Kanał Koryncki został zbudowany, aby zapewnić skrót dla statków podróżujących między Adriatykiem a Morzem Egejskim, unikając długiej i niebezpiecznej podróży wokół półwyspu Peloponez. Kanał Koryncki jest cudem inżynierii i popularnym miejscem turystycznym. Turyści mogą odbywać wycieczki łodzią, łowić ryby, a nawet pływać w kanale. Kanał jest również popularnym miejscem dla miłośników fotografii. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej!

Kanał Koryncki – co warto o nim wiedzieć?

Kanał Koryncki to sztuczna droga wodna biegnąca przez Przesmyk Koryncki w Grecji. Oddziela on półwysep Peloponez od greckiego lądu i stanowi skrót dla statków podróżujących między Morzem Egejskim i Morzem Jońskim. Kanał ma 6,4 km długości i około 24 m szerokości, a jego głębokość wynosi 8 m. Jest on jednym z najwęższych kanałów na świecie.

Budowę Kanału Korynckiego zlecono Węgrom, jednak w 1889 roku przerwali oni budowę. W 1890 roku budowę przejęli Grecy i udało im się stworzyć kanał do końca. Po trzech latach został on uroczyście otwarty, jednak dopiero na początku 1894 roku został on oddany do użytku. Jest ważnym szlakiem żeglugowym, ponieważ pozwala statkom uniknąć konieczności okrążania półwyspu Peloponez.

Mimo że od tego czasu kanał był często wykorzystywany, nigdy nie był ekonomicznie opłacalny i wymagał znacznych dotacji rządowych. W ostatnich latach pojawiły się głosy, że należy zamknąć kanał ze względu na wysokie koszty jego utrzymania, ale jak dotąd pozostaje on otwarty dla ruchu.

Pomimo stosunkowo niewielkich rozmiarów, Kanał Koryncki odgrywa ważną rolę w międzynarodowej żegludze i jest uważany za jedno z najważniejszych osiągnięć inżynieryjnych Grecji.

Ponieważ kanał jest trudny do nawigacji dla dużych statków, jest on głównie używany przez mniejsze łodzie rekreacyjne. Godny uwagi wyjątek miał miejsce 9 października 2019 roku, kiedy MS Braemar stał się najszerszym i najdłuższym statkiem, który odbył rejs przez kanał.

Kanał jest obecnie wykorzystywany przez statki turystyczne. Przepływa przez niego około 11 000 statków rocznie. Jest to świetne miejsce na relaks i podziwianie pięknych scenerii. Szacuje się, że od otwarcia kanału przepłynęło przez niego ponad 1,5 miliona statków!

W kanale obowiązuje ruch jednostronny, a największe statki muszą być ciągnięte przez specjalny statek-holownik. Nad kanałem znajduje się sześć mostów, w tym jeden kolejowy i jeden prywatny.

Bardzo problematyczne przedsięwzięcie, czyli historia Kanału Korynckiego

Uważa się, że około 602 roku p.n.e. tyran Koryntu, Periander, jako pierwszy wpadł na pomysł wykopania Kanału Korynckiego. Okazało się, że projekt był zbyt skomplikowany i przerastał ograniczone możliwości techniczne tamtych czasów. Wobec tego Periander zdecydował się zbudować diolkós, kamienną drogę, która umożliwiała przenoszenie statków na platformach kołowych.

Około 300 roku p.n.e. macedoński król Dimitrios Poliorkitis próbował wykopać kanał, jednak został ostrzeżony przez swój zespół inżynierów, że jeśli powstanie połączenie między morzami, wówczas Morze Egejskie zostanie zalane przez Adriatyk.

Ten sam problem powstrzymał także Juliusza Cezara, Kaligulę i Hadriana. Dopiero cesarz Neron, w 67 roku n.e., podjął próbę budowy kanału z grupą około 6 tysięcy niewolników. Zanim plany budowy kanału zostały sfinalizowane, Neron został zamordowany.

W latach 30. XIX wieku, Kapodistrias, gubernator Grecji po upadku Imperium Osmańskiego, był pierwszą osobą, która ponownie rozważyła budowę kanału. Jednak planowany projekt okazał się zbyt kosztowny. Całkowity koszt miał wynieść 40 milionów franków francuskich. W 1869 roku parlament upoważnił rząd do zezwolenia na pracę prywatnej firmie, która była kierowana przez Etienne Tyrra. Prace rozpoczęto w 1882 roku, ale ponownie pojawiły się problemy związane z kosztami. Budżet austriackiej firmy okazał się niewystarczający.

Znowu postanowiono wstrzymać budowę kanału. Jego ponowne rozpoczęcie nastąpiło w 1890 roku. Do budowy przystąpiła grecka spółka dysponująca kapitałem rzędu 5 milionów franków. Tym razem budowa kanału zakończyła się sukcesem i został on po raz pierwszy użyty 28 października 1893 roku.

Wycieczki – podstawowe informacje

Kanał Koryncki jest jednym z cudów współczesnego świata. Robi wrażenie, gdy patrzy się na niego z jednego z mostów drogowych, które przecinają kanał, ale gdy patrzy się na niego z jachtu w samym kanale, widok jeszcze bardziej zapiera dech w piersiach.

Zwiedzający mogą zatrzymać się i zaparkować obok mostu Isthmia na starej autostradzie krajowej, która łączy Peloponez z Atenami. W pobliżu znajduje się kilka tawern, w których można wygodnie usiąść i wypić smaczną kawę albo zjeść pożywny lunch.

Najpopularniejsze miejsca, w których warto zjeść, to Isthmia Bridge Cafe, Sea and Sand, Tassos, Trechanteri, Sapori, Soul Kitchen, Di Giorgio, Tavern Pericles, Kavos 1964, Corinthian House Grill i Fytampanis Steakhouse.

Kanał stał się jednym z głównych celów turystycznych w kraju, umożliwiając odwiedzającym krótkie wycieczki. Obecnie Kanał Koryncki jest wykorzystywany przede wszystkim przez jachty, małe statki wycieczkowe i łodzie turystyczne. Jeśli chcesz podnieść swój poziom adrenaliny, możesz nawet skoczyć na bungee!

Wieża kontrolna i małe nabrzeże znajdują się na wschodnim krańcu kanału naprzeciwko Isthmii, więc statki płynące na zachód w kierunku Zatoki Korynckiej mogą zacumować do nabrzeża.

Wpłynięcie do Kanału Korynckiego jest nadzorowane za pomocą mostu zwodzonego, po którym można spokojnie przejść piechotą, chcąc wybrać się na drugi brzeg.

Kanał Koryncki znajduje się w Grecji i jest popularny wśród turystów. Jest sztuczną drogą wodną, która łączy Morze Egejskie z Morzem Jońskim. Jest to świetne miejsce do oglądania przepływających statków, a także do robienia zachwycających zdjęć. Jest to również popularne miejsce do wędkowania i pływania. Kanał został ukończony w 1893 roku po wiekach nieudanych prób, a obecnie jest jedną z najpopularniejszych atrakcji turystycznych Grecji!

Zaplanuj swoją podróż!

Znajdź nocleg i zarezerwuj pobyt!

W serwisie Booking.com masz do wyboru niezliczone hotele, apartamenty, pensjonaty, hostele i wiele innych obiektów turystycznych. Komfortowe noclegi, atrakcyjne ceny na każdą kieszeń!

Tanie loty – bilety na samolot

Skyscanner to najpopularniejsze wyszukiwarki połączeń lotniczych na świecie. Znajdziesz tu oferty najważniejszych linii i przewoźników. Wybierz terminy, lokalizacje, poszukaj promocji i kup bilet na tani lot samolotem!

Jeżeli nie wiesz jak dostać się z lotniska do centrum miasta skorzystaj z możliwości rezerwacji biletów autobusowych na transfer. Dzięki temu bez problemu dostaniesz się do swojej miejscowości docelowej.

Jeżeli na lotnisko w Polsce dojeżdżasz własnym samochodem, zarezerwuj również online parking przy lotnisku w atrakcyjnej cenie.

Zabezpiecz swoją podróż

Niezależnie od celu podróży, warto wykupić ubezpieczenie, które ochroni Ciebie na wypadek niespodziewanych zdarzeń (np. zdrowotnych, OC czy związanych z kradzieżą bagażu). Skorzystaj z wygodnej porównywarki, ceny zaczynają się już od 2,63 zł dziennie.

Zwiedzanie. Ciekawe miejsca, wejściówki, kupony rabatowe

GetYourGuide to świetny internetowy przewodnik turystyczny. Zamówisz oprowadzanie przez cicerone, zapiszesz na zorganizowaną wycieczkę, kupisz bilety ze zniżkami do zabytków, muzeów, teatrów, galerii sztuki i wielu innych miejsc! Na GoCity.com wykupisz kartę miejską, dzięki której na miejscu zapłacisz mniej za wiele rzeczy!

Zobacz atrakcje i zarezerwuj bilety


Zobacz także: