Największe atrakcje w Algeciras. Odwiedź to piękne portowe miasto w Andaluzji!

Algeciras słynie ze swojego korzystnego położenia geograficznego, które zaważyło na jego znaczeniu w kontekście handlu morskiego. To jednak również miejscowość atrakcyjna turystycznie. Sprawdź, co warto tam zobaczyć.

algeciras
Ocena

Tak jak w pozostałych nadmorskich miejscowościach turystycznych na terenie Hiszpanii, również w Algeciras czekają piękne plaże. Możesz wypocząć i spróbować innych atrakcji, dzięki którym twój urlop na wybrzeżu będzie udany. Poznaj tamtejsze rejony Andaluzji i przekonaj się, że warto wybrać ten port jako cel wakacyjnej wycieczki.

Położenie Algeciras

Miejscowość znajduje się w zachodniej części zatoki o tej samej nazwie, a jednocześnie naprzeciw Gibraltaru, czyli kluczowego rejonu handlowego. Dzięki temu Algeciras uznawane jest na jedno z najważniejszych portowych miast w Hiszpanii zarówno jako chodzi o ruch pasażerski, jak i towarowy. Regularnie kursują tutaj promy do Tangeru i Ceuty

Jak tu dojechać?

Aby dotrzeć do Algeciras, najlepiej zdecydować się na lot do Malagi położonej od miasta w odległości ok. 120 kilometrów. Możesz wybrać także lotnisko w Gibraltarze (to ok. 20 kilometrów od miasteczka). Jeśli spędzasz wakacje w większych ośrodkach turystycznych w Hiszpanii, możesz wybrać się na kilkudniowy wypad do Algeciras, korzystając z połączeń kolejowych. Z Madrytu dojeżdża tutaj pociąg, a podróż nim trwa niecałe 6 godzin.

Gdy jesteś zmotoryzowany i na wakacje wyjeżdżasz samochodem, powinieneś wiedzieć, że miasto leży w pobliżu autostrady A8 biegnącej z Malagi. Znajdują się tutaj również dwie drogi ekspresowa. Jedna, A-381, łączy Algeciraz z Jerez, a druga, N-340, z Kadyksem. W Andaluzji dobrze rozwinięta jest także komunikacja autobusowa, więc do Algeciras dostaniesz się bez problemu również w ten sposób z różnych okolicznych rejonów Hiszpanii.

Playa de Getares i inne plaże Algeciras

Tutejsza plaża cieszy się wśród turystów dużą popularnością. To jedno z nadmorskich miejsc pokrytych czystym, białym piaskiem, na którym wypoczynek jest prawdziwą przyjemnością. Poza tym tuż przy plaży znajdują się liczne bary i restauracje, w których możesz spróbować lokalnych przysmaków charakterystycznych dla kuchni hiszpańskiej. Co ciekawe, nazwa plaży pochodzi od rzymskiej przetwórni ryb Cetares. Z wybrzeża rozciąga się doskonały widok na wspomniany Gibraltar.

 

Poza tym możesz także wypocząć na Rinconcillo albo plaży San García. Warto jednak wiedzieć, że spora część wybrzeża Algeciras zarezerwowana jest dla przemysłu rybackiego i nie można z niej korzystać w celach turystycznych. Obszar ten obejmuje ok. 23 kilometry.

Starówka Algeciras. Co warto zobaczyć?

Podczas spaceru uliczkami miasta koniecznie zajrzyj do jego najstarszej i najbardziej zabytkowej części, czyli San Isidro. Znajduje się tu XVIII-wieczny kościół Nuestra Señora de la Palma, a także o wiek starsza kaplica Nuestra Señora de Europa.

Głównym punktem w mieście jest Plaza Alta, czyli plac, na którym organizowane są liczne festyny, koncerty i inne wydarzenia. W tamtym miejscu uwagę przyciąga m.in. fontanna Los Arcos wybudowana w 1793 roku.

Przyjemność sprawia już sam spacer i błądzenie po ciasnych uliczkach, przy których znajdują się ławki, latarnie czy inne obiekty miejskiej architektury utrzymane w żywych kolorach i wykonane z ceramiki pochodzącej z Sewilli.

Arabskie wpływy w Algeciras

Nazwa miasta pochodzi od arabskiego słowa al-jazeera, które w oryginale oznacza „półwysep”. W całym Algeciras odczuwalne są wpływy marokańskie, m.in. w estetyce architektury. Nic w tym dziwnego, biorąc pod uwagę fakt, że Andaluzja przez długi czas była regionem należącym do obcego imperium.

Okolice Algeciras są równie atrakcyjne

Algeciras i kilka innych sąsiednich miejscowości, np. Gibraltar czy La Linea, tworzą razem jeden zespół miejski. Miejscem, do którego warto zajrzeć, jest Kadyks uchodzący za najstarsze miasto Hiszpanii. Ośrodek ten został założony przez Fenicjan w 1100 roku p.n.e. i ma bogatą, a jednocześnie burzliwą historię.

Z kolei Gibraltar stanowi obiekt sporu terytorialnego między Hiszpanią a Wielką Brytanią. Jest równie interesujący pod względem historycznym, co Kadyks.

 

Jeśli szukasz miejsca na wypoczynek z dala od wielkich i zatłoczonych kurortów w Hiszpanii, zdecyduj się na wakacje lub przynajmniej kilkudniowy pobyt w Algeciras i jego okolicach. Nie dość, że odpoczniesz na tutejszych urokliwych plażach, to jeszcze poznasz interesujący fragment historii Hiszpanii i regionu Andaluzji, który długo pozostawał pod wpływem arabskiej kultury. To doskonałe miejsce na wypoczynek dla singla, jak i dla rodzin z dziećmi. Nie brakuje tutaj miejsc do spacerowania, a także możliwości zapoznania się z lokalnymi smakami bazującymi oczywiście na owocach morza.


Zobacz też:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *