W czasach prehistorycznych „biało złoto” wydobywano z samoistnych wypływów podziemnej solanki. Kopalnia soli Wieliczka powstała w XIII stuleciu, kiedy to wydrążono pierwsze szyby i wyrobiska. Łącznie w podziemiach powstało 245 km korytarzy na 9 poziomach – najgłębszy chodnik znajduje się 327 metrów pod ziemią. Wielicka kopalnia słynie także z solnych rzeźb i pięknej kaplicy św. Kingi. Zabytkowy obiekt w 1978 r. trafił na listę światowego dziedzictwa UNESCO, a 16 lat później zyskał miano Pomnika Narodu. W podziemiach panuje specyficzny mikroklimat, co pozwoliło na powstanie jedynego w swoim rodzaju uzdrowiska.
Kopalnia soli Wieliczka i Muzeum Żup Krakowskich
To dwa odrębne obiekty, choć są ze sobą mocno powiązane. I tak Muzeum Żup Krakowskich mieści się na terenach dawnego Zamku Żupnego, wybudowanego w połowie XIII wieku. Główna wystawa koncentruje się na historii górnictwa i warzelnictwa soli, pozostałe ekspozycje poświęcone są dziełom sztuki i rzemiosła artystycznego. Aby zwiedzić Muzeum Żup Krakowskich, wystarczy kupić bilet na trasę turystyczną w kopalni soli Wieliczka. Nie ma potrzeby kupowania osobnej wejściówki.
Co można zwiedzać w kopalni soli w Wieliczce?
Sieć podziemnych korytarzy i komór jest niezwykle rozbudowana. Dość wspomnieć, że sumienne zwiedzanie tras turystycznych pozwala poznać zaledwie 2% całego kompleksu. Kopalnia w Wieliczce składa się z 26 szybów, które powstały na przestrzeni 700 lat przemysłowego wydobycia soli. Do celów turystycznych wykorzystuje się wymiennie kilka zejść. Zwykle jednocześnie czynne są maksymalnie 2–3 szyby kopalni, połączone skomplikowaną siecią chodników.
Historia i legendy o kopalni soli w Wieliczce
W epoce neolitu sól pozyskiwano poprzez warzenie solanki, która wypływała spod ziemi. W XI wieku powstały pierwsze wielickie studnie solankowe, a podczas wykopywania jednej z nich (ok. 200 lat później) odnaleziono bryły soli kamiennej. Podziemne złoża pod Wieliczką okazały się niezwykle bogate, choć z metod warzelniczych zrezygnowano dopiero w 1724 roku. Z kolei górniczą produkcję soli zakończono w 1996 roku.
Legenda o wielickiej kopalni soli
Według polskich legend kopalnia soli Wieliczka powstała w zupełnie inny sposób. Królewna węgierska Kinga przyjęła oświadczyny księcia polskiego Bolesława Wstydliwego. W posagu chciała otrzymać sól i podarować ją przyszłym poddanym – wrzuciła więc pierścień zaręczynowy do jednej ze swoich kopalni. Podczas oprowadzania Kingi po polskich włościach, w okolicach Wieliczki wykopano kryształ soli z pierścionkiem. W ten sposób przyszła święta kościoła katolickiego „przeniosła” sól pod Kraków.
Kopalnia soli Wieliczka – dostępne atrakcje turystyczne
Pierwszym znanym turystą w kopalni był Mikołaj Kopernik, który zwiedził Wieliczkę w towarzystwie górników w ok. 1493 roku. Do zejścia pod ziemię konieczne było królewskie pozwolenie, a do dziś zachowały się księgi gości z XVIII wieku. Dziś kopalnia soli Wieliczka przyciąga rocznie miliony turystów z całego świata. Do jej głównych atrakcji należą:
- trasa turystyczna w szybach Daniłowicza i Ignacego Paderewskiego;
- trasa górnicza w szybie Regis;
- kaplica św. Kingi;
- wyrzeźbione w soli dzieła sztuki;
- tężnia solankowa.
Kopalnia soli Wieliczka organizuje również zajęcia edukacyjne dla szkół, oferuje też miejsca noclegowe w podziemiach oraz wyżywienie. Niektóre komory udostępniane są na potrzeby koncertów, uroczystości religijnych, imprez sportowych, wydarzeń firmowych i innych eventów.
Podziemne trasy turystyczne – zwiedzanie kopalni soli Wieliczka z przewodnikiem
Z pewnością każdy znajdzie tu coś dla siebie. Zarówno solidną dawkę wiedzy historycznej, jak i multisensoryczne doświadczenia – w tym naprawdę ekstremalne doświadczenia. Chcesz wiedzieć, co ma do zaoferowania turystom kopalnia soli Wieliczka? Czytaj dalej!
Trasa turystyczna
Rozpoczyna się w szybie Paderewskiego lub Daniłowicza. Koncentruje się na ekspozycji narzędzi i maszyn górniczych (np. kieratu) oraz podziemnych komorach – pełnych wartościowych przedmiotów i wyróżniających się niezwykłą urodą. Na podziemnym szlaku w zabytkowej kopalni soli w Wieliczce znajduje się też wiele jeziorek solankowych. Najważniejsze cechy trasy turystycznej:
- ma 3,5 km długości;
- jej głębokość dochodzi do 135 m pod ziemią;
- łącznie trzeba pokonać 800 schodów;
- część trasy pokrywa się z ekspozycją Muzeum Żup Krakowskich;
- całe zwiedzanie zajmuje turystom ok. 2–3 godziny.
Trasa górnicza
Labirynt w surowych korytarzach kopalni soli Wieliczka. Trasa wytyczona w komorach szybu Regis, sięgająca do 101 metrów pod powierzchnią, przeznaczona jest dla tych, którzy wolą działać niż słuchać. Turyści eksplorują podziemne korytarze i wykonują kolejne zadania – od kruszenia brył i bloków po transport soli wózkiem. Jeśli chcesz na własnej skórze poznać trudy pracy górników w kopalni soli Wieliczka, to już wiesz, jaki bilet kupić!
Kup bilet online do podziemnego solnego królestwa!
Solne rzeźby i kaplica świętej Kingi
Kameralna świątynia, dedykowana patronce górników solnych, to jeden z 5 obiektów sakralnych utworzonych w wyrobiskach kopalni soli Wieliczka. I zdecydowanie najsłynniejszy, a w opinii wielu również najpiękniejszy spośród nich. Kaplica św. Kingi słynie z kunsztownie rzeźbionych posągów i innych zdobień. Zwróć uwagę na płaskorzeźby przedstawiające wydarzenia z Nowego Testamentu, żyrandole z kryształkami soli i posadzkę z jednolitej bryły.
Rzeźby wykute w soli znajdują się również w innych, podziemnych salach. Wśród uwiecznionych postaci znajdują się m.in.:
- król Kazimierz III Wielki;
- Mikołaj Kopernik;
- św. papież Jan Paweł II;
- poeta Johann Wolfgang Goethe;
- Stanisław Staszic;
- św. Jan Nepomucen.
Uzdrowisko Kopalnia Soli Wieliczka i jego tężnia solankowa
Dawne wyrobiska soli zielonej (oraz pozostałych odmian – krystalicznej i szybiku) są wolne od zanieczyszczeń. To samo dotyczy tężni solankowej na powierzchni. Wystarczy ok. 30 minut odpoczynku, by poprawić samopoczucie i oczyścić drogi oddechowe. Poza naturalnym chlorkiem sodu w powietrzu kopalnia soli Wieliczka dysponuje zespołem specjalistów i profesjonalnymi urządzeniami do diagnozy i leczenia określonych chorób. Wskazania medyczne do turnusu w wielickim uzdrowisku to:
- alergie;
- astma oskrzelowa;
- choroby gardła, krtani, nosa, zatok;
- POChP – przewlekła obturacyjna choroba płuc;
- nawracające zapalenia płuc i oskrzeli.
Godziny otwarcia i inne dane o kopalni soli w Wieliczce
Kopalnia soli Wieliczka – adres | ul. Daniłowicza 10, 32-020 Wieliczka |
Kopalnia soli Wieliczka – godziny otwarcia | od 8:30 do 17:00 |
Kopalnia soli Wieliczka – ceny biletów |
|
Kopalnia soli Wieliczka – dojazd | Z Krakowa:
|
Kopalnia soli Wieliczka – dostępność dla osób niepełnosprawnych | Niektóre trasy zwiedzania w kopalni soli Wieliczka są dostępne dla osób poruszających się na wózkach. Obiekt dysponuje jednym urządzeniem wyciągowym, w szybie Daniłowicza – na czas trwających tam remontów wszystkie tury wycieczek po kopalni dla osób niepełnosprawnych są zawieszane. |
Kopalnia soli Wieliczka – strona www | https://www.kopalnia.pl/ |
Kopalnia soli Wieliczka to jedna z największych atrakcji turystycznych w Polsce. Ma do zaoferowania znacznie więcej, niż można by się spodziewać po zabytkowym obiekcie przemysłowym. Nie wierzysz? Pojedź do Wieliczki i sprawdź, a wrażeniami podzielisz się później!
Zaplanuj swoją podróż!
Znajdź nocleg i zarezerwuj pobyt!
W serwisie Booking.com masz do wyboru niezliczone hotele, apartamenty, pensjonaty, hostele i wiele innych obiektów turystycznych. Komfortowe noclegi, atrakcyjne ceny na każdą kieszeń!
Tanie loty – bilety na samolot
Skyscanner to najpopularniejsze wyszukiwarki połączeń lotniczych na świecie. Znajdziesz tu oferty najważniejszych linii i przewoźników. Wybierz terminy, lokalizacje, poszukaj promocji i kup bilet na tani lot samolotem!
Jeżeli nie wiesz jak dostać się z lotniska do centrum miasta skorzystaj z możliwości rezerwacji biletów autobusowych na transfer. Dzięki temu bez problemu dostaniesz się do swojej miejscowości docelowej.
Jeżeli na lotnisko w Polsce dojeżdżasz własnym samochodem, zarezerwuj również online parking przy lotnisku w atrakcyjnej cenie.
Zabezpiecz swoją podróż
Niezależnie od celu podróży, warto wykupić ubezpieczenie, które ochroni Ciebie na wypadek niespodziewanych zdarzeń (np. zdrowotnych, OC czy związanych z kradzieżą bagażu). Skorzystaj z wygodnej porównywarki, ceny zaczynają się już od 2,63 zł dziennie.
Zwiedzanie. Ciekawe miejsca, wejściówki, kupony rabatowe
GetYourGuide to świetny internetowy przewodnik turystyczny. Zamówisz oprowadzanie przez cicerone, zapiszesz na zorganizowaną wycieczkę, kupisz bilety ze zniżkami do zabytków, muzeów, teatrów, galerii sztuki i wielu innych miejsc! Na GoCity.com wykupisz kartę miejską, dzięki której na miejscu zapłacisz mniej za wiele rzeczy!
Zobacz atrakcje i zarezerwuj bilety