Krzywy Las i jego tajemnice. Co musisz wiedzieć o tym miejscu?

Krzywy Las jest jedną z najważniejszych atrakcji w rejonie Gryfina oraz pomnikiem przyrody, który zyskał międzynarodową sławę. Na czym polega jego wyjątkowość?

krzywy las
Ocena

Czy lasy sosnowe mogą być unikalną atrakcją? Jeśli odwiedzisz Nowe Czarnowo koło Gryfina, zobaczysz wyjątkowy kompleks leśny. Od niemal stu lat pobudza on wyobraźnię ludzi zaglądających na jego teren, stanowi też nie lada gratkę dla wszystkich miłośników przyrody. Dlaczego warto się tu wybrać? Jak zaplanować wycieczkę po Krzywym Lesie? Podpowiadamy!

Krzywy Las i jego miejsce na mapie

Krzywy Las to jedna z ważniejszych atrakcji turystycznych na terenie województwa zachodniopomorskiego. To skupisko niezwykłych drzew znajduje się na terenie Nowego Czarniewa, tuż przy Elektrowni Dolna Odra, w odległości zaledwie 4 km od centrum Gryfina. Nietypowy las zajmuje niewielką powierzchnię (około 0,3 ha), jednak wizyta na jego terenie na długo zapisze się w twojej pamięci.

Czym wyróżnia się Krzywy Las?

Co sprawia, że turyści tak chętnie zaglądają do Krzywego Lasu? Zobacz, na czym polega wyjątkowość tego miejsca i jakie atrakcje czekają na jego terenie.

Krzywy Las i jego dzieje

Historia Krzywego Lasu zaczyna się w 1934 roku, kiedy w rejonie Gryfina posadzono młode sosny. Po pewnym czasie zauważono, że niewielki fragment nowego lasu sosnowego zaczyna przybierać niezwykłą formę. Co się stało, że pień drzewa skręcił pod kątem 90 stopni tuż nad ziemią? Jaka siła sprawiła, że w ten sposób wygięło się około 100 sosen?

Teorii na temat powstania Krzywego Lasu nie brakuje. Zdaniem niektórych deformacja to skutek przycinania sosen na drzewka bożonarodzeniowe lub… pamiątka po wizycie UFO. Inni twierdzą, że to czołgi jadące przez las w czasie wojny uszkodziły niektóre drzewa. Najbardziej prawdopodobna hipoteza zakłada, iż drzewa zostały zdeformowane wskutek celowej działalności człowieka. Dlaczego leśnicy podjęli kroki, dzięki którym młode drzewka przybrały nietypowy kształt? Bo sosny o takim kształcie mogłyby się świetnie sprawdzić w wielu dziedzinach gospodarki, m.in. przy budowie jachtów lub produkcji beczek. Dziwne drzewa wciąż pobudzają wyobraźnię, zatem co jakiś czas pojawiają się nowe opowieści związane z powstaniem Krzywego Lasu.

Co zobaczysz w Krzywym Lesie?

W 2020 roku Krzywy Las stał się rezerwatem przyrody, nad którym pieczę sprawuje Nadleśnictwo Gryfino. Dzięki temu rejon wsi Nowe Czarnowo zyskał na popularności, a jeden z najbardziej magicznych lasów w Polsce stał się popularnym celem wypraw. Na powierzchni 0,3 ha rośnie około stu drzew, których pnie są wygięte pod kątem 90 stopni. Zdeformowane drzew robią wrażenie, a spacer w ich otoczeniu to wyjątkowa przygoda o każdej porze roku. O wyjątkowości tego miejsca najlepiej świadczy fakt, iż o atrakcji tej wspominano w takich gazetach, jak New York Times czy Daily Mail.

Krzywy Las – informacje praktyczne

Jeśli podczas urlopu na terenie Pomorza Zachodniego zechcesz odwiedzić Krzywy Las, możesz skorzystać z kilku opcji. Jedną z nich jest długa wędrówka czerwonym szlakiem turystycznym, który łączy Szczecin z Mieszkowicami. Możesz tu również dojechać samochodem od strony Gryfina, lub pociągiem relacji Szczecin – Kostrzyn – Zielona Góra. W tym ostatnim przypadku musisz wysiąść na stacji „Dolna Odra”, z której do Krzywego Lasu trafisz bez problemu.

Krzywy Las to jeden z najbardziej charakterystycznych pomników przyrody w Polsce. Skupisko około 100 zdeformowanych sosen robi wrażenie! Jeśli znajdziesz się w rejonie Szczecina i zechcesz spędzić czas w unikalnej scenerii, odwiedź to niezwykłe miejsce.


Zobacz też:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *