przez tureckie bombardowanie w XVII wieku. Obecnie Partenon jest wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Partenon bilety

Kup bilet na zwiedzanie Aten!

Kto zbudował Partenon?

Partenon to świątynia znajdująca się na Akropolu w Atenach. Została zbudowana w 447 roku p.n.e. według planów Iktinosa i Kallikratesa pod nadzorem Fidiasza, który wykonał również elementy rzeźbiarskie. Jest to najważniejsza zachowana budowla starożytnej Grecji.
Partenon wykonany jest z marmuru i wapienia. Ma osiem kolumn z przodu i siedemnaście kolumn po bokach. Został zbudowany ku czci bogini Ateny.

Kiedy został zbudowany Partenon?

Partenon to świątynia na ateńskim Akropolu w Grecji, poświęcona bogini Atenie, którą mieszkańcy Aten uważali za swoją opiekunkę. Budowa rozpoczęła się w 447 r. p.n.e., kiedy to Imperium Ateńskie było u szczytu swojej potęgi. Ukończono ją w 438 roku p.n.e., choć dekorowanie budowli trwało do 432 roku p.n.e. Jest to najważniejsza zachowana budowla starożytnej Grecji, powszechnie uważana za największe osiągnięcie porządku doryckiego. Dekoracyjne rzeźby budowli są uważane za jedne z najważniejszych dzieł sztuki greckiej.
Partenon jest uważany za trwały symbol starożytnej Grecji, demokracji ateńskiej i cywilizacji zachodniej.

Jak został zbudowany Partenon?

Budowa Partenonu rozpoczęła się w 447 r. p.n.e. na ateńskim Akropolu. Była to świątynia poświęcona bogini Atenie. Ateńczycy zbudowali Partenon, aby podziękować Atenie za pomoc w pokonaniu Persów w wojnach perskich. Budowla została wykonana z kamienia wapiennego. Zewnętrzna część była ozdobiona rzeźbami. We wnętrzu znajdował się posąg Ateny.
Partenon został zbudowany przy użyciu techniki zwanej łęk pozorny. Ta technika pozwoliła budowniczym stworzyć konstrukcję, która była jednocześnie mocna i lekka. 
Partenon był najważniejszą budowlą na Akropolu. Był to największy i najbardziej imponujący budynek swoich czasów.
 
Partenon bilety

Kup bilet na zwiedzanie Aten!

Partenon to świątynia znajdująca się na Akropolu w Atenach. Akropol to duże wzgórze, na którym znajdowało się wiele najważniejszych budynków i świątyń miasta. Partenon został zbudowany w połowie V wieku p.n.e. i był poświęcony bogini Atenie. Jest to jedna z najbardziej znanych budowli, które przetrwały do dziś. Obecnie jest ona jedną z największych atrakcji turystycznych w Grecji.
Archiwum: październik 2022

Zaplanuj swoją podróż!

Znajdź nocleg i zarezerwuj pobyt!

W serwisie Booking.com masz do wyboru niezliczone hotele, apartamenty, pensjonaty, hostele i wiele innych obiektów turystycznych. Komfortowe noclegi, atrakcyjne ceny na każdą kieszeń!

Tanie loty – bilety na samolot

Skyscanner to najpopularniejsze wyszukiwarki połączeń lotniczych na świecie. Znajdziesz tu oferty najważniejszych linii i przewoźników. Wybierz terminy, lokalizacje, poszukaj promocji i kup bilet na tani lot samolotem!

Jeżeli nie wiesz jak dostać się z lotniska do centrum miasta skorzystaj z możliwości rezerwacji biletów autobusowych na transfer. Dzięki temu bez problemu dostaniesz się do swojej miejscowości docelowej.

Jeżeli na lotnisko w Polsce dojeżdżasz własnym samochodem, zarezerwuj również online parking przy lotnisku w atrakcyjnej cenie.

Zabezpiecz swoją podróż

Niezależnie od celu podróży, warto wykupić ubezpieczenie, które ochroni Ciebie na wypadek niespodziewanych zdarzeń (np. zdrowotnych, OC czy związanych z kradzieżą bagażu). Skorzystaj z wygodnej porównywarki, ceny zaczynają się już od 2,63 zł dziennie.

Zwiedzanie. Ciekawe miejsca, wejściówki, kupony rabatowe

GetYourGuide to świetny internetowy przewodnik turystyczny. Zamówisz oprowadzanie przez cicerone, zapiszesz na zorganizowaną wycieczkę, kupisz bilety ze zniżkami do zabytków, muzeów, teatrów, galerii sztuki i wielu innych miejsc! Na GoCity.com wykupisz kartę miejską, dzięki której na miejscu zapłacisz mniej za wiele rzeczy!

Zobacz atrakcje i zarezerwuj bilety


Zobacz także: