Czy wiesz, że pierwsze ślady osadnictwa w Łebie sięgają aż około 1000-400 lat p.n.e.? Teren ten przyciągał do siebie wczesnych osadników ciekawym ukształtowaniem – połączeniem morza i jezior. Umiejscowienie przy zbiornikach słodkiej i słonej wody sprawiło, że okazało się to idealnym miejscem do życia. Około VIII wieku pojawili się tutaj przodkowie Kaszubów, budując podwaliny dla miasta, jakim stanie się Łeba. Atrakcje tego miejsca do dziś przyciągają turystów i nowych mieszkańców spragnionych nadmorskiego klimatu. Sprawdź, co warto zobaczyć w Łebie.
1 Plaża w Łebie – atrakcja nadmorska
Plaża w Łebie jest jedną z najdłuższych w Polsce, a nawet w całej Europie. Osiąga aż 10 kilometrów długości, a na tej przestrzeni ma bardzo zróżnicowane ukształtowane. Miejscami jest bardzo szeroka, po czym się zwęża. Plaża przyciąga do siebie szczególnie w słonecznie dni lata. Drobny piasek zachęca do położenia się na nim w celu opalania lub do romantycznych, bosych spacerów.
2 Wydmy w Łebie
Może wydawać się, że to zwykła, 30-metrowa góra piasku. W rzeczywistości to idealny przykład wydmy z ruchomymi piaskami. Ich przemieszczanie się jest nieustanne, wywoływane morskimi wiatrami. Drobne ziarenka powodują ciągłe obsuwanie się wzniesienia. Gdy wiatry są wyjątkowo silne, zwały piasku przesuwają się w głąb lądu szybciej i bardziej agresywnie, zasypując wszystko na swojej drodze. W spokojne dni wydmy nie stanowią jednak zagrożenia. Jest to wyjątkowa atrakcja Łeby – nigdzie indziej w Polsce nie można zaobserwować takiej naturalnej, ruchomej pustyni.
3 Port Morski
Wyświetl ten post na Instagramie
Jest to połączenie tradycyjnego portu rybackiego i żeglarskiego. Pełni też funkcję przejścia granicznego dla osób i towarów przypływających tu z innych krajów. Z portu można wypłynąć statkami, łodziami lub żaglówkami na otwarte Morze Bałtyckie. Wzdłuż niego może cumować około 150 jednostek pływających. Z brzegu można dostrzec tu wszystko, od kutrów rybackich, po motorówki i jachty. Znajduje się tu też dzwon przeciwmgielny, replika tratwy Nord i pomnik-kotwica.
4 Funlandia Łeba – atrakcje dla dzieci
Wyświetl ten post na Instagramie
Funlandia to otwarty w 2021 roku dmuchany park rozrywki dla całej rodziny. Zajmuje powierzchnię 600 metrów kwadratowych. Jego znaczna część jest zadaszona, co pozwala korzystać z tej atrakcji Łeby przez cały rok. Ogromną frajdę dla dzieci i dorosłych dostarcza 40-metrowy dmuchany tor przeszkód.
Na miejscu dostępna jest też strefa relaksu z leżakami. Jeśli wolisz się odprężyć, polecamy tutejsze lody naturalne, aromatyczną kawę, orzeźwiającą granitę lub świeżo robiony popcorn. Funlandia otwarta jest codziennie od 11:00 do 21:00. Wyjątkowo, bilety dziecięce (45-68 zł) są droższe niż wejściówki dla dorosłych (10-18 zł).
5 Rejsy pasażerskie z Łeby – atrakcje na morzu
Wyświetl ten post na Instagramie
Z kurortu łebskiego w sezonie wyruszają przeróżne statki pasażerskie, opływając Łebsko i pobliski fragment Morza Bałtyckiego. Jeśli zależy ci na rejsie po jeziorze, udaj się do przystani w Rąbkach. Dostępne są warianty 20-minutowe lub 3-godzinne (fragment całodniowej wycieczki ze zwiedzaniem).
Z Portu w Łebie wypływają w morze klasyczne wycieczkowce oraz popularny Gryf – okręt stylizowany na XVII-wieczny galeon. Wyjątkową atrakcją na pokładzie jest możliwość samodzielnego chwycenia za ster, by choć przez chwilę poczuć się jak wypływający w morze poszukiwacz przygód.
6 Kraina Smoków w Łebie – atrakcje dla najmłodszych
Wyświetl ten post na Instagramie
Kraina Smoków to całoroczna atrakcja przeznaczona przede wszystkim dla dzieci. Jest to świat fantazji i przygód, który pobudza wyobraźnię. Znajduje się w tym samym budynku co Muzeum Bursztynu oraz Wystawa Modeli Statków i Okrętów. W korzystnej cenie dostępne są bilety łączone na wszystkie trzy ekspozycje.
7 Muzeum Bursztynu
Wyświetl ten post na Instagramie
Muzeum Bursztynu w Łebie to atrakcja, która powstała, by przybliżyć zwiedzającym wiedzę na temat tzw. bałtyckiego złota. Wystawa obejmuje prawdziwe dzieła sztuki bursztynowej biżuterii, ale też zachowane w surowcu fragmenty fauny pochodzące sprzed 40 milionów lat. Wystawa rozmieszczone są w kilku salach stylizowanych na pradawny las bursztynowy, świat epoki lodowcowej, salę inkluzji i bursztynową komnatę z cennymi eksponatami.
8 Słowiński Park Narodowy w Łebie – atrakcje na świeżym powietrzu
Wyświetl ten post na Instagramie
Nazwa Słowińskiego Parku Narodowego pochodzi od dawnej społeczności, która zamieszkiwała ten obszar. Teren obejmuje naturalne dla tego miejsca bagna, torfowiska, jeziora przybrzeżne, łąki, bory i lasy. Rozciąga się on pomiędzy Łebą a Rowami, na powierzchni około 33 tysięcy hektarów. Na miejscu radzimy poruszać się wyłącznie po wyznaczonych szlakach – jest ich łącznie aż 140 kilometrów. W celu zwiedzania można udać się tam pieszo, rowerem lub wózkiem elektrycznym. Podczas spaceru można spotkać m.in. puchacza, borsuka, jenota, łosia, żmije, kaczki, łabędzie, żurawie i czarne bociany.
9 Rejsy wędkarskie
Ta unikalna atrakcja Łeby jest świetną opcją na spędzenie czasu dla amatorów wędkarstwa. Miejscowi rybacy doradzą pod kątem miejsca na niemalże pewny, udany połów. W Bałtyku można liczyć m.in. na dorsze, belony, łososie, węgorze czy flądry. Łodzie wypływające na morze są w pełni wyposażone w niezbędny sprzęt: echosondy, radary, przynęty, kamizelki ratunkowe, komory z lodem itp. Organizatorzy rejsów wędkarskich służą też pomocą osobom dopiero zaczynającym swoją przygodę z morskim wędkarstwem.
10 Muzeum Motyli
Wyświetl ten post na Instagramie
Chyba nie ma na świecie człowieka, który przynajmniej raz w życiu nie zachwycił się pięknem przelatującego obok motyla. W łebskim Muzeum Motyli można podziwiać aż 4 tysiące okazów różnych gatunków owadów z kilku kontynentów. Oprócz motyli, znajdują się tutaj też straszyki, pluskwiaki, chrząszcze i pająki. Jest to atrakcja sezonowa, otwarta dla indywidualnych turystów od maja do września. W pozostałe miesiące muzeum przyjmuje jedynie wcześniej umówione grupy zorganizowane.
11 Illuzeum Łeba – atrakcja interaktywna
Wyświetl ten post na Instagramie
Illuzeum to miejsce, którego nie można pominąć odwiedzając Łebę. Atrakcja ta przenosi uczestników to niezwykłego świata iluzji optycznych. Za drzwiami czekają na ciebie liczne wizualne sztuczki, doświadczenia fizyczne i przeróżne sposoby na oszukanie swojego umysłu. Illuzeum otrzymało nagrodę Turystyczny Oskar za kreatywność i innowacyjność. Zobacz na własne oczy, czym zasłużyło sobie na takie wyróżnienie. Tryb funkcjonowania wystawy jest podobny jak w Muzeum Motyli – poza sezonem należy wcześniej zadzwonić i zapytać o możliwość zwiedzania.
12 Oceanarium Aquarium Live
W łebskim Oceanarium zobaczysz zarówno morskie, jak i słodkowodne gatunki podwodnych stworzeń z różnych kontynentów. Do ciekawszych spośród nich należą m.in. rekiny, skrzydlice, krewetki, koralowce, murena, wężogłowy, arowany i pirakuku. W ramach zwiedzania dla grup istnieje też opcja spotkań z płetwonurkami lub kapitanami statków, a także prelekcje i pokazy multimedialne o tematyce morskiej. Aquarium Live to raczej kameralna, acz niezwykle interesująca wystawa.
13 Labirynt Park Łeba – atrakcje zewnętrzne
Wyświetl ten post na Instagramie
Jest to największy naturalny labirynt krzewny w Polsce. Rozpościera się na powierzchni aż 5000 m². W ramach ułatwienia przemieszczania się po labiryncie można skorzystać z kilku platform widokowych lub mapy. Na swojej drodze do wyjścia trzeba zdobyć kolejnych 5 baz. Oprócz samego labiryntu, w parku znajdują się też wielkoformatowe gry planszowe, zręcznościowe i logiczne. Najmłodsi mogą skorzystać z placu zabaw lub zajęć organizowanych przez animatorów. Ta łebska atrakcja czynna jest od maja do początku października.
14 Ogród Ornitologiczny Łeba – atrakcja dla miłośników natury
Aby dostać się do Ogrodu Ornitologicznego, należy udać się na skraj Łeby, do prywatnego Gospodarstwa Agroturystycznego w Nowęcinie. Tutejsza kolekcja ptaków obejmuje już aż 2 tysiące ptaków pochodzących z różnych zakątków świata. Mieszkają one na terenie obejmującym 300 hektarów – zielonym ogrodzie ze stawami rybnymi i wysepkami. Znaczna część ptactwa wodnego żyje tutaj na wolności. Niektóre ptaki dla bezpieczeństwa trzymane są w klatkach. Na terenie parku można też spotkać zatrzymujące się w nim chwilowo ptactwo wędrowne, a także oswojone świnie, kozy, króliki czy psy.
15 Trasy rowerowe
Jeśli wolisz zwiedzać jednośladem zamiast podróżowania wszędzie pieszo lub samochodem, w Łebie znajdziesz kilka różnych atrakcyjnych tras. Nie musisz zabierać ze sobą na urlop własnego roweru. Na miejscu dostępnych jest kilka wypożyczalni. W mieście i okolicach znajdują się cztery główne szlaki rowerowe:
- trasa nr 1 – 26 kilometrów. Prowadzi obok Zamku Soplica, Szkoły Windsurfingu, Jeziora Sarbsko i Jeziora Czarne;
- trasa nr 2 – 15 km, wzdłuż Mierzei Łebskiej i w stronę ruchomych wydm w Słowińskim Parku Narodowym;
- trasa nr 3 – 16 km. Zahacza o Mini-ZOO i jezioro Łebsko, a po drodze pozwala podziwiać wiele pięknych widoków;
- trasa nr 4 – najdłuższa, liczy aż 34 kilometry. Prowadzi przez rezerwaty Mierzeja Sarbska i Choczewskie Cisy, obok latarni Stilo i jeziora Sarbsko.
16 Sporty wodne w Łebie – atrakcje dla aktywnych
Z racji tego, że miasto otoczone jest morzem, rzekami i jeziorami, wodnych atrakcji w Łebie z pewnością nie brakuje. Do najpopularniejszych należą: żeglarstwo, kitesurfing i kajakarstwo. Odnajdą się tutaj profesjonaliści, którzy szukają dogodnych warunków do uprawiania sportów wodnych lub imprez pozwalających na rywalizację. Łeba sprzyja także początkującym, którzy po raz pierwszy mają styczność z powyższymi aktywnościami. Opcje są bardzo zróżnicowane i przystosowane zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci.
17 Stadniny konne w okolicach Łeby – atrakcje dla miłośników zwierząt
W Łebie i okolicach znajduje się kilka ośrodków jeździeckich. Wśród nich można wybierać konie przeróżnej rasy, charakteru i maści. Możliwe jest oprowadzanie na lonży, jazda lub skoki pod zadaszeniem, profesjonalne treningi jeździeckie, wyprawy w malowniczy teren – jednym słowem praktycznie wszystko, co związane jest z tymi majestatycznymi zwierzętami. Większość ośrodków oferuje też organizację imprez i zawodów, kuligi, ogniska, skiring lub wynajęcie bryczki.
18 Rodzinny Park Rozrywki Łeba Park
Wyświetl ten post na Instagramie
Rodzinny Park Rozrywki Łeba Park to miejsce, które łączy w sobie zabawę i edukację. Przeznaczone jest głównie dla dzieci – lecz nie wyłącznie! Na spacerze wśród drzew można napotkać realistyczne prehistoryczne stworzenia. Dinozaury, mamuty i ludzie pierwotni są wykonani w skali 1:1 i dokładnie opisani na tabliczkach informacyjnych. Na 20 hektarach powierzchni oprócz parku dinozaurów znajduje się także mini-ZOO, galeria minerałów i skamielin, Dino Kino, minigolf, plac zabaw i park linowy.
Na tym nie kończy się jednak oferta Rodzinnego Parku Rozrywki w Łebie. Atrakcje obejmują też płukanie złota, strzelanie z wiatrówki i łuku oraz łowienie ryb (wyłącznie z własną wędką). Za dodatkową opłatą można skorzystać z animacji, tematycznych gier terenowych, Zamku Strachu, Kina 7D, przejazdów stylizowanymi kolejkami lub wizyty w Bajlandii. Sezon otwarcia parku trwa od kwietnia do października.
19 Jeziora łebskie – atrakcje naturalne
Największym jeziorem przybrzeżnym Wybrzeża Słowińskiego (i trzecim największym w Polsce) jest Łebsko, o łącznej powierzchni 7 142 ha. Co ciekawe, nigdy nie było ono morską zatoką. Wytworzyło się na skutek podniesienia poziomu morza, co skutkowało zalaniem okolicznych łąk. W okolicy Łeby znajdują się też: Czarny Staw (Staw Łabędzi), Gardno, Sarbsko, Jezioro Dołgie Wielkie i kilka bardziej oddalonych zbiorników wodnych na całym Wybrzeżu Słowińskim.
20 Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny
Wyświetl ten post na Instagramie
Ten zabytkowy kościół stanowi jedną z architektonicznych atrakcji Łeby. Powstał w 1683 roku i nawiązuje do zniszczonego w XVI wieku przybytku świętego Mikołaja. Spośród okolicznych budowli wyróżnia się swoją drewnianą dzwonnicą z miedzianym szczytem. Większość oryginalnego wyposażenia została niestety uszkodzona lub zagubiona. Co ciekawe, kościół ten aż do 1946 roku służył protestantom. Dziś znajduje się pod opieką zakonu oblatów i jest parafią katolicką.
21 Park linowy Tarzan Park Łeba – atrakcje na wysokości
W łebskim parku linowym na śmiałków czekają cztery trasy:
- niebieska – 180 metrów z 16 przeszkodami;
- czerwona – 160 metrów z 18 przeszkodami;
- żółta – 150 metrów z 15 przeszkodami, przeznaczona dla młodzieży;
- zielona – 70 metrów z 9 przeszkodami, przeznaczona dla dzieci.
Wśród licznych przeszkód można oczekiwać siatki, belki, kładki, mosty, tyrolki, skoki i wiele innych. Tor przeszkód na wysokości to zastrzyk adrenaliny zarówno dla najmłodszych poszukiwaczy przygód, jak i dla osób dorosłych.
Tarzan Park czynny jest jedynie w sezonie letnim, od majówki do ostatnich dni sierpnia. Podobną atrakcją jest także pobliski Power Park. Znajduje się tam również strzelnica paintballa oraz karting i quady.
22 Discovery Park
Wyświetl ten post na Instagramie
Pierwszym magnesem na turystów powstałym w Discovery Parku była atrakcja Łebskie Klocki – wystawa klocków LEGO. Funkcjonuje do dnia dzisiejszego i obejmuje kilka działów tematycznych. W tym zawarte są: najsłynniejsze budowle świata, znane zestawy (najstarsze pochodzą z 1976 roku) oraz serie nawiązujące do znanych filmów i bajek. Na miejscu znajduje się też kolekcja ruchomych robotów, którymi można samodzielnie sterować. W Ogródku Budowlanym każdy może stworzyć swoją własną konstrukcję.
Z czasem typowo wakacyjny Discovery Park zaczął rozbudowywać się także o kolejne atrakcje. Obecnie obejmuje:
- Szkołę Nauki Jazdy, która wiernie odwzorowuje układ ulic i ruch miejski, by zwiększyć świadomość dzieci o bezpieczeństwie;
- tor bumper carów;
- nawodne bumper boats pływające po basenie wypełnionym piłeczkami;
- trampoliny eurobungee;
- karuzela stylizowana na westernowe konie kowbojów;
- wodny spływ z indiańskimi canoe i wiosłami.
Za wszystkie powyższe atrakcje płaci się osobno – nie są to jednak wygórowane ceny. W dodatku mieszkańcom Łeby przysługuje korzystny rabat.
23 Korty Tenisowe w Łebie – atrakcje dla aktywnych
Jeżeli wciąż mało ci ruchu, polecamy udać się na korty tenisowe w Łebie. Atrakcja dla miłośników tego sportu jest przepięknie umiejscowiona pomiędzy Morzem Bałtyckim a jeziorem Sarbsko. W okolicy rozpościerają się też zielone lasy Mierzei Sarbskiej. Rozgrywka tenisa ziemnego jest rodzajem turystycznej tradycji tej miejscowości. W XX wieku była to popularna atrakcja wśród zamożnych niemieckich turystów. Ceglane korty czynne są od kwietnia do pierwszych przymrozków. Otwarte są przez cały dzień – rozgrywka wieczorem przy sztucznym oświetleniu jest wyjątkowo klimatyczna.
Jeśli planujesz odwiedzić nadmorskie miasto Łeba, atrakcje najlepiej zaplanować wcześniej. Niektóre z nich dostępne są jedynie w sezonie letnim, o czym trzeba pamiętać wybierając się tam na ferie zimowe. Z pewnością jednak nikt nie będzie się w tym miejscu nudził – Łeba oferuje rozmaite atrakcje dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Jednocześnie jest mniej turystycznym miastem niż chociażby oblegany latem Gdańsk. Polecamy szczególnie aktywności na świeżym powietrzu, które pozwalają nacieszyć się spokojną, malowniczą okolicą terenu położonego pomiędzy morzem a słodkimi jeziorami.
Zaplanuj swoją podróż!
Znajdź nocleg i zarezerwuj pobyt!
W serwisie Booking.com masz do wyboru niezliczone hotele, apartamenty, pensjonaty, hostele i wiele innych obiektów turystycznych. Komfortowe noclegi, atrakcyjne ceny na każdą kieszeń!
Tanie loty – bilety na samolot
Skyscanner to najpopularniejsze wyszukiwarki połączeń lotniczych na świecie. Znajdziesz tu oferty najważniejszych linii i przewoźników. Wybierz terminy, lokalizacje, poszukaj promocji i kup bilet na tani lot samolotem!
Jeżeli nie wiesz jak dostać się z lotniska do centrum miasta skorzystaj z możliwości rezerwacji biletów autobusowych na transfer. Dzięki temu bez problemu dostaniesz się do swojej miejscowości docelowej.
Jeżeli na lotnisko w Polsce dojeżdżasz własnym samochodem, zarezerwuj również online parking przy lotnisku w atrakcyjnej cenie.
Zabezpiecz swoją podróż
Niezależnie od celu podróży, warto wykupić ubezpieczenie, które ochroni Ciebie na wypadek niespodziewanych zdarzeń (np. zdrowotnych, OC czy związanych z kradzieżą bagażu). Skorzystaj z wygodnej porównywarki, ceny zaczynają się już od 2,63 zł dziennie.
Zwiedzanie. Ciekawe miejsca, wejściówki, kupony rabatowe
GetYourGuide to świetny internetowy przewodnik turystyczny. Zamówisz oprowadzanie przez cicerone, zapiszesz na zorganizowaną wycieczkę, kupisz bilety ze zniżkami do zabytków, muzeów, teatrów, galerii sztuki i wielu innych miejsc! Na GoCity.com wykupisz kartę miejską, dzięki której na miejscu zapłacisz mniej za wiele rzeczy!
Zobacz atrakcje i zarezerwuj bilety