Giżycko leży w samym centrum województwa warmińsko-mazurskiego. To znane miasteczko na Mazurach, położone na Szlaku Wielkich Jezior. Znajduje się pomiędzy jeziorami Niegocin i Kisajno. Poznaj lepiej polską stolicę żeglarstwa – Giżycko. Atrakcje tej miejscowości wcale nie ograniczają się tylko do sportów wodnych. Zapewniamy, że każdy znajdzie tu rozrywkę idealną dla siebie.
1 Twierdza Boyen w Giżycku – atrakcja historyczna i architektoniczna
Twierdza Boyen to największa tego typu atrakcja Giżycka i całych Mazur. Powstała w XIX wieku, na rozkaz panującego tu wówczas pruskiego króla Fryderyka Wilhelma IV. Z czasem miasto przekształciło się przez to w prawdziwy garnizon wojskowy, na skutek licznego przybywania pruskich żołnierzy. Fort stoi na przesmyku pomiędzy jeziorami Kisajno i Niegocin. To strategiczne umiejscowienie sprawiło, że był to jeden z kluczowych elementów 180-kilometrowej linii obrony Wielkich Jezior Mazurskich.
Twierdza zawdzięcza swoją nazwę orędownikowi budowli (i dwukrotnemu ministrowi wojny) – feldmarszałkowi Leopoldowi Hermannowi Ludwigowi von Boyen. Co ciekawe, sześć bastionów fortu również zostało mianowanych na jego cześć. Znajdziesz wśród nich takie nazwy jak Leopold, Hermann, Ludwig, Miecz, Prawo i Światło.
Po II wojnie światowej ten imponujący kompleks zaczął popadać w ruinę. Miasto nieustannie pracuje jednak nad jego rewitalizacją. Obecnie obiekt udostępniony jest do zwiedzania. Na miejscu czekają na ciebie różne wystawy, historyczne budynki gospodarcze i zabytkowe elementy obronne. Organizowane są tu także różne wydarzenia, np. Święto Twierdzy Boyen, koncerty Mazury HIP-HOP Festiwal, Zlot Pojazdów Zabytkowych oraz Festiwal Piosenki Żeglarskiej i Morskiej.
2 Szlaki wokół twierdzy
Oprócz wizyty w środku warto też poświęcić nieco czasu na spacer wokół twierdzy w Giżycku. Atrakcją jest tu trasa wokół dawnej fosy, oryginalne fragmenty murów i odrestaurowane nazwy bastionów. Teren wokół twierdzy jest niezwykle malowniczy, a w dodatku pozwala wyobrazić sobie, jak trudna do zdobycia musiała być ta budowla. Na terenie zewnętrznym znajduje się też amfiteatr z lat 80 XX wieku. Na terenie fortu wyznaczone zostały 3 szlaki spacerowe, o różnej długości – wybierz ten, na który masz czas.
3 Zamek krzyżacki w Giżycku – atrakcja architektoniczna
Krzyżacki zamek w Giżycku co prawda nie jest zbyt spektakularny, lecz warto zwrócić na niego uwagę. W średniowieczu była to prawdopodobnie ogromna, potężna twierdza. Ta architektoniczna atrakcja Giżycka powstała w 1314 roku. To właśnie ona dała początek dzisiejszemu miasteczku, a dawniej Nowej Wsi założonej w XV wieku. Do dziś po siedzibie starostów książęcych zachowało się niestety tylko jedno skrzydło, które poddawane było wielu modernizacjom i przebudowom.
Budynek, który można tu dziś podziwiać, mieści luksusowy hotel St. Bruno. Powstał w XV wieku, na planie prostokąta. Posiada 4 kondygnacje, wzmocnione od zewnątrz przyporami w narożach. Nakryty jest dwuspadowym dachem i zwieńczony dwoma renesansowymi szczytami dodanymi w XVI stuleciu. Zwiedzanie wnętrza jest niestety zarezerwowane dla gości hotelowych – w środku nie mieszczą się żadne historyczne wystawy.
4 Wzgórze św. Brunona
Wzgórze giżyckie wzięło swoją nazwę od Świętego Brunona z Kwerfurtu – patrona ekumenizmu i pojednania chrześcijańskich wyznań. Za życia próbował chrystianizować mazurskich Prusów. Zginął śmiercią męczeńską w 1009 roku. Dziś stoi tu krzyż, który upamiętnia jego życie i działanie. Warto wybrać się w to miejsce także dla wspaniałego widoku na Giżycko, Niegocin i starą linię kolejową.
5 Most obrotowy w Giżycku – atrakcja na Kanale Łuczańskim
Dwukilometrowy Kanał Giżycki (inaczej Łuczański) dzieli miejscowość na dwie części. Aby przedostać się na drugi brzeg, można skorzystać z wyjątkowej atrakcji Giżycka – mostu obrotowego. Do jego obsługi wystarczy jedna osoba, a otwarcie i zamknięcie trwają po 5 minut. Wiele turystów zjawia się tutaj nie tylko po to, aby przejść przez most, lecz także w celu obejrzenia jego otwierania. Jest to ciekawy, odnowiony mechanizm z XIX wieku, który stanowi lokalny zabytek techniki. Most bywa otwarty dla ruchu wodnego nawet około godziny – wówczas nie ma możliwości przedostania się nim na drugi brzeg.
6 Kościół ewangelicki – Parafia Ewangelicko-Augsburska
Może cię to zaskoczyć, lecz największy kościół Giżycka wcale nie jest rzymskokatolicki, lecz ewangelicki. Przed II wojną światową właśnie to wyznanie dominowało na Mazurach. Dopiero w XX wieku katolicy zaczęli przejmować większość tutejszych kościołów – lecz nie ten. Do dziś odbywają się tu ewangelickie msze w języku polskim, a w sezonie letnim także niemieckim.
Neogotycka świątynia powstała w latach 1826-27, po tym, jak w 1822 r. pożar strawił poprzedni budynek stojący w tym miejscu. Jednak w 1881 roku została przebudowana na styl neoklasycystyczny.
7 Zabytkowe kamienice w Giżycku – atrakcja godna spaceru po ulicach miasta
Wiele ulic w Giżycku może pochwalić się dobrze zachowanymi kamienicami z XIX wieku. Są one jednymi z niewielu zabytków Mazur, które przeżyły pogrom Armii Czerwonej pod koniec II wojny światowej. W większości zbudowane z czerwonej cegły budynki dobrze pamiętają dawno minione czasy. Spośród tych architektonicznych atrakcji Giżycka wyróżniają się m.in. budynek sądu z 1865 r., Dom Opieki Społecznej z 1867 r., Liceum Ogólnokształcące z 1891 r., kamienica z krzyżem (dawny szpital) z 1897 r. Najwięcej zabytków znajdziesz przy ul. Warszawskiej, Pionierskiej i Dąbrowskiego.
8 Wieża Ciśnień
Wieża Ciśnień w Giżycku powstała z czerwonej cegły w 1900 roku. Reprezentuje styl neogotycki. Mierzy 25 metrów wysokości, a na jej szczycie znajduje się taras widokowy, z którego można podziwiać malowniczą okolicę. Przez niemal 100 lat służyła dostarczaniu wody mieszkańcom. W 1996 roku zastąpiły ją w tym wodociągi. Co prawda nie pompuje już wody, lecz nadal jest używana przez miasto Giżycko. Atrakcją tego miejsca (oprócz tarasu widokowego) jest muzeum obrazujące tutejsze życie w przeszłości oraz wysoko położona, przeszklona kawiarnia.
9 Plaża miejska Giżycko – atrakcja nad wodą
W mieście otoczonym przez wodę nie mogłoby zabraknąć plaży. Ta w Giżycku jest przyjemnie szeroka i piaszczysta. W okolicy jest też teren pokryty trawą, idealny na relaks dla osób, które za piaskiem nie przepadają. Na miejscu znajdują się przebieralnie, boiska do siatkówki, koszykówki i piłki nożnej, zjeżdżalnia, tor dla rolkarzy, miejsca do zabawy dla dzieci oraz sklepiki z pamiątkami. Gdy zgłodniejesz po długim opalaniu lub kąpielach, warto odwiedzić pobliskie restauracje serwujące lokalne przysmaki – na przykład świeże ryby z jeziora.
10 Port Żeglugi Mazurskiej i rejsy wokół Giżycka – atrakcje na wodzie
Port Żeglugi Mazurskiej w Giżycku to jedna z wizytówek miasta i istny magnes na turystów. Wypływają stąd liczne statki na wszystkie zakątki Krainy Wielkich Jezior Mazurskich. Z giżyckiego portu możesz zabrać się na rejs krajoznawczy do Węgorzewa, na wyspę Upałty, do Sztynortu, Rydzewa, Szymonki, Mikołajek lub na największe polskie jezioro – Śniardwy. Warto wybrać się też na wodny Szlak Łabędzi, na którym można dostrzec rzadko spotykane gdziekolwiek indziej perkozy, łyski, łabędzie nieme i czarne bociany.
Rejsy trwają przeważnie od 1 do 4 godzin. Na pokładach można organizować różnego rodzaju przyjęcia i wydarzenia. Dostępne są przeróżne statki – od 10- do 140-osobowych. Tej atrakcji Giżycka nie można przegapić podczas pobytu na Mazurach.
11 Molo w Giżycku – atrakcja nad wodą
Niedaleko plaży w Giżycku znajduje się molo spacerowe o długości 450 metrów. Warto wybrać się na ten krótki spacer, by z końca kładki móc podziwiać widok na port i ekomarinę nad Jeziorem Niegocin. Najpiękniej jest tutaj o zachodzie słońca, gdy na wodzie unoszą się białe żagle, a na niebie malują się różowe, pomarańczowe i niebieskie barwy. Molo przyciąga do siebie mieszkańców i turystów o każdej porze dnia i roku.
12 Mazurskie Centrum Nurkowe
Myślałeś kiedyś o odkrywaniu mazurskich jezior… od środka? Tutejsze Centrum Nurkowe umożliwia wgląd w podwodne życie zarówno wprawionym nurkom, jak i początkującym. Organizowane są tutaj kursy na stopień podstawowy, średni i wyższy płetwonurka. Ciekawą podwodną atrakcją Giżycka jest także nurkowanie wśród dzwona nurkowego, tuneli z opon i wraków jachtów. Co prawda Centrum znajduje się w pewnej odległości od miasta, nad jeziorem Mamry, lecz podwodne wyprawy organizowane są w różne obszary Mazur.
13 Wędkarstwo
W mazurskich wodach żyją m.in. jesiotry, karasie, leszcze, liny, miętusy, okonie, płocie, sandacze, sieje, sumy, szczupaki, węgorze czy wzdręgi. Ich połów dozwolony jest każdemu – jedynym wymogiem jest posiadanie karty wędkarskiej. W Giżycku znajdziesz oczywiście sklepy, w których zakupisz lub naprawisz wszelki niezbędny sprzęt. Ciekawą opcją są też rejsy wędkarskie. To idealna rozrywka dla zapalonych wędkarzy, którzy pragną na chwilę odciąć się od świata lądowego i wszystkiego, co z nim związane.
14 Kajakarstwo
Kajak na Mazurach można traktować jak ekologiczne zastąpienie samochodu – rodzaj wodnego roweru. Do jego obsługi nie potrzeba żadnych szczególnych umiejętności ani pozwoleń. Wystarczy wypożyczyć łódkę i wiosła w dowolnym tego typu punkcie w Giżycku. Atrakcją, na którą warto się skusić podczas pobytu w Krainie Jezior, jest możliwość samodzielnego odkrywania ukrytych zakątków, dzikich plaż, niedostępnych wysepek i szuwarów. Istnieje też wiele oficjalnych szlaków i spływów kajakowych dla osób mniej i bardziej wprawionych w tym sporcie.
15 Żeglarstwo w okolicach Giżycka – atrakcja, z której słyną Mazury
Przez około 40 jezior połączonych kompleksem kanałów prowadzi około 20 tras żeglarskich. Dlatego też Mazury nazywane są rajem dla żeglarzy. W Giżycku znajduje się nawet Międzynarodowe Centrum Żeglarstwa i Turystyki Wodnej Almatur-Giżycko. W ośrodku znajduje się port jachtowy i wypożyczalnia sprzętu wodnego. Organizowane są też tutaj regaty, w tym np. Mistrzostwa Polski DZ., czy Mistrzostwa Polski Katamaranów. Oczywiście, sport ten nie jest zarezerwowany wyłącznie dla zawodowców. Można tu także uczyć się go od podstaw.
16 Windsurfing
Windsurfing jest zdecydowanie mniej znany od wyżej opisanego żeglarstwa. Mimo to ma spore grono pasjonatów i staje się coraz popularniejszy. Zaznaczamy jednak, że Baza nad Jeziorem Niegocin zarezerwowana jest raczej dla osób średnio i zaawansowanych. Zejście na wodę jest tu dość trudne, a w sezonie ciężko się poruszać pomiędzy licznymi motorówkami, kajakami, statkami i rowerkami.
17 Iceboard, snowkiting i bojery w Giżycku – atrakcje zimowe na Mazurach
Myślisz, że lato jest jedynym okresem w roku, w którym warto odwiedzić Giżycko? Atrakcje zimowe Mazur mogą cię zaskoczyć, bo naprawdę jest tutaj co robić po zamarznięciu jezior. Bardzo ciekawą opcją na spędzanie czasu wolnego są zimowe odmiany windsurfingu i kitesurfingu – analogicznie iceboard i snowkiting. Unikalnym dla Mazur sportem zimowym jest też latanie na bojerach. Są to dwuosobowe ślizgi wyposażone w płozy i napędzane żaglem. Warto odwiedzić Krainę Wielkich Jezior zimą i zobaczyć jej nieco inne, mniej znane oblicze.
18 Mazurskie Centrum Sportów Lodowych
Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji dysponuje kilkoma różnymi obiektami rozsianymi po Giżycku. Atrakcją całoroczną należącą do tego zestawu, którą szczególnie polecamy, jest hala sportowa z całorocznym lodowiskiem. Płyta główna ma wymiary 60 na 30 metrów, co oznacza, że na tafli może jednorazowo przebywać łącznie 300 osób. Przy lodowisku znajdują się trybuny na drugie tyle widzów, boksy dla zawodników, szatnie, zaplecze sanitarne i wypożyczalnia sprzętu.
Obiekt otwarty jest dla wszystkich chętnych. Warto jednak wcześniej sprawdzić jego dostępność. Organizowane są tu bowiem lekcje WF-u dla uczniów z okolicznych szkół, a także treningi sekcji łyżwiarskiej, zawody i pokazy.
19 Trasy rowerowe wokół Giżycka – atrakcja lądowa Mazur
Wolisz aktywny wypoczynek na lądzie niż sporty wodne? Z pewnością pokochasz lasy w okolicy Giżycka. Atrakcją tego miejsca są malownicze trasy rowerowe wokół tutejszych jezior. Nie są one szczególnie trudne – nie ma tu żadnych większych wzniesień ani wyboistych dróg typowych dla terenu górskiego. Znajdziesz za to liczne miejsca na wygodny postój i regenerację sił. Do ciekawszych tras tego typu należą:
- Pętla Niegocina – 35 kilometrów;
- Jezioro Kruklin – 36 kilometrów;
- Dejguny – 26 kilometrów;
- szlak żółty – 44 km;
- szlak brązowy – 66 km;
- szlaki niebieski i czerwony – oba po 67 km;
- najdłuższy szlak zielony mierzy sobie aż 70 km.
Oczywiście nie musisz zabierać ze sobą własnego roweru. W Giżycku i pobliskich miejscowościach znajdują się liczne wypożyczalnie i serwisy rowerowe.
20 Bowling Pub w Giżycku – atrakcja na wieczór
Jeśli pogoda nie dopisuje lub po prostu szukasz rozrywki na wieczór, polecamy Bowling Pub w Giżycku. Atrakcja, jaką są kręgle w gronie przyjaciół lub rodziny nigdy się nie nudzi. Jest to część większego obiektu rozrywkowo-restauracyjnego miasteczka. Spotykają się tutaj klimaty sportowe i barowe wysokiej jakości. Znajdują się tu 4 w pełni wyposażonymi i zautomatyzowanymi torami. Przy każdym z nich może grać maksymalnie 8 osób. Można korzystać tu także ze stołów bilardowych, parkietu do tańca i baru. W budynku znajduje się także restauracja i sala bankietowo-konferencyjna.
21 Park linowy Wiewióra w Giżycku – atrakcja nie tylko dla dzieci
Park linowy w Giżycku jest największą tego typu atrakcją na Mazurach. Składa się z pięciu tras o różnych stopniach trudności i wysokościach (od 3 do 12 m nad ziemią). Tworzy je łącznie 70 przeszkód. Ciekawym urozmaiceniem jest aż 10 zjazdów tyrolkowych, z czego 4 znajdują się bezpośrednio nad jeziorem. Każda trasa wymaga zakupu osobnego biletu – ceny zaczynają się już od 25 zł. Kilka z nich przeznaczonych jest typowo dla dorosłych, inne posiadają specjalne zabezpieczenia dla dzieci. To sprawia, że Park Linowy Wiewióra jest świetną rozrywką dla całej rodziny i wszystkich grup wiekowych.
22 Giżycko – atrakcje okolicy
Zwiedziłeś już całe Giżycko? Atrakcje okolicy zdecydowanie nie kończą się na tym miasteczku! Warto wybrać się na dalsze zwiedzanie, by w pełni odkryć magię Mazur. Polecamy poniższe opcje na kontynuowanie swojej aktywnej wycieczki:
- Wyspa Miłości na Niegocinie;
- Muzeum Indian w Spytkowie;
- Rezerwat Przyrody Perkuny;
- Park Wodny Wilkasy;
- Papugarnia Mazury;
- Polowa kwatera Himmlera w Pozezdrzu;
- Pałac Lehndorffów w Węgorzewie;
- Mazurolandia – Mazurski Park Atrakcji z Parkiem Miniatur, Rycerskim Grodziskiem, skansenem ludowym i Polaną Legend;
- Zamek Krzyżacki w Rynie;
- Mazurskie Centrum Militariów;
- Całoroczny tor saneczkowy w Mikołajkach;
- Zagroda Pokazowa Żubrów.
Teraz wiesz już, jak wiele ma do zaoferowania Giżycko. Atrakcje, na które warto zwrócić uwagę to przede wszystkim pozostałości po krzyżackich zabudowaniach. Oczywiście, jak na umowną stolicę Mazur przystało, można skorzystać tu z licznych rozrywek wodnych – kąpieli, nurkowania, windsurfingu czy żeglarstwa. W okolicy nie brakuje też ciekawych opcji na spędzanie czasu na lądzie. Znajdą tu coś dla siebie osoby w każdym wieku, o różnych upodobaniach – i to we wszystkie pory roku.
Zaplanuj swoją podróż!
Znajdź nocleg i zarezerwuj pobyt!
W serwisie Booking.com masz do wyboru niezliczone hotele, apartamenty, pensjonaty, hostele i wiele innych obiektów turystycznych. Komfortowe noclegi, atrakcyjne ceny na każdą kieszeń!
Tanie loty – bilety na samolot
Skyscanner to najpopularniejsze wyszukiwarki połączeń lotniczych na świecie. Znajdziesz tu oferty najważniejszych linii i przewoźników. Wybierz terminy, lokalizacje, poszukaj promocji i kup bilet na tani lot samolotem!
Jeżeli nie wiesz jak dostać się z lotniska do centrum miasta skorzystaj z możliwości rezerwacji biletów autobusowych na transfer. Dzięki temu bez problemu dostaniesz się do swojej miejscowości docelowej.
Jeżeli na lotnisko w Polsce dojeżdżasz własnym samochodem, zarezerwuj również online parking przy lotnisku w atrakcyjnej cenie.
Zabezpiecz swoją podróż
Niezależnie od celu podróży, warto wykupić ubezpieczenie, które ochroni Ciebie na wypadek niespodziewanych zdarzeń (np. zdrowotnych, OC czy związanych z kradzieżą bagażu). Skorzystaj z wygodnej porównywarki, ceny zaczynają się już od 2,63 zł dziennie.
Zwiedzanie. Ciekawe miejsca, wejściówki, kupony rabatowe
GetYourGuide to świetny internetowy przewodnik turystyczny. Zamówisz oprowadzanie przez cicerone, zapiszesz na zorganizowaną wycieczkę, kupisz bilety ze zniżkami do zabytków, muzeów, teatrów, galerii sztuki i wielu innych miejsc! Na GoCity.com wykupisz kartę miejską, dzięki której na miejscu zapłacisz mniej za wiele rzeczy!
Zobacz atrakcje i zarezerwuj bilety