Kopalnia soli Wieliczka – podziemne trasy turystyczne i historia wielickich górników i zabytku z listy UNESCO

Kopalnia soli Wieliczka to jeden z najcenniejszych zabytków w całej Polsce. Sól wydobywano tutaj już w neolicie, a za panowania Kazimierza Wielkiego zapewniała nawet ⅓ dochodów korony! Zobacz, co warto wiedzieć o kopalni soli w Wieliczce przed zwiedzaniem!

kopalnia soli w wieliczce
Ocena

W czasach prehistorycznych „biało złoto” wydobywano z samoistnych wypływów podziemnej solanki. Kopalnia soli Wieliczka powstała w XIII stuleciu, kiedy to wydrążono pierwsze szyby i wyrobiska. Łącznie w podziemiach powstało 245 km korytarzy na 9 poziomach – najgłębszy chodnik znajduje się 327 metrów pod ziemią. Wielicka kopalnia słynie także z solnych rzeźb i pięknej kaplicy św. Kingi. Zabytkowy obiekt w 1978 r. trafił na listę światowego dziedzictwa UNESCO, a 16 lat później zyskał miano Pomnika Narodu. W podziemiach panuje specyficzny mikroklimat, co pozwoliło na powstanie jedynego w swoim rodzaju uzdrowiska.

Kopalnia soli Wieliczka i Muzeum Żup Krakowskich

kopalnia soli wieliczka kaplica

To dwa odrębne obiekty, choć są ze sobą mocno powiązane. I tak Muzeum Żup Krakowskich mieści się na terenach dawnego Zamku Żupnego, wybudowanego w połowie XIII wieku. Główna wystawa koncentruje się na historii górnictwa i warzelnictwa soli, pozostałe ekspozycje poświęcone są dziełom sztuki i rzemiosła artystycznego. Aby zwiedzić Muzeum Żup Krakowskich, wystarczy kupić bilet na trasę turystyczną w kopalni soli Wieliczka. Nie ma potrzeby kupowania osobnej wejściówki.

Co można zwiedzać w kopalni soli w Wieliczce?

Sieć podziemnych korytarzy i komór jest niezwykle rozbudowana. Dość wspomnieć, że sumienne zwiedzanie tras turystycznych pozwala poznać zaledwie 2% całego kompleksu. Kopalnia w Wieliczce składa się z 26 szybów, które powstały na przestrzeni 700 lat przemysłowego wydobycia soli. Do celów turystycznych wykorzystuje się wymiennie kilka zejść. Zwykle jednocześnie czynne są maksymalnie 2–3 szyby kopalni, połączone skomplikowaną siecią chodników.kup bilety

Historia i legendy o kopalni soli w Wieliczce

kopalnia soli wieliczka salon

W epoce neolitu sól pozyskiwano poprzez warzenie solanki, która wypływała spod ziemi. W XI wieku powstały pierwsze wielickie studnie solankowe, a podczas wykopywania jednej z nich (ok. 200 lat później) odnaleziono bryły soli kamiennej. Podziemne złoża pod Wieliczką okazały się niezwykle bogate, choć z metod warzelniczych zrezygnowano dopiero w 1724 roku. Z kolei górniczą produkcję soli zakończono w 1996 roku.

Legenda o wielickiej kopalni soli

Według polskich legend kopalnia soli Wieliczka powstała w zupełnie inny sposób. Królewna węgierska Kinga przyjęła oświadczyny księcia polskiego Bolesława Wstydliwego. W posagu chciała otrzymać sól i podarować ją przyszłym poddanym – wrzuciła więc pierścień zaręczynowy do jednej ze swoich kopalni. Podczas oprowadzania Kingi po polskich włościach, w okolicach Wieliczki wykopano kryształ soli z pierścionkiem. W ten sposób przyszła święta kościoła katolickiego „przeniosła” sól pod Kraków.

 

Kopalnia soli Wieliczka – dostępne atrakcje turystyczne

kopalnia soli wieliczka komnata

Pierwszym znanym turystą w kopalni był Mikołaj Kopernik, który zwiedził Wieliczkę w towarzystwie górników w ok. 1493 roku. Do zejścia pod ziemię konieczne było królewskie pozwolenie, a do dziś zachowały się księgi gości z XVIII wieku. Dziś kopalnia soli Wieliczka przyciąga rocznie miliony turystów z całego świata. Do jej głównych atrakcji należą:

 • trasa turystyczna w szybach Daniłowicza i Ignacego Paderewskiego;
 • trasa górnicza w szybie Regis;
 • kaplica św. Kingi;
 • wyrzeźbione w soli dzieła sztuki;
 • tężnia solankowa.

Kopalnia soli Wieliczka organizuje również zajęcia edukacyjne dla szkół, oferuje też miejsca noclegowe w podziemiach oraz wyżywienie. Niektóre komory udostępniane są na potrzeby koncertów, uroczystości religijnych, imprez sportowych, wydarzeń firmowych i innych eventów.

Podziemne trasy turystyczne – zwiedzanie kopalni soli Wieliczka z przewodnikiem

kopalnia soli wieliczka żyrandol

Z pewnością każdy znajdzie tu coś dla siebie. Zarówno solidną dawkę wiedzy historycznej, jak i multisensoryczne doświadczenia – w tym naprawdę ekstremalne doświadczenia. Chcesz wiedzieć, co ma do zaoferowania turystom kopalnia soli Wieliczka? Czytaj dalej!

Trasa turystyczna

Rozpoczyna się w szybie Paderewskiego lub Daniłowicza. Koncentruje się na ekspozycji narzędzi i maszyn górniczych (np. kieratu) oraz podziemnych komorach – pełnych wartościowych przedmiotów i wyróżniających się niezwykłą urodą. Na podziemnym szlaku w zabytkowej kopalni soli w Wieliczce znajduje się też wiele jeziorek solankowych. Najważniejsze cechy trasy turystycznej:kup bilety

 • ma 3,5 km długości;
 • jej głębokość dochodzi do 135 m pod ziemią;
 • łącznie trzeba pokonać 800 schodów;
 • część trasy pokrywa się z ekspozycją Muzeum Żup Krakowskich;
 • całe zwiedzanie zajmuje turystom ok. 2–3 godziny.

Trasa górnicza

kopalnia soli wieliczka schody

Labirynt w surowych korytarzach kopalni soli Wieliczka. Trasa wytyczona w komorach szybu Regis, sięgająca do 101 metrów pod powierzchnią, przeznaczona jest dla tych, którzy wolą działać niż słuchać. Turyści eksplorują podziemne korytarze i wykonują kolejne zadania – od kruszenia brył i bloków po transport soli wózkiem. Jeśli chcesz na własnej skórze poznać trudy pracy górników w kopalni soli Wieliczka, to już wiesz, jaki bilet kupić!

Kup bilet online do podziemnego solnego królestwa!

Solne rzeźby i kaplica świętej Kingi

Kameralna świątynia, dedykowana patronce górników solnych, to jeden z 5 obiektów sakralnych utworzonych w wyrobiskach kopalni soli Wieliczka. I zdecydowanie najsłynniejszy, a w opinii wielu również najpiękniejszy spośród nich. Kaplica św. Kingi słynie z kunsztownie rzeźbionych posągów i innych zdobień. Zwróć uwagę na płaskorzeźby przedstawiające wydarzenia z Nowego Testamentu, żyrandole z kryształkami soli i posadzkę z jednolitej bryły.

Rzeźby wykute w soli znajdują się również w innych, podziemnych salach. Wśród uwiecznionych postaci znajdują się m.in.:

 • król Kazimierz III Wielki;
 • Mikołaj Kopernik;
 • św. papież Jan Paweł II;
 • poeta Johann Wolfgang Goethe;
 • Stanisław Staszic;
 • św. Jan Nepomucen.

 

Uzdrowisko Kopalnia Soli Wieliczka i jego tężnia solankowa

kopalnia soli wieliczka rzeżba

Dawne wyrobiska soli zielonej (oraz pozostałych odmian – krystalicznej i szybiku) są wolne od zanieczyszczeń. To samo dotyczy tężni solankowej na powierzchni. Wystarczy ok. 30 minut odpoczynku, by poprawić samopoczucie i oczyścić drogi oddechowe. Poza naturalnym chlorkiem sodu w powietrzu kopalnia soli Wieliczka dysponuje zespołem specjalistów i profesjonalnymi urządzeniami do diagnozy i leczenia określonych chorób. Wskazania medyczne do turnusu w wielickim uzdrowisku to:

  • alergie;
  • astma oskrzelowa;
  • choroby gardła, krtani, nosa, zatok;
  • POChP – przewlekła obturacyjna choroba płuc;
  • nawracające zapalenia płuc i oskrzeli.

Godziny otwarcia i inne dane o kopalni soli w Wieliczce

Kopalnia soli Wieliczka – adres ul. Daniłowicza 10, 32-020 Wieliczka
Kopalnia soli Wieliczka – godziny otwarcia od 8:30 do 17:00
Kopalnia soli Wieliczka – ceny biletów
 • dorośli od 77 zł/os. – kup bilet
 • dzieci od 67 zł/os.
Kopalnia soli Wieliczka – dojazd Z Krakowa:
 • autobusy linii 224, 274 i 304;
 • podmiejskim pociągiem – ok. 25 min ze stacji Kraków Główny do stacji Wieliczka Rynek-Kopalnia;
 • ok. 6 minut jazdy samochodem/autokarem od węzła Wielicka na autostradzie A4.
Kopalnia soli Wieliczka – dostępność dla osób niepełnosprawnych Niektóre trasy zwiedzania w kopalni soli Wieliczka są dostępne dla osób poruszających się na wózkach. Obiekt dysponuje jednym urządzeniem wyciągowym, w szybie Daniłowicza – na czas trwających tam remontów wszystkie tury wycieczek po kopalni dla osób niepełnosprawnych są zawieszane.
Kopalnia soli Wieliczka – strona www https://www.kopalnia.pl/

 

Kopalnia soli Wieliczka to jedna z największych atrakcji turystycznych w Polsce. Ma do zaoferowania znacznie więcej, niż można by się spodziewać po zabytkowym obiekcie przemysłowym. Nie wierzysz? Pojedź do Wieliczki i sprawdź, a wrażeniami podzielisz się później!


Zobacz też:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *